Kamu Haber

Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir? 2024 Kira Artış Oranı Ne Kadar?

Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir? Kira Artış Oranı Ne Kadar? Kira Artış Oranı Yasalaştı mı? Kira Artış Oranı Hesaplama ve daha fazlası yazımızda...

Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir? Kira Artış Oranı Ne Kadar? Kira artış oranı nasıl hesaplanır, yeni kiralar ne kadar olacak gelin birlikte bakalım.

Yeni yılın gelmesiyle birlikte kira zam oranlarına ilişkin düzenlemeler araştırılmaya başlandı.  2018 yılından beri kira artış oranları 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamaları üzerinden hesaplanıyordu.  Ev sahipleri ve kiracılar zam oranlarının netleşmesini büyük bir heyecanla bekliyordu. Peki kira zam oranları ne kadar olacak? Ev sahipleri en fazla ne kadar zam yapabilecek. İşte kira zam oranlarına dair bütün detaylar…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in açıkladığı enflasyon oranın ardından gözler yasal kira zam oranları da belirmesine çevrildi. Buna göre Ocak ayında kiralara en fazla %25 oranında zam yapabilecek. Yasal kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın içerisinde belirtilen 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden yeniden hesaplanabilecek.

Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir? Kira Artış Oranı Ne Kadar?

Aralık ayı enflasyon oranın açıklanmasıyla birlikte kira sözleşmesi süresi dolan ev sahipleri, Ocak ayından başlamak üzere takip eden aylar için belirlenen yasal kira zam oranı uygulayabilecekler.

2022 ocak ayında enflasyon yüzde 13,58 artış göstererek, yıllık bazda yüzde 36,08 şeklinde açıklandı. Yapılan açıklamanın ardından TÜFE’de 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 13,58 bir önceki yılın Aralık ayına göre %36,08 bir önceki yılın aynı ayına göre %36,08 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,60 artış gerçekleşti.

Buna göre mal sahipleri kiracılarına en fazla %25 oranında zam yapabilecek.  Açıklanan bu rakam mal sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek zam oranı olarak belirlendi. Mal sahiplerinin belirlenen yasal kira zam oranın üzerinde artış yapmak istemesi durumunda ise, kiracıların hukuksal yoldan karara itiraz etme hakkı bulunuyor.

ev sahibi kiraya ne kadar zam yapabilir?
ev sahibi kiraya ne kadar zam yapabilir?

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır? Yeni Kiralar Ne Kadar Olacak?

Mal sahiplerinin mevcut kira oranı üzerinden yüzde 25 zam talep edebilmesinin ardından, kiracılar yeni kira bedellerinin ne kadar olacağını hesaplamaya başladı.  İşte yeni kira bedeli hesaplama örneği:

Mevcut kira bedeli: 1.000 TL

Zam oranı: Yüzde: 19.60

Zam bedeli: 250TL

Zamlı yeni kira bedeli: 1.250 TL

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu