Kamu Haber

Memur Maaşları Ne Zaman Yatar? 2024 Maaşlar Saat Kaçta Yatar?

Memur Maaşları Ne Zaman, Saat Kaçta Yatar? Memur Maaşları Saat Kaçta Yatar? Memurlar Ne Zaman Maaş Alır? Emekli Maaşları Saat Kaçta Yatar ve daha fazlası yazımızda...

Memur Maaşları Ne Zaman, Saat Kaçta Yatar? Artan memur maaşlarından sonra ilk defa maaş alacak olan kişiler maaş yatma tarihlerini merak etmektedir. Memur olabilmek için ülkemizde her yıl binlerce kişi sınavlara hazırlanmakta ve alınacak olan memur alımlarını takip etmektedir. Memur olduktan sonra merak edilen konu maaş konusudur. Memur maaşları her ayın belirli günlerinde ödenir. Devlet kurumlarında ilgili kanuna bağlı olarak çalışan memurların maaş ödemesindeki düzen değişmez. Yalnızca hafta sonu, resmi tatil ya da dini bayramlar gibi durumlarda ödemeler öne alınabilir ve memura erken maaş verilebilir. Tüm bu durumların dışında memurların maaş günlerinde değişiklik yapılmaz.

Tabii bu noktada önemli bir hususu belirtmekte fayda var. Devlete bağlı kurumlarda çalışan memurların maaş günleri aynıdır. Fakat emekli memurların maaş günleri çalışanlarla aynı değildir. Emekli memurlar maaş ödemesini doğum tarihlerine göre belirlenen günlerde alırlar. Bu durumda maaş bekleyen kişilerin kafasının karışmasına sebep olabilir. Biz bu yazımızda birçok kişinin aklına takılan “Memur maaşları ne zaman yatar?” sorusunun detaylarını inceleyerek sizi bilgilendireceğiz. Çalışan ve emekli memurların maaş aldığı zamanları açıklayacağız. Başlamadan önce yazı boyunca cevaplayacağımız soruları sıralayalım:

 • Memurlar ayın kaçında maaş alır?
 • Maaşlar saat kaçta yatar?
 • Memur maaşları bayram öncesi yatar mı?
 • Emekli memur maaşları ne zaman ödenir?
 • Ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar?
 • İŞKUR maaşları ne zaman yatıyor?

Konuları kısaca özetledik. Şimdi isterseniz ilk maddeyle başlayalım. Böylece akıllardaki memur maaşları ne zaman yatacak sorusuna yanıt vermiş oluruz. 

SGK Yaştan Emeklilik Şartları ve Yaştan Emeklilik Tablosu

Memurlar Ne Zaman Maaş Alır?

Türkiye’nin dört bir yanında memur olarak çalışan binlerce insan var. Bu kapsam içerisinde görev yapan kamu çalışanlarına, öğretmenlere, doktorlara ve diğer birçok meslek grubuna her ay aynı gün maaş ödemesi yapılır.

 • Kanun çerçevesinde memurların maaş aldığı gün ayın 15 olarak belirlenmiştir. Yani her ayın 15’ine denk gelen günde tüm memurların maaş ödemesi yapılır.
 • Bu, 657 sayılı kanuna tabii olarak görev yapan pratisyen hekim maaşı için de aynıdır, öğretmen maaşı için de belediye ya da kaymakamlıkta görev yapan düz memur maaşı için de.  
 • Ayın 15’inin hafta sonuna geldiği durumlar da ise maaşlar genellikle cuma gecesi hesaba geçer. 

Ödemelerin yapıldığı günü öğrendik. Şimdi de maaş ödemeleri hesaplara saat kaçta geçer, ona bakalım.

memur maaşları ne zaman, saat kaçta yatar?
memur maaşları ne zaman, saat kaçta yatar?

Maaş Bordrosu Alma ve Sorgulama

Memur Maaşları Saat Kaçta Yatar?

Memur maaşları ayın 14’ünü 15’ine bağlayan gece hesaplara yatırılmaya başlanır. Gece saat 12’den sonra ödemeler ilgili bankalara gönderilir.

Bu noktadan sonra maaşın hesaba geçiş hızı kişinin maaş aldığı bankaya göre değişebilir. Çünkü bildiğiniz gibi günümüzde memur maaş ödemeleri farklı bankalar üzerinden yapılabiliyor. Bu nedenle maaşların yatış saatiyle ilgili net bir bilgi vermek zor.

Fakat genel olarak gece saat 00:00 – 03:00 arasında tüm memurların maaşları hesaplarını geçmiş olur diyebiliriz. Yani sizler de maaşlarınızı 14’ünü 15’ine bağlayan gece ortalama olarak 02:00 sonrasında çekebilirsiniz. 

Saat detaylarını da inceledikten sonra bayram dönemi öncesinde maaş ödemeleri nasıl yapılıyor, onu konuşalım.

Memur Maaşları Bayram Öncesinde Yatar mı?

Konuyla ilgili en çok merak edilen noktalardan biri de, milli ya da dini bayramlar öncesinde maaş ödemesinin yapılıp yapılmadığı. Şöyle söyleyelim, eğer maaş zamanı bayram dönemine yakınsa maaşlar bayram öncesinde yatar. Bu konuyu daha net anlamak adına örnek vererek açıklayalım:

 • Diyelim ki kurban ya da ramazan bayramı ayın 10’unda başlıyor. Böyle bir durumda genellikle maaş günleri öne çekilir ve memurlar bayram öncesinde maaşlarını alırlar. Böylece bayram döneminde para sıkıntısı çekmeleri önlenmiş olur.
 • İkinci örnekte de bayramın ayın 25’inde başladığını düşünerek ilerleyelim. Böyle bir durumda maaş günü üzerinden henüz 10 gün geçmiş olacağı için, bayram öncesinde yeniden bir maaş ödemesi yapılmaz. Bu durumda ödeme tarihlerinde herhangi bir değişiklik olmaz. 

Milli bayramlar özelinde de durum ikinci örnekteki gibidir. Maaş ödemesine yakın herhangi bir milli bayram olmadığı için bu tarihler maaş günlerini etkilemez.

Genel olarak memur maaşlarının ne zaman yatacağını öğrendik. Şimdi kadrolu memur olmadıkları için normal öğretmenlerden farklı bir maaş düzeni olan sözleşmeli öğretmenlerin ödeme günlerini konuşalım.

Ücretli Öğretmen Maaşları Ne Zaman Yatar?

Eğitim kurumlarında sözleşmeli, kadrolu ve ücretli öğretmenler görev yapar. Kadrolu öğretmenler devlet memurudur. Sözleşmeli öğretmenler kadroya dahil olmasa da 657 sayılı kanuna tabii tutuldukları için ödeme günleri kadrolu öğretmenlerle aynıdır. Fakat iş ücretli öğretmenlere geldiğinde bu durum değişir.

 • Ücretli öğretmen olarak görev yapan kişilerin maaşları diğer öğretmenler gibi ayın 15’inde yatmaz. Bu öğretmenlere her ayın 1’inde ödeme yapılır.
 • Çalışılan saate dair hesaplamalar ayın 1’ine kadar yetişmezse; ödeme günü, kurumun inisiyatifinde olacak şekilde, birkaç gün ötelenebilir.

Buraya kadar çalışan memurların ve ücretli öğretmenlerin maaş günlerini öğrendik. Biraz da emekli memurların maaş ödemeleri üzerinde duralım.

ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar?
ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar?

Emekli Memurlar Ne Zaman Maaş Alır? Emekli Maaşı Saat Kaçta Yatar?

Bilindiği gibi memurlar emekli sandığı üzerinden emekli oluyorlar. Bunun dışında SSK ve Bağ-Kur olmak üzere iki farklı emeklilik kodu daha var. Biz burada memuriyetten emekli sandığına bağlı olarak emekli olan kişilerin maaş tarihlerinden bahsedeceğiz. Diğer kodlara değinmeyeceğiz. 

Emekli memurların maaş ödemeleri aynı tarihte yapılmıyor. Daha doğrusu emekli bir memur her ay aynı gün maaş alıyor fakat bütün emekli sandığı emeklileri aynı anda maaş almıyor. Bu noktada ödeme günü emeklinin doğum tarihine göre belirleniyor.

Fakat tüm emekli maaşları ayın ilk 5 gününde ödenmiş oluyor. Yani emekli sandığı emeklileri ayın; 1,2,3,4 ya da 5. gününde ödeme alıyor. Maaşlar gece 00:00’den sonra hesaplara gönderiliyor.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve doğum tarihine göre ödeme günlerini görüntülemek için bölüm sonunda verilen linke tıklayabilirsiniz. Buradan dahil olduğunuz emekli grubuna ve doğum tarihinize göre maaş ödeme gününüzü görüntüleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası emekli maaşı ödeme günleri sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Emekli maaşları konusunu da böylece açıklığa kavuşturmuş olduk. Son olarak PTT ya da Halkbank İŞKUR maaşları ne zaman yatıyor sorusuna yanıt verelim.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 

İŞKUR Maaşları Ne Zaman Yatıyor?

İŞKUR hem işsizlik maaşı ödemesi yapıyor hem de verdiği eğitimlere katılan kişilere belirli bir miktar maaş ödüyor. Bu maaşlar genelde PTT şubelerinden yapılıyor. Fakat bazı durumlarda, kişiler kuruma IBAN verdikleri takdirde, maaşları banka hesaplarına ödeme olarak da alabiliyorlar. Bu konuda en detaylı bilgi İŞKUR şubeleriyle görüşülerek elde edilebiliyor. Biz şimdi maaşlar hangi gün ödeniyor, ona bakalım:

 • İşsizlik maaşı her ayın 5’inde ödeniyor. Kişiler bu tarihten itibaren herhangi bir PTT şubesine kimlikleriyle başvuru yaparak maaşlarını alabiliyorlar.
 • İŞKUR iş başında eğitim maaşları olarak bilinen ödemelerin ise belirli bir tarihi yok. Eğitimi tamamlayan kişilere program bittikten sonraki 30 gün içerisinde ödeme yapılıyor.

İŞKUR maaşları da bu şekilde. Yazı boyunca size memurların maaş günleri hakkındaki tüm detayları aktarmaya çalıştık. Bitirmeden önce bahsettiğimiz konuların en önemli noktalarını kısaca özetleyelim:

 • Devlet memurları her ayın 15’inde maaş alırlar. Maaşlar gece saat 03:00’e kadar hesaplara yatar.
 • Maaş günleri bayram tarihine yakınsa maaşlar bayramdan önce ödenir.
 • Ücretli öğretmenler, memur statüsünde olmadığı için, maaş günleri farklıdır. Ayın 1’inde maaş alırlar.
 • Emekli sandığı emeklilerine her ayın 1’i ila 5’i arasında maaş ödemesi yapılır.
 • İŞKUR işsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenir. 

Siz maaş aldığınız günden memnun musunuz yoksa değişmesini mi tercih edersiniz? Bu konudaki görüşlerinizi bizlerle yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız yazıyla ilgili görüş ve önerilerinizi bizlere yorumlardan ya da iletişim kanallarımızdan iletebilirsiniz. Nasıl memur olunur, memurlar ne kadar maaş alıyor gibi farklı sorularınızın yanıtları için diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Yazılarımızdan hemen haberdar olmak için Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. 

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Memur Nasıl Olunur?

İstifa Eden Memurun Hakları Nelerdir?

 

2023 Yılı En Düşük Memur Emekli Aylığı Ne Kadar Oldu?

7.901 TL olmuştur.

2023 Yılı En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar?

11.848 TL olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu