enflasyonemeklilikötvdöviz

Doğalgaz Faturası %40 Düşürmek için 7 Etkili Yöntem

Doğalgaz Faturası %40 Düşürmek için 7 Etkili Yöntem
A+
A-

Doğalgaz Faturası %40 Düşürmek için 7 Etkili Yöntem; Kış aylarının en büyük derdi ısınma problemidir. Yapılan son zamlarla birlikte doğalgaz faturaları kabarınca biz de sizler için faturanızı düşürmenin etkili yöntemlerini tek tek açıkladık. Gelin birlikte bu kış doğalgaz faturasının cebinizi yakmaması için yapmanız gerekenlere bakalım.

Kış aylarının gelmesiyle beraber doğalgaza yapılan zamlar tekrardan gündeme gelmeye başladı. Soğukların iyiden iyiye hissedilmesiyle birlikte doğalgaz faturaları kabardı.  Kara kışın sert yüzü Türkiye genelinde yayılmaya başlayınca, vatandaşlar ısınmaya daha çok bütçe ayırmak zorunda kaldı. Kullanımın artmasının yanında; bir de yapılan zamlar vatandaşın belini büktü. Bu kış ısınırken cebini de düşünmek isteyenler, doğalgaz faturasını düşürmenin yollarını araştırır hale geldi. Peki doğalgaz faturası alınan önlemlerle nasıl düşürülür? Faturanın el yakmaması için yapılması gerekenler nelerdir? İşte doğalgaz faturasını düşmek için kullanılabilecek tüyolar…

Uzmanlar bu seneki kış mevsiminde, normalin daha altında hava sıcaklıklarının yaşanacağını açıkladı. Mevsim normallerinin altında seyreden sıcaklıklara bir de doğalgaza gelen yüzde 25 oranında zam oranı da eklendi. Vatandaşlar, hem aile bütçelerine uygun hem de ısınarak kışı geçirmenin hesaplarını yapmaya başladı.

Doğalgaz faturasının miktarını azaltmak isteyenleri aklına ilk başta; kullanımı azaltmak gelir. Ancak soğuk kış günlerinde kombiyi yakmadan soğukta oturmak pek mümkün görünen bir seçenek değildir. Bu nedenle kullanıma rağmen, doğalgaz faturasının düşük gelmesi için uygulanabilecek birkaç yöntem mevcuttur.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvurusu

#1. Kombi Seçimine Dikkat Edin

kombi 1
doğalgaz faturası %40 düşürmek için 7 etkili yöntem 8

Eğer yeni doğalgaz bağlatmayı düşünüyorsanız ilk adımda; kombi seçimine dikkat etmeniz gerekir. Çift yoğuşmalı kombiler ısı kullanımı için daha iyi sonuçlar verir. Aynı zamanda kombinin eski olması da yakıt tüketimi açısından önemlidir. Eski kombi sahipleri mutlaka kış aylarına girmeden öce bakımlarını tamamlamalıdır.

#2.Isı Yalıtım Levhaları Kullanın

isiyalitim
doğalgaz faturası %40 düşürmek için 7 etkili yöntem 9

Isı kayıplarının en fazla yaşandığı noktalara radyatör kapaklarıdır. Isı kayıplarının yaşandığı noktalar, kombinin çok yakılmasına rağmen odayı veya mekanı tam anlamıyla ısıtmayı engeller. Yapı marketlerden kolaylıkla alınabilecek ısı yalıtım levhaları, radyatör arkalarına yerleştirerek ısı kaybının kör noktaları engellenebilir. Böylece ısı kaybı önlenir ve doğalgaz faturasında tasarruf sağlanmış olur.

#3.Termostatik Vanayı Tercih Edin

termostatik.jpg
doğalgaz faturası %40 düşürmek için 7 etkili yöntem 10

Evin farklı noktalarındaki odalar farklı sıcaklıklarda tutulmak istenebilir. Bunu ayarlayabilmenin en etkili yollarında biri; termostatik vanalardır. Halk arasında oda termostatı olarak bilinen termostatik vanalar, ısı derecesine göre enerji harcamalarını kontrol altına alınmasına imkan tanır. Gaz sensörlü termostatik radyatör vanalar yüzde 35’e kadar tasarruf sağlar.

#4.Oda Kapılarını Kapalı Tutun

kapiyikapat.jpg

Odaların farklı cephelerde yer almasından dolayı farklı sıcaklıklarda olması normaldir. Serin odalar daha sıcak odalardan gelen havayla ısıtılmamalıdır. Odalar arasında geçen hava akımlarında yalnız ısı değil; havadaki nemde gidip gelir. Bu nedenler havadaki nem serin odaya geçer ve nemin yükselmesiyle beraber küf oluşumu kolaylaşır.

#5.Ev Eşyalarınızın Konumu Isıyı Etkiler

petek.jpg

Oturma grubunun ısı merkezine (radyatöre) yapışık olarak yerleştirilmesi yapılan en büyük hatalardan biridir. Koltuk ve radyatör arasında en az 20-25 cm uzaklık bulunması gerekir. Aradaki boşluk ısının daha kolay ve sağlıklı bir şekilde yayılmasını sağlar.

Aynı zamanda kullanılan perdelerin, radyatörü tamamen kapatması gerekir. Zemine kadar uzanan ve radyatörün önünü kapatan perdeler ısının iletilmesini engeller. Perdelerin radyatör üzerinde sonlandırılması gerekir.

#6.Cam Filmi Kullanın

camfilmi
doğalgaz faturası %40 düşürmek için 7 etkili yöntem 11

Isı yalıtımında en önemli faktörlerden biri de dışarıdan gelen soğuk havanın içeri girmesini ve içerdeki sıcaklığın dışarı çıkmasını engellemektir. Cam filmi sayesinde camdan giren sıcak ve soğuk hava akışı önlenebilir. Özellikle seramik cam filmlerin tercih edilmesi güneşin zararlı ışınlarından korunmak için de etkili olur.

#7.Hava Geçişini Önleyin

yalitim.jpg

Kapı ve pencere aralıkları ısı kaybı yaşanmasının başlıca nedenleridir. Kapı ve pencere aralıkları kapatılarak ısı ve serinlik soruları önlenebilir. Ahşap pencerelerde, cam kenarlarını macunlanlayarak bu sorun çözülebilir. Aynı zamanda ahşap kapılar içinde izolasyon bantları ve çıta kullanmak da etkili bir yöntemdir.

Doğal Gaz Faturası Nasıl Daha Az Gelir? Az Miktarla Çok Isınmak Mümkün mü? İşte Doğal Gazdan Tasarruf İpuçları…

Doğalgaz Arıza İhbar Hattı Nedir?

ALO 187 dir.

Doğalgaz Abonelik Ücreti Ne Kadar Oldu?

2.135 TL olarak güncellenmiştir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.