reklam
Sorgulamalar

İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır? e-Devlet İcra Takibi

İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır? e-Devlet İcra Takibi, İcra Takibi Nedir? İcra Takibi Nasıl Yapılır? e-Devletten İcra Takibi Başlatma ve daha fazlası yazımızda...

İcra Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır? e-Devlet İcra Takibi; e-Devlet, vatandaşların kamu hizmetlerine daha kolay ulaşmasına yardımcı olur. Üç binin üzerinde hizmete erişim imkanı sunan e-Devlet sisteminde 36 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı bulunur. İhtiyaçlara göre sisteme yeni hizmetlerin eklemesi yapılır. e-Devlet’e eklenen hizmetlerden birisi de ‘İcra Dosyası Sorgulama’ hizmetidir.

E-DEVLET GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

E-Devlet girişi, turkiye.gov.tr internet sitesinden gerçekleştirilir. Kullanıcılar tarafından en fazla kullanılan giriş seçeneği, E-Devlet şifresi ile giriştir. E-Devlet şifresi ile giriş seçeneği dışında;

– Mobil imza

– e-İmza

– İnternet bankacılığı

– T.C. kimlik kartı ile giriş seçenekleri de bulunur.

E-Devlet şifresi olmayanlar, herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile şifre temin edebilirler. Şifre, kullanıcılara kapalı zarfın içerisinde ve 4 Türk Lirası ücret karşılığında verilir. E-Devlet şifresi, kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşım olanağı sağladığı için de güvenlik açısından başka kişilerin E-Devlet şifresini bilmemesi gerekir. Şifresini alan kullanıcılar, T.C. kimlik numarası ve şifre ile birlikte turkiye.gov.tr internet sitesinden giriş işlemi yapabilirler. Giriş işlemi sonrasında istenilen kuruma ait hizmete ulaşılabilir ve hizmet için kısa sürede işlemler yapılabilir. Gerekli olan belgeler için yazıcıdan çıktı da alınabilir. 

E-DEVLET İCRA DOSYASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E-Devlet sisteminin kullanıcılara sağladığı hizmetlerden bir tanesi de ‘İcra Dosyası Sorgulama’dır. E-Devlet ile icra dosyası sorgulama işlemi için, E-Devlet sistemine girilir. E-Devlet sistemine girildikten sonra, kurumlar listesinden Adalet Bakanlığı bağlantısı açılır. Açılan bağlantıdaki hizmetler listesinden de ‘İcra Dosyası Sorgulama’ bağlantısı üzerinden işlem yapılabilir. Bunun dışında, turkiye.gov.tr ana sayfasında bulunan arama kutucuğuna hizmet adı ya da kurum adı yazılarak da daha hızlı işlem gerçekleştirilebilir.

i̇cra dosyası sorgulama nasıl yapılır? e-devlet i̇cra takibi
i̇cra dosyası sorgulama nasıl yapılır? e-devlet i̇cra takibi

E-DEVLET İCRA TAKİBİ

e-Devlet sistemi sayesinde tüm icra takiplerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Adınıza açılan davalar dışında kendi açtığınız davaların takibini de sağlayabilirsiniz. e-Devlet sistemi ile icra dava dosyası sorgulama işlemi yapan binlerce kişi bulunmaktadır.

E-DEVLET İLE HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?

E-Devlet ile kamu kurumları tarafından verilen tüm hizmetler için 2022 yılı sonuna kadar işlem yapılması hedefleniyor. Kullanıcılar tarafından E-Devlet üzerinden en fazla işlem yapılan kurumlar;

– Sosyal Güvenlik Kurumu

– Gelir İdaresi Başkanlığı

– Adalet Bakanlığı

– Emniyet Genel Müdürlüğü’dür.

E-Devlet ile kullanıcılar tarafından en fazla işlem yapılan hizmetlerin başında, SGK hizmet dökümü sorgulaması gelir. SGK hizmet dökümü sorgulama dışında; tapu bilgileri sorgulama, araç plakasına yazılan ceza, öğrenci belgesi, askerlik belgesi, mobil hat, günlük döviz kurları ve  vergi borcu sorgulama da en fazla işlem yapılan hizmetlerdir.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

E-Devlet şifresi, turkiye.gov.tr internet sitesinden giriş yapılarak değiştirilebilir. E-Devlet şifresi unutulursa, daha önceden sisteme girildiğinde cep telefonu numarasının da kaydedilmiş olması gerekir. Sistem üzerinde kayıtlı bir cep telefonu yoksa, yeni bir şifre PTT şubesinden alınabilir. Şifrenin unutulması halinde giriş için; mobil imza, e-İmza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı seçenekleri de kullanılabilir. 

E Devlet E Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu