Edevlet.net

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Ülkemiz genelinde sağlık sektörüne olan yatırımlar yıllar geçtikçe artmaktadır. İstatistik, Analiz ve Raporlama Daire Başkanlığının kamuoyu ile paylaşmış olduğu verilere göre Türkiye’de 2017 yılı itibarıyla 355’i özel, toplam 1.191 hastane bulunmaktadır. Hastane artışı ile doğru orantılı olarak sağlık personeli ihtiyacı da artıyor. Günümüz hayat şartlarında insanların başına umulmadık yerlerde umulmadık kazalar ve rahatsızlıklar gelebiliyor. Sağlık Bakanlığı ise sağlık kurumunun artışıyla birlikte hastanelerdeki ambulans sayısını da artırmaya başlamıştır.

Dış İşleri Bakanlığının açıklamasına göre günümüz itibarıyla Türkiye’deki ambulans sayısı 4750’ye çıkarılmıştır. Ambulans sayısının artışı gerek acil tıp teknisyenine gerekse ambulans şoförüne olan ihtiyacı artırmaktadır. Ambulans şoförü alımları düzenli olarak her yıl yapılır. Bu işi yapanların görevi ise 112 acil servisine yardım çağrısında bulunulmuş olan adrese minimum sürede ulaşıp, (-ki bu süre Dış İşleri Bakanlığının açıklamasına göre maksimum 35 dakika olmalıdır) hastayı olabilecek en kısa zamanda hastaneye yetiştirmektir.

Ambulans Şoförü Eğitim Durumu

Ambulans şoförü olabilmek için hangi liseye gitmek gerekir? Birçok kişi tarafından bilinenin aksine ambulans şoförü olabilmek için sağlık meslek lisesi mezunu olma şartı aranmaz. Ambulans şoförü olmak isteyen kişilerin öncelikle üniversitelerin 2 yıllık ”Acil Tıp Teknisyenliği” bölümü mezunu olmaları gerekir. 2016 yılı sonlarına kadar üniversitelerin sağlıkla ilgili bölümlerine yerleşebilmek için sağlık meslek lisesi mezunu olmak şartı koşuluyordu. Fakat 2017 yılı başlarındaki yasal düzenleme ile bu şart kalkmış ve sağlık meslek lisesi mezunu olmayanların üniversitelerin sağlık ile ilgili bölümlerine yerleşebilmesi için bir engel kalmamıştır. Ancak yine de sağlık meslek lisesi çıkışlı olmayanlar dezavantajlı durumdadır. Çünkü üniversiteler genelde sağlık bölümlerine öğrenci alırken, önceliği sağlık meslek lisesi çıkışlı olanlara verir.

Bunun haricinde, ambulans şoförü olabilmek için ”Temel İlk Yardım Sertifikası” ve ”B sınıfı” ehliyet sahibi olmak gerekmektedir. Kamuya bağlı hastaneler bu şartı koyarken bazı özel hastaneler üniversite şartı aramayabilir. Sadece gerekli olan sertifikayı ve B sınıfı ehliyeti talep ederler.

İlk Yardım Sertifikası Alma Şartları

Ambulans şoförü sertifikası nasıl alınır? Bu belgeye sahip olabilmek için:

  • Kullanılacak ambulansa uygun ehliyet (%99 B ehliyeti gerektirmektedir)
  • İlk Yardım Sertifikası
  • Sağlık Bakanlığının psikolojik analiz testleri

Ehliyetinizi edindikten sonra ilk yardım sertifikası alabilmek için ilgili kurslara başvurunuzu yapmalısınız. Başvuru sürecinin ardından gerekli yazılı sınavlara girerek belli bir başarı göstermelisiniz. Bu başarıyı gösterip sertifikanızı almanız için son bir adım olarak Sağlık Bakanlığı tarafından psikolojik analiz testlerine girmeniz gerekiyor. Burada elenen adayların bir şansı daha olmaz. Ayrıca burada elenen adaylar bir kez daha kursa yazılıp sertifika alma hakkına sahip değiller. Fakat bu psikolojik analiz testini başarıyla geçtiğiniz takdirde sertifikanızı alabilirsiniz. Bunlara ek olarak Sağlık Bakanlığı tarafından ”Ambulans Sürüş Teknikleri” sınavına tabi tutularak “Ambulans Şoförü Eğitimi” alacak ve göreve hazır duruma gelmiş olacaksınız.

Ambulans Şoförü Maaşları

Ambulans şoförlüğü sıkı bir ciddiyet ve disiplin ister. Çünkü bir hastanın veya yaralının hayatı ambulans şoförüne bağlıdır. Bu yüzden kişi ne iş yaptığının bilincinde olmalı ve işini son derece ciddiye almalıdır. Bu konsantrasyon, ciddiyet ve disiplinin sağlanabilmesi için de ambulans şoförlerine ülke şartlarına göre iyi bir maaş verilmektedir.

Sağlık personelleri arasında ambulans şoförleri en şanslılar arasındadır. Çünkü azim, başarı ve yetenekleri doğrultusunda daha yüksek miktarda maaş alabilme şansına sahiptirler. Yani aslında ambulans şoförleri ne kadar azimli olurlarsa o kadar yüksek maaş alırlar. Bu nedenle de maaşlardaki alt taban ile üst taban arasında büyük bir fark vardır. Ambulans şoförü maaşları kamuda 2700 TL ile 3500 TL arasındayken özel hastanelerde ise 2000 TL ile 3000 TL arasındadır. Maaşın miktarı kaç yıl çalışıldığı, ne kadar başarılı olunduğu, evlilik durumu, çocuk sahibi olunup olunmadığı ve eğer çocuk sahibi ise kaç çocuk sahibi olunduğuna göre değişmektedir. Evli ve çocuk sahibi olan ambulans şoförleri, bekar meslektaşlarından daha fazla maaş almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.