enflasyonemeklilikötvdöviz

Gassal Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Gassal Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Gassal Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır? Farklı meslek alanlarını sizler için ele almaya ve son maaş bilgilerini paylaşmaya devam ediyoruz… Kimler Gassal Olabilir? Gassal Ne İş Yapar? Gassal Alımı Şartları? Gassal Maaşları ne kadar gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Gassal nedir sorusu en uygun şekilde “gasilhane denen yerde ölüleri yıkamakla görevli kişi, ölü yıkayıcısı” olarak cevaplanabilir. Kesinlikle saygı duyulması gereken bir mesleği icra eden bu kişiler hastane ve camilerin ölü yıkama bölümlerinde çalışırlar. Günlük hayatlarında sürekli ölüleri gördükleri için ölümü asla akıllarından çıkarmaz, çıkaramazlar. Bir kere gassal olmaya insanların büyük bir çoğunluğunun cesaret edemeyeceği ortada. Kefene sarılmadan önce ölüyü son kez gören gassalların en büyük mutluluk kaynağı, insanlar tarafından takdir edilmek ve topluma yararlı, hayırlı bir iş yaptıkları için kendilerini huzurlu hissetmektir.

Eşit Ağırlık, Sayısal, Sözel Dersleri ve Meslekleri Rehberi

Kimler Gassal Olabilir?

Gassallık mesleğini icra etmeye karar vermiş kişilere verilebilecek en önemli tavsiye; bu işi yapan kişilerle görüşüp, konuşup, mesleğin incelikleri, zorlukları hakkında bilgi edinmeleridir. Çünkü ölü yıkamak sağlam bir psikoloji gerektirir. Dolayısıyla bu işi yapacak kişi duygusal olarak sarsıntı yaşamaya kapalı olmalıdır. Her günü ağıt yapan insanların sesiyle, yıkadıkları ölülerin ister istemez öğrendikleri hikayeleriyle geçiren gassalların olmazsa olmaz karakteristik özelliklerinden biri de soğukkanlılıktır. Bu soğukkanlılık korkuyu yenmek için gerekli olduğu gibi gördükleri ve duydukları şeylerden etkilenip üzülmemeleri için de gereklidir. Sonuçta önlerine gelen beden, bebek bedeni de olabilir. Gassallık yapacak kişide en gerekli görülen bir diğer özellik de metanettir. Çünkü cenaze sahibini teselli edecek, sakin olmasını söyleyecek kişi yine gassaldır. Eğer gassal olmayı gerçekten istiyorsanız bu işin kutsal bir iş olduğunu hiçbir zaman unutmayın.

Bu duygusal zorlukların dışında, ölü yıkanan yerler cesedin kokmaması için oldukça soğuk tutulur. Gassal olmayı düşünen kişi bu kriteri de aklının bir ucunda tutmalıdır.

Gassal Ne İş Yapar?

İslam dinine göre ölünün yıkanması farzdır. Bu sebeple gassal, İslam’ın şartını yerine getiren kişidir. Her ne kadar zor bir meslek olsa da ölüm de hayatın bir parçasıdır ve İslami koşullarda defnedilmek her Müslüman kişinin hakkıdır. Bu nedenle mesleğini sadece dini inançları için severek icra eden gassallar da bulunmaktadır. Hiçbir gassal ne sebeple olursa olsun maaşı dışında ölü yakınlarından para talep edemez, etmemelidir. Bu, dinen olduğu kadar etik olarak da çok yanlış bir davranıştır.

Gassalın güvenilir olması çok önemlidir. İslam dini açısından yıkama işlemi esnasında ortamda gassal ve ölü haricinde birinin bulunması, zorunlu olmadıkça uygun değildir. İslam dinine göre yıkama işlemini temel hatlarıyla anlatmak gerekirse; besmele ile başlar. Ölüye abdest aldırılır ve tüm vücudu yıkanan ölü kurulanır. Esas olarak erkek erkeği, kadın kadını yıkar.

Gassal Alımı Şartları?

Gassallık için en az lise mezunu olma şartı vardır. Lise mezunu kişi ayrıca KPSS’ye girmeli ve ardından açılacak olan kadrolara başvuru yapmalıdır. Her il ve ilçede gassal alımları gerçekleşmektedir. Pek tercih edilen bir meslek olmadığı için seçilme şansı yüksektir. Ayrıca imam hatip lisesi ve ilahiyat fakültesi mezunlarının gassal alımlarında öncelikleri vardır. İlaveten gassallık mesleğinin en büyük avantajı haftalık çalışma saatinin 8-9 saat olmasıdır.

Gassal Kursları

Diyanet ve MEB işbirliği ile 2009 yılı itibarıyla gassal kursları açılmaya başlamıştır. Amaç tüm il ve ilçelerde bu kursların mevcut olmasıdır. Bu konuda büyük bir oranda başarı sağlanmış ve kurslar ülkenin dört bir yanına yayılmıştır. Kursların asıl amacı ise; daha çok afet anlarında cenaze defin işlemleri ve köylerde kadın cenazelerinin yıkanmasında yaşanan sorunların giderilmesidir.

Gassal Maaşları

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi kadrolu personel olan gassalların maaşları 2023 yılı itibarıyla ortalama 9-11 bin TL maaş almaktadır. Maaş hesaplaması yapılırken meslekte yeni olma, bekar ve çocuksuz çalışan olma kriterleri dikkate alınırken; sendika aidatı, BES kesintisi, fazla mesai ve kalkınmada öncelikli bölgelerdeki ek tazminat hesaplamaya eklenmemiştir.

Memur Olma Yaş Sınırı Kaç? Yaş Sınırı Olmayan Memurluklar (Güncel)

 

Gasilhane Ne Demektir?

Ölü yıkama yeri demektir.

Tekfin Ne Demek?

Ölünün yıkama işleminden sonra kefenlenmesi

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

 1. Hatice dedi ki:

  Gassallık hangi kuruma bağlı,iş başvurusu nereden yapılıyor,iş ilanlarını nereden bulabilirim,memur olarak atanan gassallar varsa yorum yapabilirmi yada bu konuyu bilen lütfen yardım edin.

  1. Volkan dedi ki:

   Merhaba izmirde gassal kursları var halk egitim de,ben bornova halk eğitim de gassal kursuna katıldım kurs öğretmeni Reyhan hoca bize cok iyi eğitim verdi.Antalyadan bile kursa katılan öğrenci vardi.

   1. Özlem Doğan dedi ki:

    Merhaba bende Bornova’da gassallik için kurs arıyorum siz nereye basvurdunuz iletişim numarası varmı?

 2. Nurullah dedi ki:

  İmam hatip mezunu olmak şartmı?

  1. Emrah dedi ki:

   Hayır şart değil ama ilk tercih edilen tabiki imam hatip mezunu olur normal birine göre

  2. Elif tuncer dedi ki:

   Cenaze hizmetleri kursuna gidip 32 saatlik ders gördükten sonra sertifika alman gerekiyo. Bazı halk eğitimlerde ücretsiz veriliyor bu dersler.

   1. Kayrahan dedi ki:

    Ya ben bazı sıkıntılı sebeplerden ötürü lise okuyamadım illa şart mı Lisa diplomasının olması ?

    1. Kayrahan dedi ki:

     “lise”

     1. Yunus dedi ki:

      Merhaba iyi günler lise iman hatip mezunuyum nas basvurabilirim bilgi lütfen

   2. Merve dedi ki:

    Öyle bir kurs var mı çok araştırdım bulamadım burda ki halk eğitim de vermiyor bu kursu çünkü hiç baş vuru yok bunun için

  3. Volkan dedi ki:

   Hayır böyle bir şart yok.ortaokul mezunu olsaniz bile gassallik yapabilirsiniz
   Ama bu işe başlayanlardan çoğu 4 ,5 günde işi bırakır saygılar

   1. Ayşegül dedi ki:

    Merhabalar ben İlk öğretim mezunuyum fakat gassal olmak çok istiyorum para için değil sadece çok istediğim için istoyorum

    1. Emine dedi ki:

     Evet kardeşim aynı istek bende de var halk egitim merkezinde eğitim aldım ilkokul mezunuyum küçükçekmece de oturuyorum sertifikami da aldım maaş istemiyorum çok istiyorum bu işi yapmayı ismim emine

 3. Ümmügülsüm peltek dedi ki:

  Ben dört beş senedir gönüllü olarak gassallik yapıyorum gassallik sertifika mı aldım işe ihtiyacım var medrese eğitimi aldım ileri seviye Kur’an ilmihal Osmanlıca biliyorum acaba gassal olarak çalışabilir miyim

  1. Elif tuncer dedi ki:

   Bende uzun zamandır araştırıyorum, kpss ye girip 100 üzerinden en az 45 alman gerekiyo sonra buyuk şehir belediyesine gitmen gerekiyo. Bu şekilde biliyorum. Ama işkurdan girersen galiba bunlar gerekmiyo hala da araştırma yapıyorum ama yakın bi zamanda bi hastanede gassalin yanına gidip detayli bi konuşma yapicam daha çok yardımcı olur .

   1. Nuran ÖNELGE dedi ki:

    Slm aleyküm hassaslık için bana yardımcı olursanız sevinirim

    1. Volkan dedi ki:

     Merhaba Gassal olmak için önce kurs almalısınız izmirde gassal kursları var halk egitim de,ben bornova halk eğitim de gassal kursuna katıldım kurs öğretmeni Reyhan hoca bize cok iyi eğitim verdi.Antalyadan bile kursa katılan öğrenci vardi.

   2. Esra Nar dedi ki:

    Merhaba gassal için araştırma yapacağım yazdınız. Acaba araştırdınız mı

   3. Mustafa Hamza dedi ki:

    Yas siniri var diye duydum acaba bir bilginiz varmı

 4. Hatice dedi ki:

  Ben gassal olarak görev yapacağım yer varsa ulasin

 5. Elif dedi ki:

  Gassal olmak istiyorum çocukluğumdan beri halk eğitim yok açmıyor bana yardım edin

  1. Hazal dedi ki:

   Selamünaleyküm şuanda ben baş vurdum izmirde oturuyorsanız baş vurun kayıtlar. Başladı hatta 3 -4 kişi eksik var

 6. Emel dedi ki:

  Ben gassallık kursunu bitirdim belgemi 100 puanla aldım iş bekliyorum

 7. Emel dedi ki:

  Ben gassallık kursundan 100 puanla belgemi aldım işe girmek için bekliyorum

 8. Erva dedi ki:

  Gasallikta yaş sınırı var mi

 9. Fatih öztürk dedi ki:

  Şu an başka sektörde iş hayatım var Emekli olunca Gassallık yapabilir miyim.

 10. Seher dedi ki:

  Imamhatip mezunu lisesi ve ilahiyat onlisans mezunuyum gassallik sertifikam var ama kaç yıldır belediye başvuru yapıyorum sonuç yok. Sağlık bakanlığı da nasıl alım yapıyor bu sene tekrar kpss dhbt sınavlara gireceğim bakalım belki o sene bu senedir

  1. Esra dedi ki:

   Acaba yaş sınırı varmı bilginiz varmı bu konuda

 11. Gülten dedi ki:

  Ben gaziantep de yaşıyorum ve gassal olmak istiyorum nereye baş vurmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 12. Elif Kakız dedi ki:

  Rabbim’ in izniyle çok yapmak istiyorum

 13. Merve dedi ki:

  Cenaze hizmetleri sertfikası almak şart mı (yaşadığım şehirde kurs yok)

  1. Maral dedi ki:

   Özel uzaktan eğitimli kurslar var

 14. Yunus dedi ki:

  Ben imam hatip mezunuyum lise bilgi için lütfen nereye başvurabilirim nereden iş başvuruları yapabiliriz

 15. Ayşe Yıldız dedi ki:

  Ben İzmir Torbalı Ayrancılar da oturmaktayım buraya en yakın kurs merkezi neresidir bilgi alabilirmiyim kursa katılmak istiyorum ( lütfen cevap)

 16. Cemile dedi ki:

  Gasallik mesleğini kesinlikle çok istiyorum yaşım 49 nereye başvuracağım bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 17. Emine dedi ki:

  Gassallık için kadınlarda yaş sınırı varmı ve kaç yıllık üniversitesi bitirilmeli hangi bölüm seçilmeli acıklise okunacak yalnız acıktan tercih edeceğim ve lise mezunuyum yıllar önce girmistim kpssye kac yil gecerli kpss

 18. Ayfer dedi ki:

  Gassal başvurusu için

 19. Gülsüm Gür dedi ki:

  Gassallık manevi ve hayırlı bir meslektir.Yüce Rabbimiz gassal olmak isteyen herkese ve bana da nasip etsin inşallah Amin selamlar

 20. Sunay dedi ki:

  Slamn alykum ilahiyyat acikogrtim 1. Sinif ogrencisiym gassale olmak icin kpss ye girdi. Gassallik sertifikasi aldim ibb karyer. Kaydimi yaptim .fakat geri donus alamadm ne yapabiliri m eksik ne var bilmiyorum yardimci olusaniz cok memnun olurum😊