Nedir

Türk Böbrek Vakfı Nedir? Türk Böbrek Vakfı İletişim 2024

Türk Böbrek Vakfı Nedir? Türk Böbrek Vakfı İletişim, Türk Böbrek Vakfı Kuruluş Amacı Nedir? Türk Böbrek Vakfı Kurucusu, Türk Böbrek Vakfı Ne Zaman Kuruldu? Türk Böbrek Vakfı Nereye Bağlı? Türk Böbrek Vakfı Nedir ve daha fazlası yazımızda...

Türk Böbrek Vakfı Nedir? Türk Böbrek Vakfı İletişim; 38 yıldır ülkemizde hizmet veren ve çalışmalar yapan Türk Böbrek Vakfı, sağlık çalışmalarında sürekli yeniliklerle faaliyetlerine devam etmektedir. Türk Böbrek Vakfı Nedir? Türk Böbrek Vakfının Görevleri Nelerdir? Türk Böbrek Vakfının Projeleri Nelerdir gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Türk böbrek Vakfı, 30 Mayıs 1985 tarihinde Timur Erk ve Yeşilyurt Lions Kulübü üyeleri tarafından kurulmuş olan bir sivil toplum örgütüdür. Vakıf ülkemizdeki sağlık sorunlarının başında gelen böbrek hastalıkları üzerine sosyal hizmet çalışmaları yürütmektedir. Türk Böbrek Vakfı kuruluş amacı; böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek ve bu amaçla toplumsal farkındalık yaratmak, böbrek hastalıklarının tedavi edilmesi için en iyi ve çağdaş sağlık hizmetlerinin sunulmasını sağlamaktır. Buna ek olarak böbrek yetmezliği olan hastaların, diyaliz ihtiyacının giderilmesi ve organ bağışının arttırılması da vakıf tarafından yürütülen faaliyetler arasındadır.

Kızılay Nedir? Kızılay’ın Görevleri Nelerdir?

Türk Böbrek Vakfı Nedir?

Türk Böbrek Vakfı, kurulduğu 1985 yılından beri böbrek sağlığının korunması, toplumsal bilinç yaratılması ve böbrek sağlığına yönelik tedavi merkezlerinin kurulması misyonuyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Türk Böbrek Vakfı neden kurulmuştur sorusu yanıtlanırken 3 temel amaçtan bahsedilebilir. Bu amaçlar şu şekildedir:

 • Ülke genelinde böbrek hastalıklarına karşı mücadele edilmesi, böbrek sağlığının korunması
 • Kronik böbrek yetmezliği olan hastalara çağdaş cihazlarla diyaliz tedavisinin uygulanması
 • Böbrek naklinin artması için kadavradan organ bağış oranın artırılması

Türk Böbrek Vakfının kuruluşundan sonraki ilk icraatı 1985 yılında SSK İstanbul Hastanesi’ndeki suni böbrek ünitesinin kapasitesinin artırılması ve hemodiyaliz cihazlarının Samatya SSK Hastanesi’ne bağışlanmasıdır. Vakıf hemodiyaliz cihazı sağlama hizmetinin yanı sıra böbrek nakli, böbrek yetmezliği, organ bağışı ve tam teşekküllü hastane kurma çalışmalarını da yürütmektedir. Türk Böbrek Vakfı aracılığıyla her yıl yaklaşık 80 adet böbrek nakli gerçekleştirilmiş, 3 adet diyaliz merkezinde 500’den fazla hastaya diyaliz hizmeti verilmiştir. Ayrıca İstanbul Merter’de yer alan 300 hasta kapasiteli ve 65 adet diyaliz cihazına sahip olan Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi, dünyanın en büyük böbrek sağlığı merkezleri arasında yer almaktadır.

Türk Böbrek Vakfı, böbrek sağlığıyla ilgili faaliyetlerinin yanı sıra diyabet, obezite, aşırı tuz ve şeker tüketimi, su tüketimi, nişasta bazlı şekerin zararları gibi hususlara toplumun dikkatini çekmek adına çeşitli ulusal kampanyalar düzenlemeye devam etmektedir.

türk böbrek vakfı
türk böbrek vakfı

Türk Böbrek Vakfının Görevleri Nelerdir?

 • Böbrek hastalıklarıyla ilgili halka eğitim vermek
 • Böbrek hastalığına dikkat çekmek, toplumsal farkındalık yaratmak, kampanyalar düzenlemek
 • Böbrek hastalıkları üzerine bilimsel araştırmalar yapmak
 • Böbrek hastalıkların önlenmesi için bilimsel kaynaklara dayalı bir veri tabanı oluşturmak
 • Toplumu böbrek bağışı yapmaya teşvik etmek ve organ bağışı ile alakalı bilinçlendirmek
 • Böbrek hastalığının tedavisi için tesisler kurmak
 • Böbrek nakli için çağdaş sağlık hizmeti sunmak ve nakil amacıyla tam teşekküllü hastaneler kurup işletmek
 • Organ bağışçılarına ait bilgilerin depolandığı bilgi işlem merkezleri kurmak
 • Böbrek hastalarının hemodiyaliz ile tedavisindeki cihaz ihtiyacını karşılamak ve hastanelere diyaliz makinesi bağışlamak
 • Koruyucu hekimlikle böbrek hastalarının tanı, tedavi ve cerrahi alanlarda hizmet almasını sağlamak
 • İleri yaştaki böbrek hastalarının tedavisi amacıyla huzurevi, yaşlı bakım evi kapsamında tesisler kurup işletmek ve bu tesislere diyaliz makinesi sağlamak
böbrek sağlığı
böbrek sağlığı

Türk Böbrek Vakfının Projeleri Nelerdir?

 • 2012-2013 yıllarında böbrek hastalıklarına karşı koruyucu hekimlik faaliyetleri kapsamında aşırı tuz tüketiminin azaltılması için “Tehlikeyi Gör” temalı bir kamu spotu hazırlanmış ve restoranlarda tuzlukların kaldırılması kampanyası yürütülmüştür. Tuz kullanımını kısıtlayan restoranlara “tuz duyarlılığı sertifikası” verilmiştir.
 • 2013’te böbrek sağlığının korunması amacıyla 9-11 yaş aralığındaki çocukların eğitilerek bilinçlendirilmesi için “Aşırı tuz ve Şeker Tüketiminin Zararları ve Sağlıklı Beslenme” konulu eğitimlerin düzenlenmesi için İstanbul İl Mili Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalanmıştır.
 • 2013’teki Dünya Böbrek Günü Etkinlikleri kapsamında organ bağışına dikkat çekmek amacıyla “Beni Bağışlayın” adlı bir kamu spotu hazırlanmış ve kampanya yurt çapında ses getirmiştir. Bu kampanya aracılığıyla kadavradan organ bağışı hakkında hazırlanan 35 dakikalık kısa film ile toplumun bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir.
 • 2014’te gerçekleştirilen Dünya Böbrek Günü etkinliklerinde, “Güne 1 Bardak Suyla Başlayın” adında kampanya düzenlenmiştir. Kampanyayla yeterince sıvı tüketilerek kronik böbrek yetmezliğinin önlenebileceği bilgisinin topluma aktarılması hedeflenmiştir. Kampanya için hazırlanan kamu spotu, ulusal kanallarda yayınlanarak geniş kitlelere su tüketiminin gerekliliği duyurulmuştur.
 • 2014 yılında “Türk Böbrek Vakfı Birinci Medya Ödülleri Töreni” düzenlenmiştir. Zorlu Center PSM’de gerçekleştirilen bu ödül töreni sayesinde vakfın çalışmaları yurt çapında duyurulmuştur. Bu amaçla düzenlenen tören ile toplum yararına halkın bilgi edinmesini sağlayan basın mensuplarına ödül verilmiştir.
 • Yurt çapında yürütülen kampanya faaliyetleri sayesinde nişasta bazlı şekerin sağlığa verdiği zarara dikkat çekilerek yurt genelinde nişasta bazlı şeker kotasının %10’dan %5’e düşürülmesi sağlanmıştır.
 • Kronik böbrek yetmezliği hususunda yürütülen koruyucu hekimlik çalışması kapsamında tuz tüketiminin azaltılması için pek çok proje geliştirilip TBMM Sağlık Komisyonuna sunulmuştur. Bu sayede Sağlık Bakanlığının 5 yıllık planında yer alan tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmada, ekmekteki tuz oranının %50 oranında azaltılması sağlanmıştır. Böylece Türk Gıda Kodeksinin değiştirilmesine aracılık edilmiştir.
 • 2020 yılında böbrek sağlığı için 8 altın kural ana temasında dünya böbrek günü kutlanmıştır.
 • 2021 yılında karar senin diyerek çalışmalarına devam etmiştir.
 • 2022 ve 2023 yılında da çalışmalarına devam eden vakıf, 2024 yılında da hız kesmeden çalışmalarında devam ediyor…

Türk Böbrek Vakfı İletişim 

 • Adres: Bahçelievler Mahallesi, Güneş 1 Sokak, No: 2, E-5 yan yol üzeri, Bahçelievler-İstanbul
 • Telefon: 0212-507 99 50
 • Faks: 0212- 505 08 37
 • E-mail: [email protected]

SGK Fizik Tedavi Ücretlerini Karşılıyor mu? (Anlaşmalı Hastaneler)

 

2023 Dünya Böbrek Günü Ne Zaman?

Dünya böbrek günü mart ayının ikinci perşembe günü yani 9 Marttır.

Dünya Su Günü Ne Zamandır?

Dünya su günü 22 Marttır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu