Meslekler ve Maaşlar

Komando Nasıl Olunur? 2024 Askerde Komando Ne Yapar?

Komando Nasıl Olunur? Askerde Komando Ne Yapar? Komando Ne İş Yapar? Askerliği Komando Olarak Yapmak, Komando Nedir? Kadın Komando Nasıl Olunur? Komando Olmak İçin Gerekenler, Askerde Komando Olmanın Faydaları, Komando Eğitimi, Türkiye'deki Komando Tugayları ve daha fazlası yazımızda...

Komando Nasıl Olunur? Askerde Komando Ne Yapar? Son zamanlarda sıkça tercih edilen askerlik mesleklerinden biri de Komandoluktur. Özel eğitimleri olan askerlik meslekleri günümüzde popülaritesini hiç kaybetmemektedir. Askerde Komando Olmak? Askerde Komando Ne Yapar? Bayan Komando Nasıl Olunur? Türkiye’deki Komando Tugayları nelerdir gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Komando, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde özel olarak yetiştirilen birliklerdir. Diğer birliklerden bağımsız olarak görev yaparlar. Baskın, sabotaj tarzında özel görevleri yerine getiren az sayıda askerden kurulu birliklerdir. Komandolar diğer askerlerden farklı olarak özel bir eğitime tabi tutulurlar. Kara, deniz, hava kuvvetleri bünyesinde her zaman ve her türlü yerde savaşabilmek amacıyla eğitim alırlar. Askerliğin atalarımızdan gelen kutsal bir meslek olması sebebiyle komando olmak milletimizce bir gurur kaynağıdır.

Askerlik Borçlanması Nedir? Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

Komando Olmak İçin Gerekenler

 • Komando olmak için aranan özellikler başında gönüllü olmak gelir.
 • Komando olabilmek için boy kilo oranınıza bakılır. Boyunuzun santimetre türünde son iki rakamı ile kilonuz arasında 10’dan fazla fark olmamalıdır. Mesela 1.75 boyundasınız. Bu durumda kilonuzun 65 ile 85 arasında olması gerekir.
 • Daha önce kritik sayılabilecek bir ameliyat geçirmemiş olmanız gerekir.
 • Komando olacak kişilerin psikolojik olarak sağlıklı olması gerekir.
 • Komando olmak için lise şart mı sorusuna cevaben yasalarda böyle bir zorunluluğun bulunmadığını söyleyebiliriz.
 • Komando olmak için gerekenler arasında subay, astsubay, erbaş ve er muharip sınıflarından birine mensup olmak vardır.
komando nasıl olunur?
komando nasıl olunur?

Askerde Komando Olmak

Gönüllü komando nasıl olunur diye merak ediyorsanız askerlik şubesinde başvuru yaparken “Komando olmak istiyorum.” seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir. Bazı askerlik şubelerinde bu soruyu size doğrudan görevli memur sözlü olarak belirtecektir. Ancak bu seçeneği işaretledikten sonra gereken şartları taşıyorsanız ihtiyaç halinde komando olabilirsiniz. Ancak bu seçeneği işaretlemeyen kişiler arasında gerekli şartları taşıyanlar ihtiyacın karşılanamaması durumunda komando olarak seçilebilirler.

Acemi Birliğinde Komando Seçimi

Askerlik görevi için gittiğiniz acemi birliğinde yapılan eğitimlerde başarılı olursanız usta birliğinde komando olarak görevlendirilme ihtimaliniz olur. Ancak bu, ihtiyaç halinde isteğe bağlı olmadan da gerçekleşebilir.

Askerde Komando Ne Yapar?

Askerde komando olan kişiler zorlu eğitimlerle sürekli bir operasyona hazır olurlar. Bazı durumlarda bulunduğunuz birliğe emir gelir ve ülkenin herhangi bir yerine operasyon için gidebilirsiniz. Dağlarda operasyon için konaklayabilirsiniz. Bazen askeri konvoyların yol güzergahında tehlike olması durumunda onların korumasını üstlenebilirsiniz.

Askerde Komando Olmanın Faydaları

 • Fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı ve çevik olursunuz.
 • Yakın dövüş ve gerilla taktiklerinde uzmanlaşırsınız.
 • Doğada zorlu koşullarda hayatınızı sürdürmeyi öğrenirsiniz.
 • Mekik, koşu gibi alanlarda başarılı olursunuz.
 • Yiyecek konusunda sıkıntı yaşayabileceğiniz dönemlerde hayatta kalmayı başarabilirsiniz.
 • Takım halinde çalışmayı ve güvenmeyi öğrenirsiniz.
 • Görev bilinci edinirsiniz.
 • Vatanınıza ve milletinize hizmet etmenin önemini kavrarsınız.

Kadın Komando Nasıl Olunur?

Komando olmak için gereken şartlar, kadın komandolar için de erkeklerinki ile aynıdır. Bayanlar da komando olmak istemeleri durumunda Türk Silahlı Kuvvetlerine başvuru yapabilirler. Gerekli şartları taşıyorlarsa ve eğitimleri başarıyla geçerse komando olabilirler.

kadın komando nasıl olunur?
kadın komando nasıl olunur?

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir? Tecil İşlemleri Nelerdir?

Komando Eğitimi

Türkiye’de komando eğitimi Isparta Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesinde gerçekleştirilir. Isparta’daki eğitim merkezinde subay, astsubay, yedek subay ve uzman erbaşlar eğitim alırlar. Komando eğitimi şu aşamalardan oluşur:

 • Eğitim aşamasında komando olacak adaylar fiziksel açıdan güçlü olabilmek için rutin bir spor programı uygularlar.
 • Komando adayları suda operasyon gerçekleştirme kabiliyeti edinebilmek için kayak ve su üstü eğitimine katılırlar.
 • Havada gerçekleştirilen operasyonlarda bulunabilmek için paraşüt eğitimi alırlar. Her türlü hava koşulunda görev yapabilmek için farklı ortam ve bölgelerde eğitim alırlar.
 • Uzun süre görev yapabilmek için dayanıklılık eğitimi alırlar.
 • Eğitimleri sırasında her gün 10 kilometre koşu yaparlar.
 • Koşudan hemen sonra şınav, mekik, barfiks çalışması gerçekleştirirler.
 • Uzak mesafelerden hedefleri piyade tüfeğiyle vurabilmek için sabit ve hareketli hedeflere ateş ederler.
 • Tabancalarını kısa sürede çekebilmek için hız eğitimine katılırlar. Silah eğitiminde simülasyon desteği alırlar.
 • Belirlenen hedeflere el bombası ulaştırma eğitimi alırlar.
 • Sırtlarında 40 kiloluk çanta ve tüfekleri ile dağlık bölgelerde eğitim alırlar. Arazide bazen günlerce süren eğitimler olur.
 • Yaralanan ve arazide kaybolan bir arkadaşlarını bulmak ve ona zarar vermeden taşıyarak birliğe ulaştırmak adına eğitim alırlar.
 • Belli bir düzeyde ilk yardım eğitimi alırlar.
 • Gerekli durumlarda keşif yapabilmek için eğitim alırlar.
 • Eğitim sırasında timlere ayrılarak sızma eğitimi ve bulundukları bölgede sızmayı önleme eğitimleri alırlar.

Türkiye’deki Komando Tugayları

Ülkemizde coğrafi özelliklerine ve kritik noktalara yakınlığına göre Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmiş komando tugayları bulunur. Komando tugaylarında eğitimden geçmiş ve her zaman savaşa ve operasyona hazır olan seçkin komandolar bulunur. Komando tugaylarının görevleri birbirinden farklıdır. Türkiye’de 5 tane komando tugayı bulunur.

Kayseri Komando Tugayı

Bu komando tugayı Hava İndirme Tugayı olarak anılır. Burada dağ eğitimi ve paraşütle atlama eğitimi verilir. Bu tugay Kıbrıs Barış Harekatı sırasında görev alan birliktir. Bu tugayın özelliği her sınıftan asker barındırmasıdır. 1. Komando Tugayı olarak isimlendirilir. Daha çok gayrinizami harp eğitimi almış askerler bulunur. Güneydoğu bölgesinde operasyon olduğunda bu birlikten komandolar görev alır.

Bolu Komando Tugayı

Bolu komando tugayında 2 tane komando tugayı bulunur. 2010 yılından sonra tamamen profesyonel askerlerden oluşan bir birlik olmuştur. Bu tugay Kıbrıs Barış Harekatına destek olarak katılmıştır. Ayrıca iç güvenlik operasyonlarında bu tugay görev alır. Sınır ötesi operasyonların birçoğunu Bolu Komando Tugayı gerçekleştirmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri içinde Efsane Tugay olarak anılır. Tugay, iki kez Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası almıştır.

bolu komando tugayı
bolu komando tugayı

Siirt Komando Tugayı

3. Komando Tugayı olarak isimlendirilir. 2010 yılı sonrasında profesyonel bir birlik olmuştur. Tüm askerleri savaşa ve operasyona her an hazır profesyonel askerlerdir. Tugayın tüm birimleri Siirt şehir merkezinde bulunur. İkinci taburu Siirt’in ilçesi olan Eruh’tadır.

Tunceli Komando Tugayı

2010 yılı itibariyle tamamı profesyonel askerlerden oluşan bir birlik haline gelmiştir. Bu komando tugayı iç güvenlik sorunlarında kullanılır. Özellikle terörle mücadele konusunda Doğu bölgelerimizde birçok operasyona katılmışlardır. Şehir merkezi ve dağ operasyonlarında başarı gösteren seçkin bir birliktir.

Hakkari Dağ Komando Tugayı

Ülkemizde en fazla faaliyet gösteren komando tugayıdır. PKK terör örgütü ile mücadelede en aktif görev alan tugayımızdır. Görevine tabur olarak başlayıp daha sonra tugay sınıfına yükselmiş bir birliktir. Gayrinizami harp eğitimi almış olan komandolar terörle mücadele etmek için çok çeşitli operasyonlar gerçekleştirirler. Tugayın girişinde, komutanlarından olan Osman Pamukoğlu tarafından diktirilmiş büyük bir komando heykeli bulunur.

Kısa Dönem Askerlik Rehberi: Nedir? Kaç Aydır? Kimler Yapar?

2023 Yılı Bedelli Askerlik İlk 6 Aylık Ücreti Ne Kadar?

 104.084,16 TL

Bedelli Askerlik Kaç Gün?

28 gün

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Komando olmak istiyorum hatta yeterince iyi olursam bordo bereli olmak bile isterim gönüllüyüm askere Şubat’ın 2 sinde gitcektim ama ertelendi üzücü bir şekilde 5. aya beni inşallah askere başladığımda en iyi en elit en disiplinli komando okuluna yollarlar gencim ama etrafımın farkındayım . Dünyanın ve ülkemin farkındayım durumun ciddiyetini biliyorum . En iyi desteği ülkeme sağlamak istiyorum ne canımın nede malımın bir önemi yok . Konu vatan konu gelecek .

  1. Aynı şekilde bende çok istiyorum, çok güzel demişsiniz inanıyorum ki başarırızda vatana millete hayırlı bir komando oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu