NedirSorgulamalar

Passolig Nedir? 2024 Passolig Karta Nasıl Başvurulur?

Passolig Nedir? Passolig Karta Nasıl Başvurulur? Passolig Kart Almak İçin Ne Gerekli? Passolig İle Tüm Maçlara Gidilir mi? Bir kişi Kaç Tane Passolig Alabilir? Passolig Karta Para Nasıl Yüklenir? gibi tüm soruların cevapları yazımızda...

Passolig Nedir? Passolig Karta Nasıl Başvurulur? Hayatımıza teknolojinin hakim olması ile birlikte birçok işlemimizi elektronik ortamda yapmaktayız. Bunlardan biri de maç biletini kuyruğa girmeden elektronik ortamda alabilmek… Passolig Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Passolig Kart’a İnternet Üzerinden Başvurma işlemleri, Passolig Kart’a Şubeden Başvurma işlemleri, Stadyumlardaki Gişeler Üzerinden Başvuru Yapma işlemleri nasıldır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Futbol neredeyse tüm dünyada kabul görmüş, kitleleri birbirine bağlayan, kimilerince bir kültür haline gelmiş bir spordur. Her ne kadar bir oyun olsa da günümüzde futbolla beraber çok büyük bir pazar oluşmuştur. İnsanlar bu sporu takip etmek için tuttukları takımları desteklerler, takımlarının maçlarını izlerler. Üst liglerde yer alan takımların neredeyse hepsinin maçları ilgili televizyon kanallarınca yayınlanır. Fakat futbolun atmosferini yaşamak, aynı zamanda takımına daha fazla destek olmak isteyen taraftarlar maçları stadyumdan izlemeyi tercih ederler.

Önceleri stadyumda maç izlemek için bilet almak gerekiyordu. Bilet sistemi her ne kadar kolay ve elverişli görünse de bazı güvenlik sorunlarının önüne geçebilen bir sistem değildi. Olumsuz tezahüratlar, şiddet olayları, rahat bir maç izleme ortamının olmaması ve küfür zamanla stadyuma olan rağbeti azaltan unsurlar.

Bu unsurların yanı sıra basılı bilet sisteminin önüne geçemediği en büyük sorunlardan bir tanesi de karaborsa. Stadyumlarda yaşanan tüm bu olumsuz durumları ve insanların izlemek istedikleri maçın biletini karaborsadan fahiş fiyatlarla almak zorunda kalmasını önlemek için 14 Nisan 2014 itibarıyla Elektronik Bilet Sistemi’ne geçildi. Elektronik bilet sistemi, kişilerin haklarını ve güvenliğini daha iyi sağlamak adına kurulmuş bir sistemdir.

Futbolcu Nasıl Olunur? (4 Soruda Profesyonel Futbol Kariyeri Yapmak)

Passolig Nedir?

Passolig, 14 Nisan 2014’ten itibaren uygulanmaya başlayan Elektronik Bilet Sistemi’nin bir ürünü olarak doğmuştur. Aslen bir kart sistemidir. Seyretmek istenen maçların biletleri ve kombine sahibi futbol severlerin kombineleri Passolig Kart’a tanımlanır. Maç ile ilgili bilgiler e-posta ve kısa mesaj ile gönderilir.

Passolig, taraftarlar için fayda sağlayan, kulüpler için de gelir kapısı olan bir sistemdir. Futbol dünyasında takımların ayakta kalabilmesi için maddi kazanç sağlamaları önemli bir konudur. Bu maddi kazançlar genellikle taraftarlardan ve sponsorluk anlaşmalarından sağlanır. Passolig, sistemi itibarıyla takımlara maddi kazanç getirir. Bu sistemin kulüplere sunduğu kazanç neredeyse Passolig Kartlarından gelen gelirin yarısına tekabül eder.

Eski sistemin aksine, Passolig sayesinde taraftarlar artık internet üzerinden sıra beklemeden kolayca biletlerini alabiliyorlar. Bu da zaman tasarrufu anlamına geliyor. Passolig aynı zamanda güvenli bir şekilde stada girme ve maç izleme imkanı da sunuyor. Bunların yanı sıra Passolig sahipleri, anlaşmalı kurumlarda kullanabileceği bazı avantajlara da sahip. Passolig anlaşmalı mağazalarda indirim elde edilebilir, Passolig Kartı yine anlaşmalı toplu taşıma araçlarında ulaşım kartı yerine kullanılabilir.

Passolig Kart Başvurusu

Tüm bahsedilen bu konular itibarıyla stadyumda maç izlemek isteyen futbol severlerin bir Passolig Kart’a ihtiyaçları vardır. Passolig’in zorunlu olmasından kaynaklı, bu karta ulaşmak olabildiğince kolay bir hale getirilmiştir. Passolig Kart sahibi olmak için birçok seçenek bulur. İster internet üzerinden, ister yetkili şubelerden, istenirse de stadyumlarda bulunan gişelerden Passolig Kart’a başvuruda bulunulabilir.

passolig nedir?
passolig nedir?

1. Passolig Kart’a İnternet Üzerinden Başvurmak

Passolig Kart sahibi olmak için yöntemlerden bir tanesi internet üzerinden başvuru yapmaktır. Passolig kart sahibi olmak için başvurulabilecek yöntemlerden en kolay ve zahmetsiz olanı internettir.

 • İnternet üzerinden başvuru yapmak için öncelikle aşağıda bulunan ilgili siteye girilmelidir.
 • Daha sonra sayfada çıkan formun eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Ad soyad, TC kimlik numarası, doğum tarihi, telefon numarası gibi bilgiler doldurulduktan sonra bir sonraki sayfaya geçilmelidir.
 • Bu sayfada bir doğrulama ekranı çıkacaktır. Forma girilen telefona gelecek olan kısa mesajda bulunan kod, ekrandaki yere yazılmalıdır.
 • Daha sonra alınmak istenen kart çeşidi seçilmelidir. Burada 3 çeşit kart olacaktır. İlki kredi kartı özellikli Passolig Kartı, diğeri normal Passolig Kartı, sonuncusu da 18 yaş altındakiler için uygun olan Passolig Kartı’dır. Aynı zamanda hangi kartın ne gibi özellikleri olduğu çıkan ekranda yazar. Bu sayede kişi kendisine uygun kartı bu bilgiler sayesinde seçebilir. Uygun Passolig Kart seçildikten sonra devam edilmeli ve sonraki adıma geçilmelidir.
 • Bu adımda Passolig Kart üzerinde bulunacak fotoğraf sisteme yüklenmelidir. İster bilgisayardan çekilebilir, istenirse de hazır bir fotoğraf yüklenebilir.
 • Fotoğraf yüklendikten sonra son adım olan ödeme ekranı gelecektir. Uygun ödeme yöntemini seçerek ve işlemi tamamlayarak Passolig’e internet üzerinden başvuru tamamlanır.

2. Passolig Kart’a Şubeden Başvurmak

Diğer bir yöntem Passolig Kart’a şubeler üzerinden başvurmaktır. Bu işlem ilgili Passolig başvuru noktaları üzerinden yapılır. Buradan kaynaklı Passolig Kart nereden alınır bilinmesi gerekir. N Kolay İşlem Merkezleri üzerinden Passolig Kart’a başvuru yapılabilir, Passolig ile ilgili diğer işlemler gerçekleştirilebilir. N Kolay İşlem Merkezleri Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde yer aldığı için Passolig ile ilgili işlemleri halletmek kolaydır.

 • N Kolay İşlem Merkezleri’ne giderek başvuruda bulunmak için öncelikle en yakın N Kolay iş yerinin öğrenilmesi gerekir. Bunun için aşağıdaki bulunan bağlantı üzerinden bilgi alınabilir. Bulunulan il ve ilçe merkezleri bilgileri girilerek en yakın N Kolay iş yeri öğrenilebilir.
 • En yakın N Kolay iş yeri bulunduktan sonra iş yerine gidilmesi ve başvuru işlemi yapılması gerekir.
 • Başvuru bilgilerini eksiksiz doldurduktan sonra seçilmek istenen Passolig Kart tipi belirlenmelidir.
 • Passolig Kart’ta yer alacak fotoğraf çekilmelidir.
 • Son olarak ödeme gerçekleştirilerek başvuru işlemi sonlandırılır.

3. Stadyumlardaki Gişeler Üzerinden Başvuru Yapmak

Başka bir yöntem de stadyumlarda bulunan gişeler üzerinden Passolig başvurusu yapmaktır. Birçok stadyumda Passolig gişeleri bulunur. Bunun için ilgili stadyuma giderek gişelerden Passolig başvurusu yapılabilir. Bu işlem gişelerden yapılabildiği gibi varsa gişelerde bulunan makineler üzerinden de yapılabilir.

Passolig’e başvuru yöntemleri yukarıda bahsedildiği gibidir. Size en uygun başvuru yöntemini seçerek Passolig Kart’a başvurup, işleminizi sonlandırabilirsiniz. Başvuru işlemi yapıldıktan sonra yapılması gereken şey beklemektir. Passolig Kart kaç günde gelir gibi soruların cevabı kuryeye bağlıdır. Passolig cephesinde işlemler standart şekilde yürür. Passolig Kart’ın elinize ulaşması, kuryenin getirme süresi de hesaba katıldığında bazı durumlarda 2 haftayı bulabilir. Passolig başvurusu yapıp kartı eline ulaşamayan fakat tuttuğu takımın maçını stadyumda izlemek isteyen kişiler için düşünülmüş bir yöntem mevcuttur. Bu süreç içerisinde maça gitmek isteyenler stadyumlardan Tek Geçişlik Pass Kart olarak adlandırılan tek kullanımlık elektronik bileti edinerek maçlara gidebilirler.

Elektronik Bilet (E-Bilet) Nedir? Avantaj ve Dezavantajları

 

Passolig Kart Ne Kadar Süre İçin Geçerlidir?

Passolig kartı 1 yıl için geçerlidir.

Passolig Kartı Yaş Sınırı Nedir?

Passolig kartı alabilmek için 7 yaş ve üzerinde olmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu