Sorgulamalar

Yeni Kimliklerin Geçerlilik Süresi Kaç Yıl? 2024 Eski Kimlik Geçerlilik Süresi

Yeni Kimliklerin Geçerlilik Süresi Kaç Yıl? Eski Kimlik Geçerlilik Süresi, Kimlik Kartlarının Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır? Yeni Kimlik Kartı Özellikleri, Yeni Kimlik İçin Gerekenler, Yeni Kimliklerin Kullanım Süresi, Kimlik Yenileme Süresi Uzatıldı mı? Eski Kimlik Cezası, Eski Nüfus Cüzdanı Geçerlilik Süresi, Eski Nüfus Cüzdanı Değiştirme Süresi ve daha fazlası yazımızda...

Yeni Kimliklerin Geçerlilik Süresi Kaç Yıl? Eski Kimlik Geçerlilik Süresi; Yeni kimlik için son başvuru tarihi ne zaman, kimlik ücreti nereye ödenir, yeni kimlik nasıl çıkarttırılır, kimlik kaç günde gelir gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda.

Milyonlarca vatandaş çipli yeni kimlik kartlarını kullanmaya başlasa da eski nüfus cüzdanlarını kullananların sayısı da hayli yüksek. Sosyal medya sitelerinde yapılan çeşitli paylaşımlar, yeni kimlik kartına henüz geçiş yapmamış kişileri korkuttuğu gibi eski kimliklerin geçerlilik süresiyle ilgili de kafa karışıklığına neden oluyor.

Yeni Kimlik Şifresi Ne İşe Yarıyor? Nerelerde Kullanılacak?

Eski Kimlik Geçerlilik Süresi

Yeni kimlik kartına son geçiş tarihi olarak 2020 yılı verilmişti ancak vatandaşların çok büyük bir bölümünün halen daha yeni kimlik kartlarını almamış olmasından dolayı bu süre 2023 yılına kadar uzatıldı. Bu nedenle mevcut nüfus cüzdanları 2023 yılına kadar kullanılmaya devam edilebilecek.

eski kimlik geçerlilik süresi
eski kimlik geçerlilik süresi

Yeni Kimlik Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Çipli yeni kimlik kartlarına geçiş sürecinin beklenenden uzun sürmesinden dolayı son başvuru tarihi de uzatıldı. Çeşitli sosyal medya sitelerinde yapılan paylaşımlarda yeni kimlik değişim süresinin dolduğu, yeni kimlik kartına geçmeyen vatandaşlara para ve hapis cezası uygulanacağı gibi iddialar ortaya atılsa da bu iddialar, İçişleri Bakanlığı tarafından yalanlandı. Vatandaşlar yeni kimlikleri için 2023 yılına kadar başvuru yapabilecekler.

Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi sitesinde yer alan fiyat listesine göre, yeni kimlik çıkarttırmak için ödenmesi gereken harç 83 TL’dir. Bu harç, kanuni bildirim süresi kapsamında yeni doğan bebekler için çıkarttırılan yeni kimlik kartlarından alınmaz.

Yeni Kimlik Ücretleri İle Alakalı Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Yeni Kimlik Ücreti Nereye Ödenir?

Eski nüfus cüzdanlarını yenilemek için Nüfus İl Müdürlüğüne gidilmesi ve burada yer alan vezneye yenileme veya kaybetmeye göre farklı meblağlarda harç ödenmesi yeterliydi. Ancak yeni kimlik kartlarında harçlar artık Nüfus Müdürlüklerine değil, Nüfus ve Vatandaşlık İşlerinin anlaşmalı olduğu bankalara yatırılıyor. Ayrıca kredi veya banka kartı sahipleri, İnteraktif Vergi Dairesine ait internet sitesi üzerinden de yeni kimlik ücretlerini yatırabiliyor.

Yeni Kimliklerin Geçerlilik Süresi Kaç Yıl?

Nüfus ve Vatandaşlık İşlerinin web sitesinden yapılan açıklamaya göre, yeni kimlik kartları başvuru tarihinden itibaren 10 yıl süreyle geçerlidir. Bu süre zarfında kişinin kimlik kartını kaybetmesi durumunda yeniden harç ödeyerek nüfus müdürlüklerine yeni kimlik kartı başvurusunda bulunması gerekir.

yeni kimliklerin geçerlilik süresi kaç yıl?
yeni kimliklerin geçerlilik süresi kaç yıl?

Yeni Kimlik Nasıl Çıkartılır?

Yeni kimliğinizi alabilmek için önce NVİ’nin web sitesinden veya ALO 199 çağrı merkezinden yeni kimlik randevusu almanız gerekiyor. Yeni kimlik başvuru işlemleri randevusuz da yapılabiliyor ancak milyonlarca vatandaşın yeni kimlik çıkarttırmak için Nüfus Müdürlüklerine akın etmesinden dolayı uzun saatler sıra beklememek için önceden randevu almanız yararınıza olur.

Randevu aldıktan sonra Nüfus Müdürlüğü tarafından istenen belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Yeni kimlik çıkarttırmak için gerekli belgeler;

  • Eski nüfus cüzdanı veya kişinin kimliğinin tespit edilmesini sağlayacak resmi belge (ehliyet, pasaport vb.)
  • 1 adet biyometrik fotoğraf,
  • Ücretin yatırıldığına dair dekont (internet üzerinden yatıranlar için ödeme ekranının çıktısı)

Bu belgeleri ve biyometrik fotoğrafınızı hazırladıktan sonra randevu tarihinde Nüfus Müdürlüğüne giderek yeni kimlik kartı başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Başvurunun ardından beş dakika içerisinde yenilenen eski nüfus cüzdanlarının aksine yeni kimlikler Ankara’da üretilmektedir. Bu nedenle başvurudan hemen sonra teslim edilmezler. Yeni kimlik kartlarının hazırlanıp kart sahibine teslim edilmesi ortalama 7 iş günüdür. Bu rakam yaşadığınız il ve ilçeye göre değişkenlik gösterebilir.

Kimliğim Ne Zaman Elime Ulaşır? Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yeni Kimlik Kartı Gelene Kadar Hangi Belgeyi Kullanabilirim?

Yeni kimlik kartınızın tarafınıza teslim edilmesi zaman alabildiğinden, başvuru işlemleriniz sırasında size geçici kimlik belgesi verilir. Bu geçici kimlik belgesi, yeni kimlik kartınız tarafınıza teslim edilene kadar tüm resmi işlemlerde kullanılabilir.

Kişi Adreste Bulunamadığında Yeni Kimliğe Ne Olur?

Adreste bulunamadığında direkt şubeye iade edilen gönderilerin aksine yeni kimlik kartlarının dağıtımında PTT görevlisi adrese ikinci kez gelir. Bu ikinci gelişinde de kart sahibi adreste bulunmuyorsa, bilgi notu bırakılarak yeni kimlik kartı PTT şubesine teslim edilir.

Kart, PTT şubesinde bir hafta bekletildikten sonra teslim alınmaması halinde Nüfus Müdürlüğüne gönderilir. Nüfus Müdürlüğünde 20 gün bekletilen kart, kart sahibi tarafından alınmazsa Ankara’ya gönderilerek imha edilir.

Yeni kimlik kartları yalnızca zarfın üzerinde adı soyadı bulunan kişiye teslim edilir. Herhangi bir akrabanız veya arkadaşınız kartınızı sizin adınıza teslim alamaz.

Yeni Kimlik Çipinde Hangi Bilgiler Var?

 

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

10 yıl olarak belirtilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Çıkarma Bedeli Ne Kadar?

Bedeli 83 TL olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu