E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Acil Tıp Teknisyenleri (ATT), acil rahatsızlık veya kaza durumları için yetiştirilen sağlık personelleridir. Ambulansta görev yapan bu kişiler kaza, yaralanma veya başka bir acil durumda hastanın durumunu analiz edip gerekli ilk müdahaleyi yapmakla yükümlüdürler. Hastanın yaralanma sebebine ve durumuna bağlı olarak hava yollarını temizleme, kanamayı kontrol altına alma, bazı durumlarda ilaç takviyesi, CPR ve splint uygulamaları yapılan müdahaleler arasındadır. Hastanın hastaneye yetiştirilme sürecinde gerçekleştirilen bu uygulamalar can kaybını minimuma indirgemek içindir.

ATT Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir? 

Acil tıp teknisyeni olabilmeniz için aranan özellikler aslında kısıtlıdır. Fakat bu işi başarıyla yapabilmeniz için gerekli bazı özellikler vardır.

İşverenlerin Aradığı Özellikler

  • Üniversitelerin ”Acil ve İlk Yardım” bölümünden mezuniyet diplomasına sahip olmak
  • Geçmiş yıllarda bir suça karışmamış, herhangi bir yargılama sürecinde suçlu bulunmamış, sicili temiz olmak (Bunu kanıtlamanız için sizden adliyeden yada e-devletten edinebileceğiniz adli sicil kaydı belgesi talep edilmektedir
  • Yani işverenin sizden isteyeceği belki de ilk ve en temel şey staj yaptığınızı gösteren bir belge

Bireylerde Olması Gereken Özellikler

  • Öncelikle soğukkanlı olmanız gerekmektedir. Bu işte karşılaşacağınız ciddi vakalar karşısında soğukkanlılığınızı koruyabilmeli ve en doğru analiz neticesinde hastaya gerekli müdahaleyi yapabilmelisiniz. Soğukkanlı olmayı başaramadığınızda hastanın ölümüyle dahi sonuçlanabilecek durumlar ortaya çıkabilir.
  • Bu meslekte özellikle çok fazla görülür. Bu sebeple kan tutması gibi bir probleminizin olmaması gerekiyor. Böyle bir durumda gerekli olan ilk müdahaleyi yapamaz ve hastayı kaybedebilirsiniz.
  • Uykusuzluğa dayanıklı olmalısınız. Acil tıp teknisyenleri genellikle 24 saat çalışırlar. Bu süre içerisinde zihninizin her daim açık olması gerekiyor.
  • Hızlı karar alma özelliğine sahip olmanız ve bu kararı uygulayabilmeniz çok önemli.
  • Bazı durumlarda zorlu hava şartları altında çalışma ihtimali mevcut olduğu için fiziksel olarak sağlam ve dirençli olmalısınız.
  • Baskıyı kaldırabilmeli ve zorlu şartlarda bu baskının altından kalkabilmelisiniz.
  • Ek olarak ATT olmak için boy kilo sınırlaması bulunmamaktadır.

ATT Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Acil tıp teknisyeni olabilmek için 2016 yılında sağlık meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olmak yeterliydi. Fakat 2016 yılının sonunda yürürlüğe giren yasal düzenlemeyle birlikte artık sadece sağlık meslek lisesi mezunu olmak acil tıp teknisyenliği için yeterli değil. Düzenlemeyle birlikte sağlık meslek lisesinin başarıyla bitirilmesinin ardından üniversitelerin 2 yıllık “Acil ve İlk Yardım” bölümünden mezun olmak gerekiyor. Bu bölüme girebilmek için sağlık meslek lisesi mezunu olma şartı aranmamaktadır. Fakat bu tip sağlık bölümleri tercih sıralamasında ilk olarak sağlık meslek lisesi mezunlarına yer veriyor. Buna göre ATT olmak için kaç yıl okumak gerekir sorusunun cevabı herkes için aynıdır. Bu mesleği icra edebilmek için 4 yıllık lise eğitiminin ardından 2 yıllık ön lisans bölümünün başarıyla tamamlanması gerekiyor.

ATT olmak için kaç puan gerekir sorusunun ise net bir cevabı yoktur. Devlet üniversitelerinde bu bölümü kazanabilmek için YGS 2 (eski sınav sistemine göre) başarı sırasının minimum 220.000 civarı olması gerekmektedir. Fakat özel üniversitelerde bu başarı sıralaması 750.000’lere kadar düşmektedir. Bu konuda üniversitelerin tavan ve taban puanlarının yer aldığı kitapçıklar edinilerek daha net bir fikir elde edilebilir.

İş İmkanları ve Maaş

Acil tıp teknisyenlerinin iş bulma olanağı, sağlık personelleri arasında doktorlardan hemen sonra gelmektedir. Özellikle ülkemizde trafik vb. kazaların sıklıkla yaşanması sebebiyle her hastanede ortalama olarak 8 ambulans bulunuyor. Bu sayı elbette ki doğru orantılı olarak hastane bünyesinde çalışan acil tıp teknisyenlerinin sayısını da artırıyor. Yani acil tıp teknisyenleri gerek kamuda gerekse özel hastanelerde iş bulmakta çok fazla zorlanmıyorlar.

Acil tıp teknisyenlerinin maaş şartları ise ülkemiz şartlarına göre gayet makul düzeydedir. Acil tıp teknisyenlerinin maaşı çalıştıkları hastaneye ve bölgeye göre değişkenlik gösterse de genellikle maaşları 2.600 TL ile 3.200 TL arasındadır. Bu maaş medeni hale, çocuk sahibi olunup olunmadığına veya kaç çocuk sahibi olunduğuna ve kaç yıl acil tıp teknisyeni olarak yapıldığına göre değişkenlik gösterir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.