Kamu HaberTrafik

İstanbul Kart Nedir, Nereden Alınır? 2024 İstanbul Kart Ücret Tarifesi

İstanbul Kart Nedir, Nereden Alınır? İstanbul Kart Ücret Tarifesi, İstanbul Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? İstanbul Kart Nasıl Kullanılır? İstanbul Kart Online Başvuru ve daha fazlası yazımızda...

İstanbul Kart Nedir, Nereden Alınır? İstanbul Kart Ücret Tarifesi; İstanbul da yaşamanın zor yanlarından biri tabi ki ulaşım sorunudur. Bir yerden bir yere gitmek saatler sürerken aynı zamanda birçok ulaşım imkanı seçeneği de mevcuttur. İstanbulkart Ne İşe Yarar? İstanbul Kart Ücretleri Ne Kadar? İstanbul Kart Nasıl Alınır gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İstanbul’da yaşayanlar ya da bir süreliğine İstanbul’da vakit geçirecek olan vatandaşlar bir noktadan başka bir noktaya toplu taşıma ile gitmek istiyorsa İstanbulkart kullanmak durumunda. Eski tabirle “akbil” olarak bilinen bu kartlar bir çeşit akıllı bilet konumunda.

Şehrin çeşitli merkezlerinden alınabilecek olan ulaşım kartları otobüslerden tramvaylara, vapurlardan metrobüslere, trenlerden teleferiklere ve hatta tuvaletlere kadar birçok alanda kullanılabiliyorlar. Para alışverişi yaparak oluşan zaman kaybını da önleyen akıllı kart sistemi aynı zamanda kullanıcılara çeşitli avantajlar da sağlıyor.

İstanbul’da Bulunan SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler

İstanbulkart Ne İşe Yarar?

İstanbul sınırları içerisinde minibüsler dışındaki bütün toplu taşıma araçlarında kullanılabilen ve belediyelere bağlı olarak işletilen tuvaletler ile otoparklar için de geçerli olan bu kartlar çeşitli türlere ayrılır. Standart kartların yanı sıra öğrenci, yaşlı, öğretmen, mavi kart gibi seçenekler de bulunuyor. Her kart tipi için farklı ücretlendirmenin bulunduğu kartlardan yaşı ilerlemiş vatandaşlar ve bazı kamu görevlileri ücretsiz yararlanabiliyorlar.

Kredi sistemiyle çalışan bu ulaşım kartları için önden ödeme yapılması gerekiyor. Her kullanımdan sonra kartın temas edildiği makinanın ekranından güncel bakiyeyi görüntülemeniz mümkün. Bakiyeniz bittiği halde İstanbulkart’ı kullanırsanız “yetersiz bakiye” ibaresi ile karşılaşır ve hizmetlerden faydalanamazsınız.

Öğrenci kartı ya da öğretmen kartına sahip olan vatandaşlar ise standart karta kıyasla hizmetlerden indirimli faydalanma hakkına sahip oluyorlar. Günümüzde iyiden iyiye yaygınlaşan ulaşım kartları sayesinde toplu taşıma araçlarında para alışverişi esnasında oluşan vakit kaybı ortadan kaldırılmış oldu. Bu sayede yolcu sayımlarının da kolaylaşması ile beraber İETT’nin ve diğer kurumların karar alma mekanizmaları da daha hızlı ve en doğru bilgiler ile hareket etmeye başladı.

Belirli bir süre içerisinde birden fazla toplu taşıma aracına binilmesi halinde de bu kartı kullananlar birtakım avantajlar elde edebiliyorlar. Aktarma yapıldığı zaman araca biniş ücretlerinde önemli bir indirim gerçekleştiriliyor. Ayrıca iki metro hattı arasında ya da bir metro hattı ile otobüs hattı arasında belirlenen resmi entegrasyon durumu varsa çok düşük ücretlerle de aktarma yapmak mümkün olabiliyor.

İstanbul Kart Ücretleri

İstanbul’da yeni dönemde geçerli olan ücret tarifesine göre tam bilet 7,67 Türk Lirası, öğrenci bileti 3,74 Türk Lirası olarak belirlendi. İlk binişlerde bu rakamlar ödenirken aktarma ücretlerinde ise indirimli fiyatlardan yararlanılabiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çatısı altında hizmet veren UKOME, yani Ulaşım Koordinasyon Merkezi, tarafından alınan karara göre tam biletler için aktarma ücreti 8,13 Türk Lirası, öğrenci kartları için aktarma ücreti 2,66 Türk Lirası olarak belirlendi. Metrobüslerde ise en uzun mesafe tam bilet ücretleri 11,38 Türk Lirası’nı buluyor. 26 duraktan daha az seyahat yapmanız halinde ise durak çıkışlarındaki iade makinelerinden belli bir miktar ücreti geri alabilirsiniz.

İstanbul’da ulaşım kartlarından aylık bazda faydalanmak isteyen vatandaşlar için ise öğrenci kartları için109 Türk Lirası, tam kartlar için ise 602 Türk Lirası ücret talep ediliyor.

i̇stanbul kart nedir, nereden alınır?
i̇stanbul kart nedir, nereden alınır?

İstanbul Kart Nasıl Alınır?

Standart bilet almak isterseniz İstanbulkart için dolum yapan her türlü büfe, kırtasiye ya da diğer merkezlerden faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde bazı toplu taşıma istasyonlarının girişinde yer alan görevlilerden de bu kartları temin etmeniz mümkün.

Kartları alabilmek için gidebileceğiniz bir diğer yer ise İstanbulkart başvuru merkezleridir. Bu merkezler sayesinde yaşlı kartı, öğrenci kartı ve indirimli kart gibi seçenekler için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru merkezleri birçok ilçenin merkezi yerlerinde bulunuyor.

Bu merkezler genelde hafta içi sabah 08:00’da açılır, öğlen saat 12:30 ile 13:30 arasında molaya girer ve akşam 17:30’a kadar hizmet verirler. Hafta sonları ise 09:00’da açılırlar ve öğle arası için 13:00 ve 13:30 saatleri arasında molaya çıkıp 17:00’a kadar hizmet vermeye devam ederler.

İstanbulkart işlemleri için gidilebilecek başvuru merkezlerini görüntülemek için TIKLAYINIZ!

İstanbul Kart Online Başvuru Nasıl Yapılır?

 • Çevrimiçi ortam vasıtasıyla İstanbul şehri için ulaşım kartına sahip olmak istiyorsanız ilk olarak yazımızın devamında sizlerle paylaştığımız bağlantıya tıklamanız gerekiyor.

 

 • Bağlantıya tıklayıp ilgili siteyi açtıktan sonra yukarıdaki görüntüye benzer bir ekran ile karşılaşırsınız.
 • Eğer aktif bir üyeliğiniz varsa e-posta, parola ve güvenlik kodu bilgilerini girerek “giriş” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Eğer henüz üye olmadıysanız “yeni üye” butonuna tıklayın.

 

 • Yeni üye kayıt işlemlerinin tamamlanması için yukarıdaki görüntüde de görüldüğü üzere isim, soyisim, TC kimlik numarası, e-posta adresi, cep telefonu numarası, doğum senesi, gizli kelime ve parola bilgilerini girdikten sonra güvenlik kodunu yazın ve kullanıcı sözleşmesini onayladığınızı belirten alanı işaretleyip “üye ol” butonuna tıklayın.

5pmikvogcv5glefcxkfb3qaemap5sgwjo3k6jfgk.jpeg

 • Üyelik bilgilerinizi girdikten sonra işlemlere devam edebilmek için sisteme girdiğiniz cep telefonu numarasına gelen SMS kodunu ilgili ekrana yazın ve daha sonra “SMS kodu doğrula” butonuna tıklayın.

 • SMS kodunu onayladıktan sonra sisteme kaydetmiş olduğunuz e-posta adresinize bir aktivasyon linki gönderilir. Bu linke tıklayıp aktivasyon işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer mail gelmediyse “aktivasyon e-postasını tekrar gönder” butonuna tıklayabilirsiniz. Yine maili göremiyorsanız spam kutunuzu kontrol edin.

7jhqlvcu6lyiggzqxpxh6fenuo7urntvwjuxckzs.jpeg

 • SMS ve e-posta yolu ile aktivasyon işlemlerinizi tamamladıktan sonra yeniden ana ekrana dönün ve e-posta adresinizle şifrenizi yazıp giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra güvenlik için telefonunuza kısa mesaj ile bir şifre gönderilecek, bu şifreyi ilgili ekrana yazıp işlemlerinize devam edebilirsiniz.

g0phtdml7mqrgjvkg1cjhs2uwzntfhtitzdvbbon.jpeg

 • SMS ile gelen güvenlik kodunu ilgili alana girdikten sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecek. Sol menüde yer alan “İstanbulkart almak istiyorum” yazısına tıklayın.

tj0ywhyct89x6qpugvyayswm4tlrxxueyrsr5rgn.jpeg

 • İlgili yazıya tıkladıktan sonra hangi tip kart istediğinize yönelik seçenekler karşınıza çıkar. İstanbulkart öğrenci hizmetinden ya da mavi kart, öğretmen kartı, 60 yaş kartı, 65 yaş kartı gibi hizmetlerden hangisini kullanmak istiyorsanız onu seçin ve işlemlere devam edin.

 • Öğrenci kartı almak istediğiniz durumda okul türünüzü ve okulunuzun ismini seçip “ileri” butonuna tıklayın.
 • Daha sonra fotoğraf yükleme, adres ve ödeme bilgilerini girme işlemlerini tamamlayarak başvurunuzu bitirin.
 • Başvurunuzu tamamladıktan sonra tercih ettiğiniz merkezden kartınızı temin edebilirsiniz.

İstanbulkart temin etmek için online başvuru yapmak istiyorsanız TIKLAYINIZ!

İstanbul’daki İndirim Çadırları Nerede? Tüm İlçelerin Adresi

Marmaray da En Kısa Taşıma Ücreti Ne Kadar Oldu?

Tam için 7.67 TL iken öğrenci için 3.74 olmuştur.

Anonim İstanbulkart Ücreti Kaç TL Oldu?

25 TL den 50 TL ye yükseltilmiştir kart ücreti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu