Edevlet.net

SGK İlişiksizlik Belgesi Nasıl Alınır? Sorgulama İşlemleri

28.02.2020

İhaleli iş yapan işverenlerin, verdikleri teminatı ihale makamından alabilmeleri için SGK tarafından verilecek ilişiksizlik belgesine ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda bina inşaatı yapanların da, yapı kullanma izin belgesi alabilmeleri için gerekli olan bu belge için internet üzerinden başvuru yapmak mümkünken sorgulama işlemi internet üzerinden gerçekleştirilemiyor. Belgenin SGK’ya giderek elden teslim alınması gerekiyor.

İlişiksizlik Belgesi Nedir?

İlişiksizlik belgesi, herhangi bir borç veya para cezasının olmadığını gösteren ve SGK’dan alınan belgedir. İş yerleri ile ilgili yapılan inceleme sonrası, işverenin borcunun bulunmadığını belgeler. İlgili makama verilmek için, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen soğuk damgalı bu belge, yapılan işin karşılığının alınabilmesine olanak tanır. Yapı kullanma izin belgesini alabilmeyi mümkün kılan ilişiksizlik belgesi bu sebepten ötürü ihaleli iş yapanlar kadar bina inşaatı yapanları da ilgilendirir. İlişiksizlik belgesine sahip olmadan, ihaleli iş için ihale makamına verilen teminatın iadesinin alınamadığı gibi, yapı kullanma izin belgesini almak da mümkün değildir.

İlişiksizlik başvurusu yapmadan önce, ihaleli işi ya da bina inşaatı için Sosyal Güvenlik Kurumundan dosya tecil ettirilmesi gerekir. Aynı zamanda, gerekli olan asgari işçilik de bildirilmelidir ki, gereken asgari işçilik miktarı hesaplanabilsin. Bu hesap, binanın yüz ölçümü ile maliyet bedelinin çarpılmasıyla elde edilir. İşçilik miktarının hesabı yapıldıktan sonra yeterli işçilik bildiriminde bulunduktan sonra belgenin temin edilmesi mümkündür.

Yapım veya hizmet ihalelerinde yeterli işçiliğin bildirilmediği sonucuyla karşılaşılırsa işçilik miktarı üzerinden hesaplanan prim tutarı, faaliyet süresinin son ayına mal edilir. Dolayısıyla, gecikme cezası ve zammıyla birlikte ödenmek üzere tebligatla işverene bildirilir. Çıkarılan fark işçilik tutarına itiraz edilmesi halinde ise; SGK müfettişleri, işveren ve varsa alt işverenin belgeler ve yasal defterinin ibrazını ister. Konuya ilişkin rapor için gerekli incelemeyi denetim ve kontrolle görevli SGK memuru yapar. Rapor, ilgili SGK İl Müdürlüğüne ulaştıktan sonra gereken işlemler yapılır. Bu durumda, işverenin -ve varsa alt işverenlerin- borcunun bulunmadığının anlaşılması halinde SGK teminat çözümü için ilişiksizlik belgesi almaya hak kazanılır.

İlişiksizlik belgesi alabilmek ve Sosyal Güvenlik Kurumuna herhangi bir borcun olup olmadığını anlamak için yapılacak asgari işçilik uygulamalarında izlenmesi gereken yol şöyledir:

  • İş yerinin tescilli bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Merkez/Müdürlüğünde kayıt ve belge incelemesi yapılmadan, yalnızca dosya memurunca yapılacak olan araştırma. Bu ön değerlendirme ünitedeki belgelerle ilgilidir. Bu araştırma sonucuna göre ilişiksizlik belgesi düzenlenebilir.
  • SGK müfettişince yapılacak belge ve kayıt incelemesi sonrasında oluşturulacak rapora göre ilişiksizlik belgesi düzenlenebilir.
  • Serbest muhasebeci mali müşavirler ile yeminli mali müşavirlerce düzenlenecek rapora göre ilişiksizlik belgesi düzenlenebilir.

İlişiksizlik Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İlişiksizlik belgesi sorgulama işlemini online olarak gerçekleştirmek mümkün değil. Özel bina inşaatı ve ihaleli işlerinizin bitirildiğine dair dilekçenizi vermek için internet ortamını seçerseniz, yazının çıktısını alıp ihale makamına verebilirsiniz. İhale makamından aldığınız cevabı da SGK’ya vererek yazışma sürecini kısaltmış olursunuz. İlişiksizlik dilekçesini verdikten sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli yazıyı hazırlar. Bu yazı, hizmet ihalesi için 9 madde iken, yapım ihalesi için ise 14 maddeden oluşur ve işin başlama tarihi, bitim tarihi, teminatın bitiş süresi gibi detayları içerir. Bu aşamada sorun yaşanmaması adına, ihale makamı tarafından bildirilen işe başlama ve bitiş tarihlerinin uyuşuyor olması gerekir. İhale makamından gelen cevap üzerine, yapım ihaleleri için asgari işçilik hesaplaması, hizmet ihaleleri için de adam gün sayısı hesabı ve puantaj kayıtları yapılır. Herhangi bir sorunla karşılaşılmaması durumunda, dosyada borç da olmadığı takdirde SGK, teminat ilişiksizlik yazısını düzenler ve ihale makamına gönderir.

SGK ilişiksizlik belgenizi almakta sorun yaşıyorsanız, bu durumun birçok sebebi olabilir. Aylık prim hizmet belgesi ya da işten ayrılış belgelerinde bir hata olabilir. Eğer, inşaat veya ihaleli iş için gereken asgari işçiliği bildirmediyseniz, bu yazıyı SGK’dan yine alamazsınız. Ceza uygulanması gereken bir işlem var ise de belgeniz verilmeyecektir. Ya da farklı sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Tüm bunların çözümü için de yine, dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumuyla bağlantıya geçmeniz en doğru adım olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.