SGK - SSK

Renkli Reçete Nedir? Renkli Reçete Sistemi 2024 (Kırmızı, Yeşil, Turuncu, Mor )

Renkli Reçete Nedir? Renkli Reçete Sistemi (Kırmızı, Yeşil, Turuncu, Mor ), Renkli Reçete Uygulaması ile Yapılan İşlemler Hangileridir? Reçete Renkleri Ne Anlama Gelir? Renkli Reçete e-Devlet ve daha fazlası yazımızda...

Renkli Reçete Nedir? Renkli Reçete Sistemi (Kırmızı, Yeşil, Turuncu, Mor );  Sık duyulan tabirlerden biri de renkli reçetedir. Peki Renkli Reçete Nedir? Renkli Reçete Uygulaması ile Yapılan İşlemler Hangileridir gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ülkemizde, teknolojik gelişmelerin ışığında sağlık hizmetleri alanında da birtakım değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri de reçete uygulamasında oldu. Reçeteler artık online ortamda hazırlanırken farklı türdeki reçeteler (kırmızı, yeşil, turuncu, normal) de renkli reçete kapsamına sokuldu. Oldukça genç bir uygulama olan renkli reçete sisteminin kapsamı, yayımlanan genelgelerle genişlemeye devam ediyor.

Elektronik tabanlı bir reçete hazırlama ve ilaç temin sistemi olan renkli reçete sistemi ile amaçlananlar arasında; halk sağlığını korumak, bilinçsiz ilaç tüketiminin önüne geçmek ve ilaçların amaçları dışında kullanılmasını önlemek yer alır. Online renkli reçete uygulaması ile; ilaç adı, kullanım şekli ve süresi, alınması gereken ilaç dozu, reçete edilen ilaç kutu sayısı kontrol altına alınır. Ayrıca, muadil ilaç kontrolü, maksimum alınabilecek kutu sayısı ile günlük alınabilecek maksimum dozlar da sistem tarafından düzenlenir. Sistem aynı zamanda gerekli durumlarda kullanıcıyı bilgilendirme mesajlarıyla uyarır. Renkli reçete sistemi, tüm kontroller tamamlandıktan sonra kullanıcının tüm reçetelerini “reçetelerim” sekmesinde kayıt altına alır.

Renkli Reçete Nedir? Renkli Reçete Sistemi (Kırmızı, Yeşil, Turuncu, Mor)

Renkli reçete; kırmızı, yeşil, turuncu ve mor matbu reçetelerle normal reçetelerin elektronik ortama aktarılması ve izleme işlemlerinin yapılmasını sağlayan online reçeteye verilen isimdir. Renkli reçete sistemine giriş hakkına hekimler, eczacılar ve yöneticiler sahiptir.

 Kullanıcılar (yönetici, hekim ve eczacı); renkli reçete giriş ekranından kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girerek sisteme giriş yapabilirler. Eczacılar renkli reçete giriş sistemine ilaç takip sistemi” için belirlenen kullanıcı adı ve şifreyi kullanırken; hekimler sisteme giriş için kendileri için tanımlanan elektronik imzalarını kullanırlar.

renkli reçete nedir? renkli reçete sistemi (kırmızı, yeşil, turuncu, mor )
renkli reçete nedir? renkli reçete sistemi (kırmızı, yeşil, turuncu, mor )

SGK Hastane Randevusu Nasıl Alınır? SSK Hastane Randevu

Renkli Reçete Uygulaması ile Yapılan İşlemler Hangileridir?

Renkli reçete sistemi ile uygulamaya giriş hakkı bulunanlar tarafından reçete giriş, elden satış, reçete sonlandırma ve stok düzenleme işlemleri yapılabilir.

1. Renkli reçete giriş işlemleri: Hastane yöneticisi, eczacı ve hekim (Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan aile hekimi ile hastanın sağlık hizmeti aldığı özel ve devlet hastanelerinde hastanın tedavisini üstlenen hekim) tarafından renkli reçete giriş ekranından gerçekleştirilen işlemlerdir.

2. Reçete ve rapor sorgulama işlemleri: Eczacı tarafından doktorun yazdığı reçete numarası ve hasta kimlik numarası ile yapılan reçete sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda hastanın kimlik numarası ile rapor sorgulama işlemlerinin gerçekleştirilmesi de mümkündür. Öte yandan rapor sorgulama işlemi ve yeni rapor oluşturma işlemleri doktor tarafından yapılabilen işlemler arasındadır.

3. Reçete düzenleme işlemleri: Eczacı tarafından yapılan bu işlemlerde reçetelerin yer aldığı listedeki ilaçların güncellemeleri yapılır. İlaç ekleme-silme ve tanı ekleme-silme işlemleri de buradan gerçekleştirilir.

4. Renkli reçete elden satış işlemleri: Herhangi bir teknik sebep dolayısıyla hekim, elektronik reçeteyi sistemde düzenleyememiş ise matbu reçete hazırlar. Hasta bu reçeteyle eczaneye kimlik bilgileriyle gittiğinde eczacı tarafından reçeteye ait bilgiler sisteme kaydedilir. Bu işlem elden satış işlemi olarak adlandırılır.

5. Renkli reçete sonlandırma işlemleri: Eczacı tarafından yapılan işlemdir. Medula Eczane sistemi üzerinden yollanan mesajdaki adımlar takip edilir. İade reçete butonu tıklandıktan sonra gereken bilgiler (doküman no ve posta tarihi) ekrana gelir ve kaydet butonuna tıklandıktan sonra verilen iade numarası ile fatura sonlandırma işlemleri yapılır.

6. Renkli reçete stok düzeltme işlemleri: Renkli reçete sisteminde yer alan e-defter üzerindeki ilaç stoklarını eczane stoklarına göre düzenleme işlemlerini kapsar. Eczacı sisteme giriş yaptıktan sonra muhasebe ve stok işlemleri bölümünden kırmızı, yeşil, mor, turuncu reçetelerin barkod numarası ve stok adedine ulaşır. Stok adedi sekmesine tıkladıktan sonra ilacın barkod numarası ve sıra numarası çıkan ekrana girdikten sonra stok düzeltme işlemlerini gerçekleştirebilir.

Renkli Reçete Ne Zaman Başladı?

16 Temmuz 2018 tarihinden itibaren TİCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) Başkanlığı tarafından resmi yazı ile İl Sağlık Müdürlüklerine, Aile Sağlığı Merkezlerine ve Eczacı Odalarına elektronik ortamda reçete işlemlerinin başladığı hakkında bilgi verildi. Ayrıca uygulamanın proje aşamasında olduğu 2017 yılından bu yana tüm AHBS (Aile Hekimliği Bilgi Sistemi) ve HBYS (Hastane Bilgi Yönetim Sistemi) üreticilerinin katkı sağlaması için telefon ve elektronik posta yoluyla renkli reçete iletişim kanalları kullanılmıştır. Renkli reçete iletişim kanalları görüş, öneri, şikayet ve yardım için kullanılıyor. ([email protected]/ 0312-218-50/54 )

SGK Fizik Tedavi Ücretlerini Karşılıyor mu? (Anlaşmalı Hastaneler)

 

Reçete Kaç Gün Geçerlidir?

4 gün geçerlidir.

Raporlu İlaçlara Para Ödenir mi?

İlaçlardan katkı payı alınmaz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Selam ben kirmizi reçeteli ilac kullaniyorum 2021 yilindan bu zamana kadar yabanciyim sigortam olmadigi icin ucretli kaydim açiliyor bugun yabi 24 ekim 2022 tarihinde kaydim açildi hastanede ucret ödendi yalniz uzman doktor ilacimi sistem uzerinden yazamadi cunku uyari gosterdi surekli manuel yazdi bu şekilde ilacı eczane vermedi şuan hasta kaldim krize giriyorum neden boyle oldu anlamadim kimsede anlamiyor çozumu nedir bununla bagli nereye muraciat ede bilirim e reçete sistem uyari verdiği için yazilamiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu