Kargo Takip

PTT Kitap Kargo Ücreti Ne Kadar? 2024 (4 Soruda PTT Kargo Kitap İndirimi)

PTT Kitap Kargo Ücreti Ne Kadar? (4 Soruda PTT Kargo Kitap İndirimi), PTT Kargo Kitap İndirimi, PTT Kitap Kargo Ücreti, PTT Kargo Kitap Kampanyası, PTT Kargo Ücreti, PTT Gönderi Takip, PTT Gönderi Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

PTT Kitap Kargo Ücreti Ne Kadar? (4 Soruda PTT Kargo Kitap İndirimi); PTT kargo ücretlerinde indirim mevcut mu gelin bakalım. PTT Kargo Kitap Kampanyası Nedir? PTT Kargo Kitap Kampanyasından Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Neler? PTT Kitap Kargo Ücreti Ne Kadar gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

PTT kitap kargo kampanyası, kitap gönderilerinde çok ciddi bir indirim uygulanan bir kampanya. Başka bir deyişle, normalden çok daha ucuza kitap kargolamanızı sağlayan bir ürün de diyebiliriz. Bugün PTT Kargo kitap kampanyası sayesinde birçok öğrenci kitaplarını rahatlıkla memleketlerine ya da okudukları şehre gönderebiliyor. Aynı zamanda uzak noktalardaki okullara kitap bağışlamak isteyen yardımseverler kargo yükünden kurtulmuş oluyor. Zaten aslında bu kampanyanın amacı da kitap gönderiminin maddi yükünü en aza indirmek. 

Fakat bahsettiğimiz bu PTT Kargo kitap gönderimi birçok kişi tarafından bilinmiyor. Ya da kampanyaya dahil detaylar eksik kalabiliyor. Biz sizlere bu yazımızda PTT Kargo kampanya ve indirimleri arasında dikkat çeken ve iyi bir amaca hizmet eden bu üründen bahsedeceğiz. Böylece siz de kitap gönderileri için kullanabileceğiniz çok daha ekonomik bir yolu en detaylı haliyle öğrenmiş olacaksınız. Şimdi gelin ilk olarak yazı boyunca açıklayacağımız konuların bir listesini çıkaralım:

 • PTT kitap gönderme kampanyası tam olarak nedir?
 • PTT Kargo kitap kampanyası kullanım şartları nelerdir?
 • PTT kitap gönderim ücreti ne kadar?
 • PTT kitap kargo takip işlemleri nereden ve nasıl yapılır?

Şimdi bu 4 soruya ayrıntılı bir şekilde cevap verelim ve konuyu tamamen öğrenelim. Hemen ilk maddeyle başlayalım ve PTT Kargo’nun bu kampanyası hakkındaki detaylara bakalım.

1. PTT Kargo Kitap Kampanyası Nedir?

Öncelikle bu kampanyayı biraz daha yakından tanıyalım:

 • Daha önce de dediğimiz gibi, PTT Kargo kitap kampanyası öğrencilerin, ailelerin ve hayırseverlerin uygun fiyata kitap kargolamasını sağlayan bir kampanya. 
 • Bu kampanya kapsamında kitaplar, normal kargolara göre, çok daha düşük bir ücret karşılığında gönderiliyor. Çünkü bildiğiniz gibi kargolar boyut ve ağırlığa göre fiyatlandırılıyor. Kitaplar da oldukça ağır ürünler. Eğer normal bir şekilde kitap kargolamak isterseniz, kilogram başına ödeme yapıldığı için gönderi masrafınız da yüksek olur. Ama PTT Kargo’nun kitap kampanyasında kilogram başına birim fiyat çok düşük olduğu için kargonuzu cüzi bir fiyata gönderebiliyorsunuz. 

Kampanyanın genel bir tanımını yaptık. Şimdi kimler, hangi koşullarda bu kampanyadan faydalanabiliyor ona bakalım.

ptt kargo kitap
ptt kargo kitap

PTT Kapıda Ödeme Nasıl Yapılır? (5 Adımda PTT Kapıda Ödeme)

2. PTT Kargo Kitap Kampanyasından Faydalanmak İçin Gerekli Şartlar Neler?

Tahmin edebileceğiniz gibi PTT kitap indirimi kampanyasından yararlanmanın belirli şartları var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kampanya kapsamında gönderilecek kargonun içerisinde yalnızca kitap olmalı. Yani kitapların arasına herhangi bir başka ürün koyarsanız, PTT Kargo kitap kampanyasından yararlanamazsınız. Örneğin; 5 kitap bir de gömlek ya da elbise koyduğunuz kargoyu kitap kampanyası ile gönderemezsiniz. Bu, normal kargo olur ve ona göre ücretlendirilir. 
 • PTT Kargo kitap kampanyası yalnızca yurt içi gönderilerinde geçerli. Yani yurt dışına kitap gönderirken normal uluslararası kargo tarifesine göre fiyatlandırma yapılıyor. Fakat bu durumun bir istisnası var. O da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vatani görevini yapan Türk askerlerine gönderilen kitaplar. Eğer alıcı KKTC’de askerlik görevini yapıyorsa, ona kampanya dahilindeki fiyattan kitap kargolayabilirsiniz.

Kampanya şartları bu şekilde. Eğer bu şartlara uygunsanız, size en yakın PTT şubesine giderek kargonuzu gönderebilirsiniz. Tabii bu aşamada gişe görevlisine kitap kampanyasından faydalanmak istediğinizi de hatırlatabilirsiniz. Çok kullanılan bir ürün olmadığı için bazen görevlilerin dalgınlığına gelebiliyor ve normal kargo gibi fiyatlandırma yapabiliyorlar. Ayrıca size en yakın PTT şubesini öğrenmek için bölüm sonunda verilen linke tıklayabilirsiniz.

PTT Kargo kitap gönderme kampanyasına katılım şartlarından da bahsettik. Şimdi gönderi ücreti hakkında konuşalım.

Size en yakın PTT şubesinin adres ve telefon bilgilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

3. PTT Kitap Kargo Ücreti Ne Kadar?

Normalde PTT kargo gönderi ücreti kargonun boyutlarına göre hesaplanıyor. Ayrıca bunun yanında dönem dönem uygulanan PTT kargo öğrenci indirimi kampanyaları da var. Fakat kitap kampanyasının ücretlendirilmesi bunlardan biraz farklı. Şöyle açıklayalım:

 

 • 1 kilogramdan 30 kilograma kadar olan kitaplarda, normal gönderi ücretine %50 indirim uygulanıyor. Yani normalde ödeyeceğiniz paranın yarısını vermiş oluyorsunuz. 

Ücretlendirmeyi kısaca özetledik. Şimdi ikinci maddede bahsettiğimiz durumda PTT gönderi ücretinin nasıl hesaplanacağına bakalım.

PTT Gönderi Ücreti Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Şimdi 1 kilogramın üzerindeki kitaplar için ücretlendirme nasıl yapılıyor, ona bakalım:

 • PTT gönderi ücreti hesaplama işlemi için ilk olarak bölüm sonunda verilen linke tıklayın.

ptt kargo gonderi ucreti
ptt kitap kargo ücreti ne kadar? 2024 (4 soruda ptt kargo kitap i̇ndirimi) 18

 • Açılan sayfada farklı hizmetlerin yer aldığı bir liste göreceksiniz. Orada “PTT Kargo”yu seçin.

ptt kitap kargo
ptt kitap kargo ücreti ne kadar? 2024 (4 soruda ptt kargo kitap i̇ndirimi) 19

 • Siz seçim yaptıktan sonra listenin altında bir form açılacak. Bu formda ilgili yerleri doldurarak ilerleyin.
 • Siz boşlukları doldurduğunuzda karşınıza gönderi ücreti çıkacak. Bu, normal gönderiler için geçerli. 30 kilograma kadar kitaplarda burada çıkan miktarın yarısını ödemeniz yeterli oluyor. Yani kampanya fiyatına normal fiyatı ikiye bölerek ulaşabilirsiniz. Görselde 4 kilogram kitap için 21.80 TL verilmiş. Kampanya kapsamında yapılacak ödeme ise, 10.90 TL.

Ücret hesaplamasına da baktık. Son olarak gönderilen kargoların durumunu takip etmek için PTT gönderi sorgulama işlemi nasıl yapılır, onu konuşalım.

PTT Kargo gönderi ücreti hesaplama sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

4. PTT Gönderi Takip İşlemleri Nasıl ve Nereden Yapılır?

PTT Kargo’da gönderi takibi için izleyebileceğiniz birkaç farklı yol var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 444 1 788 ALO PTT hattını arayarak gönderi numaranız ve kimlik bilgilerinizle kargonuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.
 • Size en yakın PTT şubesine giderek kimlik bilgilerinizi vereceğiniz gişe görevlisinden kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu aşamada size yardımcı olarak linki ikinci bölümün sonunda bulabilirsiniz.
 • PTT Kargo’nun resmi internet sitesi üzerinden gönderi numarası ile kargo takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Genel olarak kargo takibinin nasıl yapılacağına baktık. Şimdi son yöntem olan internetten sorgulama yönteminin detaylarını konuşalım.

PTT Kargo Online Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Her kargo şirketi gibi PTT Kargo’nun da internet sitesi var. Ve bu site üzerinden gönderdiğiniz ya da beklediğiniz kargonun durumunu öğrenebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gerekenlerse şu şekilde:

 • İlk olarak bölüm sonunda verilen linke tıklayın ve PTT Kargo’nun ilgili sitesini ziyaret edin.

ptt kitap kargo ücreti ne kadar? 2024 (4 soruda ptt kargo kitap i̇ndirimi) 20

 • Açılan ekrandaki “Gönderi Takibi” yazısının altındaki boşluğa kargonuzun barkod numarasını girin. Bu numarayı kargoyu teslim ettiğinizde size verilen makbuzun üzerinde bulabilirsiniz. 
 • Barkod numarasını yazıp “Sorgula” dedikten sonra kargo hareketlerini görebilirsiniz. 

PTT Kargo gönderi takibi sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır? (Detaylı Anlatım)

 • Sizlere PTT kitap gönderimi kampanyası hakkındaki tüm bilgileri aktarmaya çalıştık. Şimdi konuştuklarımızın kısa bir özetini de yapalım:

  PTT Kargo kitap kampanyası yalnızca kitap gönderileri için geçerlidir.
 • Kampanya, yurt içi gönderilerinde ya da KKTC’de askerlik yapan kişilere gönderilecek kitaplarda kullanılabilir.
 • PTT Kargo ile gönderilen kitapların durumu 444 1 788 çağrı merkezinden, PTT şubelerinden ya da PTT online işlemler sayfası üzerinden takip edilebilir.

Siz PTT Kargo kitap kampanyasını faydalı buluyor musunuz? Konu hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşmak için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Yazılarımız hakkındaki fikirleriniz bizler için önemli. Bu bağlamda öneri ve yorumlarınız için iletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz. 

PTT Kargo Kaç Günde Gelir? 

PTT İş Yerine Sevk Edildi Ne Demek?

 

PTT Kargo Öğrenci İndirimi Var mıdır?

Evet.

PTT Kargo Öğrenci İndirimi Ne Kadar?

%30 indirim uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu