Nedir

Muhammen Bedel Ne Demek? 2024 Muhammen Bedel Altında Teklif Verilebilir mi?

Muhammen Bedel Ne Demek? Muhammen Bedel Altında Teklif Verilebilir mi? Muhammen Bedel Hesaplama, Muhammen Bedel Nasıl Hesaplanır? Muhammen Bedel Yüzde Kaç? Muhammen Bedel Üstünde Teklif Verilebilir mi? Muhammen Bedel Verilmezse Ne Olur? gibi tüm soruların cevapları yazımızda...

Muhammen Bedel Ne Demek? Muhammen Bedel Altında Teklif Verilebilir mi? Bu sorunun  cevabı oldukça kapsamlı içeriği olan bir konuyu ifade eder. Bu bağlamda muhammen bedel en basit şekilde, düzenlenen ihalelerin, açık artırmaların alt ve üst sınırlarını belirleyen limiti ifade eder. Her ürün için ayrı ayrı hesaplanan muhammen bedel; ürün, mal ya da taşınmaz gayrimenkulün bilirkişi tarafından mevcut şartlar ve zaman diliminde belirlenen tahmini piyasa bedelidir.

Muhammen bedel; ürün, mal ya da taşınmaz gayrimenkulün bilirkişi tarafından mevcut şartlar ve zaman diliminde belirlenen tahmini piyasa bedelidir. Bu bedel, yaklaşık değer ve fiyat aralığını hem ihaleye girecek hem de ihalede satılacak malın sahibi kişilerin mağduriyet yaşamaması için düzenlenir. Her iki tarafın da yasal hakları muhammen bedel ile güvence altına alınır.

Muhammen Bedel Nasıl Hesaplanır?

  • Muhammen bedel hesaplama yöntemi Devlet İhale Kanunu’na göre belirlenen yönetmelik ve yönergeler doğrultusunda yapılır. İhaledeki mal ya da ürünler muhammen bedel tespit komisyonu tarafından düzenlenen değer üzerinden ihaleye çıkarılır. Tespit komisyonu hesaplama yaparken ürünün ya da malın emsallerini baz alarak pazar payı ve hedef kitlenin arz-talebini dikkate alır.
  • Muhammen bedel, ihaleye çıkarılan ürün ya da malın sahibi niteliğindeki kişilerce yetkilendirilmiş idarelere tespit ettirilir. Yasalar çerçevesinde yetkilendirilmiş olan kişiler, işin özelliğine göre belediye, ticaret odası, sanayi odası, borsa gibi kuruluşlardan seçilebilir.

E-Devlet İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

muhammen bedel
muhammen bedel

Muhammen Bedel Tespit Tutanağı Nedir?

Muhammen bedel tespit tutanağında;

  • Muhammen bedeli tespit edilecek taşınmaza ait bilgiler,
  • Komisyon tarafından verilen karar,
  • Taşınmaz değer tespit komisyonu üyelerinin bilgileri ve
  • Genel bilgiler yer almaktadır.

Muhammen bedel tespit tutanağında, tarafların ıslak imzaları bulunması ve ilgili yerlerdeki bilgilerin doldurulması gerekir.

Muhammen bedel tespit tutanağına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Muhammen Bedelin Altında Teklif Verilebilir mi?

Muhammen bedelin altında kalan teklifler, belirli bazı bankalar ve ihale kurumları tarafından geçerli sayılmaz. Başkası tarafından teklif verilmemiş ve en yüksek teklif muhammen bedelin altında kalmış olsa bile bu teklife işlem yapılmaz ve dolayısıyla ihale sonuca varamaz. Bu durumda komisyon kararıyla ihale ya da açık artırma ertelenir. Ertelenen ihale ya da açık artırma, yetkilendirilen komisyon üyeleri tarafından tutanağa bağlanır ve imza altına alınır. Aynı zamanda komisyon üyelerince ihale, ileri bir tarihe ertelenir. Ertelenen tarihte ihale tekrar yapılır. Muhammen bedel teklif edilene kadar ihale birkaç defa tekrar edilebilir.

Tüm bunların yanı sıra muhammen bedelin altında teklif yaparak alınması mümkün olan ihaleler de bulunmaktadır.

İcra İhalelerinden Hacizli Mal Nasıl Satın Alınır?

 

Muhammen Bedelin Altında Satış Olabilir mi?

Hayır.

Muhammen Bedel Yüzde Kaçtan Başlar?

%50 başlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu