Edevlet.net

PTT Kargo Kaç Günde Gelir? (4 Maddede PTT Kargo Teslim Süreci)

PTT Kargo, tüm Türkiye’ye ulaşan geniş ağı ve uygun taşıma fiyatlarıyla  herkesin ulaşabileceği bir hizmet sunuyor. Bu nedenle de hem farklı e-ticaret siteleri hem de kişisel kullanıcılar PTT Kargo ile sık sık çalışıyor. Bu aşamada elbette birçok kişi PTT kargo dağıtım hizmetlerinin ücretleri ve PTT kargo teslim süresi gibi detayları merak ediyor. Elbette bu oldukça doğal bir durum. Sonuçta herkes gönderisinin en yakın sürede ulaşmasını tercih eder ve bu işlem için ödemesi gereken miktarları önceden bilmek ister.

İşte biz de kullanıcıların akıllarındaki bu tip sorulara yanıt vermek amacıyla bu yazıyı hazırladık. Siz de tüm detaylarıyla PTT Kargo gönderim süresi ve ücretlerinden bahsedeceğimiz bu yazıyı inceleyerek konuyla ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Başlamadan önce yazıda açıklayacağımız konulardan kısaca bahsedelim. Böylece aradığınız yanıtlara çok daha hızlı ulaşabilirsiniz:

 • PTT kargo kaç günde teslim edilir?
 • PTT hızlı kargo ve acil teslimat ne kadar sürede gider?
 • PTT gönderi hesaplama işlemleri nasıl yapılır?
 • PTT kargo takibi aşamasında karşılaşılan ifadelerin anlamları nelerdir?

Konuları kısaca özetledik. Şimdi her maddeyi tek tek inceleyelim. İlk olarak PTT kargo ne zaman gelir, ona bakalım. 

1. PTT Kargo Kaç Günde Gelir?

PTT kargo süresi birkaç değişkene bağlıdır. Bu kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Paketin teslim edileceği yer ile gönderilen yer arasındaki mesafe
 • Paketin teslim edileceği şubenin konumu
 • Paketin gönderiye verildiği tarih

Bu bilgiler doğrultusunda PTT kargo gönderi süresi tahmin edilebilir. Şimdi bu maddeleri tek tek açarak ilerleyelim:

 • PTT kargo teslimat süresi, normal gönderiler için, 1 – 4 iş günü arasında değişir. APS tipi gönderilerde durum daha farklıdır. 
 • Yakın mesafeler arasında gönderilen paketler 1 ya da 2 iş günü içerisinde alıcıya ulaşır. Örneğin, İstanbul’dan Bursa ya da Çanakkale’ye gönderilen bir paket 1-2 günde gider. 
 • Uzak mesafelerde gönderim süresi uzar. Fakat Türkiye genelinde PTT Kargo posta süresi en fazla 4-5 gündür. Örneğin, eğer Edirne’den Hakkari’ye paket gönderirseniz, o paketin alıcıya ulaşması 4 ya da 5 gün sürer.
 • Paketin teslim edileceği şubenin bulunduğu yer de önemlidir. Eğer şube şehir merkezindeyse, teslimat hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Fakat ulaşımı zor ilçe ve köylere gönderilen paketlerin teslim edilmesi normalden daha uzun sürebilir. 
 • Paketin kargoya teslim edildiği saat de teslimat süresini etkiler. Örneğin, bazı şubelerde kargo araçları saat 16:00’dan sonra yola çıkar. Eğer siz paketinizi o saatten sonra iletirseniz, gönderiniz ertesi günün aracına yüklenir. Dolayısıyla teslimat süresi bir gün uzar. Tabii bu biraz uç bir örnek. Genellikle kargo arabaları 17:00 – 17:30 civarında kapatılır. Ama şubenin bulunduğu konuma göre bazı istisnalar olabilir. Bu nedenle en sağlıklı bilgiyi gönderiyi teslim edeceğiniz şubeden alabilirsiniz. Size en yakın PTT Kargo şube bilgileri için bölüm sonundaki linki kullanabilirsiniz. 

Burada bir noktayı belirtmeden geçmeyelim. Bu bahsettiğimiz gönderi süreleri yurt içi teslimatları için geçerli. Yurt dışı gönderilerinin alıcıya ulaşması hem mesafeye hem de ülkelerin gümrük yasalarına göre değişir ve yurt dışı gönderi teslim süresi 10 günden 1 aya kadar çıkabilir. 

En yakın PTT şubesinin bilgilerine ulaşacağınız sayfayı ziyaret etmek için TIKLAYINIZ!

PTT kargo kaç günde gider sorusuna yanıt vermiş olduk. Şimdi de bir başta gönderi türü olan PTT acil kargo hizmetinin detaylarına bakalım.

Adıma Kargo Var mı? İsimden Kargo Sorgulama

2. PTT APS Kargo Kaç Günde Gider?

PTT’nin acil teslimat seçeneği olan APS hizmetini kullanarak kargonuzun biraz daha erken ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu seçenekte de bir önceki bölümde bahsettiğimiz kriterler geçerlidir. Bu bağlamda APS teslimat süresi hakkındaki detayları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Yakın mesafeye APS teslimat da bir gün içerisinde ulaşır. Yani aslında İstanbul’dan Bursa’ya gönderdiğiniz paket normal teslimatla da APS ile de gitse paketin alıcıya ulaşması 1 gün sürecektir.
 • APS uzun mesafede daha çok işe yarar. APS ile paketinizi Edirne’den Hakkari’ye 3 gün gibi bir sürede gönderebilirsiniz.

