Kamu Haber

2024 KPSS’siz Memur Alımı Yapan Kamu Kurumları Nelerdir?

KPSS'siz Memur Alımı Yapan Kamu Kurumları Nelerdir? KPSS'siz Devlet Memuru Nasıl Olunur? Memur Olmak İçin KPSS Şart mı? KPSS'siz Memur Alımı Başvurusu ve daha fazlası yazımızda...

KPSS’siz Memur Alımı Yapan Kamu Kurumları Nelerdir? Kamu kurumlarında işe girmek isteyen kişiler alım yapacak kurumları araştırmaktadır. Ülkemizde memur olabilmek için girilen Kamu Personeli Seçme Sınavına her yıl binlerce kişi girmektedir. Özellikle çiftli yıllarda düz memurluk olduğu için başvuru sayısı daha da çok artmaktadır.

Memur Alımlarında Genel Şartlar nelerdir? KPSS Şartı Olmadan Memur Alımı Yapan Kamu Kurum Ve Kuruluşları kimlerdir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

Çıkarılan yeni Kanun Hükmünde Kararname ile devlette yeni kadrolar açıldı.  Bu alımların bazıları KPSS şartı olmadan yapılacak. KPSS şartı olmadan yapılan alımlar, 657 sayılı kanun olan Devlet Memurları Kanunu’nun 59. maddesinde belirtilen hükümlere göre yapılacak.

Memur Maaşları Ne Zaman Yatar? (En Güncel Tarih ve Saat Detayları)

KPSS’siz Memur Alımı Yapan Kamu Kurumları Nelerdir?

Ülkemizde bulunan birçok kamu kurum ve kuruluşu, personel ihtiyacını gidermek amacıyla çeşitli bölge ve pozisyonlarda memur alımı yapar. Bu alımlar zaman zaman KPSS sınavı sonuçlarına göre olabildiği gibi sınavsız olarak da yapılır. Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlar sınavsız memur alımı yapacaklardır. Bu sayede eğitim hayatlarını başarı ile bitiren ve çeşitli nitelikleri olan vatandaşlarımız, kamu kurum ve kuruluşlarında işe başlayabilecekler. Bu süreçlerde kamuya yapılacak olan alımlar, birtakım başvuru şartları dahilinde olacak ve bu şartları taşıyan adaylar işe başlayabilecekler. Özellikle birtakım üniversiteler, Genel Kurmay Başkanlığı, belediyeler ve diğer kurumlar KPSS şartı aramamaktadırlar.

Memur Alımlarında Genel Şartlar

KPSS şartı olmadan memur alımı için Devlet Memuru Kanunu’nun ( 657 sayılı) 48. maddesinde belirtilen şartları taşıma zorunluluğu bulunuyor. Erkek adaylar açısından askerliğin yapılmış olması ya da askerlik ile ilginin bulunmaması gerekir. Adaylarda, sağlık yönünden devlet memurluğu görevinin yapılmasında bir sakınca bulunmamalıdır. Yine başvurular mutlak surette başvuru süreleri açısından zamanında yapılmalıdır. Sağlık durumu şartları engelli vatandaşlarımız açısından daha farklıdır.

Memur Alımlarında Özel Şartlar

Alım yapılacak birtakım pozisyonlar için, o pozisyonun gerektirdiği özel şartların taşınması gereklidir. KPSS’siz memur alan kurumlar için, eğer o görevde çalışmak özel bir eğitim gerektiriyor ise, başvuru yapan adayların gerekli olan eğitimi almaları şarttır. Bazı kurumlar açısından yaş şartı bulunur ve bu yaş özel durumlar için 35’tir. Bazı kurum ve kuruluşlar ekstradan ÖSYM nin Yabancı Dil ve Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı isteyebilir. Çocuk Esirgeme Kurumları’nda büyümüş olan vatandaşlarımız açısından da bu tür alımlar yapılacaktır. Bu şekilde sınavsız alım yapan kurumların kontenjanları genellikle kısıtlı olabilir. Bu bakımdan süreler iyi takip edilmelidir.

Başvurular Ocak Ayı İtibarıyla Başlar

Bütün adaylar kamu kurum ve kuruluşlarının belirledikleri şekilde ve belirledikleri tarih aralıklarında başvurularını yapmalıdırlar. Başvuruların şekli kamu kurum ve kuruluşuna göre değişmekle birlikte; şahsen, online olarak internetten ya da e-mail vasıtasıyla olabilir. Yapılan başvuru işlemleri sonrasında, aranan şartları yerine getirebilen adaylar arasında, yazılı, uygulamalı ve de sözlü giriş sınavları yapılır. Bu sınavları başarıyla veren adaylar kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya başlayabilirler. Genel itibarıyla adaylarda üniversite şartı olsa da, KPSS’siz lise mezunu memur alımı da yapılmaktadır.

kpss'siz memur alımı
kpss’siz memur alımı

Doğum Yapan SGK’lı Çalışan Kadın 6 Yıl Erken Emekli Oluyor! İşte Detaylar…

KPSS Şartı Olmadan Memur Alımı Yapan Kamu Kurum ve Kuruluşları Listesi

Kamu kurum ve kuruluşları alacakları personel ihtiyaçlarını, Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi internet adresinde yayınlarlar. Devlet memuru olmak isteyen tüm vatandaşlarımız bu siteye girerek, memur alımı ile ilgili tüm detayları öğrenebilirler. Genel olarak sınavsız memur alan kurumlar listesi şu şekildedir:

 • Cumhurbaşkanlığı’nda Görevlendirilen Memurluklar
 • Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Görevlendirilen Memurluklar
 • Bakan Yardımcılıklarında Görevlendirilen Memurluklar
 • Başbakan Başmüşavirleri
 • Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda görevli Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, Daire Başkanları, Avukat Kadrosu, 1. Hukuk Müşaviri kadroları
 • TOKİ’de Görevlendirilen Memurluklar
 • Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda Görevlendirilen Memurluklar
 • Başbakanlık Müşavirliği Kadroları
 • Bakanlık Müşavirlik Kadroları
 • Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Kadroları
 • Bakanlıklar Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Kadroları
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Kadrosu
 • Türkiye İstatistik Kurumu’nda Görevlendirilen Memurluklar
 • Avrupa Birliği Bakanlığı’nda Görevlendirilen Memurluklar
 • Bakanlar Kurulu Sekreterliği’nde Görevlendirilen Memurluklar
 • Milli Savunma Bakanlığı’nda Görevlendirilen Memurluklar
 • Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Görevlendirilen Memurluklar
 • Milli İstihbarat Teşkilatı’nda Görevlendirilen Memurluklar
 • Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nda Görevlendirilen Memurluklar
 • Çeşitli Kurumların Özel Kalem Müdürlükleri’nde Görevlendirilen Memurluklar
 • Valiliklerde Görevlendirilen Memurluklar

En Büyük Alım Yapan Kurumların Başında Genelkurmay Başkanlığı Geliyor

Bu süreçte KPSS şartı olmadan en çok alım yapan kurumların başında Genelkurmay Başkanlığı gelmektedir. Genel Kurmay Başkanlığı’na bağlı Hava Kuvvetleri Komutanlığı, yaptığı açıklama ile 5 bin adet sözleşmeli er alacağını duyurdu. Başvurular, kurumun internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebilecek. Yıl sonuna kadar başvuru süresi devam etmektedir. Başvuru şartlarının başında; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, erkek olmak ve de en az ilköğretimden mezun olmak geliyor.

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Lise Mezunu Alımı Yapıyor

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu belirsiz süreli olmak üzere, Ağır Silah Fabrikası Müdürlüğü’nde çalışacak işçi alımı yapıyor. İşçi alımı şartı için lise mezunu veya dengi okullardan mezun olma şartı yetiyor. Alım gerçekleştirilecek kadrolar:

 • Hidrolik-Pnömatik alanına 
 • Makine Bakım Onarım alanına
 • Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü
 • Isıtma ve Sıhhi Tesisatçılık
 • Endüstriyel Bakım Onarım
 • Betonarme Yapı Sistemleri 
 • Endüstriyel Kontrol 
 • Kaynakçılık 

Yine Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Çankırı, Kırıkkale ve Ankara’da bulunan fabrikalara lise mezunu ya da dengi okullardan mezun alımı yapacaktır. Ankara’da bulunan MKS Kapsül Fabrikası’na, MKE Gazi Fişek Fabrikası’na, MKE Barutsal Roket ve Patlama Fabrikası’na ve MKE Makina ve Maske Fabrikası’na sıhhi tesisat, makina, kaynakçı, kimya, elektrik, torna tesviye alanlarında alınacaktır.

Türk Telekom da Alım Yapıyor

Türk Telekom A.Ş. açıkta bulunan 81 pozisyona personel alımı yapacak. En az lise mezunu olmak üzere 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu, yine açıköğretim fakültesi mezunu, doktora öğrencisi ve doktora mezunu, yüksek lisans öğrencisi ve yüksek lisans mezunu adaylar arasından çok sayıda personel alımı yapacaktır. Bahse konu 81 değişik pozisyonda çalışacak kişiler için alımlar başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok ilde gerçekleştirilecektir. Başvuru yapmak isteyen adaylar Türk Telekom Anonim Şirketi’nin internet sitesinden detaylı bilgi alabilirler. Başvurular için belirli başvurma tarihleri olduğundan son tarihlerin kaçırılmaması gerekir.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dikkat Edilecek Genel Hususlar

Dikkat edilecek genel hususların başında süreler gelmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları, bünyelerine yapacakları personel alımlarını yılın belirli tarihleri arasında yaparlar. Bu sürelerin geçilmesi durumunda başvurular alınmaz. Bu bakımdan başvuru yapmayı düşünen bütün adayların, bu sürelere dikkat etmeleri gereklidir. Aksi halde mağduriyetler yaşanacaktır.

Alım yapacak bütün kamu kurum ve kuruluşları, detayları kendi internet sitelerinden yapmaktadırlar. Başvuru yapacak adaylar bu siteleri sürekli kontrol etmeliler. Ayrıca, özel belge gerekli olan alımlar için belge eksikliği olan vatandaşların siteleri kontrol ederek, başvuru tarihleri başlamadan, eksik belgelerini tamamlamalarında fayda vardır. Aksi halde başvuru süresi içinde öğrenilse dahi, belgelerin tamamlanması zaman alacağından, başvuru şansı kaybedilebilir.

PTT Eleman Alımı Şartları Neler?

2023 Yılı KPSS Lisans Ne Zaman?

23 Temmuz 2023 tarihindedir.

2023 Yılı KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

25 Ağustos tarihinde açıklanması planlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu