Nedir

AMATEM Nedir? AMATEM’in Açılımı 2024 AMATEM Kuralları

AMATEM Nedir? AMATEM'in Açılımı - AMATEM Kuralları, AMATEM'e Yatma Şartları, AMATEM Görevleri Nelerdir? AMATEM Hangi İllerde Var? AMATEM Ücretli mi? AMATEM Hastası Nedir ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

AMATEM Nedir? AMATEM’in Açılımı – AMATEM Kuralları; Alkol ya da madde bağımlılığı oldukça yayılan ve birçok kişiyi de esir alan bir durumdur. Modern dünyanın kronik hastalığı haline gelen bağımlılık, her geçen gün daha fazla insanı etkisi altına alıyor. Bağımlılık konusunda adeta bir korku krallığı kurulmuş durumda. Bağımlılığın birçok türü olmakla beraber hiç kuşkusuz madde bağımlılığı bu krallığın en tepesinde yer alıyor. Ülkemizde, madde bağımlılığı ile mücadele dendiğinde akla gelen ilk tedavi merkezi ise AMATEM. AMATEM, madde bağımlılığı ile mücadele içinde olan insanlar için adeta bir sığınak konumunda. Bu sığınağı daha yakından tanımak için AMATEM’in nasıl bir yer olduğunu, ne zaman kuruduğunu, amaçlarını ve görevlerini bilmek gerekiyor.

Kızılay Nedir? Kızılay’ın Görevleri Nelerdir?

AMATEM Nedir?

AMATEM; bağımlılık ile mücadele eden insanlara tedavi hizmeti sunan bir tedavi merkezi olarak tanımlanır. AMATEM’in bağımlık tedavisi sürecinde yer aldığı noktaya değinmeden önce, bağımlılığın ne olduğundan ve türlerinden bahsetmekte fayda var.

Bağımlılık: En basit tanımıyla kişinin herhangi bir nesne ya da durum üzerindeki kontrolünü kaybetmesi halidir. Bağımlılık türleri de kontrolün kaybedildiği bu nesne ve durumlar etrafında ayrışır. Bağımlılık; alkol, tütün, uyuşturucu gibi madde bağımlılıkları ile kumar, teknoloji gibi davranışsal bağımlılıklar olmak üzere temelde ikiye ayrılır. AMATEM’in tedavi ve araştırma kapsamına giren bağımlılık türleri ise madde bağımlılıkları başlığı altında yer alıyor:

  • Alkol
  • Tütün
  • Uyuşturucu madde (reçeteli ya da reçetesiz her türlü uyuşturan maddenin kontrolsüz kullanıldığı durumlar)

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı Merkezi (TUBİM) tarafından hazırlanan rapor, bir önceki yılın verileri referans alınarak madde bağımlıları ve madde bağımlılığına dair birçok istatistiksel veriyi içeriyor. Son uyuşturucu raporuna göre, 57 ilde tedavi merkezleri bulunuyor ve bu merkezlerde yatarak tedavi gören hastalar arasında 15 yaşın altındaki çocuklar azımsanmayacak kadar büyük bir çoğunluğu oluşturuyor.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘ne bağlı psikiyatri servisi çatısı altında bağımlılıkla mücadele eden ayrı bir servis olan AMATEM, 1983’ten bu yana tedavi ve araştırma faaliyetlerine devam etmektedir. Ayrı bir binada bağımlı hastalara hizmet veren tedavi merkezinde; kumar ya da teknoloji bağımlılıkları gibi davranışsal bağımlılıklarla ilgili çalışmalar yapılmazken madde bağımlılıkları üzerine çalışmalar yürütülüyor.

alkol bağımlılığı
alkol bağımlılığı

AMATEM’in Açılımı Nedir?

AMATEM’in açılımını, Alkol-Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi şeklindedir. AMATEM’de tedavi görmek üzere kabul edilen hastalar, bağımlılıktan kurtulma istekleri ve kararlıkları uzman ekipler tarafından gerçekleştirilen bireysel görüşmeler neticesinde değerlendirildikten sonra yatarak ya da ayakta tedavi görmeye başlarlar.

AMATEM’ in Amaçları ve Görevleri Nelerdir?

  • Alkol ve uyuşturucu madde etkisinden kurtulmak ve arınmak isteyen bağımlı insanlar için bağımlılık tedavisi sunmak
  • Araştırma faaliyetleri doğrultusunda bağımlılığın önlenmesine yönelik çalışmalar yapmak
  • Eğitim faaliyetleriyle toplum genelinde eğitimler vermek
  • Birçok ilde ve bu illerde yer alan okullarda, basın-yayın yolu da dahil olmak üzere çeşitli bilinçlendirme etkinlikleri düzenlemek
madde bağımlılığı
madde bağımlılığı

AMATEM Kuralları

AMATEM’ de tedavi, gönüllülük esasıyla başlatılır. Bağımlılığını yenmek üzere AMATEM’e başvuruda bulunan bağımlı kişi, üç aşamalı sürece alınır. Birinci aşamada; kişi kendi isteğiyle, birinin baskısı altında olmadan tedavi olmak istediğini merkeze gelerek bildirir. İkinci aşamada; kişinin tedavi kararını herhangi bir madde etkisinde kalarak vermediğinden emin olmak için testler yapılır. Son aşama olan üçüncü aşamada; tedavi olacak kişinin sosyal güvenlik durumu tespit edilir. Eğer kişinin sosyal güvencesi varsa tedavisine bir an önce başlamak için muayenesi gerçekleştirilir.

AMATEM servisinde yatarak ya da ayakta olmak üzere iki çeşit tedavi uygulanır. Yatarak tedavi görmesine karar verilen hastanın durumu acil ise yatışı hemen yapılırken diğer durumda yatış günü için randevu verilir. Ayakta tedavi gören hastalar için de randevu verilerek ziyaret takvimi oluşturulur. Tedavi başvurusu ve tedavi süreci ile ilgili konulara girmişken sıkça sorulan iki soruya da cevap  aramak gerekir:

AMATEM Ücretli midir? 

AMATEM’den tedavi hizmeti alabilmek için öncelikle sosyal güvenceye sahip olmak gerekir. Belirli bir sigorta koluna bağlı olmayanlar için Genel Sağlık Sigortası kolaylık sağlasa da GSS’ye bağlı olarak gerçekleştirilen tedavi için belli bir ödeme farkı söz konusu olur.

amatem nedir amatem'in açılımı
amatem nedir amatem’in açılımı

AMATEM’den Randevu Nasıl Alınır?

ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı’nı arayarak telefondaki görevliye bulunduğunuz ili belirttikten sonra görevli sizi belirttiğiniz ildeki ilgili tedavi merkezine yönlendirir. Bu aşamadan sonra randevu talebinizi belirterek uygun gün ve saat için randevu oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Yeşilay Danışmanlık Merkezine Nasıl Ulaşabilirim?

ALO 115 ile çağrı merkezine ulaşabilir ve gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Uyuşturucu İle Mücadele Danışma Hattı Nedir?

ALO 191 üzerinden iletişim sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu