E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

E-DEVLET SABIKA KAYDI

Eskiden vatandaşlarımız sabıka kaydı alma işlemlerini yalnızca adliyeye giderek gerçekleştirebiliyorlardı. Fakat gelişen teknoloji ile birlikte artık buna gerek kalmadı. Devletin geliştirdiği E-Devlet uygulaması sayesinde sabıka kaydı sorgulamanızı yalnızca internetten yapacağınız birkaç tık ile gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi sizlere E-Devlet sabıka kaydı sorgulama işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız.

E-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama

E-Devlet sabıka kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için ilk olarak bir E-Devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Bir şifreniz yoksa sabıka kaydı sorgulama işleminizi kesinlikle gerçekleştiremezsiniz. E-Devlet şifreniz olmadığı takdirde yapmanız gereken herhangi bir PTT şubesine gitmek ve bir E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmaktır. Bu işlem için 2 TL lik bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Var olan E-Devlet şifrenizi unuttuysanız ve yeni bir E-Devlet şifresi almak istiyorsanız yine PTT’ye giderek yeni bir E-Devlet şifresi başvurusunda bulunmalısınız. Bu işlem içinde 4 TL gibi cüzi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Şifrenizi aldıktan sonra ;

  • Metnin sonunda vermiş olduğumuz E-Devlet sabıka kaydı bağlantısına tıklayınız.
  • Açılan sayfada ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” butonuna basınız.
  • Ardından T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi gerekli yerlere yazınız.
  • Son olarak ” Sisteme Giriş Yap ” butonuna basarak E-Devlet sabıka kaydı sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Sabıka Kaydı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ! 

Sabıka Kaydı İnternetten Nasıl Alınır?

Sicil kaydı nereden alınır sorusunun iki farklı cevabı bulunur, bunlardan ilki E Devlet sistemi üzerinden, ikincisi ise doğrudan Adliyeye giderektir. Sabıka kaydı internetten nasıl alınır diyen kişilerin yapması gereken şey yukarıdaki adımları takip ettikten sonra belirli adımlara dikkat etmek olacaktır. Örneğin bir gün içerisinde bu belgeden en fazla 4 tane çıkartabilir ve bu dökümleri kullanarak aynı özellikleri saklı kurumlar için dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Oluşturulacak olan belgenin kime ve neden verileceği konularına açıklık getirilmesi için bir sonraki adımda ilgili bilginin girilmesi gerekir. Bahsi geçen belgede yer alan T. C. kimlik numarası ve barkod numarasını kullanacak olan kişi, kurum ya da kuruşlar Adli Sicil Doğrulama hizmet üzerinden bu belgeyi doğrulayabilecektir. Sicil ya da arşiv kaydı oluşturan kişilerin bu kayıtlar ile ilgili olarak herhangi bir şüphesi bulunuyorsa bunun için bulunulan yerin mahalli adli sicil bürosuna başvurulması gerekir. Daha sonra şüpheniz devam ettiği takdirde Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvurmanız mümkün olacaktır. Adli sicil ya da arşiv kaydı olmayan kişiler İtalyanca, İngilizce, Almanca ya da Fransızca dillerinde tercüme edilecek olan sorgulama sonuçlarını alarak kullanabilir. Bu kayda sahip olmayan kişiler biraz önce bahsetmiş olduğumuz kurumları sırası ile ziyaret edebilir. Herhangi bir yabancı dilden tercüme edilen bir sorgulama sonucunun apostil şehri verilmesi istendiği takdirde en yakın Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu başkanlığına başvurmanız gerekir.

Bahsi geçen bu bilgileri onayladığınız takdirde “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” kutucuğunu işaretleyebilir ve “Devam Et” seçeneğine basabilirsiniz. Bu kutucuğu işaretlemediğiniz takdirde ise bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olmaz. Daha sonra karşınıza çıkacak olan sorgulama formu üzerinden ilk olarak kurum türünü resmi, özel ya da yabancı ülke yani tercümeli seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor. Daha sonra yapmış olduğunuz tercihe gören değişkenlik gösterecek olan belgenin neden verileceği bilgisini girmeli ve son olarak da belgenin belgenin nereye verileceğinin örneğin “A Firması” şeklinde yazılması gerekiyor. Böylelikle “Sorgula” seçeneğine basarak işlemlerinizi gerçekleştirmiş olursunuz. Adli Sicil arşiv kaydı nereden alınır diye soran kişilerin de sorusu bu şekilde yanıtlanmış olur.

Şifresiz sabıka kaydı sorgulama işlemlerinin gerçekleştirilmesi ise mümkün değildir. Elbette bunun için Adliye’ye giderek de belge talebinde bulunmanız mümkün olsa da internet üzerinden E Devlet sistemini kullanarak çok daha hızlı ve kolay bir şekilde bu işlemleri gerçekleştirmeniz sizin adınıza daha faydalı olur.

Dilerseniz Adli Sicil Kaydı Doğrulama işlemlerini de gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için ilk olarak aşağıda yer alan linke tıklamanız ve hemen ardından biraz önce de bahsetmiş olduğumuz gibi T. C. kimlik numarası ve barkod numarasını girmeniz yeterli olacaktır. E Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan belge doğrulama işlemlerinde siteye giriş yapılması gerekmez.

Adli Sicil Kaydı Doğrulama İçin TIKLAYINIZ!

Adli Sicil Kaydının Silinmesi

Adli Sicil Kaydının Silinmesi mümkündür. Bu bilgiler Adli Sicil Kanununda detaylı bir şekilde verilmiş bulunuyor. Uygulama sırasında ortaya çıkan tereddütler ise Yargıtay tarafından yapılan içtihatlar ile giderilmiştir. Adli sicil kaydının silinmesi için dikkat edilmesi gereken üç madde vardır. Bunlar;

  1. Ceza ve güvenlik tedbiri infazının tamamlanmamış olması halinde adli sicil kaydı infazın tamamlanması ile birlikte kendiliğinden silinir. İnfaz tamamlanması denilen şey, cezanın hapis cezası olması halinde bir hakkın denetim süresinin ya da tahliye tarihinin sona erdiği tarihtir. Cezanın adli para cezası olması halinde ise adli para cezasının ödendiği tarihya da tazyik hapis cezasına çevrilmesi halinde ceza evinden çıkılan tarih olacaktır. Örneğin üç yıl olarak belirlenmiş olan bir cezanın ardından hapse giren bir kişi denetimli serbestlik uygulaması ile birlikte tahliye olsa da adli sicil kaydı üç senenin dolduğu tarihte silinebilir.
  2. Ceza mahkumiyetinin tüm sonuçları ile birlikte ortadan kalkmasını sağlayan etkin pişmanlık ya da şikayetten vazgeçme durumlarında adli sicil kaydı silinir.
  3. Cezanın zaman aşımına uğraması ya da genel af ya da kişinin ölümü sebebi ile adli sicil kaydı silinir.

Uygulama sırasında ortaya çıkan mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için bir ceza avukatı ile görüşülmesinde fayda vardır.

Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi

Adli sicil arşiv kaydı ile adli sicil kaydı birbirinden farklı şeylerdir. Mahkumiyet hükümleri ilk olarak adli sicil kaydına alınacak ve daha sonra belirli şartların yerine getirilmiş olması halinde mahkumiyet hükmü ile ilgili bilgiler silindikten sonra bu bilgiler arşiv kaydına alınır. Adli sicil arşiv kaydının silinebilmesi için çeşitli şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Bu şartlar;

  • Adli sicil kaydı ceza infazının ardından adli sicil kaydı silinecek ve arşiv kaydına alınacak olsa da bu kayıtlar da beş yılın ardından silinecektir.
  • Arşiv kaydına alınmış olan mahkumiyet hükmünün Türk Ceza Kanunu hariç olmak üzere diğer kanunların ceza mahkumiyetine bağlamış olduğu hak yoksunluklarına sebep olan bir mahkumiyetin söz konusu olması halinde ceza infaz tarihinden sonra hükümlü tarafından yapılacak olan başvuru ile birlikte eğer mahkeme Memnu Hakları İadesi şeklinde bir karar alırsa, kaydın arşive alınma şartlarının oluştuğu tarihten itibaren başlamak üzere arşiv kaydı 15 yılın ardından silinir. Bu kararın alınmamış olması halinde ise adli sicil arşiv kaydının silinebilmesi 30 yıl geçmesi gerekir. Bu hüküm sebebi ile ceza mahkumiyetlerinin büyük bir çoğunluğu 15 ya da 3 yıl boyunca arşiv kayıtlarında kalacaktır.
  • Hükümlü kişinin ölmesi ya da yapılan fiilin suç olmadığına karar verilmesi halinde arşiv kaydı silinir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.