Nedir

Müze Kart Nedir, Nereden Alınır? 2024 Müze Kart Fiyatı Ne Kadar Oldu?

Müze Kart Nedir, Nereden Alınır? Müze Kart Fiyatı Ne Kadar Oldu? Müze Kart Nereden Alınır? Müze Kart Başvuru Şartları Nelerdir? Müze Kart Öğrenci ve daha fazlası yazımızda...

Müze Kart Nedir, Nereden Alınır? Müze Kart Fiyatı Ne Kadar Oldu? Tarihi yerler olan müzelere giriş imkanı sağlayan müze kart ile Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerin tamamını gezebilirsiniz. Müze Kart Nerelerde Geçerlidir? Müze Kart Nasıl Alınır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemiz, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış toprakların üzerine kuruludur ve her köşesinde farklı bir hikaye vardır. Ülkemizin bu derin tarihini ve kültürünü öğrenebilmemiz için müzeler oldukça önemli bir yere sahiptir. Tarihi nitelikte olan müzeler gibi, sanat, bilim ve kültürel nitelikte olan müzeler de oldukça önemlidir. İçeriği her ne olursa olsun her müze bir kültür ve sanat yuvasıdır.

Eğer bir müzeye girerseniz, çıktığınızda aynı insan olmayabilirsiniz. Daha fazla şey bilecek ve daha kültürlü bir insan olacaksınız. Müzelerin sağladığı kültürel birikimi bilen bazı insanlar gittikleri seyahatlerde müzeleri ziyaret etmeye özen gösterirler. Ancak bazen müze gezmek güzel olduğu kadar maliyetlidir de. Bu nedenle insanlar, seyahatlerini bazı müzeleri görmeden sonlandırabiliyorlar. Ancak müze kart uygulaması, bu problemi ortadan kaldıran bir projedir.

Passolig Nedir? Nasıl Alınır?

Müze Kart Nedir?

Türk halkının müzelerle buluşmasını sağlayan bir proje olan müze kart projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin işbirliği ile hayata geçirilmiştir. Projenin amacı, halkımızın Türkiye’nin sahip olduğu zenginlikleri öğrenmesini sağlamak ve bu yerlere ziyaretleri artırmaktır.

Müze kart isminize özel çıkartabileceğiniz bir karttır ve aldığınız tarihten itibaren 1 yıl geçerlidir. Bu kartı alırken bir kereye mahsus olmak üzere 60 TL ücret ödersiniz ve aldıktan sonra gittiğiniz müzeler için ücret ödemezsiniz. Aynı zamanda bir müzeyi aynı yıl içerisinde 2 kere gezebilirsiniz.

Müze kartın, Ege bölgesinde, İstanbul’da, Kapadokya’da, Akdeniz’de veya Türkiye genelinde geçerli olan kartlar ile birlikte kurumsal kart veya indirimli müze kart gibi kullanıcısına ve hedef kitleye göre düzenlenmiş farklı çeşitleri vardır. Bunların arasında en ekonomik olanı ise indirimli müze karttır ve iki tipi vardır:

 • Müze kart (60 TL): Bu kart, müzelere ücretsiz giriş hakkına sahip olan 18 yaşından küçük öğrenciler ile 65 yaş üstü vatandaşlara, profesyonel turist rehberlerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli, emeklileri ve ailelerine sıra beklemeden müzelere giriş imkanı sağlayan bir karttır. Ücreti 60 TL’dir.
 • Müze kart (95 TL): 18 yaşın üzerindeki T.C vatandaşı öğrenciler, Türkiye’de orta öğretim ve yüksek öğrenim kurumlarında öğrenim gören yabancı öğrenciler ile emekli ve özel dershane öğretmenleri dışında ilk ve orta öğretim okulları öğretmenleri tarafından kullanabilen ve müzelere sınırsız giriş hakkı veren karttır. Ücreti 95 TL’dir.

İndirimli müze kart için gerekli belgeler, standart müze kart için gerekenler ile neredeyse aynıdır. Standart müze kart için gerekli belgeler ile birlikte, öğrenciler için öğrenci kimlik kartı ibrazı, öğretmenler için ise geçerli kimlik kartı ibrazı gereklidir.

müze kart nedir, nereden alınır?
müze kart nedir, nereden alınır?

Müze Kart Nerelerde Geçerlidir?

Müze kart, Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na bağlı 300’ü aşkın müzede geçerlidir. Ancak, Topkapı Sarayı içinde yer alan harem dairesi, Aya İrini Anıt müzesi, Efes Örenyeri Yamaçevler, Göreme Açık Hava Müzesi, Karanlık Kilise müze kart sayesinde girilebilen ücretsiz yerler arasında değildir. Bu yerler için belirtilen miktarlarda ücretler ödenmesi gerekmektedir. Bu yerlerin taşıma kapasitesi düşüktür ve fazla ziyaretçi yüklenmesi sonucunda tarihi dokusu bozulacağı için ücretsiz giriş yasaklanmıştır.

Müze kart çıkarmak isteyen insanların akıllarında oluşan ilk sorulardan biri, “Müze kart Ayasofya’da geçerli mi?”dir. Ayasofya, İstanbul’un en önemli tarihi değerlerinden biridir ve turistik açıdan oldukça rağbet görür. Bu nedenle tabii ki müze kart Ayasofya müzesinde de geçerlidir. Bununla birlikte, “Dolmabahçe Sarayı’nda müze kart geçerli mi?” sorusuna gelecek olursak, maalesef müze kart Dolmabahçe Sarayı’nda geçerli değildir.

Müze Kart Nasıl Alınır?

Müze kart almak isterseniz kart basım istasyonlarına giderek müze kart sahibi olabilirsiniz. Ancak yanınızda fotoğraflı kimlik kartınız, pasaportunuz veya sürücü belgeniz olmalıdır. Bu belgelerden birini ibraz etmeniz halinde birkaç dakika içerisinde müze kartına sahip olabilirsiniz. Gittiğiniz seyahatlerde de kolaylıkla müze kart çıkartabilirsiniz.

Müzekart satış noktaları:

 • Aksaray’da, Ihlara Vadisi Örenyeri,
 • Ankara’da, Cumhuriyet ve Anadolu Medeniyetler Müzeleri,
 • Antalya’da, Myra, Simena, Termessos, Olympos, Perge, Patara, Aspendos, Phaselis Örenyerleri, Antalya, Side, Aziz Nikolaos Anıt Müzeleri, Side Tiyatrosu, Alanya Kalesi,
 • Aydın’da, Afrodisyas, Didim, Millet Örenyerleri, Aydın Müzesi,
 • Bursa’da, Türk İslam Eserleri Müzesi,
 • Çanakkale’de, Truva ve Asos Örenyerleri,
 • Denizli’de, Pamukkale Örenyeri,
 • Eskişehir’de, TÜRSAB BYK Ofisi ve Müzekart Satış Noktası Cengiz Topel Cad. Bağlar Apt. No:24 K:2 D:8,
 • Gaziantep’de, Zeugma Mozaik Müzesi
 • Hatay’da, Hatay Arkeoloji Müzesi
 • Mersin’de, Cennet Cehennem ve Kanlı Divane Örenyerleri
 • İstanbul’da, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Büyük Saray Mozaikleri, Kariye, Türk ve İslam Eserleri ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri,
 • İzmir’de, Bergama Akropol, Efes, Bergama Asklepion Örenyerleri, Efes Müzesi,
 • Konya’da, Mevlana Müzesi
 • Muğla’da, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Kaunos, Knidos, Kayaköy Örenyerleri, Bodrum Mausoleion Anıt Müzesi, Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi
 • Nevşehir’de, Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve Örenyeri, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri,
 • Samsun’da, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
 • Trabzon’da, Sümela Manastırı, Trabzon Müzesi

Bununla birlikte, internet yoluyla da müze kart sahibi olabilirsiniz. Bunun için öncelikle aşağıda sizinle paylaştığımız linkten müze kart başvuru sayfasına giriş yapmanız ve önünüze gelen menüden “Ben de istiyorum” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

müze kart

Bu sekmeye tıkladıktan sonra önünüze aşağıdaki sayfa gelecek. Bu sayfada işaretli olan yere tıklayarak müze kart almak için başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz.

müze kart

Daha sonra önünüze çıkan sayfada almak istediğiniz müze kartı çeşidini seçip, sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

müze kart

Bundan sonraki adım ise kartın gönderileceği teslimat adresinin bilgilerinin girilmesidir. Bu bilgilerin de eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması oldukça önemlidir.

müze kart

Daha sonraki sayfa ise girdiğiniz sipariş ve teslimat bilgileri kontrol edip herhangi bir yanlış varsa geri dönüp düzeltebileceğiniz yoksa onaylayıp bir sonraki adıma geçebileceğiniz onay sayfasıdır.

müze kart

Onay sayfasından sonraki sayfa ise, ödeme sayfasıdır. Bu sayfada kredi kartı bilgilerinizi girip, ödemenizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

müze kart

Kartınız bir hafta içerisinde adresinize gönderilir. Müze kart çıkardıktan sonra, kartı iade edemezsiniz. Müze kart sizin adınıza çıkartılır ve sizden başka kimse kullanamaz.

Müze Kart başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ!

Patent Nedir? Nasıl Alınır?

 

Müzekart GNS Kimler İçindir?

18 yaşından gün alan ve 25 yaşını doldurmamış olan gençler içindir.

Müzekart Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Müzekart ile 1 yıl boyunca müzelere ücretsiz giriş imkanına sahipsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu