Nedir

DC Soruları 2024 En Zor Doğruluk mu Cesaret mi Soruları

DC Soruları – En Zor Doğruluk mu Cesaret mi Soruları, DC Soruları Sanal, Cesaretlik Soruları, Doğruluk Soruları, Zor Cesaret Soruları, DC Oyununda Ne Sorulur? DC Soruları Erkeklere Zor, Doğruluk mu Cesaret mi Soruları, DC Soruları Flörte, DC Soruları Sevgili ve daha fazlası yazımızda...

DC Soruları – En Zor Doğruluk mu Cesaret mi Soruları; Gençler arasında oyun oynamak özellikle yapacak bir şey olmadığında son derece yaygındır. Doğruluk mu cesaret mi oyunu neredeyse her yaş grubuna uygundur. Yetişkinden gence, gencinden çocuğuna ve yaşlısına herkes bu oyunu oynayabilir. Doğruluk mu cesaret mi oyununun özgülenmiş amacı merak duyulan veya hoşlanılan arkadaşlarla arkadaşlık ilişkisini bozmadan bu kişiyi sorular ve sergilediği tavırlar aracıyla keşfetmektir. İbre gösterici araç olarak genelde bir şişe veya şişe yoksa kalem kullanılır ve döndürülür. Bu sayede oyunda çarkıfeleğe benzer bir görünüm olur. Ortadaki ibre suretiyle belirlenmiş araç döndürüldüğü için bu oyunun adı şişe çevirmece olarak da bilinmektedir.

Doğruluk mu cesaret mi oyunu geniş kitleler tarafından (çocuklar, gençler ve genç yetişkinler) sık sık oynanılan ve tercih edilen bir oyundur. Bu oyunu oynamak için bir grup insanın toplanması gerekir. Bir araya gelen bu grup birlikte otururlar. Çoğunlukla bu oturuş biçimi daire biçiminde olur.

Oyuncu Nasıl Olunur?

Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Nasıl Oynanır?

Doğruluk mu cesaret mi oyununu oynamak için ilk önce bir arkadaş gurubunun bir araya gelmesi gerekir. Birbirini daha iyi tanıyan arkadaşların bir araya gelerek oynadığı oyun birbirini daha az tanıyan arkadaşların oyununa nispeten daha eğlenceli olur. Çünkü birbirlerine daha kıstırıcı soru sorabilir, sınırlarını daha iyi zorlayabilir.

Doğruluk mu cesaret mi oyununda bir araya gelen arkadaş grubunun sayısının 5-8 arasında olması daha iyidir. Böylece hem ibrenin kime döndüğü daha iyi anlaşılır hem de oyun kısır döngüye girmez. Bu yolla daha farklı sorular veya daha yaratıcı görevler oyunculara yöneltilebilir.

Arkadaş grubu ya bir masa etrafında toplanır ya da yerde daire oluşturur. Ortadaki ibreyi çevirirler ve ibre kimleri eşleştirirse biri “doğruluk mu cesaret mi” diye sorar ve öbür oyucu da seçim yapar. Ardından buna göre  ya soru yönlendirilir ya da görev verilir.

dc soruları
dc soruları

Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Kuralları 

Doğruluk mu cesaret mi çok zevkli bir oyun olmakla birlikte elbette ki kendi kuralları vardır. Çünkü bu oyunun en zevkli kısmı oyuncuların “cesaret” seçtiği veya bun maruz bırakıldığı kısımda kendini gösterir. Aksi halde sürekli doğruluk deyip üstüne doğruluk seçeneğinde de yalan söyleyerek sıyrılınabilir.  Aynı zamanda kimi durumlarda oyunculara yönelten sorulara doğruluk hakkı olmasına rağmen cesaret seçmesi ile karşınızdakini daha da iyi tanıyabilirsiniz. Sorduğunuz soruda yüksek ihtimalle bir anısı olduğu kanısına erişirsiniz.

 1. İlk olarak başlangıcı yapacak oyuncuyu belirlemek adına oyuncular arasında bir kura yapılır. Alternatif olarak ise grupta en genç olan oyuncusu başlangıcı yapacak olan oyuncu olarak seçilir.
 2. Başlangıcı yapacak olan oyuncu istediği herhangi bir oyuncuya “doğruluk mu cesaret mi” sorusunu yöneltir ve oyuncu da seçimini yapar.
 3. Şayet “doğruluk” denilirse o oyuncu, ne kadar özel veya utanç verici olursa olsun yöneltilen soruya dürüst bir şekilde cevap vermelidir.
 4. Eğer “cesaret” denilirse o oyuncu, görevi veren oyuncu tarafından verilen görev her ne kadar garip olursa olsun görevi tamamlamalıdır.
 5. Bir kişi üst üste 2 kez den fazla doğruluk diyemez. Her 2 doğruluk sonrası mutlaka bir cesaret seçmelidir.
 6. Oyunda sorulacak sorular zihinden sorulabileceği gibi hazır soru kartları kullanmak yoluyla da karşıdaki kişiye sorulabilir.
 7. Kimi doğruluk mu cesaret mi oyunlarında yapılacak görevler ve sorulacak sorular önceden belirlenir. Bu tür oyunlarda cesaret görevleri ve doğruluk soruları ayrı kaplar içerisine konulur. Bu yolla doğruluk seçen oyuncunun rastgele bir soruyu cevaplaması, cesaret seçen oyuncununsa rastgele bir görevi yerine getirmesi sağlanır. Ayrıca bu tür daha disiplinli ve daha ortak akıl ürünü olduğu için tartışmaya daha az neden olur.

Doğruluk mu Cesaret mi Oyununda Sorulabilecek Sorular

Doğruluk mu cesaret mi oyununda sorular çeşitli kategorilere ayrılabilir. Bunlara örnek olarak utandırıcı sorular, yüz kızartıcı sorular, terletici sorular, sadece kızlara sorulacak özel sorular, sadece erkeklere sorulacak özel sorular verilebilir. Doğruluk için bazı soru örnekleri ve cesaret için bazı görev örnekleri şu şekildedir:

Doğruluk:

 1. Zeka ve güzellik arasında seçim yapmak zorunda kalsan hangisini seçerdin?
 2. Daha önce aldığın en kötü hediye nedir?
 3. Hayatın bir film olsaydı filmde seni kim oynardı?
 4. Sen gerçekten kimsin?
 5. Daha önce yakın arkadaşının sevgilisinden hoşlandığın oldu mu?
 6. Büyüme aşamanda hayali bir arkadaşın var mıydı?
 7. Kendine gerçekten en üzüldüğün an hangisi?
 8. Bir gün görünmez olsaydın ne yapmak isterdin?
 9. Şu ana kadar yaşadığın en kötü öpüşme hangisiydi?
 10. Daha önce yaptığın en çocukça hata veya en aptalca şey neydi?

Cesaret:

 1. Sana hazırladığım karışımı tek seferde içeceksin.
 2. Gözünü kapatın ve 5 dk içinde onun bilmediği bir anda toplam 3 kez tokat atın.
 3. Başından aşağı bilmediği bir anda soğuk su dökün.
 4. 3 dk zor seviye yoga yap.
 5. Bir hayvan taklidi yap.
 6. 3 dk içinde 1 lt su iç ama 3 tur tuvalete gitme.
 7. Önüne gelen ilk oyun dışı kişiye “Çok güzelsin/ yakışıklısın. Annen arı mı?” de.
 8. Bağıra bağıra Ajdar’ın “Çikita Muz” şarkısını söyle.
 9. Bir ifşa çektir ve bunu paylaşıp bu tur geçinceye kadar sosyal medyanda tut.
 10. Önüne çıkan ilk oyun dışı kişiyle 2 dk boyunca dans et.

Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Nerede Oynanır?

Doğruluk mu cesaret mi oyununu resmi ilişkilerin yer almadığı ve renklendirmek istediğiniz herhangi bir ortamda oynayabilirsiniz. Örneğin sınıfta arkadaşlarınızla veya ailenizle veya hoşlandığınız ve daha fazla tanımak istediğiniz kişinin bulunduğu bir ortamda veya samimiyetinizi sunup size daha rahat  yaklaşmasını istediğiniz herhangi bir ortamda, piknikte, kampta, tatilde, derste oynayabilirsiniz.

Bu oyunu oynamanızın size zararı dokunacağı ortam is east üst ilişkisinin olduğu, ilişkilerin tamamen profesyonelliğe dayandığı, samimiyetinizi sunmanız halinde kişilerin size saygısını azaltacak olan halleredir. Örneğin bir holding hissedarının bir çalışanla oynamasındaki absürdlük gibi.

en zor doğruluk mu cesaret mi soruları
en zor doğruluk mu cesaret mi soruları

Diğer popüler oyunlar nelerdir?

 • Twister nedir?

Twister, fiziksel beceri oyunudur. Oyunun amacı, çarkıfeleğin gösterdiği renklerin tamamına temas ederek rakibinden daha fazla alan kaplamak ve rakibi kımıldayamayacak duruma getirmektir. Bazı ülkelerde yetişkin oyunları arasında satılmaktadır.

 • Adam asmaca nedir?

Adam asmaca, kâğıt kalemle en az 2 oyuncuyla oynanan tahmin oyunudur. Oyuncu bir kelime, ifade ya da cümleyi sırayla harf veya rakam önererek tahmin eder. Oyuncunun her yanlış tahmini için darağacının bir parçası çizilir.

 • Jenga nedir?

54 tahta bloktan oluşan ve her katta üç blok olmak üzere 18 katlı bir kule oluşturulan oyundur.  Ancak ilk üç blok ve üstteki birbirleriyle zıt yönlü dizilmelidir. Oyuncular sırayla bu kuleden bir bloğu çeker ve kulenin üstüne dizmeye başlarlar. Oyuncular tek elleriyle çekmek zorundadırlar. Kule devrilmeden önce son tahtayı kim çekmişse oyunu o kaybeder.

 • Uno nedir?

ABD’de ortaya çıkan bir kart oyunudur. En az 2 kişi ile oynanan oyunun amacı eldeki kartları herkesten önce bitirmektir. 4 farklı renkte ve bunlardan ayrı 5 özellik kartıyla toplam 108 kartla 30 dk gibi bir sürede oynanır. Taktiklere dayanmaktadır.

Her oyuncu bir kart çeker; en yüksek sayıyı çeken kâğıtları dağıtır. Dağıtacak kişi kartları karıştırır 7’şer adet kâğıt dağıtır. Kalan kâğıtları çekmek için masaya yüzleri aşağıya gelecek şekilde koyar. Ardından ıskarta destesi oluşturulur. Kağıt dağıtanın solundaki oyuna başlar. Her oyuncu elindekini ıskarta destesinin en üstündeki ile sayıya, renge veya sembole dayalı eşleştirmek zorunda. Eğer elde ıskarta destesindeki kartla eşleşen kart yoksa ortadan yeni kart çeker. Çekilen kartla oynanabiliyorsa aynı turda ortaya atılabilir veya oynayamıyorsa sıra bir sonraki oyuncuya geçer. Oyuncular, uno diyen oyuncunun elini kendi arasında tahmin edebiliyorsa oyunu bitirmemesi için yönlendirir. Ayrıca aynı renkten iki kart atılabilir ve her oyuncu desteden istediği kadar kart çekebilir.

Doğruluk mu Cesaret mi Kaç Yaşa Uygun?

15 yaş ve üzerine uygundur.

Oyun Dönemi Hangi Yaş İçin Uygundur?

3-6 yaş olarak belirtilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu