SorgulamalarKamu Haber

İşsizlik Maaşı Ne Kadar? 2024 İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır? İşsizlik Maaşı e-Devlet, İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? e-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama, İşsizlik Maaşı Hesaplama, İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Ödeneği Hesaplama ve daha fazlası yazımızda...

İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır? İşsizlik ödeneği ile bireylere destek sağlayan devlet, bu ücreti her yıl yenileyerek güncellemektedir. 2024 yılı ocak ayında asgari ücretin artmasıyla birlikte işsizlik maaşları da artış gösterdi. Sosyal devlet anlayışının gereği olarak, devlet tarafından belirli şartlar dahilinde işsiz durumdaki vatandaşlara ödenen işsizlik maaşından faydalanabilmek için söz konusu şartlarını sağlamanın yanı sıra İŞKUR üzerinden başvuruda bulunmak gerekir.

Gerekli tüm şartları sağlayıp başvuruda bulunan bireylerin, işsizlik ödeneğinin tutarı, nereden alındığı, maaşa ne kadar süreyle hak kazanıldığı gibi konuları iyi araştırması, ilerleyen aşamalarda ortaya çıkabilecek her türlü kafa karışıklığını ve bilgi kirliliğini önlemek açısından önemlidir.

2024 Elektrik, Su ve Doğalgaz Abonelik Ücretleri

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için hizmet akdinin sona erdiği günü takip eden 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuruda bulunulması gerekir. Başvuru en yakın İŞKUR birimine şahsen yapılabileceği gibi elektronik ortamda yapılması da mümkündür. Başvuruda gecikilen süreler ise toplam hak sahipliği süresinden düşülür. İşsizlik sigortası için yapılan başvuru esnasında iş arayan kaydı yapılır ya da güncellenir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanır.

1. İŞKUR web sitesi üzerinden işsizlik maaşı başvurusu

İşsizlik maaşına elektronik ortamda başvurmak için önce İŞKUR sitesi üzerinden internet şubesi aracılığıyla üye girişinizi sağlayın. İŞKUR’un resmi web adresine aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 • Üyelik bilgilerinizle sisteme girişinizi yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda ”işsizlik ödeneği/ iş kaybı tazminatı başvurusu” seçeneğine tıklayın.

pgfuilxszfutnuhn2nrlvhcxb6zcafxj7lw5n7d1.png

 • Açılan yeni sayfada taahhütname ekranını göreceksiniz. Taahhütnameyi okuyup metni kabul ettiğinize dair sayfanın altındaki kutucuğu işaretleyin.

epv5zjftqf9zohpfklvhjbufskd8ix4jzdeqzes0.png

 • Kutucuğu işaretlemenizle birlikte otomatik olarak kişisel bilgilerinizi dolduracağınız bir form ekranına yönlendirileceksiniz.

 • Formu eksiksiz ve doğru biçimde doldurduktan sonra onaylayarak işsizlik maaşı başvurunuzu oluşturmuş olursunuz.

İŞKUR web sitesi üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ!

2. e-Devlet üzerinden işsizlik maaşı başvurusu

İşsizlik maaşı başvurunuzu e devlet üzerinden yapacaksanız, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet girişinizi yapın.

 • Üyelik bilgilerinizi girdikten sonra karşınıza çıkan ekranda arama çubuğu göreceksiniz. Arama çubuğuna ”işsizlik ödeneği” yazmanız halinde bu alanla ilgili seçenekler karşınıza çıkacak. Bu seçeneklerden ”işsizlik ödeneği/iş kaybı tazminatı başvurusu” seçeneğini tıklayın.
 • Başvuru seçeneğini tıkladığınızda bir taahhütname göreceksiniz. Bu taahhütnameyi okuduktan sonra kabul ettiğinize dair aşağıda göreceğiniz kutucuğa tıklayın. Sonrasında karşınıza kişisel bilgilerinizi içeren form çıkacak, formu sizden istendiği gibi eksiksiz şekilde doldurup onayladığınızda İŞKUR işsizlik maaşı başvurunuz gerçekleşir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2024 yılı itibarıyla asgari ücretin artış göstermesi üzerine işsizlik maaşlarında da artış oldu. İşsizlik maaşı 7.993 TL olmuştur. Ayrıca 2024 yılı için alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı tutarı da 15.989 TL’dir. 

İşsizlik maaşınızın ne kadar olacağını öncesinde kendiniz hesaplamak istiyorsanız;

 • Son 4 ay aldığınız brüt maaşlarınızın ortalamasını alın,
 • Bu ortalamanın %40’ını bulun,
 • Elde ettiğiniz sayıdan, o sayının binde 7,59’unu (damga vergisi) çıkarın. Elde ettiğiniz sayı aylık işsizlik maaşınızdır. Ancak, elde ettiğiniz sayı asgari ücretin %80’ini aşıyorsa, aylık işsizlik maaşınız asgari ücretin brütünün %80’i kadar olacaktır.

Tüm bunlarla birlikte, işsizlik maaşı sigortalı olarak çalıştığınız süreye bağlı şekilde, aylık olarak belirli bir süre ödenir.

i̇şsizlik maaşı ne kadar?
i̇şsizlik maaşı ne kadar?

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

 Hizmet akdinin feshedilmesinden önceki son 3 yıl içerisinde;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün (6 ay),
 • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün (8 ay),
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün (10 ay) süre ile işsizlik maaşı ödenir.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

 • Bir hizmet akdine bağlı olarak çalışan bir sigortalı olmak
 • 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun kapsamındaki sandıklara tabi bir sigortalı olmak
 • Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalı olmak
 • Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı iş yerlerinde çalışan olmak
 • Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenen alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir ya da daha fazla işveren tarafından çalıştırılan ve çalıştığı kurumdaki çalışma gün sayısı 10 günden az olan bir çalışan olmak

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için sağlanması gereken çalışma şekli koşulunun yanı sıra maaş bağlanabilmesi için gözetilen prim, işten ayrılış şekli, başvuru gibi maddeler da mevcuttur. Bu koşullar işe şu şekilde sıralanabilir:

 • Kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalmış olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,
 • Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvuru yapmış olmak.

Yukarıda sıralanan işsizlik maaşı şartlarını sağlamayanlar, işsizlik ödeneğinden faydalanamazlar. Bu sebeple başvuru yapmadan önce bu koşulların taşındığından mutlaka emin olunmalıdır. Aksi halde başvurunun reddi söz konusu olur.

Belirtilen koşulların bazı istisnaları mevcuttur. Son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olma gerekliliği bazı durumlarda esnetilebilir. Bu esneklik çalışanın 120 gün boyunca kesintisiz bir şekilde çalışmamış olsa bile çalışmış sayılması durumudur.

i̇şsizlik maaşı kaç ay alınır?
i̇şsizlik maaşı kaç ay alınır?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Hepsi İşsizlik Maaşı Rehberimizde!

Son 120 günde kesinti sayılmayan durumlar:

Hizmet akdi sona eren sigortalı işsizlerin işsizlik maaşından faydalanabilmeleri için hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içerisinde aktif olarak çalışmış olmaları beklenir. Buna istisna durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Hastalık
 • Disiplin cezası
 • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali
 • Genel hayatı etkileyen olaylar
 • Doğal afet
 • Ücretsiz izin
 • Grev
 • Lokavt
 • Gözaltına alınma
 • Ekonomik kriz
 • Kısmi istihdam
 • İş yerindeki faaliyetin durdurulması ya da işe ara verilmesi

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar?

İşsizlik maaşı ayın 5’inde ödenir. Eğer bu tarih hafta sonuna denk gelmişse, takip eden ilk iş gününde işsizlik maaşının ödemesi yapılır.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik maaşı ödemesini, T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanınız ya da kimlik kartınızla birlikte herhangi bir PTT şubesine başvurarak alabilirsiniz.

Hesaplardaki ödenekler 6 ay süre ile işlem görmemiş ise İşsizlik Sigortası Fonu’na emanet olarak devredilir. 5 yıllık dönem içinde başvurmanız halinde hak etmiş olduğunuz işsizlik ödenekleri emanet hesaptan tarafınıza ödenir. Söz konusu süreyi geçirmeniz halinde ise ödemeyi, mahkeme kararı ile alabilirsiniz.

Rapor Alınca Maaş Kesintisi Olur Mu? 2024 Ne Kadar Maaş Kesilir?

 

En Düşük İşsizlik Ödeneği Ne Kadar Oldu?

3.048 TL oldu.

Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

8.506 TL oldu yeni yıl ile birlikte.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhabalar ben şuan işsizlik Maşı alıyorum fakat süresinin dolmasına az bi zaman kaldı karantina dönemi uzun sürerse isede gremiycegim o zaman ne yapmam lazım nasıl bir yol izlemeliyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu