Kargo Takip

PTT Kargo Takip 2024 Barkod Sorgulama, İsimden TC ile Sorgulama

PTT Kargo Takip, Barkod Sorgulama, İsimden TC ile Sorgulama, PTT Yurtdışı Kargo Takip, PTT Kargo Takip No, PTT Barkod Sorgulama, PTT Müşteri Hizmetleri, PTT İletişim, PTT Tebligat Sorgulama, PTT Kargo Numarası ve daha fazlası yazımızda...

PTT Kargo Takip, Barkod Sorgulama, İsimden TC ile Sorgulama; PTT ülkemizde uzun yıllardır hizmet vermekte ve uygun kargo imkanıyla da birçok vatandaş tarafından tercih edilmektedir. PTT Kargo Sorgulama İşlemi Nedir? PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır? PTT Barkod Numarası Olmadan Kargo Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

İlk posta teşkilatı Osmanlı İmparatorluğu zamanında vatandaşların haberleşme ihtiyaçlarını karşılamak için 23 Ekim 1840 tarihinde Postahane-i Amire adı ile kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü posta teşkilat yapılanması olan PTT’nin temeli bu kuruluşa dayanır. Çeşitli düzenlemelerle sürekli yenilenen PTT son şeklini 23 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanan Posta Hizmetleri Kanun’daki “Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi” adı ile yeniden yapılandırılmıştır. Şirketin günümüzdeki görev tanımları ve şekilleri yapılan son düzenlemeyle belirlenmiştir. 

Tam adı Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü olan kurum, erişim ağı sayesinde vatandaşların yurt içi ve yurt dışındaki posta, kargo ve haberleşme ihtiyacına cevap verir. Ülkemizde özel kargo şirketleriyle rekabet halinde olan PTT Kargo, uygun fiyatlı oluşu ve ulaşım ağındaki genişlikle en çok tercih edilen kargo şirketlerinin başında yer almayı başarır. 

Köklü ve geleneksel bir kuruluş olmasına rağmen PTT, teknolojik gelişmeleri de bünyesine entegre etmiştir. PTT Kargo takip hizmetiyle müşterilerine büyük kolaylık sunan şirket, PTT kargo sorgulama için alternatif yollar geliştirmiştir. Yurt dışı ya da yurt içinden yönlendirilen mektup, posta, tebligat, kayıtlı e-posta, telgraf, ihtarname, pul ve filateli işlemlerinizi rahatça tamamlayabilirsiniz. 

PTT İş Yerine Sevk Edildi Ne Demek? Kargom Nerede?

PTT Kargo Sorgulama İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

PTT Kargo sorgulama, kurum aracılığıyla alıcıya gönderilen kargoların takibini yapmak ve kargonun durumu hakkında anında bilgi vermek için müşterilerin hizmetine sunulan bir işlemdir. Sorgulama sırasında müşteriler yönlendirdikleri kargoların aşağıdaki bilgilerine erişim sağlayabilir:

 • Gönderinin yola çıkıp çıkmadığı
 • Gönderi PTT Kargo tarafından yola çıkarıldıysa; mevcut durumunda hangi aşamada, hangi şubede olduğu
 • Gönderinin alıcı tarafından teslim alınıp alınmadığına ilişkin sonuç bildirimi

PTT’nin posta gönderimi sırasında müşterilerine ve kargolarına özel bir barkod numarası tahsis edilir. Barkod numarasıyla birlikte PTT gönderi sorgulama işleminizi belirlenen yöntemleri kullanarak takip edebilirsiniz. Barkod numaranızı bilmiyorsanız, PTT barkod sorgulama işlemi için herhangi bir PTT şubesine başvurabilir ya da müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz. 

ptt kargo
ptt kargo

PTT Kargom Nerede?

“PTT evrağım nerede?” sorusuna cevap arayan müşteriler e-Devlet kapısı üzerinden ve PTT’nin resmi web sitesinden gönderi sorgulamalarını online olarak birkaç adımda gerçekleştirebilir. Aynı zamanda PTT’nin müşteri hizmetleri numarası olan 444 1 788’i de arayarak gönderilere ait bilgilere anında erişim sağlayabilirsiniz.

Resmi site aracılığıyla PTT mektup sorgulama 

APS takip sistemini kullanmak için kargonuza ait barkod numaranızı bilmeniz gerekir. PTT’nin web sitesine giriş yaptıktan sonra gönderi takibine ilişkin sayfayı açmanız gerekir. İlgili sayfanın bağlantısını yazının devamında paylaştık.

 • PTT’nin web sitesine girin ve gönderi takip sayfasını açın.

 • Açılan sayfa üzerindeki boşlukları gerekli olan bilgilerle doldurun.
 • Barkod numarası yazan boşluğa gönderinizin üzerindeki barkod numarasını girin.
 • Altındaki güvenlik kodu boşluğuna ise ekrandaki rakam ve harfleri büyük/küçük olmasına dikkat ederek yazın.
 • Bütün bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak girdiğinizden emin olduğunuzda, sayfanın alt kısmında yer alan “sorgula” yazısına basın.

PTT Posta Takip İşlemi için TIKLAYINIZ. 

e-Devlet PTT Kargo Takip İşlemi 

Sosyal devlet anlayışını bir unsuru olarak kamusal uygulamaların büyük bir bölümü e-Devlet kapısına taşınmıştır. e-Devlet kanalını kullanarak PTT kargonuzun takip işlemini yapmak için ilk aşamada e-Devlet sitesine girmeniz ve ilgili sayfayı açmanız gerekir. Yazının devamında sayfanın bağlantısını paylaştık.

 • e-Devlet sistemini açın ve PTT Genel Müdürlüğü’ne bağlı “PTT Kayıtlı Gönderi Takibi” sayfasına tıklayın.

 • İlgili sayfayı açtığınızda sistem ilk aşamada güvenlik adımlarını geçmenizi ister.
 • Güvenlik adımlarını geçmek için T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizi gerekli olan boşluklara yazın.
 • Eğer e-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız; herhangi bir PTT şubesine giderek 4 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi postahane görevlisinden alabilirsiniz.
 • E-Devlet şifresiyle girişin yanı sıra sayfanın üst kısmında yer alan mobil imza, elektronik imza, T.C kimlik kartı ve internet bankacılığı giriş seçeneklerinden size uygun olanı belirleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 • Bütün boşlukları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra sayfanın alt kısmında yer alan “sistem giriş yap” yazısına basmanız yeterlidir. 

dajoljh9ilszecinlbnoglb4gzikrxvfwuefjhfq.png

 • Açılan sayfa aracılığıyla kayıtlı yurt içi ve yurt dışı gönderilerin durumunu takip edebilirsiniz.
 • Gönderilerin alıcısına teslimine kadar geçtiği her sevk noktasında kayıt altına alınan bilgilere erişim sağlamak için barkod numarasını girmeniz gerekir.
 • Ardından ekranda beliren güvenlik resmindeki karakterleri büyük/küçük harf haline bakarak ilgili boşluğa yazın.
 • Bilgilerinizi kutuculara girdikten sonra “sorgula” yazısına basmanız yeterlidir.
 • Ayrıca bu hizmeti kullanarak, alıcısına teslim edilen gönderilerinize dair kayıtlı gönderi teslim belgesini de alabilirsiniz.

e-Devlet Kapısı Üzerinden PTT Tebligat Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ.

PTT Barkod Numarası Olmadan Kargo Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT Kargo sistemi ve e-Devlet üzerinden barkod ile gönderi takibini yapabilirsiniz. Barkod numarasını bilmiyorsanız, kargo teslimi yapan kişi olarak ad, soy ad bilgilerinizle mevcut kargonuzun durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsimle PTT Kargo Takibi Sorgulama

PTT Kargo işlemini isim ve soy ad bilgilerini vererek yapmak için PTT Müşteri Hizmetleri numarasını aramanız gerekir. PTT Kargo takip telefon numarası olan 444 1 788’i arayarak gönderinizin durumuna dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • PTT Müşteri Hizmetleri numarasını arayın ve santral yönlendirmelerini takip edin.
 • Posta işlemlerine ilişkin santralın söylediği numarayı tuşlayın.
 • Müşteri temsilcisine bağlanmak için kısa bir süre hatta beklemeniz gerekecektir. Bu süre içerisinde herhangi bir tuşlama yapamayın ve mümkünse telefonun başından ayrılmayın.
 • Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra; adınızı, soyadınızı ve adresinizi doğrulamak için size sorular sorulur.
 • Müşteri temsilcisinin yönlendirdiği sorulara doğru ve eksiksiz bir şekilde cevap vermeniz güvenlik adımlarının geçilmesi için önemlidir.
 • Verdiğiniz bilgilerin sistemde kayıtlı olan bilgilerle eşlemesi durumunda PTT ihtarname sorgulama işlemi dahil olmak üzere mevcut kargonuzun bilgileri sizinle paylaşılır. 
ptt kargo takip
ptt kargo takip

T.C ile PTT Kargo Takip İşlemi 

T.C kimlik numaranızı kullanarak online olarak gönderi takip işlemlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün değildir. T.C ile PTT gönderi sorgulama yapmak istiyorsanız, müşteri hizmetleri numarasını aramanız ya da herhangi bir PTT şubesine bizzat başvuruda bulunmanız gerekir.

 • Herhangi bir PTT şubesine gittiğinizde ilk olarak sıra numarası almalısınız.
 • Kargo takip işlemi yapmak istiyorsanız, sıra numarası alacağınız makineden PTT kargo seçeneğine basmanız gerekir.
 • Sıra numaranızın yandığı gişeye yönelin ve görevliye istenilen bilgilerinizi verdikten sonra PTT posta takip işlemine dair talebinizi iletin.
 • Verdiğiniz bilgilerin sistemde yer alan bilgilere uygun olması durumunda gişe görevlisi kargonuzun mevcut durumuna ait verileri sizinle paylaşır.

PTT Yurt dışı Gönderi Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT, tüm dünya ülkelerine göndericinin isteğine göre havayolu, karayolu veya deniz yolunu kullanarak kargoların teslimatını kaliteli ve güvenli bir şekilde yapar. IPS (Uluslararası Posta Sistemi) programı sayesinde kolilerin takibi elektronik ortamlarda yapılır. Koliler için 124 ülke arasında bilgi transferi gerçekleştirilir. Bu sistem aracılığıyla, kolilerin kabulünden alıcılarına teslimine kadar geçen süredeki her işlem izlenebilir. Hem gönderici hem de alıcı varış ülkesinde takip sistemi ile mevcut gönderinin durumu hakkında bilgi sahibi olabilir. Aynı zamanda olası bir kayıp yaşanması halinde ise gönderinin mahalli sorumlusu da tespit edilebilir. 

Yurt dışındaki gönderilerin takip süresi gönderinin postaya verildiğinin ertesi gününden başlamak üzere 6 ay ile sınırlıdır. 

Yurt dışı gönderi takibini hem PTT’nin resmi web sitesi hem de e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 • PTT resmi web sitesini açın ve ilgili sayfaya tıklayın.

 • Açılan sayfa üzerindeki ilk boşluğa gönderinizin üzerinde yazan barkod numarasını girin.
 • Hemen altında yer alan boşluğa ise ekranda gözüken güvenlik kodunu girmeniz gerekir. 
 • Bütün bilgilerinizi doldurduktan sonra sayfanın en altında yer alan “track” yazısına tıklayın.

PTT Yurt Dışı Gönderilerini Sorgulamak için TIKLAYINIZ. 

PTT Adıma Kargo Var mı?

Adınıza PTT aracılığıyla yönlendirilen kargo olup olmadığını birkaç yöntemi kullanarak öğrenebilirsiniz.

 • İlk adımda, PTT müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bu işlem sırasında sizden kimlik bilgileriniz talep edilir. Eğer sistemde  adınıza kayıtlı bir gönderi bulunuyorsa, teslim tarihine ilişkin bilgi verilir. Kargonun teslim süresinin geçmesi durumunda ise sizinle gönderinin bulunduğu PTT şubesinin bilgisi paylaşılır.
 • İkinci adım ise herhangi bir PTT şubesine giderek kimlik bilgilerinizi ibraz etmenizdir. Kargonuz ilgili şubedeyse anında gönderinizi teslim alabilirsiniz. 

PTT Kargo Kaç Günde Gelir?

PTT Kapıda Ödeme Nasıl Yapılır?

PTT Cumartesi Teslimat Yapıyor mu?

PTT Kargo Çalışma Günleri Hangi Günlerdir?

Hafta içi her gün, hafta sonu ise sadece cumartesi öğlene kadar hizmet vermektedir.

PTT Kargo İletişim Numarası Nedir?

PTT Kargo için 444 1 788 numarasını kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu