Kamu HaberNedir

Vasiyetname Nedir? 2024 e-Devlet Vasiyetname Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vasiyetname Nedir? e-Devlet Vasiyetname Sorgulama Nasıl Yapılır? e-Devlet Miras Sorgulama, e-Devlet Miras Sorgulama, Vasilik Belgesi Sorgulama, e-Devlet Vasi Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Vasiyetname Nedir? e-Devlet Vasiyetname Sorgulama Nasıl Yapılır? Ülkemizde hizmete sunulan e-Devlet ile birlikte artık hemen hemen tüm işlemlerimizi bu sistem üzerinden kolayca yapabilmekteyiz. e-Devlet uygulaması, vatandaşların kamu kurumları tarafından verilen hizmetlere daha kolay ulaşmasını sağlar.

Uygulamaya ihtiyaçlar doğrultusunda yeni hizmetler eklenir. e-Devlet ile yapılabilecek sorgulamalardan bir tanesi de vasiyet sorgulamadır. Vasiyet sorgulama hizmeti, uygulamaya eklendiği ilk gün yoğun ilgi ile karşılaştı ve 7 bin 430 işleme ulaştı.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Şifremi Unuttum!

e-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

e-Devlet uygulaması, 37 milyondan fazla kullanıcı için hizmet sunar. Kullanıcı sayısı her geçen gün artan uygulamada yıl sonuna kadar, kamu kurumları tarafından verilen tüm hizmetler için işlem yapılması hedefleniyor. e-Devlet ile SGK hizmet dökümü sorgulamadan öğrenci belgesi sorgulamaya, askerlik belgesi sorgulamadan tapu bilgileri sorgulamaya kadar birçok kuruma ait işlem yapılabilir. e-Devlet uygulamasına turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden;

  • T.C. kimlik kartı
  • e-Devlet şifresi
  • mobil imza
  • e-İmza
  • internet bankacılığı seçenekleri kullanılarak giriş yapılabilir. Kullanıcılar tarafından en fazla kullanılan giriş seçeneği, e-Devlet şifresi ile giriştir.

e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet şifresi, herhangi bir PTT şubesinden alınabilir. Şifre 4 Türk Lirası ücret karşılığında, kapalı zarf içerisinde kullanıcıya teslim edilir. Şifre alındıktan sonra, turkiye.gov.tr üzerinden giriş işlemi gerçekleştirilebilir. e-Devlet şifresi kişisel bilgilere erişim imkanı sağladığı için, güvenlik açısından başka kişiler ile paylaşılmaması gerekir.

Vasiyetname Nedir?

Vasiyetname, miras bırakan kişinin son isteği ve arzusu ile mirasının paylaşım esaslarını belirleyen yazılı bir belge ya da sözlü beyandır.

Vasiyetnamenin Geçerlilik Koşulları Nelerdir?

Vasiyetname için geçerlilik koşulları;

  • Ehliyet (15 yaşın doldurulmuş olması ve ayırt etme gücü)
  • Kanunen hukuka ve ahlaka aykırı olmaması
  • Şekle uygunluk
  • Sakatlanmamış bir irade beyanı

 e-Devlet Vasiyetname Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet uygulamasına eklenen ‘Vasiyet sorgulama’ hizmeti, soy sorgulama ve şehit sorgulama hizmetleri gibi ilk açıldığı hafta içerisinde yoğun ilgi gördü. Noterler tarafından verilen, mahkeme kararı ile açılan vasiyetnamelere elektronik ortamdan erişim imkanı sağlayan uygulamanın, ilk işlem günündeki sayı 7 bin 430 olurken; açıldığı günden itibaren bir hafta içerisinde 128 bin 960 kişi vasiyetname hizmetini kullandı.

Vasiyetname sorgulaması yapabilmek için, e-Devlet uygulamasına giriş yapılması gerekir. Uygulamaya giriş işleminin ardından e-Hizmetler bölümünden kurumlar menüsü açılır. Kurumlar menüsünden Adalet Bakanlığı bağlantısına girilir ve vasiyet sorgulama işlemi yapılabilir. Bunun dışında e-Devlet ana sayfasında bulunan arama kutucuğuna ilgili işlem adı yazılarak da daha kısa sürede işlem gerçekleştirilebilir. 1 Ocak 2017 tarihi ve sonrasını kapsayan vasiyet sorgulama işlemi, T.C. kimlik numarası ile sorgulanabilecek. Adalet Bakanlığı tarafından sunulan ‘Vasiyet sorgulama’ işlemi dışında kullanıcılar; Sosyal Güvenlik Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü gibi birçok kurum üzerinden de farklı işlemler yapabilirler.

E-DEVLET VASİYETNAME SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN!

E-Devlet Taşınma Hizmeti Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

Vasiyetname Yazabilme Yaşı Nedir?

Vasiyetname yazabilme yaşı 15 tir.

Reddi Miras Süresi Ne Kadar?

Reddi miras için tanınan süre 3 aydır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu