SGK - SSK

2024 SGK İşe Giriş Çıkış Nasıl Yapılır? SSK İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

SGK İşe Giriş Çıkış Nasıl Yapılır? SSK İşe Giriş Bildirgesi, Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Çıkarılır? Sigorta Giriş Çıkış İşlemleri Nasıl Yapılır? SGK İşe Giriş Ve Ayrılış Bildirgesi Nedir? SGK İşe Giriş Bildirgesini Kim Verir? E-Devlet İşe Giriş Nereden Bakılır? gibi tüm soruların cevapları yazımızda...

SGK İşe Giriş Çıkış Nasıl Yapılır? SSK İşe Giriş Bildirgesi Nedir? İşe giriş ve çıkış işlemleri nasıl yapılır gelin birlikte bakalım. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre işveren tarafından, işe alınacak ve işten ayrılacak her işçi için mutlaka işe giriş çıkış bildirgelerinin ibraz edilmesi gerekir.

Bu bildirgeler kanuni bildirim süreleri içerisinde belirli kanallar aracılığıyla SGK’ya iletilmelidir. Zamanında ve doğru bir şekilde bildirimde bulunmak işvereni hem ceza ödemekten hem de belirli yaptırımlara maruz kalmaktan kurtarır. Peki bu bildirimler ne zaman ve ne şekilde yapılır?

SGK İşe Giriş Çıkış Nasıl Yapılır? SSK İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

5510 sayılı kanun gereğince işe girecek olan tüm işçilerin işe başladıklarına dair SGK’ya yapılan bildirimdir.

İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Yapılır?

Sigortalının işe gireceği günden en geç bir gün önce bildirimde bulunulması gerekiyor. Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse; 23.01.202 tarihinde işe başlayacak bir çalışanın SGK işe giriş bildirgesi 22.01.202 tarihinde saat 23:59’a kadar yapılmalıdır. Akabinde bu bildirgesinin çıktısı işveren ve işçi tarafları tarafından imzalandıktan sonra nüshalardan biri işçinin işe giriş evraklarının bulunduğu özlük dosyasına koyulmalı, diğer nüsha ise işçiye teslim edilmelidir.

Bildirge süresiyle ilgili bazı istisnai durumlar da mevcuttur. Bu istisnalar şu şekilde listelenebilir:

  • İlk kez sigortalı çalıştırmaya başlayacak olan iş yerlerinde, bir ay içinde işe alınacak sigortalıların işe giriş bildirgeleri, ilk kez sigortalı çalıştırmaya başlanacak tarihten itibaren bir ay içinde,
  • İnşaat, balıkçılık ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren iş yerlerinde çalışmaya başlayacak işçilerin işe giriş bildirgeleri sigortalıların çalışmaya başlayacağı tarihte,
  • Yabancı ülkelerde sefer yapan araçlara, sefer esnasında alıp çalıştırılacak işçiler için SGK işe girişi sigortalının çalışmaya başladığı tarihten itibaren bir ay içinde,
  • İşsizlik sigortasına tabi olmayan sözleşmeli personel ile kamu kurumuna bağlı çalışan ve yurt dışında çalışacak olan personeller için işe giriş bildirgesi, işe başlangıç tarihinden itibaren bir ay içinde verilmesi gerekiyor.
  • sgk
    sgk

İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Verilir?

İşverenlerin, sigortalının giriş bildirgesini yasal süresi içerisinde, e-sigorta kanalıyla elektronik ortamda SGK’ya vermesi gerekiyor. SGK’ya elden ya da posta yoluyla verilen bildirgeler kabul edilmiyor. Bu şekilde yapılan bildirimler, yasal süresi içinde dahi olsa idari para cezası ödenmesine sebep oluyor.

T.C. uyruklu vatandaşlar için işe giriş bildirgeleri T.C. numaraları girilerek verilebilir. Ancak çalıştırılacak olan işçi yabancı uyruklu ise işe giriş bildirgesi Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü tarafından söz konusu işçiye verilmiş 99 ile başlayan kimlik numarası ile yine elektronik ortamda SGK’ya iletilebilir.

Öncelikle tekil giriş ve toplu giriş işlemler iki farklı bağlantı üzerinden gerçekleştiriliyor. Tekil giriş işlemleri sigortalının bilgilerinin ekrandan girilmesi ile gerçekleştirilirken toplu giriş için sigortalıların bilgileri xml dosyası aracılığıyla sisteme yükleniyor.

Tekil giriş yapmak için TIKLAYINIZ!

Toplu giriş yapmak için TIKLAYINIZ!

İşten Ayrılış Bildirgesi

5510 sayılı kanuna göre, işten ayrılan tüm sigortalılar için SGK’ya işten ayrılış bildirgesi verilmesi gerekiyor.

İşten Ayrılış Bildirgesi Ne Zaman Yapılır?

Sigortalının hizmet akdinin sona ermesinden itibaren en geç 10 gün içerisinde sigortalının işten ayrılış bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi gerekiyor.

Güncel SGK Nace Kodları – Nace Kodu Değişikliği Nasıl Yapılır?

İşten Ayrılış Bildirgesi Nasıl Verilir?

İşverenlerin, işten ayrılış bildirgelerini elektronik ortamda SGK’nın sitesi üzerinden vermeleri gerekiyor. Bu bildirgede de işveren, elden ya da posta yoluyla bildirim yaparsa idari para cezası ile karşılaşabilirler.

SGK işten ayrılış bildirgesi de işe giriş bildirgesi ile aynı şekilde veriliyor. Aynı ekran üzerinden sisteme kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifresi bilgilerini ilgili boşluklara girerek giriş yaptıktan sonra yukarıda görseli bulunan sayfa ile karşılaşılır. Görselde de görüldüğü üzere bu ekranda, her iki bildirge şekli için de ayrı butonlar mevcut.

İşten çıkış bildirgesinin de 2 nüsha halinde çıktısı alınır ve taraflara imzalatılıp bir nüshası işçinin özlük dosyasında saklanır, diğeri işçiye teslim edilir.

İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgelerinin Son Günü Resmi Tatile Denk Gelirse Ne Yapmak Gerekiyor?

İşe giriş bildirgesinin verilmesi gereken sürenin son günü resmi tatile denk geliyor ise, takip eden ilk iş gününde bildirgenin verilmesi mümkündür. İnşaat, balıkçılık ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren iş yerleri için cumartesi ve pazar günlerinde işe alınan sigortalılar için ise giriş bildirgeleri pazartesi günü, bu üç sektör dışındaki iş yerleri için pazar ve pazartesi günlerinde işe alınan sigortalılar için pazartesi günü SGK’ya bildirimde bulunulabilir.

İşten ayrılış bildirgelerinin verilmesi gereken yasal sürenin son günü resmi tatile denk gelmişse, bu bildirgelerin tatilden sonraki ilk iş gününde verilmesi mümkündür.

Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirge Örnekleri

İşe giriş bildirgesi:

i̇şe giriş bildirgesi 

 İşten ayrılış bildirgesi: 

işten ayrılış bildirgesi

SGK İşten Çıkış Kodları Neler?

SGK Eksik Gün Nedenleri Neler?

SGK İdari Para Cezaları Nelerdir?

SGK Zor Durum Belgesi Nedir?

 

İşe Giriş ve Çıkış Bildirgesine Nereden Bakılır?

e-Devlet üzerinden bakabilirsiniz.

İşten Çıkış Bildirgesi Sisteme Ne Zaman Düşer?

Ortalama 5-10 gün içinde sisteme düşer.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu