reklam
Meslekler ve Maaşlar

Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır? Ülkemizde tabiri caizse hiç ölmeyen ve seçilen mesleklerin de popülaritesi hiç azalmayan alan, sağlıktır. Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur? Veteriner Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur? Sağlık Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

İş bulmanın zorlaştığı günümüzde insanlar maddi getirisi yüksek işlere yoğunlaşmaya başladı. Ne yazık ki insanlar sevdikleri işi ya da mesleklerini yapmak yerine, kendilerini maddi olarak geçindirebilecek işlere yönelmek zorunda kalıyorlar. Maddi getirisi yüksek olan işlerin tercih edilir olduğu günden bu yana da sağlık sektörüne olan ilgi giderek artmaya başladı.

Sağlık görevlilerinin işleri elbette ki çok zor olmakla birlikte parasal anlamda da kişiyi yeterince tatmin ediyor. Peki sağlık teknikeri nedir? Temel olarak sağlıkla ilgili konulara hakim olan ve uzmanlaştığı alanda, birlikte çalıştığı hekime her konuda yardımcı olan sağlık görevlileri olarak tanımlanabilir. Sağlık teknikerleri sağlıkla ilgili pek çok alanda istihdam edilebilirler. Sağlık teknikeri ne iş yapar? Bu soru sağlık sektörüne yönelen kişiler arasında oldukça merak edilen bir konudur. Sağlık teknikerleri; sağlık ocaklarında, hastanelerde, acil servislerde ve Sağlık Bakanlığının atadığı pek çok kurumda görev alabilirler.

Sağlık teknikerleri hem sağlıkla ilgili konulara hakimdir hem de evrak işleriyle ilgilenirler. Sağlık teknikerlerinin kendilerine ait dernekleri de bulunur.

Biyolog Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur?

Sağlık teknikeri olabilmek için öncelikle karakter özelliklerinizin bu iş için uygun olup olmadığı analiz edilmelidir. Hızlı hareket edebilen ve hızlı düşünebilen, ruhen ve bedenen sağlıklı olan, stres yönetimi yapabilen, kritik kararlar alabilen ve her şeye rağmen gülümseyebilen, düzenli ve temiz olan, soğukkanlı, detaylara önem veren ve aynı zamanda sabırlı olan kişiler sağlık teknikeri olmak için gereken vasıflara sahiptirler. Bu işi yapabilmeniz için öncelikle bu karakter özelliklerine sahip olup olmadığınıza bakmalısınız.

Sağlık teknikeri olabilmek için gereken bir diğer kriter ise üniversitelerin bazı yüksek okullarından mezun olmaktır. Herhangi bir üniversitenin ön lisans programlarından mezun olmak yeterlidir. Lisans mezunu olma şartı aranmamaktadır. Peki sağlık teknikeri bölümleri nelerdir?

  • Acil yardım teknikerliği, acil bakım teknikerliği, paramedik, ambulans ve acil bakım teknikerliği, ilk yardım ve acil yardım ön lisans programları, acil yardım, ambulans ve acil bakım
  • Anestezi teknikerliği ön lisans programı ve anestezi
  • Eczane hizmetleri ön lisans programları, eczane teknikerliği
  • Cerrahi ön lisans programı, cerrahi teknikerliği, ameliyathane teknikerliği, ameliyathane hizmetleri
  • Diş hekimliği, ağız ve diş sağlığı, diş protez, diş protez teknolojisi ön lisans programı, diş teknik sekreterliği ön lisans programı, diş protez teknikerliği

Üniversitelerin bu bölümlerinden mezun olan kişiler eğitim aldıkları alana uygun olarak uzmanlaşırlar. Örneğin; eczane teknikerliği eğitimi almış bir kişi eczacıya rahatlıkla yardım edebilecek derecede bilgi sahibidir. Eczacılık üzerine uzmanlaşırlar. Aynı durum diş protez ya da anestezi bölümlerinde eğitim gören kişiler için de geçerlidir. Sağlık teknikerlerinin eğitimlerini tamamladıktan sonra iş bulmaları, pek çok sektörle kıyaslandığında daha kolaydır. Özel sektörde rahatlıkla iş bulabilirler aynı zamanda Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS’de başarı sağlayan sağlık teknikerleri Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmaya hak kazanırlar. Çalışma alanları oldukça geniş olan sağlık teknikerlerinin merak ettiği bir diğer konu; tıbbi sekreter sağlık teknikeri mi sorusudur. Tıbbi sekreterlik ön lisans bölümünden mezun olan kişiler de sağlık teknikeri olarak göreve başlarlar. Lise mezunu olan tıbbi sekreterler ise sağlık memuru olarak görev yapabilirler.

Veteriner Sağlık Teknikeri Nasıl Olunur?

Veteriner sağlık teknikeri olmak için ön koşul hayvanlara karşı merhametli ve şefkatli olmaktır. Veteriner sağlık teknikerleri temizliğe önem veren, disiplin sahibi, soğukkanlı ve sabırlı kişiler olmalıdır. Veteriner hekimlerin görev yerleri farklılık gösterebileceği için her türlü iklim koşuluna kolay adapte olabilen, köy hayatına ve şartlarına karşı dayanıklı kişiler veteriner hekim olabilirler. Veteriner sağlık teknikeri olmak için, Anadolu tarım meslek liselerinin ya da tarım meslek liselerinin veteriner sağlık bölümünden mezun olmak yeterlidir.

Sağlık Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır?

Sağlık teknikerleri maaşları 13.000-15.000 TL arasında değişiklik gösterir. Sağlık teknikerlerinin aldığı maaş; aile yardımı alıp almadıklarına, görevdeki hizmet yılı sürelerine ya da çocuk sahibi olup olmamalarına göre değişebilir. Özel sektörde çalışan sağlık teknikerlerinin maaşı kamu sektörüne göre biraz daha düşüktür. 

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nasıl Olunur? 

2023 Üniversite Sınavı Ne Zaman?

17-18 Haziran 2023

2023 KPSS Ne Zaman?

23 Temmuz 2023

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu