Edevlet.net

Çalışma Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

16.02.2018

Çalışılan her iş kolu ve şirket bir sonraki iş yeri için referans niteliğindedir. İşveren işe alacağı personelin geçmişte yaptığı işleri, ne kadar süre ile bu işlerde çalıştığını, hangi pozisyonda çalıştığını, işten ayrılma sebebini ve daha pek çok sorunun cevabını bilmek ister. Bu soruların cevabı da işe alınacak olan personelin başvuruda bulunduğu pozisyon için yeterli olup olmadığını gösterir ve işveren için önemli bir konudur. Bu sebeple işe alımlarda oldukça titiz davranan işveren kendilerine faydalı olabilecek personeli bulmak için sayısız iş görüşmesi yapar ve görüşmeler sonucu uygun görülen personel adayından daha önce çalıştığı iş yerlerinden temin etmesi gereken bir belge ister. Çalışma belgesi denen bu belge personelin önceki iş yerinde hangi pozisyonda, ne kadar çalıştığı, hangi görevleri üstlendiği gibi daha pek çok bilgiyi detaylı bir şekilde belirtir.

İşveren Eski Çalışanına Çalışma Belgesi Vermek Zorunda Mıdır?

Bazı çalışanlar, eski iş yerlerinden ve patronlarından sorunlu ayrıldıkları için çalışma belgesi istemeye çekinmektedir. Ayrılırken yaşanan sorunlardan ötürü çalışan, eski işvereninin bu belgeyi ona vermeyeceğini düşünür. Ancak 4857 sayılı İş Kanunu’na göre işten ayrılan her işçiye o iş yerinde çalıştığına dair belge verilmesi zorunludur. Eğer çalışma belgesi işten ayrılan işçiye zamanında verilmezse veya çalışma belgesinde yanlış bilgiler yer aldığı tespit edilip işçi ve işçiyi işe alan işveren bu durumdan zarar görürse, yeni işveren eski işverenden şikayetçi olabilir ve tazminat isteme hakkını elde edebilir. Bu sebeple çalışma belgesinin verilmesi ve belgede yer alan işçiyle ilgili bilgilerin doğru olması hem yeni işveren hem de eski işveren açısından son derece önemlidir.

Kanunların da dediği gibi, işçi çalışma belgesini eski işvereninden almak isterse her türlü yasal hakka sahiptir. Hatta işçi istemeden işverenin bu belgeyi kendiliğinden vermesi gerekir. İşveren bu belgeyi vermediği takdirde işçi, yasal yollara başvurabilir. Çalışma belgesinde zaman aşımı söz konusu değildir. Eğer işçinin çalıştığı eski iş yeri faaliyetlerini sürdürüyorsa işçinin istediği zaman bu belgeyi alma hakkı vardır.

Çalışma belgesi e-devletten alınır mı? Maalesef çalışma belgesi e-devlet üzerinden alınabilecek bir belge türü değildir. Üzerinde işverenin imza veya kaşesinin olması gerekir. Aynı şekilde SGK’dan da çalışma belgesi almak mümkün değildir.

Çalışma Belgesi Vermemenin Cezası Ne Kadardır?

Pek çok işçi çalışma belgesi alamıyorum gibi yakınmalarda bulunur. Kimi zaman bu belgeyi vermek istemeyen ya da bu belgenin çıkartılmasıyla uğraşmak istemeyen işveren, işçiye çalışma belgesi vermenin yasal bir gereklilik olduğunun farkında olmalıdır. Çalışma belgesini talep eden ve edinemeyen işçi veya bu belgenin yokluğundan dolayı zarara uğradığını ifade eden yeni işveren tazminat talebinde bulunabilir. Ceza yaptırımı sadece belgeyi vermemekle sınırlı değil. Eğer belge zamanında verilmezse, içerisinde doğru bilgiler yer almazsa işverene çalışma belgesi düzenleme yükümlülüğüne aykırı davrandığı için 146 TL para cezası uygulanır.

Çalışma Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

İki tür çalışma belgesi vardır. Birisi sadece işin süresini ve çeşidini gösterir. Bu tür çalışma belgesine “alelade çalışma belgesi” denir. İş kanununda da yalnızca bu tür çalışma belgesi düzenlenmiştir. Bir diğer çalışma belgesi türü ise tam çalışma belgesidir. Bu belgenin bir diğer adı da bonservistir. Bu belgenin içeriğinde ise işçinin görevi ve çalışma süresi gibi bilgilerin yanı sıra işverenin işçinin performansıyla ve davranışlarıyla ilgili görüşleri de yer alır. Özel şartlarda istenen çalışma belgesi nedir sorusunun yanıtı olarak bu belge türü örnek gösterilebilir.

Çalışma Belgesinde Olması Gereken Bilgiler Nelerdir?

İşçinin hangi pozisyonda görev yaptığı ve çalışma süresinin yer aldığı kısımlar dışında;

  •  Adı soyadı,
  •  İş yerindeki görevi,
  •  Adresi,
  •  Doğum tarihi,
  •  T.C Kimlik numarası gibi bilgiler çalışma belgesinde mutlaka yer almalıdır. İşveren tüm bilgilerin bulunduğundan emin olduktan sonra imzalayıp kaşeleyerek, uygun şekilde eski çalışanına vermelidir. Çalışma belgesine örnek:

çaliışma belgesi

Çalışma belgesi örneği PDF dosyası olarak indirmek için buraya TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.