Kamu Haber

Milli Piyango İkramiyesi Nereden Alınır? 2024 İkramiye Ödeme Noktaları

Milli Piyango İkramiyesi Nereden Alınır? İkramiye Ödeme Noktaları, Milli Piyango Biletlerinde Zaman Aşımı, Milli Piyango İkramiyesi Ne Kadar? Milli Piyango Parası Nasıl Alınır ve daha fazlası yazımızda...

Milli Piyango İkramiyesi Nereden Alınır? İkramiye Ödeme Noktaları; Umutlarını şans oyunlarına bağlayan milyonlarca insanın heyecanla beklediği yılbaşı büyük ödülü, bu yılda kazandırmaya devam ediyor… Milli Piyango Parası Nasıl Alınır? Büyük İkramiye Nasıl Tahsil Edilir? Milli Piyango İkramiyesi Bankalardan Alınır mı gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Milli Piyango her ay belirli günlerde çekilişi yapılan bir tür şans oyunudur. Özellikle her yıl 31 Aralık günü yapılan yılbaşı özel çekilişinden haftalar öncesinde milli piyango bayilikleri önünde oluşan upuzun kuyruklar, Milli Piyango ikramiyesini kazanmanın birçok kesim tarafından ümit edildiğinin göstergesi.

Yalnız bilet almadan önce geçersiz bilet almamak veya haksızlığa uğramamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Tabii bir de ikramiyeyi kazanırsanız ödemesini alabilmeniz için bazı şartlar bulunuyor.

E-Devlet Mirasçılık Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Milli Piyango Oyunu Özellikleri

Üzerinde 7 haneli numaranın yer aldığı biletler Milli Piyango İdaresi tarafından T.C Merkez Bankası matbaasında, özel filigranlı kağıtlara bastırılır ve çeşitli gezici ve sabit bayiler aracılığıyla satılır. Tüm biletler yasalarla koruma altındadır ve biletlerin basılma adedi ile tutarları önceden belirlenir. Biletler çeyrek, yarım ve tam olarak 3 farklı şekilde piyasaya sürülür. 3’ünün de satış fiyatı farklıdır ve bir ikramiye kazandığınız takdirde alacağınız ödeme biletinizin türüne göre değişir.

Her ay belirli günlerde kura yapılarak numaralar saptanır, ikramiye kazananlara ödemeleri yapılır. Kura, yani çekiliş genellikle ayın 9, 19 ve 29. günlerinde noter huzurunda gerçekleştirilir. Aynı zamanda her yıl 31 Aralık’ta da Yılbaşı Özel Çekilişi düzenlenir. Milli Piyango İdaresi gerekli gördüğü durumlarda ikramiyelerin ödeme limitlerini artırma veya aşağı çekme yetkisine sahiptir.

Milli Piyango Bileti Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Biletler, Milli Piyango İdaresi bayi ruhsatına sahip olan ve istenildiğinde bunu ibraz edebilen bayilerden satın alınmalıdır. Gezici bayilerin ruhsatı yaka kartı şeklindedir.
 • Aldığınız biletin arka yüzünde mutlaka bayi satış damgası olmalıdır. Kağıt yırtık veya yıpranmış olmamalıdır.
 • Biletinizin sol alt köşesinde bir güvenlik numarası bulunur, bu rakamların üstünde elinizi gezdirdiğinizde numaraların kabarık bir yapıda olduğunu hissedebilmelisiniz.
 • Biletin yapıldığı kağıdın içerisinde Milli Piyango (MP) amblemi vardır, ışığa tuttuğunuzda bu amblemi görebilmeniz gerekir.
 • Ultraviyole ışık altında, mavi-yeşil renkli kısa çizgiler halinde dağılan elyaflar bulunmalıdır.
 • 18 yaşını doldurmamış olan kişiler Milli Piyango ile Hemen-Kazan bileti alamazlar ve ikramiye isabet eden biletleri için ödeme talep edemezler.
 • Hemen- Kazan oyununda ise biletlerin arkasında bayi mührü bulunmalıdır.
 • Hemen- Kazan bileti parlak zemin üzerine özel bir kağıtla kaplanmıştır ve bu kağıdın hasar görmemiş olması gerekir. Ayrıca üstünde “bu bölümü kazımayınız” yazan kısmın kesinlikle kazınmamış olması gerekir.

Milli Piyango Parası Nasıl Alınır?

Gezici ve sabit milli piyango bayileri biletin son 3 rakamına kadar tutan ikramiyelerin ödemesini yapmak zorundadır. Hatta bu bayiler son 4 ve 5 rakamına kadar ikramiye isabet eden biletlerin ödemesini de gerçekleştirebilirler. Ancak daha fazla miktarlar için ödeme yapma yetkileri bulunmaz.

İkramiyeyi kazanan talihliler ödemelerini almak için idareye ya da şubelere başvurduklarında biletlerin kendilerine ait olduğunu kanıtlamaları adına, biletin arkasına isim ve soyisim yazarak imzalamaları istenebilir.

Diğer şans oyunlarına da bakacak olursak; Sayısal Loto ve Süper Loto oyunlarında 6 bilen, Şans Topu’nda 5+1 bilen ve On Numara oyununda 10 bilen şanslı kişiler 500.000 TL’ye kadar olan ikramiye ödemelerini, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü ya da Milli Piyango İdaresi Şube Müdürlüklerinden tahsil edebilirler.

Büyük İkramiye Nasıl Tahsil Edilir?

Yılbaşı çekilişi ya da yıl içerisinde yapılan diğer çekilişler için 1 Milyon Türk Lirası ve üzeri ikramiyeler Milli Piyango Genel Müdürlüğü tarafından ödenir. Ayrıca kazanılan ikramiyeler vergisiz ya da harca tabii olmadığı için de herhangi bir kesintiye uğramaz.

milli piyango i̇kramiyesi
milli piyango i̇kramiyesi

Milli Piyango İkramiyesi Bankalardan Alınır mı?

Biletinize isabet eden ikramiyenin ödemesini Milli Piyango İdarelerinden çek olarak alabilirsiniz. Aldığınız çeki herhangi bir bankada bozdurabilir ve banka hesabınıza aktarılmasını talep edebilirsiniz. Ancak büyük ikramiye ya da yüksek miktardaki ikramiye ödemeleri için tercih ettiğiniz bankanın müdürü ile iletişime geçerek ikramiyeyi müdür ile birlikte gidip alabilir ve henüz idare binasındayken paranın hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde tahsil işlemi daha güvenli ve kolay olur. Genellikle tercih edilen yöntem de budur.

İkramiye Kazanılması Sonrası Oyun Biletlerinin Sahip Olması Gereken Özellikler

 • Milli piyango biletinize ikramiye ödemesi yapılması için öncelikle biletin kazanan numaralardan en az birini içermesi gerekir. Çekiliş tarihi, seri numarası, ikramiye numarası, fiyatı ve kupürü biletin üzerinde bariz bir şekilde yer almalı, bilet her şeyiyle herhangi bir şüpheye mahal vermemelidir. Kendini ibraz eden çekiliş biletlerinde numaraların dışındaki diğer kısımlar yırtılmış veya kopmuş ancak parçaları mevcutsa ve kazanan numaralar açık bir şekilde okunabiliyorsa ikramiye ödemesi yapılır.
 • İkramiye kazanan numaraların yırtılmış ya da kopmuş olduğu biletler, parçaları mevcut olsa dahi Milli Piyango İdaresi ve satış merkezlerinin incelemesinden geçer ve kabul edilirse ödeme yapılır. Bu durumdaki biletler, miktar bakımından ödeme yetkisi bulunan bayilerde satış yöneticisinin kararıyla, daha büyük ikramiyeli biletler ise idare merkezinin kararı ile onaylanır ve ödenir.
 • Kendini ibraz etmeyen biletler ile sahte, tahrif edilmiş, iptal edilmiş ve ödendi kaşesi basılacak kadar alandan fazlasının kopmuş olduğu biletlere herhangi bir ödeme yapılmaz. Bu durum sayısal biletlerinde de geçerlidir. Bilete ödeme yapılabilmesi için çekilen sayılar, bilet güvenlik numarası, barkod ve arkasındaki seri numarası açık bir şekilde okunabilmelidir.
 • Hemen-Kazan oyununda ise idare merkezleri, ana bayiler ve bayiler tarafından ödemenin yapılabilmesi için yönetmelik kurallarına ve bilette yazan kurallara göre biletin seri numarasına sahip olması ve üstündeki kazınmaması gereken alanın tahrif edilmemiş, yırtılmamış ve delinmemiş olması, son ödeme tarihinin geçmemiş olması zorunludur. Aksi takdirde ödeme yapılmaz.

Milli Piyango Biletlerinde Zaman Aşımı

Milli piyango biletlerinin zaman aşımı süresi 1 yıldır. Bilet çekiliş tarihinden sonra 1 yıl içerisinde ibraz edilmezse ikramiye zaman aşımına uğrar ve kesinlikle ödeme yapılmaz. Zaman aşımına uğrayan biletlerin ikramiyeleri Milli Piyango İdaresi’ne gelir olarak geçer. Eğer zaman aşımı süresi hafta sonuna denk gelirse, hafta sonunu takip eden ilk iş gününün mesai bitimine kadar ödeme yapılabilir. Hemen- Kazan oyunlarında ise ikramiyelerin son ödenebileceği tarih biletin üzerinde yazar. Bu tarih geçtikten sonra biletlere ikramiye ödemesi yapılmaz.

Müze Kart Nedir? Nereden Alınır?

 

2023 Yılbaşı Büyük İkramiyesi Ne Kadar?

Büyük ikramiye 200 milyon olarak belirtilmiştir.

Çeyrek Bilet Fiyatı Ne Kadar?

Çeyrek biletleri 50 TL den alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu