Meslekler ve Maaşlar

Yazılımcı Nasıl Olunur? 2024 Yazılımcı Maaşları

Yazılımcı Nasıl Olunur? Yazılımcı Maaşları, Sıfırdan Yazılımcı Olmak, Kimler Yazılımcı Olabilir? Yazılımcı Ne İş Yapar? Nasıl Yazılımcı Olunur? Yazılımcı Nedir? Yazılımcı Maaşları Ne Kadar Oldu? Yazılımcı Ne Kadar Kazanır? gibi tüm soruların cevapları ve daha fazlası yazımızda...

Yazılımcı Nasıl Olunur?  Teknolojinin sürekli gelişmesi ve hayatımızın odak noktası haline gelmesi ile birlikte teknoloji alanı ile ilgili meslekler de daha çok tercih edilir ve merak edilir olmuştur. Bu mesleklerden biri olan yazılımcı mesleği hakkında sizler için hemen hemen tüm bilgileri derledik… Yazılımcı Olmak İçin Gerekenler? Yazılım Öğrenmenin Temel Aşamaları Nelerdir? İyi Bir Yazılımcı Nasıl Olmalı gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Programlama ve yazılım yolu zorludur ve bu alana girmeniz uzun zaman alabilir. Eğer yine de yazılımcı olmayı seçerseniz sonsuza dek öğrenci olacağınız aklınızda bulunmalı çünkü sürekli olarak değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmanız gerekiyor.

Öğrencilere Vergisiz Bilgisayar Marka ve Modelleri 2024 Vergisiz Bilgisayar Fiyatları

Yazılımcı Nasıl Olunur?

Üniversite Eğitimi

Gelenekselleşmiş bir yol olarak yazılımcı olmak için üniversite eğitimi alabilirsiniz. Yazılımcı olmak için hangi bölüm okunmalı sorusu yazılımcı olmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardandır. Yazılımcı olmak istiyorsanız üniversitelerin yazılım mühendisliği bölümüne kayıt yaptırmalısınız. Ancak ülkemizdeki üniversitelerde yazılım mühendisliği kontenjanı diğer bölümlere nazaran daha az olduğu için bilgisayar mühendisliği bölümünü de okuyabilirsiniz. Ancak talebin fazlalaşması nedeniyle yazılım mühendisliği birçok üniversitede açılmaya başlandı.

Üniversite eğitimi alarak yazılımcı olma yolunu seçmenin birçok avantajı vardır. Bunlardan en değerlisi, bu yolda öğrenmeniz gereken temellerin sizin için ortaya konulduğu bir yoldur. Ancak üniversite size temel eğitimi verir ancak bu tamamıyla yeterli değildir. Öğretilenden daha fazlasını bilmelisiniz.

Üniversite eğitimi alarak yazılımcı olmanın bir dezavantajı vardır. Bu da yeterli bilgiye sahip olsanız ve programlama yapabilmek için hangi araç ve teknolojiyi nasıl kullanacağınızı bilseniz dahi yeteri kadar uygulama yapmamış olmanızdır. Ancak bunun da bir çözümü var, hepinizin bildiği ve hatta üniversitelerin de zorunlu tuttuğu stajlar. Kendinize zaman yaratarak staj olanaklarını değerlendirin.

yazılımcı nasıl olunur?
yazılımcı nasıl olunur?

Kodlama Kampları

Son yıllarda popülerliği artan bir seçenek olmaya başlayan kodlama kampları ülkemizde daha çok 11-17 yaş grubu çocukların yazılım ile yetişmesi için oluşturulmuş olsa da artık yetişkinlerin de bu kamplarda eğitim görme imkanı mevcut. Ayrıca kodlama kampları yazılım geliştirmeyi öğrenme sürecini hızlandıran bir uygulama yöntemi olabilir. Kodlama kampları size kod nasıl yazılır, yazılım nasıl geliştirilir en pratik şekilde öğretir.

Pek çok kişi kodlama kampına yazılım mühendisliği okumadığı için katılmaya çekinebilir. Ancak bu kamplara katılmak için böyle bir şart genellikle aranmaz. Kodlama kamplarına katılmadan önce kendinizi bir süre geliştirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bu sayede aklınıza takılan soruları hızlı bir şekilde cevaplayan kişilere ulaşabilirsiniz.

Yazılım alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler için kodlama kampları iyi bir seçenek olmasının yanı sıra zor bir öğrenme şeklidir. Çünkü kodlama kamplarının süreleri 1 ay ya da 8-10 haftalık olabiliyor. Kısa gibi görünse de günde 8-10 saatlik bir eğitim söz konusu olduğu için sizi yorabilir ve zorlayabilir. Bu sebeple diğer işlerinize bir süreliğine ara verip tamamen kampa yoğunlaşmalısınız.

Kendi Kendini Yetiştirme

En verimli yazılım öğrenme yöntemlerinden biri kendi kendinizi geliştirmektir. Çünkü sorunu keşfeden kişi de sorunu çözen kişi de sizsiniz. Ancak diğer iki yönteme göre de en zorudur. Çünkü çoğu kişi bunun için gerekli motivasyonu kendinde bulamayabilir, neyi nasıl öğreneceğini bilemeyebilir, öğrenme planı oluşturamayabilir. Ancak diğer yöntemlere göre en ucuzudur.

Kendi kendinizi geliştirerek yazılım öğrenmek için bir öğrenme planı oluşturmanız gerekir. Bunu üniversite, kurs, kodlama kampı müfredatlarını inceleyerek oluşturabilirsiniz. Bu programa sadık kalıp günlük 2 ila 4 saat bir çalışma yapmalısınız. Kendinize kaynak olarak internet üzerinden birçok kurs, eğitim bulabilirsiniz. Eğer iyi bir İngilizce bilginiz varsa sizin için yazılım öğrenmek biraz daha kolaylaşacaktır çünkü internet üzerinde İngilizce yazılım öğreten kurslar, eğitim videoları bir hayli fazla.

Yazılım Öğrenmenin Temel Aşamaları

Her ne şekilde yazılım eğitimi alırsanız alın genel olarak yazılım öğrenmenin bazı temel aşamaları vardır ki öğrenme planınızı bu temel aşamaları baz alarak hazırlamalısınız.

  • Kendinize bir dil seçin. Öğrenmesi kolay, yapısı karmaşık olmayan birçok yazılım dili mevcut. Son zamanlarda popüler olan Python veya Ruby dilleri örnek verilebilir. Bunlardan biri ile yazılım mantığını oturtun. Algoritmik düşünme yeteneğinizi geliştirin.
  • Pratik yapın. Öğrendiğiniz dil üzerinden her gün düzenli olarak pratik yapın. Bazı iyi yazılımcıların düşüncesine göre uzman olmak için 10 bin saat pratik yapmak gerekiyor.
  • İyi yazılımcıların kullandığı araçları kullanın. İyi yazılımcıların kullandığı geliştirme ortamlarını tercih etmeye özen gösterin. Nereden başlayacağını bilmeyen insanlar için devlerin kullandığı araçları kullanmak zordur ancak size alışkanlık kazandırır.
  • Başkalarının kodlarını okuyun. Bazı kod ya da proje paylaşma sitelerine göz atarak kod okuyabilirsiniz. Bazen bunlar yanlış yazılmış olabilir ancak kaynak kodlar genelde doğrudur. Böylelikle programın nasıl çalıştığını anlayacaksınız ve neler olduğunu öğrenebileceksiniz. Bu sayede hata ayıklama becerinizi geliştirmiş olacaksınız.
  • Bir topluluğa katılın. Farklı yazılım seviyesi olan kişilerin bulunduğu topluluklara katılarak kendinizi geliştirmeniz kolaylaşacaktır. Motivasyonunuzu yitirdiğinizde, bir sorunla karşılaştığınızda size yardımcı olurlar.
  • Proje üretin. Eğitici yazılar ve videolar ile bilgi edindikten sonra bu bilgileri uygulamaya dökün. Böylelikle gelişiminiz hızlanacaktır.

KPSS Hangi Oturuma Girmeliyim? 2024 (KPSS Oturumları Hakkında Bilgiler)

i̇yi bir yazılımcı nasıl olmalı?
i̇yi bir yazılımcı nasıl olmalı?

İyi Bir Yazılımcı Nasıl Olmalı?

Yukarıda bahsedilen yazılımcı olmanın temelini aldıktan sonra kendinizi bir üst seviyeye taşımak için yazılıma daha fazla yoğunlaşmanız gerekir. İyi bir yazılımcı olmak çok dil bilmekten ziyade en anlaşılır, en temiz, en az kod ile yazılım ürünü oluşturmaktır. Bu sebeple yazılımın daha ince detaylarına inmeniz gerekir.

Ana Fonksiyon İsimlendirmek

Yazılım geliştiricisi olmanız yazılım ile alakalı tüm temel bilgiye sahip olmanızı gerektirir. Bu temel bilgilerden biri ana fonksiyon isimlendirmesidir. “İsimler” bir kodun “sınır koşulları” olarak bilinir. Stephen Wolfram, fonksiyon isimlendirmesini bir sanat olarak tanımlardı. Fonksiyonların binlerce işlevi olduğu için bir isim gerektirir. Bu isimlendirmenin amacı kullanılan kelimeleri okuduktan sonra fonksiyonun ne anlama geldiğini anında anlayabilmenizdir.

Kötü Bir Kodu En Baştan Tanımak

Çok iyi kodlar yazan bir yazılımcı olmak istiyorsanız iyi olanları kötü olanlardan ayırt etmeyi bilmelisiniz. Bununla birlikte kötü kodun nasıl tespit edileceğini de bilmeniz gerekiyor. Pek çok yazılımcı iyi kod hakkında bilgi edinip onun üzerine odaklanmaya çalışır. Bu şekilde iyi kodun neye benzediğine karar verirler. Ancak kötü kodu nasıl algılayacağınızı bilmek de iyi kod yazmanızı sağlar.

Diğerlerinin de Okuyabileceği Kodlar Yazabilmek

Bir yazılım geliştirici yazdığı kodun başkaları tarafından da birçok kez okunacağının ya da düzenleneceğinin bilinci içerisinde kod yazmalıdır. Kodlar anlaşılır biçimde yazılmazsa başka bir kodlama işine geçilse dahi kodun devam etmesi uzun sürebilir. Herkesin anlayabileceği temiz kod yazmak, yorum satırları oluşturmak sizi daha iyi bir yazılımcı yapacaktır.

Kontrol Etmek, Yeniden Kontrol Etmek ve Düzeltmek

İyi yazılımcılar, kendilerinin iyi olduklarını bilirler ve bu sebeple iyi bir kayıt tutma eğilimindedirler ve kodlarını kontrol etmek için zaman ayırırlar. İyi bir yazılımcı olmak için yazdığınız kod bittikten sonra kontrol edin ve hatta tekrar bir kontrolden daha geçirin. Çünkü en iyi programcılar bile hata yapabilir.

Eğer profesyonel yazılımcı nasıl olunur diye merak ediyorsanız cevabı iyi yazılımcı olmak ile aynıdır. Tek farkı daha çok pratik yapmak, daha fazla mesai harcamaktır. Kendi hatalarınızı fark ederek hatalarınızın üzerine gittikçe profesyonel bir yazılımcı olursunuz.

Yazılım mühendisi nasıl olunur sorusunun cevabı da aynı şekildedir. Onun tek farkı üniversitelerden alınmış yazılım mühendisliği diplomanızın olmasıdır. Bunu akademik bir şekilde ispatlamak durumundasınız, gerisi sizin yeteneğinize ve bilginize kalır.

yazılımcı maaşları
yazılımcı maaşları

Yazılımcı Maaşları

Yazılımcı maaşları değişmekle beraber ortalama 40 bin ile 70 bin TL arasındadır. Sahip olunan ek özellikler, çalışma alanı gibi bazı faktörler maaş artışını etkilemektedir. 

Bilirkişi Nasıl Olunur? 2024 Hangi Meslekler Bilirkişi Olabilir?

Transkript Belgesi Nasıl Alınır? 2024 e-Devlet Transkript Güncelleme

 

Yazılım Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Devlet ve kamu kurumlarının geneline baktığımızda 20 bin ile 40 bin TL arasında değiştiğini görmekteyiz.

Yazılım Mühendisliği Puan Türü ve Öğrenim Süresi Nedir?

Sayısal puan türünden alınmakta ve 4 yıllık bir öğrenim süresi bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu