enflasyonemeklilikötvdöviz

SGK Prim Bağkur Borçları Siliniyor mu?

SGK Prim Bağkur Borçları Siliniyor mu?
A+
A-

SGK Prim Bağkur Borçları Siliniyor mu?; SGK Bağkur borçları silinecek mi? Prim affına ek olarak önceden Bağ-Kur prim borcu olan sigortalıların sağlık hizmetlerinden faydalanmasını engelleyen kanun yürürlükten kaldırılarak ek borçlanma şeklinde sağlık hizmetlerinden yararlanmalarının önü açıldı.

SGK Prim Bağkur Borçları Siliniyor mu?

  • Borçların silinmesi yalnızca 24 aydan fazla borçlar için mümkün olacak. Eski yasada bu sınır en az 60 aydı, torba yasa kapsamında azaltıldı.
  • Prim borçları silinirken bu silinen borçların yapıldığı süre de Bağ-Kurlulardan düşülecek. Örneğin silinen 10.000 TL tutarındaki borç 3 senede yapıldıysa bu üç sene de SGK üzerinden düşülecek ve sigortalının emekli olma tarihi doğal olarak 3 sene ileriye atılmış gibi olacak.
  • Hem Bağ-Kur hem SSK üzerinden sigortası ödenmiş olan çalışanların Bağ-Kur borçları silinirken çalıştıkları sürenin de silinmesi  dolayısıyla SSK ve Bağ-Kur arasındaki çakışma ortadan kalkacak. Bu durumda yalnızca SSK borçları kalmış sayılacağından onları ödemeleri gerekecek.
  • Eski yasa kapsamında sildirdiği borçtan sene ihtiyacı olan sigortalılar borcun tamamını canlandırmak zorunda kalıyordu. Torba yasayla birlikte sigortalılar ihtiyaç duydukları kadar seneyi silinen borçlardan kaldırıp ödeyebilecek. Örneğin emekli olmak için 1 yıla ihtiyaç duyan sigortalı Nisan 2018 tarihinden itibaren sildirdiği borçlarından yalnızca 1 yılı canlandırıp ödedikten sonra emekli olabilecek.
  • Geçmişteki prim aflarından yararlanmış sigortalılar bu torba yasayı daha avantajlı buldularsa Bağ-Kura dilekçe vererek geçmişteki affı sildirip yenisinden faydalanabilecekler. Ancak geçmiş aftan silinen borçların en geç 3 ay içinde ödenmesi şart.

SGK Prim Borcu Yapılandırma

Sene kaybedip emekliliğini uzatmak istemeyen ya da 24 aydan az borçlanmış Bağ-Kurlulara prim borçlarını yapılandırma şansı verildi. Bu kapsamda şimdiye kadarki borçlarının tamamına gelen gecikme faizlerinin yarısı silindikten sonra kalan borç 36 aya bölünüyor ve sigortalı Bağ-Kur borçlarını sene kaybetmeden ödeyebiliyor.

Direkt borcun yapılandırılmasına ek olarak Ziraat Bankasından 48 ay vadeyle düşük faiz oranlarıyla kredi hakkı verildi. Bu sayede düşük faiz oranlarıyla kredi çeken sigortalılar bu şekilde borçlarını ödeyebilecek ve kredinin borçları direkt maaşlarından kesilecek.

Geçmiş Yılları Bağ-Kurlu Yapma

2000 ve 2008 tarihinde de Bağ-Kurluları kapsayan torba yasalar çıkmış ancak bu yasalar yalnızca çıktıkları tarihi kapsadıkları için Bağ-Kurlu olması gerektiği halde sigortaları yapılmamış çalışanların geçmişe dönük kayıtları yapılamıyordu. Yeni torba yasa bu konuda da düzenleme getirdi. Artık 20.04.1982 ve 1.10.2008 tarihleri arasında Bağ-Kurlu olması gerektiğini belgelerle ispatlayabilen herkesin geçmişe dönük Bağ-Kur kayıtları yapılabilecek. Bu şekilde çalışma süresi arttığından emeklilik yaklaşmış oluyor ancak o senelerde Bağ-Kur kaydı olmadığı için prim de ödenmemiş oluyor. Bu durumda sigortalı mecburen borçlanmış oluyor ancak yukarıda bahsettiğimiz şekilde borç yapılandırma da mümkün.

Başvuru İşlemleri

Bağkur borcu yapılandırma başvuru işlemleri ve prim affı işlemleri SGK İl Müdürlüklerine yapılacak bireysel başvurular yoluyla yapılıyor.

SGK İşe Giriş Çıkış Nasıl Yapılır? SSK İşe Giriş Bildirgesi

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Rasim balıkcı dedi ki:

    Bağkur borcu silinirmi