Edevlet.net

MİT Ajanı Nasıl Olunur?

Milli İstihbarat Teşkilatı modern şekliyle 22 Temmuz 1965 tarihinde kurulmuştur. Bin yıllık bir medeniyetin istihbarat teşkilatına 53 sene önce kavuşmuş olması biraz tuhaf bir düşüncedir. Aslına bakacak olursak Türk Devletleri çeşitli dönemlerde örgütler kurup istihbarat faaliyetleri gerçekleştirdiler. Yakın geçmişimizde ise, Sultan II. Abdulhamid’in kurmuş olduğu hafiye teşkilatı (Yıldız İstihbarat Teşkilatı) 1876 tarihinden günümüze kadar gelen istihbari faaliyetlerin temelini teşkil eder.

Türkiye’de asker olmak için can atan gençler kadar MİT’e girmek için uğraşanlar da vardır. Ajan olmak için gereken özellikler daha ağır olduğu için çoğu insan bu şartları taşımadığından dolayı vazgeçmek zorunda kalır.

Ajan Olmak İçin Gereken Özellikler

MİT ajanları filmlerde görüldüğü üzere her gün silahlı çatışmaya giren, her anları bir film gibi olan insanlar değillerdir. Ajanlar genellikle aramızda yaşayan, herkes gibi sıradan insanlardır. MİT ajanları yurt içinde görevlendirilebildikleri gibi yurt dışında da görevlendirilebilirler. Bu mesleği icra edenlerin sahip olması gereken en önemli karakteristik özellik ketum olmaktır. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın resmi sitesinde de belirtildiği üzere ketumiyet olmazsa olmaz bir özelliktir ve bu özellik henüz sınav aşamasındayken test edilmeye başlanır. Analitik düşünce kabiliyeti, kitleleri yönlendirme yeteneği, yazılı ve sözlü olmak üzere kendini çok iyi bir şekilde ifade edebiliyor olmak ve benzeri özellikler aranır. Karakteristik özelliklerin yanı sıra eğitim ve öğretim hayatına dair bazı şartlar da bulunur.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Başvurulan tarih itibarıyla 35 yaşından küçük olmak
 • YÖK’e bağlı 4 yıllık örgün eğitim lisans programlarından (herhangi bir bölüm) mezun olmak ya da 3 ay içinde mezun olacak durumda olmak
 • Çeşitli yabancı dil sınavlarından birinden 70 puanın üzerinde almış olmak

Ajan Olmak İçin Hangi Okullara Gitmek Gerekir?

MİT’in bu konuda koyduğu tek şart, Yök’e bağlı herhangi bir yüksek öğrenim kurumunda örgün eğitim almış olmaktır. Bu maddeden anlayacağınız üzere açık öğretim fakülteleri örgün eğitim olmadığı için bu kapsamın dışında kalır. MİT’e kabul edilmek için, işletme bölümü mezunu olmakla hukuk fakültesinden mezun olmanın bir farkı yoktur. Farkı yaratacak olan; teknoloji ağırlıklı bir bölümden mezun olmaktır. (Bilgisayar, web tasarım, tüm mühendislik bölümleri vs.) Farkı yaratacak ikinci kriter de; yabancı dil ağırlıklı bir okuldan veya yabancı dillerin edebiyat bölümlerinden (İngilizce, Fransızca, Arapça, Almanca) mezun olmaktır. Yabancı bir ülkede 3 senenin üzerinde yaşayıp o dile ana dil seviyesinde hakim olmak da fark yaratan bir durumdur.

MİT Ajanları Nasıl Eğitiliyor ?

Takdir edersiniz ki istihbarat teşkilatları ülkedeki en gizli kurumlardır. Eğitimleri, icraatleri, personel sayıları net olarak bilinemez. Görevlerinin asli unsuru gizli olmaktır. Buna rağmen bazı araştırmacılar MİT ajanlarının eğitimlerini psikolojik ve fiziksel olarak ikiye ayırmaktadır.

Psikolojik eğitim

İstihbarat elemanının yürüteceği görevlere psikolojik olarak hazırlanması hedeflenir. MİT elemanları açık bir şekilde topluma gösterilemediği için bu psikolojik eşiği aşmak zorundadırlar. Birçok MİT mensubu herhangi bir vatandaş gibi ölür ve toprağa verilir, kendisi için özel bir devlet töreni düzenlenemez.

Gizlilik çok önemli. Farklı ülkelerin istihbarat örgütlerine yakalandıkları zaman kendilerini ifşa edecek bilgiler vermeleri ülke için çok büyük bir kaos ortamı olacaktır. Bu yüzden yakalandıkları zaman bile gizliliği korumakla mükellef olurlar.

Fiziksel eğitim

MİT mensubunun çalıştığı birimler farklılık gösterebilir. Bir mühendis olup teknoloji biriminde çalışan bir istihbaratçı için fiziksel eğitimin pek önemi yoktur. Fakat sahada çalışan bir istihbaratçı için gerektiği zaman silahlı çatışmaya girebilmek bir zarurettir. Bu yüzden çeşitli silah eğitimleri ya da farklı araçların kullanımları öğretilir. Sahada karşılaştığı her türlü engelle gerekirse tek başına mücadele edebilmesi için gereken her türlü yetenek kazandırılması amaçlanır.

MİT Elemanı Nasıl Anlaşılır?

MİT ajanlarını anlamak zannedildiğinden daha zordur çünkü medyada çizilen istihbaratçı perspektifiyle gerçekte olan birbirinden farklıdır. Bir bakkal da olabilir, dilenci, iş adamı, gazeteci, illegal örgüt üyesi (içeriden bilgi toplamak için) de olabilir. MİT mensubu deşifre olmak istemediği sürece kendisinden şüphe ettirecek hiçbir hareket yapmayacaktır. MİT’in ilk kriteri “gizlilik” olduğu için mümkün oldukça kendini kamufle edecektir.

İstihbarat Uzmanı Nasıl Olunur?

İstihbarat uzmanları MİT’in sahada bilgi toplayan personelleridir. Tehdit olarak algılanan her türlü oluşum hakkında bilgi toplamak ve bu bilgileri merkeze göndermekle görevlidirler. Toplanan bilgiler merkezdeki uzmanlar tarafından analiz edilir. Yapılan analizler doğrultusunda sahadaki istihbarat elemanlarına yeni görevlendirmeler verilir. İstihbarat uzmanı olabilmek için MİT’in genel başvuru koşulları geçerlidir fakat bu birimde çalışmak için yüksek düzeyde yabancı dil bilgisi gerekmektedir.

MİT Ajanı Ne Yapar?

İstihbarat uzmanları için halk dilinde ajan tabiri kullanılır. Bu ajanlar özelde MİT genelde de Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarını her türlü terörist unsurdan, yabancı istihbarat faaliyetlerinde ve herhangi bir konuda ülke için oluşabilecek tehditlerden korumakla görevlidir. Bu tehdit kimi zaman bir terör faaliyetidir, kimi zaman bir siber saldırıdır. MİT’in görev alanı çok geniş olduğu için ihtiyaç duyduğu personelin kabiliyetleri de çeşitli olmak zorundadır.

Gönüllü MİT başvurusu

Milli İstihbarat Teşkilatı bünyesine eleman alımlarını tamamen gönüllülük esasına dayandırmaktadır. Hiçbir Türk vatandaşı kurumun herhangi bir pozisyonuna kendi rızası dışında atanamaz. Bunun yanı sıra MİT açık ilan vermeyi genellikle tercih etmemektedir.

Gönüllü olan vatandaşların özgeçmiş bırakması için Milli İstihbarat Teşkilatı resmi sitesinde bir sayfa oluşturmuştur. Görmek için TIKLAYINIZ!

MİT Ajanı Maaşı Ne Kadar?

Maaşları bulundukları bölüme göre farklılık gösterebilmektedir. Ama ortalama olarak her MİT mensubunun aldığı taban fiyat 5.000 Türk Lirası’dır. Maaşlarını bir ay normal, bir ay da çift maaş şeklinde alırlar.

Örneğin; birinci ay 4.000 Türk Lirası, ikinci ay 8.000 Türk Lirası alıp, ortalama olarak 6.000 Türk Lirası kazanmış olurlar.

Görev aldıkları birim ve bölge ücretlerde farklılık yaratabilir. Doğuda ve riskli bölgelerde çalışan personeller maaşlarına ilave olarak prim alırlar. Prim ücretleri 1.000 ile 2.000 TL arasında değişkenlik gösterir.

Yapmış oldukları operasyonlarda harcanan paralar devlet tarafından açık kaynaktan karşılanır. Gizli yapılan operasyonların masrafları ise örtülü ödenekten karşılanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Murat KILIÇ dedi ki:

  Deneyelim görelim

 2. KUDRET GÖKTAŞ dedi ki:

  Bu vatan için canımı bile hiç düşünmeden veririm Rabbim bana da sizinle beraber aynı yolda yürümeyi nasip etsin Allah sizden razı olsun Rabbim sizi bütün kötülüklerin belalardan kazardan korusun inşallah bu mücadelede ayağınıza dahi takılmasın

 3. Oku Yazdıklarım Önemli dedi ki:

  Ben Ülkü ocaklarından birisiyim. Hayatımı bu devlet bu vatana ve bu millete adamaya hazırım. Yaşım 15 bu demek değildir ki 15 yaşındaki Bi cocuk gibi davranmam ve düşünmem şu değil çatışma silah Polat Alemdar vb. Gibi olaylar bunlar beni ilgilendirmez beni ilgilendiren VATAN ve Devlet’tir.
  Küçük olabilirim ama ben devletimi seviyorum belki umut şu yorumumu ve şu yorumları bir derin devletçi veya mit elemanı okuyordur okuyan her kim ise
  BENİ BU DEVLET İÇİN YETİŞTİRİP KULLANMAYA VE KULLANILMAYA HAZIRIM TIPKI ABDULLAH ÇATLİ ve Diğerleri gibi numaramı veya ismimi veya başka bir özelimi bırakmaya ihtiyacim eğer gerçekten okuyan bir derinci ise zaten bana her halde ulasir. ( DEVLETİMİ SEVİYORUM AİLEM VE GELECEKTEKİ AİLEMDE FAZLA )…

 4. Volkan zobalı dedi ki:

  Denemeden öğrenmezsiniz maaş istemiyorum silahımıda kendim alırım bu uyuşturucu illeti ne örf ne namus ne bayrak ne aile dinliyor izinsizce birileri mahremimizi saldırıyor bence bu bir savaştır canım devletime helal olsun

 5. Emir dedi ki:

  İnşallah bir gün!!!

 6. MURAT ÇİÇEK dedi ki:

  ben 53 yaşında vatansever bir vatandaşım bu oluşumda görev almak istiyorum birikimim çok ve faydam çok olcağına inanıyorum lütfen değerlendirin her şartta görev alırım

 7. Nuri dedi ki:

  Nasıl ulaşacak çok merak ettim