Edevlet.net

PTT Cumartesi Teslimat Yapıyor mu? (4 Maddede Detaylı Anlatım)

PTT cumartesi teslimat yapıyor mu sorusu kargo bekleyen birçok kişinin aklına takılır. Özellikle de hafta içi çalıştığı için işlerini hafta sonu halletmesi gereken kişiler, cumartesi kargo teslimatı yapılıp yapılmadığını öğrenmek isteyebilirler. Biz de hafta içi kargosunu almaya fırsat bulamayan ve hafta sonu dağıtım bekleyenlerin akıllarında oluşan sorulara yanıt vermek için bu yazıyı hazırladık. Siz de bu yazımızı inceledikten sonra PTT Kargo cumartesi günü açık mı sorusunun yanıtını tüm detaylarıyla öğrenmiş olacaksınız.

Başlamadan önce yazı boyunca açıklayacağımız konuları maddelendirelim:

 • PTT Kargo cumartesi çalışıyor mu?
 • PTT Kargo cumartesi dağıtım yapıyor mu?
 • PTT Kargo cumartesi kaça kadar açık?
 • Diğer günlerde PTT Kargo mesai saatleri kaç?

Biz tüm bu soruların yanıtlarını vereceğiz. Siz de konu hakkında en güncel ve doğru bilgilere ulaşmış olacaksınız. Şimdi isterseniz ilk maddeyle başlayalım ve PTT Kargo cumartesi günü açık mı, değil mi öğrenelim.

1. PTT Kargo Cumartesi Çalışır mı?

PTT Kargo hafta sonu tam olarak hizmet vermiyor. Aslında diğer kargo şirketleri cumartesi günleri de çalışıyor. Ama bu durum PTT Kargo’da biraz daha farklı. Şimdi bahsettiğimiz bu farkları maddeler halinde açıklayacağız:

 • PTT Kargo şubeleri cumartesi günü çalışmaz. Yani bu da demek oluyor ki, PTT Kargo ile gönderilen paketiniz cumartesi günü size ulaşamaz. Şubeler kapalı olduğu için de gidip paketinizi alma şansınız yoktur. 
 • PTT Dağıtım Merkezi olarak adlandırılan genel müdürlüklerde ise durum daha farklıdır. Bu merkezler cumartesi günleri de hizmet verir. Yani şubeler gibi kapalı değildir. 

İlk sorumuzu inceledik ve böylece PTT Kargo’nun cumartesi farklı bir çalışma sistemi yürüttüğünü görmüş olduk. Şimdi gelin, açık olan merkezlerden dağıtım yapılıyor mu, ona bakalım.

2. PTT Kargo Cumartesi Teslimat Yapıyor mu?

Bir önceki bölümde PTT’nin hafta sonlarını için geçerli olan çalışma sistemini gördük. Bu sisteme göre, mahalle içlerinde bulunan PTT şubeleri hafta sonu hizmet vermiyor. Ama şehir ve ilçe merkezlerinde yer alan müdürlükler cumartesi günleri açık oluyor. Peki, teslimat yapılıyor mu?

PTT genel müdürlükleri ve dağıtım merkezleri evrak ve kayıtlı gönderilerin dağıtımı çıktığı nokta. Bu tür gönderiler cumartesi günü dağıtım merkezi görevlileri tarafından alıcıya ulaştırılıyor. Ya da isteyen alıcılar genel müdürlüğe giderek bu kategorideki kargolarını alabiliyor. 

Burada bahsettiğimiz noktayı daha iyi anlamak adına bir örnekle de açıklayalım:

 • Diyelim ki, ehliyet başvurusunda bulundunuz ya da kimliğinizi değiştirdiniz. Bu evraklar da size PTT aracılığıyla ulaştırılacak. Şimdi, durum şu: Bu tarz evraklar PTT Kargo şubelerine gönderilmiyor. Bunların dağıtımından PTT genel müdürlükleri sorumlu. Bu nedenle ehliyet, pasaport kimlik gibi belgeler genel müdürlüklere geliyor. Bu merkezler de cumartesi çalışıyor. Dolayısıyla siz de beklediğiniz ehliyeti ya da kimliği cumartesi günü teslim alabiliyorsunuz.
 • Eğer herhangi bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaptıysanız ya da bir arkadaşınız veya aile ferdiniz siz kargo gönderdiğinde, bu kargolar PTT şubelerine ulaştırılıyor. Yani normal kargoların dağıtımından PTT Kargo şubeleri sorumlu oluyor. Bu şubeler de cumartesi kapalı olduğu için kargonuz hafta sonu size teslim edilemiyor. Normal kargo dağıtımı yalnızca hafta içi PTT Kargo çalışma saatleri arasında dağıtıma çıkarılıyor. 

En detaylı şekilde PTT Kargo’nun cumartesi günlerine özel dağıtım sistemini açıklamaya çalıştık. Şimdi gelin cumartesi günleri hangi saatler arasında dağıtım yapılıyor, ona bakalım.

3. PTT Kargo Cumartesi Çalışma Saatleri 

PTT genel müdürlüklerinin cumartesi günü çalışma saatleri genellikle hafta içi saatleriyle aynıdır. Birçok ana dağıtım merkezi cumartesileri de 08:30 – 17:30 arasında hizmet verir.

Fakat bu noktada eklememiz gereken bir durum var. Bazı genel müdürlükler cumartesileri yarım gün çalışabiliyor. Örneğin, İstanbul’daki genel müdürlükler cumartesi 08:30 – 17:30 arasında hizmet verirken. Ordu ilindeki PTT genel müdürlüğü 08:30 – 13:00 arasında hizmet veriyor.

Peki, hangi müdürlüğünü kaça kadar çalıştığını nereden bileceğiz? İşte bu noktada devreye PTT Kargo’nun resmi internet sitesi giriyor. Bu site üzerinden her genel müdürlüğün ve şubenin çalışma saatleri görülebiliyor. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekilde:

 • İlk olarak bölüm sonunda verilen linke tıklayın ve PTT Kargo’nun ilgili sayfasını açın.
 • Siteye gittiğinizde karşınıza büyük bir Türkiye haritası çıkacak. Haritanın sol tarafında da PTT iş yerlerini bulabileceğiniz bir arama çubuğu olduğunu göreceksiniz.
 • Bu arama çubuğu üzerinden dilediğiniz şube ve müdürlüğün bilgisine ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken sırasıyla, il ve ilçe bilgilerini seçmek. Bu adımı tamamladığınızda altta bir liste açıldığını göreceksiniz.
 • O listeden dilediğiniz şubeyi seçerek çalışma saatlerini öğrenebilirsiniz.
 • Aynı şekilde listede yer alan dağıtım merkezini seçerek o ilçede cumartesi günü evrak dağıtımı yapan genel müdürlüğün çalışma saatlerini ve konumunu görebilirsiniz. 

PTT Kargo “En Yakın PTT” sayfasını ziyaret etmek için TIKLAYINIZ!

PTT Kargo’nun cumartesi hangi saatler arasında çalıştığını öğrendik. Son olarak genel çalışma saatlerine de bakalım.

4. PTT Kargo Mesai Saatleri

PTT Kargo şubelerinin ve genel müdürlüklerinin çalışma saatleri birbirinden farklıdır. Her ikisi için de mesai saatlerini özetlemek gerekirse şöyle sıralayabiliriz:

 • PTT Kargo şubeleri hafta içi günleri 08:30 – 17:00 arasında hizmet verir. Birçok şube 12:30 – 13:30 arasında öğle arası yapar. Fakat bu saatlerde şubede nöbetçi bulunabilir.
 • PTT Kargo genel müdürlükleri hafta içi ve cumartesi günleri 08:30 – 17:30 arasında hizmet verir. Bazı dağıtım merkezleri cumartesi yarım gün çalışır.

PTT’nin genel çalışma saatleri bu şekilde. Siz dilerseniz bir önceki bölümde anlatılan adımları izleyerek şubelerin çalışma saatlerini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca kargonuzun hareketlerini takip etmek için şubelerin iletişim bilgilerinde yer alan telefon numarasını arayabilir ya da internetteki PTT kargo takip sayfasını kullanabilirsiniz.

Buraya kadar PTT’nin cumartesi hizmetlerini açıklamaya çalıştık. Yazıyı bitirmeden önce tüm anlattıklarımızı kısaca özetleyelim:

 • PTT Kargo şubeleri cumartesi günü kapalıdır. Bu nedenle normal kargolar hafta sonu teslim edilemez.
 • PTT genel müdürlükleri cumartesileri de çalışır. Ehliyet, kimlik, pasaport gibi kayıtlı belgeler cumartesi günleri dağıtıma çıkarılır ve alıcıya teslim edilebilir.

Siz PTT Kargo şubelerinin cumartesi günleri kapalı olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüş ve düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kanalından paylaşabilirsiniz.

Yazımızla ilgili öneri ve yorumlarınızı bizlere iletişim kanallarımızdan iletebilirsiniz. PTT kargo sorgulama ve takip işlemleri gibi diğer PTT Kargo konularıyla ilgili yazıları sitemizde bulabilirsiniz. Yazılarımızdan güncel olarak haber almak için Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

PTT Kargo Kaç Günde Gelir?

PTT Kargo Evden Alma Hizmeti Veriyor mu?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.