enflasyonemeklilikötvdöviz

Ev Sahipleri Ne Kadar Zam Yapabilecek? Oranlar Belli Oldu!

Ev Sahipleri Ne Kadar Zam Yapabilecek? Oranlar Belli Oldu!
A+
A-

Ev Sahipleri Ne Kadar Zam Yapabilecek? Oranlar Belli Oldu! Kira artış oranı nasıl hesaplanır, yeni kiralar ne kadar olacak gelin birlikte bakalım.

Yeni yılın gelmesiyle birlikte kira zam oranlarına ilişkin düzenlemeler araştırılmaya başlandı.  2018 yılından beri kira artış oranları 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamaları üzerinden hesaplanıyordu.  Ev sahipleri ve kiracılar zam oranlarının netleşmesini büyük bir heyecanla bekliyordu. Peki 2022 kira zam oranları ne kadar olacak? Ev sahipleri en fazla ne kadar zam yapabilecek. İşte 2022 kira zam oranlarına dair bütün detaylar…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı enflasyon oranın ardından gözler yasal kira zam oranları da belirmesine çevrildi. Buna göre Ocak 2022’de kiralara en fazla yüzde 19.60 oranında zam yapabilecek. Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın içerisinde belirtilen 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden yeniden hesaplanabilecek.

Ev Sahipleri Belirlenen Oranların Üzerinde Zam Yapamayacak

Aralık ayı enflasyon oranın açıklanmasıyla birlikte kira sözleşmesi süresi dolan ev sahipleri, Ocak ayından başlamak üzere takip eden aylar için belirlenen yasal kira zam oranı uygulayabilecekler.

2022 ocak ayında enflasyon yüzde 13,58 artış göstererek, yıllık bazda yüzde 36,08 şeklinde açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından TÜFE’de 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 13,58 bir önceki yılın Aralık ayına göre %36,08 bir önceki yılın aynı ayına göre %36,08 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,60 artış gerçekleşti.

Buna göre mal sahipleri kiracılarına en fazla yüzde 19.60 oranında zam yapabilecek.  Açıklanan bu rakam mal sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek zam oranı olarak belirlendi. Mal sahiplerinin belirlenen yasal kira zam oranın üzerinde artış yapmak istemesi durumunda ise, kiracıların hukuksal yoldan karara itiraz etme hakkı bulunuyor.

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır? Yeni Kiralar Ne Kadar Olacak?

Mal sahiplerinin mevcut kira oranı üzerinden yüzde 19.60 zam talep edebilmesinin ardından, kiracılar yeni kira bedellerinin ne kadar olacağını hesaplamaya başladı.  İşte yeni kira bedeli hesaplama örneği:

Mevcut kira bedeli: 1.000 TL

Zam oranı: Yüzde: 19.60

Zam bedeli: 196 TL

Zamlı yeni kira bedeli: 1.196 TL

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Nasıl Alınır?

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.