Meslekler ve Maaşlar

Fizyoterapist Nedir, Nasıl Olunur? 2024 Fizyoterapist Maaşları

Fizyoterapist Nedir, Nasıl Olunur? Fizyoterapist Maaşları, Fizyoterapist Ne İş Yapar? Fizyoterapist Doktor mudur? Fizyoterapi Nedir? Fizyoterapi Kaç Yıllık? Fizyoterapist Nasıl Olunur ve daha fazlası yazımızda...

Fizyoterapist Nedir, Nasıl Olunur? Fizyoterapist Maaşları; Sağlık sektöründe çalışan birçok meslek dalı bulunmaktadır. Bunlardan biri de son dönemlerde ilgi duyulan fizyoterapi alanıdır. Fizyoterapist nasıl olunur, fizik tedavi üzerine çalışmak isteyen kişilerin yanıtını merak ettiği ve bu konuda birçok araştırma yaptığı bir konu. Çünkü son yıllarda gittikçe popülerleşen fizik tedavi, günümüzde oldukça yaygın bir hale geldi. 

Bahsettiğimiz bu fizik tedavi yöntemi, dünya genelinde fizyoterapi olarak adlandırılır. Bu tedavi farklı eğitim seviyelerindeki bir ekip tarafından uzmanlarca verilir. Oldukça kapsamlı bir yöntem olan fizik tedavi; kas, kemik, eklem, kıkırdak gibi hareket sisteminin birçok elemanının tedavisinde uygulanır. Fizik tedavinin uygulanma amacı ise hastanın cerrahi bir operasyona maruz kalmadan iyileşmesini sağlamaktır.

Önceden çok bilinmeyen bu tedavi yöntemi bugün farklı ağrı türlerini hafifletmek ve hastanın yaşamını daha kaliteli bir hale getirmek için sıklıkla kullanılıyor. Bunun yanında dünya nüfusu son yıllarda giderek yaşlanmakta. Yaşlanma neticesinde kas ve iskelet sisteminde meydana gelen problemlerin artmasından dolayı fizyoterapistlere olan ihtiyacın da artacağı ön görülüyor. Bu nedenle fizyoterapistlik bugünkü öneminin yanı sıra geleceğin de önem teşkil eden meslekleri arasında olacak gibi duruyor. Biz de bu noktaları göz önünde bulundurarak sizler için kapsamlı bir yazı hazırladık. Böylece fizyoterapi uzmanlığı hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Öncelikle yazıda sizlerle paylaşacağımız önemli noktaların bir listesini çıkaralım:

 • Fizyoterapist nedir?
 • Uzman fizyoterapist nasıl olunur?
 • Fizyoterapi kaç yıllık bir eğitim süreci gerektirir?
 • 2 yıllık fizyoterapi ile 4 yıllık arasındaki fark nedir?
 • Fizyoterapist ve fizik tedavi uzmanı arasındaki fark nedir?
 • Fizyoterapi iş imkanları nelerdir?
 • Fizyoterapistler kendi kliniklerini açabilir mi?
 • Fizyoterapi bölümü maaşları ne kadardır?

Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için hazırladığımız yazıda bulabilirsiniz. Şimdi hemen mesleğin tanımını yaparak işe başlayalım. 

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Fizyoterapist Nedir? 

Fizyoterapist, doğuştan gelen birtakım fiziksel bozuklukları ve yaralanma ya da hastalık durumları neticesinde gelişen hareket sistemindeki bozuklukları doktorun koyduğu tanıya göre belirlenen fizik tedavi programıyla gidermeye çalışan yetkin kişi olarak tanımlanabilir.

Fizyoterapist, hareket sistemindeki bozukluklardan dolayı meydana gelen ağrı ve çeşitli semptomların iyileştirilmesi amacıyla da tedavi programı uygular. Belirgin rahatsızlıkları olan yetişkinlerin dışında genellikle yaşlılar ve bebeklerle ilgilenir. Ayrıca fizyoterapistlikte çocuk, ortopedi, nörolojik hastalıklar, spor hastalıkları gibi çeşitli uzmanlık alanları bulunur.

fizyoterapist nedir? 
fizyoterapist nedir?

Uzman Fizyoterapist Nedir?

