enflasyonemeklilikötvdöviz

Oyuncu Nasıl Olunur?

Oyuncu Nasıl Olunur?

Oyuncu Nasıl Olunur? Televizyon dünyasının renkli ışıklarından etkilenen ve oyuncu olmanın yollarını araştıran binlerce genç bulunmaktadır. Peki Oyuncu Olmak İçin Hangi Yol İzlenmeli? Oyuncu Olmak İçin Kaç Puan Gerekir? Oyuncu Nasıl Seçilir gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Geçmişi milattan önceki tarihlere kadar dayanan teatral etkinliklerin en önemli unsuru elbette oyunculardır, yani aktrist ve aktörlerdir. Eski çağlarda pek değer görmeyen hatta bir meslek olarak bile kabul edilmeyen oyunculuk mesleği hak ettiği değeri ve popülaritesini 19. yüzyılın sonlarına doğru kazandı.

Günümüze kadar olan süreçte yaşanan teknolojik atılımların yarattığı etkiler televizyon ve sinema dünyasının hızla gelişmesini sağladı. Eskiden sadece tiyatro salonlarında sergilenebilen oyunlar; artık televizyonlara, radyolara ve sinema salonlarına kadar hızla yayıldı.

Her yıl özel televizyon kanallarında yayınlanan onlarca dizi, TV filmi, reklamlar, kamu spotları, müzik videoları ile sektör iyice genişledi. Sonuç olarak başrol, yardımcı ve yan roller, figüranlar derken oyuncu ihtiyacı oldukça fazlalaştı.

Oyuncu Olmak İçin Hangi Yol İzlenmeli?

Oyuncu olmak için izlenebilecek birkaç yol bulunur; alaylı olarak diye tabir edilen şekilde de oyuncu olunabilir ama bu yollardan en sağlam temelli olanı işin eğitimini alarak yola çıkmaktır. Oyunculuk hangi alanda yapılacak olursa olsun; yetenek, ciddi bir eğitim ve disiplinli çalışma gerektiren bir alandır.

Oyuncu Olmak İçin Gereken Fiziksel Özellikler Nelerdir?

Oyuncu olmak için genel geçer olarak belirlenmiş fiziksel özellikler yoktur. Güzel ya da çirkin olmanız, uzun ya da kısa boylu olmanız, zayıf ya da şişman olmanız önem arz etmez. Fiziksel özelliklerden ziyade ne kadar yetenekli ve azimli olduğunuz önemlidir.

Televizyon dizileri, sinema filmleri ve tiyatro gösterileri gibi birden fazla alanda yapılabilen oyunculuk mesleği, birçok kuramsal teknik ile çeşitli alanlara bölünse de aslında ortak sayılabilecek temel bir eğitimden yola çıkar. Bununla birlikte sahne sanatları oyunculuğu ile dizi ya da sinema yani kamera oyunculuğu ise farklı eğitimsel süreçlere ihtiyaç duyar.

Usta Öğretici Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Oyuncu Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Oyunculuk eğitimi almak için devlet ya da vakıf üniversitelerinin konservatuvar ya da güzel sanatlar fakültelerinde eğitim öğretim veren çeşitli bölümler tercih edilebilir. Devlet konservatuarlarının yetenek sınavlarına girebilmek için bölümün belirlediği şartlar dışında yüksek öğretim kurumunun hazırlamış olduğu üniversite sınavından en az baraj puanı almış olmanız gerekir.

Bu bölümlerde yetenek sınavına tabi tutulan adaylar, önceden belirlenmiş; akademik alanda ya da sahne sanatlarında rüştünü ispatlamış jüri üyeleri tarafından değerlendirilir. Sınav ya da mülakatlardan başarı ile çıkan adaylar bölümlere yerleştirilir. Oyuncu adayı dört yıllık bir lisans eğitimini başarı ile tamamlandıktan sonra isterse alanı ile ilgili uzmanlaşıp yüksek lisans ve doktora yapabileceği eğitim kurumlarına başvuruda da bulunabilir.

Oyunculuk alanında; üniversitelerin, sahne sanatları ve oyunculuk bölümlerinin dışında birçok özel okul ve kurslar da bu alanda eğitim veriyor. Yıllarca sahne tozu yutmuş birçok başarılı oyuncu, bilgi birikimi ve tecrübelerini bu tip oyunculuk okulu veya kurslarda yeni öğrencilerine, yani geleceğin oyuncularına aktarıyor. Bu tarz özel okullarda eğitim görmek istiyorsanız; bahsi geçen okulun ya da kursun kendi bünyesinde ve kendi standartlarıyla uyguladığı yetenek sınavını başarı ile geçmelisiniz.

Oyunculuk, eğitimin bitmediği alanlardandır. Sürekli olarak güncel olayları takip etmek, yeni şeyler keşfetmek ve tecrübe etmek yani sıkı bir dünya ve insan yaşamı gözlemcisi olmak üzerine kurulu bir serüvendir. Sadece eğitim sürecinde değil mesleğe profesyonel olarak başlamanızdan itibaren oynadığınız her rolde başka başka şeyler öğreneceğiniz ve kendinizi geliştireceğiniz bir meslektir.

Oyuncu Nasıl Seçilir?

Oldukça geniş bir sektöre iş bulma imkanı sunan oyunculuk mesleğini profesyonel olarak yapmak için yalnızca yetenek ve başarılı bir eğitim hayatı değil iyi bir cast ajansı ve şansa da ihtiyacınız olacak. Ülkemizde veya yurt dışında gerçekleştirilen her türlü prodüksiyon çalışmasına oyuncu sağlayan cast ajansları her türlü rol için gerekli olabilecek çeşitli yetkinlikteki oyuncuları bünyesinde bulundurur.

İstenilen role uygun olabilecek, ajansta kayıtlı olan adaylar seçmelere gönderilir. Seçmelerde film ekibi tarafından role uygun adayların örnek bir senaryo ile performanslarına ve role uygunluğuna bakılır. Yapımcı, yönetmen, senarist ve cast direktörünün de içinde bulunduğu ekip; adayı senaryodaki rol için uygun bulduklarında oyuncu kadrosuna dahil ederler.

Film yapımcılarına ulaşabilmek ve yeteneklerinizi sergilemek için cast ajanslarına kayıt olmak size ciddi anlamda avantaj sağlayacaktır. Küçük yaşta nasıl oyuncu olunur sorusunun cevabı da yine ajanslardan geçer. Oyuncu temininde hizmet veren cast ajanslarına bu alanda eğitim almış ya da almamış her yaştan, bütün ekonomik ve kültürel sınıflardan oyuncu adayları başvurabilir. Çünkü bir yapımda; seksen yaşında bir dedeye de, altı aylık bir bebeğe de ihtiyaç duyulabilir. Yani küçük yaşta hatta bebekken bile ebeveynlerin kontrolünde oyuncu olarak cast ajanslarına kayıt olmak mümkündür.

 

 

 
 
 
 
 
 

Burak Özçivit Dizi Setinden Bölüm Başı Ne Kadar Ücret Kazanıyor?

Yaklaşık 210 bin TL diyebiliriz.

Kıvan Tatlıtuğ Dizi Setinden Bölüm Başı Ne Kadar Ücret Kazanıyor?

Tatlıtuğ, bölüm başı 1 milyon almaktadır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.