enflasyonemeklilikötvdöviz

Editör Ne Kadar Maaş Alır?

Editör Ne Kadar Maaş Alır?

Editör Ne Kadar Maaş Alır? Meslekler hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizler için derlemeye ve güncel maaş bilgilerini paylaşmaya devam ediyoruz… Kitap Editörü Nedir? Teknoloji Editörü Nasıl Olunur? İnternet Editörü Nasıl Olunur gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Editör, genel anlamıyla birleştiren ve derleyen kişidir. Bilgiyi toplar, derler ve topluluklara sunar. Editörler, genelde arka planda kalan, görünmeyen kişilerdir. Bir kitap basıldığında yazar ana kahramansa o kitabın derlenip, toparlanması için gecesini gündüzüne katan editör gizli kahramandır. Teknolojinin gelişimine bağlı olarak editörlük, basılı yazıyı (kitap ,dergi, gazete vb.) aşarak sanal dünyada internet sitelerine, videolara hatta güzellik dünyasına dahi sıçradı.

Formal Eğitim ile İnformal Eğitim Arasındaki Farklar Nelerdir?

Editör Olmak İçin Ne Okumak Lazım?

Editör olmak için üniversitelerin Edebiyat, Radyo ve Televizyon veya Basın ve Yayın bölümlerinden mezun olmanız sizi bir adım öne çıkartacaktır. Ancak bu bölümlerin birinden mezun olmasanız da çeşitli eğitimler alarak ve kendinizi geliştirerek editörlüğü kendinize meslek edinebilirsiniz. Önemli olan bu alanda çalışmak için hevesinizin ve öğrenme azminizin olması. Mesela edebiyat dergisinde editör olarak çalışmak için elbette edebiyata ilginizin olması ve iyi bir okur olmanız gerekir. Üniversite diplomanızın yanı sıra editörlükle ilgili kurslara katılıp sertifika almanız avantajdan öte gerekli bir durumdur. Çok fazla kitap, dergi ve gazete okuyor olabilirsiniz ancak bir editör adayının Türkçeyi hatasız bir şekilde kullanabilmesi şarttır. Tecrübe ve deneyim bu meslekte ilerleyebilmek adına çok önemlidir. Ayrıca eğer editörlük yapacağınız alanının staj olanağı varsa bundan yararlanmanız deneyim anlamında size çok şey katacaktır.

Kitap Editörü Nedir?

Bir kitabı kitap yapan, asıl anlamına kavuşturan kişi editördür. Yazarın gölgesinde kalmış gibi görünse de kitap editörünün önemli görevleri vardır:

  • Kitap editörü kitabın özgünlüğünü sağlamakla görevlidir.
  • Editör, yazara kitabın değerinin artması için yeni nesil kurgular hakkında bilgiler verir.
  • Kitabın dili akıcı mı, mantık ve kurgu hataları var mı gibi konuları editör üstlenir.
  • Kitap isminin ve kapağın tasarımının seçiminde de yazar editörden faydalanır.
  • Editör, son okumayı yaptıktan sonra bütünsel olarak incelediği kitabı yazara teslim eder.

Video Editörü Nasıl Olunur?

Video editörü, videonun düzenlenmesi, montajlanması, görsel efektler ve ses efektlerinin uyarlanmasında görevlidir. Video editörü olmak için öncelikle teknolojiden ve bilgisayardan çok iyi anlamanın dışında en az orta seviyede İngilizce bilginizin de olması gerekir. Çünkü video düzenleme programları bilgisayardan iyi derece anlamınızı gerektirecek kadar karışıktır ve çoğu İngilizcedir. Video editörleri sosyal medya trendlerini ve gündemi takip etmeli ve gelişmeler ışığında yeni türlerde içerik kurgulayabilmelidirler. Video editörünün ufak bir hatası büyük sorunlara yol açabileceği için çok dikkatli olması gerekmektedir.

Teknoloji Editörü Nasıl Olunur?

Teknoloji editörlüğü için belli bir bölüm yoktur. Teknoloji editörünün sahip olması gereken temel özellik teknolojiyi gerçekten sevmesi ve takip etmesidir. Teknoloji İngilizce olarak ilerlediği için teknoloji editörünün iyi seviyede İngilizce bilmesi ve Türkçeye de hakim olması gereklidir. İngilizce makaleleri çevirerek ve üstüne kendi özgün fikir ve düşüncelerini ekleyerek Türkçeye kazandırması, teknoloji editörünün başlıca görevlerindendir. Teknoloji editörlüğü için en önemli ve en zor kısım başlangıç kısmıdır. Önemli olan şevkinizi kırmadan, bilgilerinizin üstüne yenilerini ekleyerek, gelişerek ilerlemektir.

İnternet Editörü Nasıl Olunur?

İnternet editörü, internet sitesinde kullanıcıya sunulan ürünlerin, doğru bir metotla yerleştirilmesi, ürünlere uygun içeriklerin doğru yerlere, doğru tekniklerle girilmesi ve internet sitesinin belirlenmiş olan konsepte uygun olarak hedef kitleye ulaşmasından sorumlu olan kişidir. İnternet editörü olmak için bilgisayarı ve interneti iyi kullanmanız dışında gündemin de sıkı takipçisi olmanız gerekir. Türkçeyi iyi kullanmak bu işin temelidir. Eğer bu sektöre girmek istiyorsanız işe online eğitimlerle başlayabilirsiniz.

Güzellik Editörü Nasıl Olunur?

Güzellik editörleri insanlara doğru ürün ve kullanım önerileri sunan kişilerdir. Güzellik editörleri işleri gereği birçok ürünü dener, sektördeki gelişmeleri takip eder ve uzmanlarla iletişim halinde kalırlar. Güzellik editörü olmak için ilk adım moda ve güzellik konularına ilgili olmaktır. Bu da o yılın tüm moda ve güzellik dergileri hakkında fikir sahibi olmakla başlar. Daha sonra bir moda ve güzellik bloğu hazırlayarak sektöre kendi kendinize atılabilirsiniz. Daha farklı şekilde stilist asistanı olarak da bu işe başlamak size çok şey katar. Aynı zamanda moda ve güzellik dergilerinde stajyerlik yapmak da sizi bu sektörde ilerletebilir. Güzellik ve makyaj konularında online ve örgün eğitimlerle de kendinizi geliştirerek sektöre adım atabilirsiniz.

Editör Ne Kadar Maaş Alır?

Editör maaşları hiçbir zaman aynı olmaz ve sürekli değişkenlik gösterir. Bunda editörlük yaptığınız alanın dışında, çalıştığınız ajans ve yayınevinin etkisi de büyüktür. Editörlükte yükselmek sizin elinizdedir. Editör maaşı ortalama olarak 11.000 ile 14.000 TL arasındadır.

 

Editör Ne Demek?

Kelime anlamı yayımcı demektir.

Üniversite Sınavı Oturumları Ücretli midir?

Evet, bu yıl 150 TL olarak belirlenmiştir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.