Hızlı kargo seçeneğini de inceledik. Şimdi farklı gönderimler için süre hesaplama işlemleri nasıl yapılır, ona bakalım.

3. PTT Kargo Gönderi Süresi Nasıl Hesaplanır?

PTT Kargo resmi internet sitesi üzerinden mesafe sorgulama aracını kullanarak gönderi teslimi için gün hesaplama işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • İlk olarak bölüm sonunda verilen linki kullanın ve PTT Kargo internet adresindeki mesafeye göre gün hesapla sayfasını açın. 
 • Karşınıza çıkan ekranda sol tarafta yurt içi, sağ taraftaysa yurt dışı gönderileri için hesaplama araçlarını göreceksiniz.
 • Yurt içi hesaplama aracında “Kargo”, “APS” ya da “Mektup” seçeneklerinden birini tercih edin. Normal bir koli için kargo kısmını, acil gönderiler için APS seçeneğini, belge ve mektuplar için de mektup yazısını seçin. Sonrasında gönderinin çıkış ve varış illerinin bilgisini girin. “Sorgula” dediğinizde gönderinin teslim süresini görüntüleyebilirsiniz.
 • Yurt dışı aracında da ilk olarak gönderi tipini seçmelisiniz. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için PTT şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Ardından da gönderinin gideceği ülkeyi seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

PTT Kargo gönderi hesaplama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Gönderi teslimat süresinin nasıl hesaplanacağına da baktık. Şimdi kargo takip aşamalarında karşımıza çıkan ve anlamlarını bilmediğimiz ifadeleri açıklayalım.

4. PTT Kargo Gönderi Takip İfadelerinin Anlamları Neler?

Bildiğiniz gibi online sistemler üzerinden gönderiler takip edilebiliyor. Böylece kargonun hangi gün teslim edileceğinden ya da teslimatın hangi aşamada olduğundan haberdar olabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, PTT Kargo internet sitesinden gönderi numaranız ile giriş yapmak. Bu aşamada ihtiyacınız olan linki bölüm sonunda bulabilirsiniz. Böylece gönderinin durumunu öğrenebilirsiniz. Fakat bizim bu noktada değinmek istediğimiz husus, gönderi takibinden ziyade bu sayfada karşılaşılabilen ifadeler. Şimdi sırayla birçok kişinin kafasını karıştıran bu ifadeleri açıklayacağız:

 • PTT dağıtıcıya verildi: Bu ifade kargonun dağıtım aşamasında olduğunu gösterir. Yani gönderi teslimatı yapacak şubeye getirilmiştir ve PTT Kargo dağıtıcısına verilmiştir. İlgili kişi de PTT dağıtım saatleri içerisinde kargoyu teslim edecektir. 
 • Torba geliş kaydı yapıldı: Bu, kargonun son şubeye ulaştığını belirten bir ifade. Yani kargo ilgili şubede araçtan indirilmiş ve kayda alınmış demek. Bundan sonraki aşamada kargo dağıtıcıya teslim edilir ve alıcıya ulaştırılır.
 • PTT işyerine sevk edildi: Bu da kargonun gönderici şubeden yola çıktığını ifade eder. Yani verdiğiniz paket sizin teslim ettiğiniz PTT şubesinden artık ayrılmış demektir. 

Artık en sık kullanılan ifadelerin anlamlarını bildiğinize göre kargo takip işlemlerini çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer takip sayfası güncellenmiyorsa da günler geçti hala PTT kargom gelmedi ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız, size en yakın PTT şubesine başvurmanızı öneririz. Bu aşamada size yardımcı olarak linki yazımızın “PTT Kargo Kaç Günde Gelir?” bölümünün sonunda bulabilirsiniz.

PTT Kargo Kapandı Ne Demek?

Yazıyı bitirmeden tüm açıkladıklarımızı kısaca özetleyelim:

 • PTT kargo gönderim süreci yurt içi için 1 ila 4 gün arasında değişir. 
 • Yurt dışı gönderileri 10-30 gün arasında iletilir.
 • Gönderi süresini net olarak hesaplamak için PTT Kargo resmi internet sitesindeki hesaplama araçları kullanılabilir.
 • PTT Kargo takip sayfasından kargonun konumu ve durumu görüntülenebilir. 

Sizce PTT Kargo sitesinde belirttiği teslimat sürelerine uyuyor mu? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Tecrübe ve fikirlerinizi bizlerle istediğiniz zaman paylaşabilirsiniz.

Yorum kanalımızı kullanarak bize fikir ve görüşlerinizi iletebilir, yazılarımız hakkındaki düşüncelerinizi bildirebilirsiniz. Sizler için hazırladığımız yazılardan anında haberdar olmak için Facebook sayfamız takip edebilirsiniz.

PTT Kapıda Ödeme Nasıl Yapılır?

PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

PTT Cumartesi Teslimat Yapıyor mu? 

PTT Kargo Evden Alma Hizmeti Veriyor mu?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.