Uzman fizyoterapist unvanı, genel fizyoterapistlik uygulamalarının dışında yukarıda bahsedilen çeşitli uzmanlık alanlarına yoğunlaşılmasıyla mümkün olur. Bunun için bu alanlarda ekstra eğitim almak gerekir. Alınan eğitimin neticesinde odaklanılan spesifik bir konudaki sahip olunan bilgi birikimi uzman fizyoterapist unvanını almayı sağlar.

Fizyoterapist tanımını detaylı bir şekilde yaptık. Şimdi fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı nasıl olunur, fizyoterapist kaç yıllık okul okur; bunlara ona bakalım.

Fizyoterapi Uzmanı Nasıl Olunur? 

Fizyoterapi uzmanı olmak için 4 yıllık “Fizyoterapi ve Rehabilitasyon” bölümünde eğitim almak gerekiyor. Ancak bu bölümden mezun olan kişiler uzman olarak çalışabiliyor.

Bu noktada açıklamamız gereken farklı detaylar da var. Kimi zaman fizyoterapi kaç yıl okunuyor sorusunun yanıtı kafa karıştırıcı olabiliyor. Çünkü 2 yıllık fizyoterapi bölümü de var. Üstelik sağlık meslek liselerinde de fizyoterapi eğitimi verildiği için öğrencilerin akıllarında “Fizyoterapist olmak için lisede hangi bölüm okunmalı?” gibi sorular da oluşabiliyor. Ayrıca fizik tedavi doktoru ile fizyoterapist arasındaki farklar da çok net bir şekilde bilinmiyor. Şöyle söyleyelim:

 • Uzman fizyoterapist ile fizik tedavi uzman doktoru da birbirine karıştırılan iki farklı meslek. FTR doktoru tıp eğitimi almış kişidir. Yani uzmandan daha bilgilidir. Kısacası Fizik tedavi uzman doktoru ekibin başıdır, diyebiliriz. 
 • Fizyoterapi uzmanı olmak için 4 yıllık lisans bölümünü bitirmek şart. 2 yıllık bölümden mezun olanlar fizyoterapi teknikeri unvanı alıyor ve uzmanların altında çalışıyor.

Genel olarak eğitim sürecinden bahsettik ve fizyoterapi ve rehabilitasyon uzmanı nasıl olunur sorusuna yanıt verdik. Birbirine karıştırılan unvanları da kısaca açıkladık. Ama bu konuyu daha detaylı incelemekte fayda var. İlk olarak fizyoterapist ve fizik tedavi uzmanı arasındaki farktan bahsedelim. 

fizyoterapi uzmanı nasıl olunur? 
fizyoterapi uzmanı nasıl olunur?

Fizyoterapist ve Fizik Tedavi Uzmanı Arasındaki Fark Nedir?

Fizyoterapist genel olarak kişilerin fiziksel aktivitelerinin düzenlenmesi ve hareket kabiliyetlerinin artırılmasıyla ilgilenilir. Hastalık dışı zamanlarda bu yeteneklerin geliştirilmesi için tedavinin planlanması ve uygulanmasından sorumludur. Dolayısıyla kimi zaman toplumda oluşan kafa karışıklığından dolayı fizyoterapistlerin doktor olduğu düşünülse de fizyoterapistlik doktorluktan farklı bir meslek ve farklı bir uzmanlık alanıdır.

 • Tıp eğitimi alan fizik tedavi uzmanları, içerisinde fizyoterapist, rehabilitasyon hemşiresi, sosyal hizmet uzmanı gibi diğer sağlık elemanlarının da bulunduğu grubun başındaki kişidir. Yani ekibin lideri, yöneticisidir.
 • Fizik tedavi uzmanları, tedavi sürecinde aktif olarak rol oynarlar. Bu noktada tıbbi olarak muayenesini yapmış oldukları hastanın hastalığının teşhis ve tedavisi sürecinde yer alırlar.
 • Hastada bulunan hareket bozuklukları ile fiziksel fonksiyon bozukluklarının giderilerek hastanın sağlığına kavuşabilmesi için gerekli işlemleri uygularlar ve yapılacak tedavi ile ilgili fizyoterapistlere yönerge verirler. 

Doktor Nasıl Olunur? 

Fizyoterapist ve Fizyoterapi Teknikeri Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki meslek grubu halk arasında sıklıkla karıştırılır. Fizyoterapistlerin aldığı 4 yıllık öğrenime karşı fizyoterapi teknikerleri üniversitelerin meslek yüksek okullarına bağlı 2 yıllık ön lisans bölümlerinden mezun olurlar. Fizyoterapist kaç yıl okunuyor sorusunun cevabı 4 yıldır. Bunun yanında eğitimlerini tamamlayan fizyoterapi teknikerleri de fizyoterapist olabilirler.

Fizyoterapist, doğuştan gelen özür, hastalık, hareket sistemi bozuklukları, yaralanma gibi durumlardan neticesinde ortaya çıkan ağrı ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesi amacıyla doktorun yapmış olduğu tanıya uygun şekilde fizik tedavi programı planlamak ve uygulamakla sorumludur.

 • Fizyoterapi teknikeri ise, fizik tedavi doktoru tarafından konulan tanıya uygun olarak fizyoterapist tarafından planlanan fizik tedavi uygulamalarının hastalara uygulanmasını sağlayan yardımcı sağlık elemanıdır.
 • Görevleri arasında, hastaya ve hastalık tipine göre gerekli fizik tedavi araç gereçlerinin hazırlanması, fizyoterapist denetiminde elektroterapi uygulamalarının yapılması ve işlevini yitirmiş organların desteklenmesi amacıyla hastaya takılan protez, ortez, splint gibi cihazların kullanımını hastaya öğretmesi bulunmaktadır.
 • Fizyoterapi teknikerleri, isterlerse Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’ye girerek 4 yıllık fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümüne geçme hakkına sahiptirler.
 • DGS’den başarılı olup, fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünde almaları gereken fark derslerini alıp başarılı bir şekilde eğitimlerini tamamladıktan sonra fizyoterapist unvanını alabilir ve bu alanda çalışma imkanına sahip olabilirler.
fizyoterapi ve fizik tedavi
fizyoterapi ve fizik tedavi

Dikey Geçiş Şartları Nedir?

Fizyoterapi İş İmkanları Nelerdir?

Bir fizyoterapistin çalışabileceği birçok farklı kurum var. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Devlet hastaneleri 
 • Özel hastaneler
 • Kaplıcalar
 • Spor kulüpleri
 • Oteller
 • Özel fizik tedavi merkezleri
 • Huzur evleri 
 • Spa alanları
 • Özel bakım merkezleri 
 • Sağlık merkezleri

Fizyoterapist bu alanlardan herhangi birinde görev yapabilir. Bu açıdan iş ağı oldukça geniş bir meslektir diyebiliriz. 

Ayrıca fizyoterapistler özel olarak hastalara fizyoterapi seansları da verebilir. Bunun yanında belirli şartlarda çalışacak bir klinik de açabilirler. Şimdi bu klinik açma konusunun detaylarına bakalım.

Fizyoterapistler Kendi Kliniklerini Açabilir mi?

Devlet kurumunda ya da özel sektörde çalışmanın yanı sıra fizyoterapistler kendilerine ait kliniklerini de açabilirler. Fakat fizyoterapistlerin açtıkları klinikler fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi yerine geçmez.

 • Fizyoterapistlerin tanı koyma, reçetelendirme gibi yetkileri bulunan fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi açma yetkileri yoktur. Hastane hizmeti sunan bu merkezleri fiziatristler, yani fizik tedavi uzman doktorları, açabilir.
 • Fizyoterapistler ise tanısı konmuş ve reçetesi belirlenmiş hastaların tedavi ihtiyacını karşılayan klinikler açabilirler.
 • Fizyoterapistler, ancak gerekli eğitimleri tamamlayıp yeterli tecrübeyi edindikten sonra mevzuattaki şartları yerine getirerek fiziatrist olabilirler.
fizyoterapistler
fizyoterapistler

Fizyoterapist Maaşları

Fizyoterapistlik ve fizyoterapi teknikerliği hem özel sektörde hem de devlette iş imkanına sahip meslekler olduklarından dolayı son yıllarda çok fazla öğrencinin tercih ettiği alanlardır. 2 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olanlar da bu alanda iş bulabilir. Fakat alacakları ücretin düşük olması muhtemeldir.

 • Fizik tedavi alanındaki en önemli rollerden birisine sahip olan fizyoterapistler sektörde en yüksek ücret alan meslek grubunun çalışanlarıdır.
 • Bilindiği üzere devlette çalışanların maaşları çalışılan yıl ve kıdeme göre değişmektedir. Lisans düzeyinden yani 4 yıllık üniversiteden mezun bir fizyoterapist maaşı, devletteki döner sermaye de hesaba katıldığında,  11.500 – 25.000 TL arasındadır diyebiliriz. Tabii bu maaş kıdem, o kurumda çalışılan yıl ve çocuk sahibi olma gibi durumlara göre artış değişir.
 • Özel sektörde fizyoterapi maaşları başlangıçta devlete göre maaşlar daha düşüktür. Fakat özel sektörde alanında yükselen bir fizyoterapistin maaşı da hızlı bir şekilde yükselir. Bu sebeple çok sayıda tecrübeli ve başarılı fizyoterapist, devlet kurumlarındaki işlerinden ayrılarak özel bir kurumda çalışmaya başlamaktadır.

Fizyoterapist maaşlarından bahsettik. Şimdi hızlıca fizyoterapi teknikeri maaşları ne kadardır sorusuna da yanıt verelim. 

2 Yıllık Fizyoterapist Maaşları 

Fizyoterapi teknikerliği bölümünden mezun olanlar da maaşlarının fizyoterapistlere göre ne seviyede olduğunu merak eder. Bu noktada FTR maaşları mezun olunan bölüm ve mesleki tecrübe ile ilişkilidir diyebiliriz.

 • Üniversitelerin 2 yıllık fizyoterapi teknikerliği bölümünü okuyan fizyoterapi teknikerlerinin maaşı fizyoterapistlere oranla daha düşüktür.
 • Fizyoterapi teknikerlerinin maaşı döner sermaye de dikkate alındığında yaklaşık 10.000 – 15.000 TL civarındadır.
 • Özel sektörde yeni mezun bir fizyoterapistin döner sermaye ile birlikte maaşı yaklaşık asgari ücret seviyesindedir. 

Sizlere fizyoterapistlik hakkında merak edilen tüm noktaları sunduk. Şimdi konuştuklarımızın bir özetini yaparak konuyu toparlayalım:

 • Fizyoterapist, iskelet ve kas sistemindeki bozukluklardan dolayı meydana gelen ağrı ve çeşitli semptomların iyileştirilmesi amacıyla fizik tedavi uzman doktoru tarafından uygun görülen tedaviyi uygulayan kişidir. 
 • Fizyoterapi teknikeri, fizyoterapiste bu aşamada yardımcı olan elemandır. Yani iki meslek birbirinden farklıdır.
 • Fizyoterapist olmak için üniversitelerin 4 yıllık fizyoterapi be rehabilitasyon bölümünden mezun olmak gerekir.
 • Fizyoterapistler birçok sağlık kuruluşunda görev alabilir. Ayrıca spor kulüplerinde ve kaplıca, spa merkezi gibi yerlerde de çalışabilirler. 
 • Fizyoterapistler kendilerine klinik de açabilir. Bu klinikte bir uzman doktor tarafından reçetelendirilen fizik tedavi sürecini hayata geçirirler. Kendileri tanı koyamazlar.
 • Fizyoterapi maaşları çalışılan yere göre değişir. Adını duyurmuş bir fizyoterapist özel sektörde daha yüksek maaş alabilir. 

Siz hiç fizik tedavi gördünüz mü? Bu uygulamada görev alan meslek grupları ve fizyoterapistlik hakkındaki görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. 

Öneri ve düşüncelerinizi iletmek için iletişim sayfamızı ya da yorumlar kısmını kullanabilirsiniz. 

Biyolog Nasıl Olunur?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nasıl Olunur?

Radyoloji Uzmanı Nasıl Olunur? 

 

Fizyoterapist Ne Demektir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulama, değerlendirme durumlarını yapan kimseye denilmektedir.

Fizyoterapist Maaşı Ne Kadar?

11.500-25.000 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. 3.500 – 5.00 lira arasındadır diyebiliriz. bu konu hakında mesela 8 yıl calışan biri 3.500 maşı mı olcak yoksa artma ihtimali varmı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu