Sorgulamalar

Biyometrik Fotoğraf Kuralları 2024 Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Biyometrik Fotoğraf Kuralları - Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı? Biyometrik Fotoğraf Makyaj, Biyometrik Fotoğraf Örneği, Pasaport Fotoğrafı Makyajlı Olur mu? Pasaport Fotoğrafı Sakallı Olabilir mi ve daha fazlası yazımızda...

Biyometrik Fotoğraf Kuralları – Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı?; Artık yapılan hemen hemen tüm resmi işlerde biyometrik fotoğraf istenilmektedir. Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı? Yeni Kimlik ve Pasaport İçin Fotoğraf Nasıl Olmalı gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Biyometrik fotoğraf, kimlik ya da pasaport fotoğrafı olarak da bilinen bir tür vesikalık. Yeni kimlik işlemlerinde, pasaport ve vize başvurularında istenen bu fotoğraf türü çoğu zaman normal vesikalık ile karıştırılıyor. Bu durum da başvuru esnasında yanlış belge sunulmasına sebep olabiliyor.

Günümüzde her ne kadar fotoğraf stüdyolarına gittiğinizde ve pasaport ya da kimlik için fotoğraf çekinmek istediğinizi söylediğinizde oradaki çalışanlar sizi yönlendirse de, en doğrusu sizin de bu fotoğraf türü hakkında bilgi sahibi olmanız. Böylece hem kafanız daha rahat olur hem de işlemlerinizi herhangi bir aksaklık olmadan tamamlayabilirsiniz. 

Biyometrik Fotoğraf Kuralları – Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı? Biyometrik Fotoğraf Makyaj, Biyometrik Fotoğraf Örneği, Pasaport Fotoğrafı Makyajlı Olur mu? Pasaport Fotoğrafı Sakallı Olabilir mi ve daha fazlasını yazımızda sizler için cevapladık…

Biz bu yazımızda biyometrik fotoğraf özellikleri hakkında merak edilen her noktayı açıklayacağız. Böylece siz de kimlik ve pasaport fotoğrafı nasıl olmalı ve nasıl olmamalı konularını en ince ayrıntısına kadar öğrenmiş olacaksınız. Şimdi gelin ilk olarak yazıda cevaplayacağımız soruların bir listesini hazırlayalım:

 • Biyometrik fotoğraf nedir?
 • Biyometrik fotoğraf nasıl olmalı? 
 • Biyometrik fotoğraf nasıl çekilir?
 • Kimlik ve pasaport fotoğrafı nasıl olur?
 • Pasaport fotoğrafı sakallı olur mu?
 • Pasaport fotoğrafı makyaj ile çekilebilir mi?

Şimdi hemen ilk maddeyi inceleyerek yazıya başlayalım. Bakalım, pasaport ve yeni kimlik resmi olarak istenen biyometrik fotoğraf tam olarak nedir?

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nedir? Nereden Alınır?

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik fotoğraf bir tür vesikalıktır. Standartları Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO tarafından belirlenen ve yüksek çözünürlükte makineler kullanılarak çekilen yüksek kaliteli ve belirli ölçülere sahip vesikalık olarak tanımlanabilir. Yüz biyometrisinin incelenebildiği fotoğraflardır. Yüzün biyometrik özelliklerinin incelenebilmesi olanağı tanıması sebebiyle de kimlik ve pasaport gibi önemli belgelerde kullanılır. 

Biyometrik fotoğraf teriminin açıklamasını öğrendik. Şimdi biyometrik fotoğraf özelliklerine bakalım. 

biyometrik fotoğraf kuralları
biyometrik fotoğraf kuralları

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Pasaport ya da kimlik için biyometrik fotoğraf ihtiyacınız varsa, bu vesikalık türünün özelliklerini bilmelisiniz. Biyometrik fotoğraf özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüz, fotoğrafın tam ortasına denk gelmeli ve tamamen görünmeli.
 • Fotoğraf üzerinde herhangi bir leke ya da renk bükülmesi olmamalı. Yüzün doğal rengini yansıtan nötr tonlar kullanılmalı.
 • Yüzdeki tüm ayrıntılar düzgünce görünmeli. Bunun için kontrast ayarı iyi yapılmalı.
 • Gözler açık olmalı ve net bir şekilde görülmeli. Saç ya da herhangi bir saç aksesuarı gözleri kapatmamalı. Renkli camlı gözlükler ve güneş gözlükleri gibi gözün görünmesini engelleyen aksesuarlar çıkarılmalı.
 • Baş dik durmalı. Herhangi bir mimik yapılmamalı, gülümseme olmamalı.
 • Işık yüzün her noktasına eşit bir şekilde yansımalı. Gölgelenme ve kırmızı göz gibi problemler olmamalı.
 • Arka fon desensiz ve beyaz olmalı.
 • Küçük çocukların fotoğrafında ikinci bir kişi olmamalı. 
 • Zorunlu olarak kullanılan gözlük veya işitme cihazı gibi aksesuarlar dışında; şapka, başlık ya da pipo gibi herhangi bir aksesuar olmamalı. 
 • Başörtülü fotoğraflarda yüz çenenin en uç noktasından alın üst çizgisine kadar net bir şekilde görünür olmalı. Eşarp yüzü örtmemeli, peçe kullanılmamalı. 

Biyometrik fotoğrafın özellikleri bu şekilde. Elbette sizin tüm bu özellikleri ezbere bilmeniz mümkün değil. Ama fikir sahibi olmanız açısından bu noktalar önemli. Bu aşamada size yardımcı olacak bir şablonu aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca bu bilgiler sayesinde fotoğrafçının hatasını gördüğünüzde müdahale edebilir, çekime gideceğiniz gün aksesuar gibi fotoğrafta olmaması gereken şeyleri kullanmazsınız.

biyometrik fotograf kalibi
biyometrik fotoğraf kuralları 2024 pasaport fotoğrafı nasıl olmalı? 17

Bu noktada bir hususa daha değinelim. Biyometrik fotoğraf ölçüleri de çoğu zaman merak konusu oluyor. Şöyle ki, bu fotoğrafın kendine özgü standart bir boyutu yok. Fotoğrafın verileceği kurumların belirlediği standartlar var. Yani kimlik ya da pasaport fotoğraf değiştirme işlemlerinde nüfus müdürlüklerinin standartlarına, vize işlemlerinde ilgili ülkenin standartlarına uymak gerekiyor. Yazının ilerleyen bölümlerinde bu konuya tekrar değineceğiz. Şimdi biyometrik fotoğraf ne kadar ve nerede çekilir gibi soruların yanıtlarına bakalım.

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çekilir? Fiyatları Nedir?

İlk olarak biyometrik fotoğraf çektirebileceğiniz yerlere bakalım:

 • Biyometrik fotoğraf çektirmek için gidebileceğiniz ilk yer, fotoğraf stüdyoları. Herhangi bir fotoğraf stüdyosuna başvurarak biyometrik vesikalık çektirebilirsiniz. Birçok stüdyo kurumların istediği vesikalık boyutu konusuna da hakimdir. Bu nedenle en iyisi bu iş için bir fotoğrafçıya gitmek.
 • Biyometrik fotoğraf uygulamaları da var. Aynı zaman da bazı internet siteleri de bilgisayar kamerası ile biyometrik fotoğraf çekimi yapıyor. Fakat bu gibi çekimler için çok iyi çözünürlükte bir kameraya ihtiyaç var. Bu nedenle bu tarz uygulamaları ve siteleri kullanmak çok uygun değil.
 • Biyometrik fotoğraf çekimi için küçük, portatif fotoğraf kabinleri de kullanılıyor. Bunlar genellikle vize başvuru merkezlerinde bulunuyor. Fakat kimlik ya da pasaport gibi işlemler için bu kutular yeterli olmayabilir. 

Son olarak ücret bilgisine değinelim. Biyometrik fotoğraf fiyat aralığı oldukça değişken. Genellikle 80 – 200 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bu, çekimi yapacak stüdyoya bağlı. 

Biyometrik fotoğrafı tüm yönleriyle inceledik. Şimdi pasaport ve yeni kimlik fotoğrafı nasıl olmalı, ona bakalım.

Yeni Kimlik ve Pasaport İçin Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Bilindiği gibi bu belgeler için biyometrik fotoğraf isteniyor. Yani pasaport ve kimlik fotoğraflarının yukarıda “Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?” başlığında verdiğimiz tüm özellikleri taşıması gerekiyor.

Burada ek olarak belirtmemiz gereken tek bir nokta var. O da, yeni kimlik ve pasaport fotoğraf ölçüleri. Çünkü daha önce de dediğimi gibi bu tür vesikalıkların boyutları ilgili kurumun standartlarına göre belirleniyor. 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından duyurulan kimlik ve pasaport fotoğraf boyutu, 50 mm x 60 mm’dir. Normal vesikalıkların boyutu ise 35 mm x 45 mm şeklindedir. Yani, pasaport ve kimlik fotoğrafı normal vesikalıktan biraz daha büyüktür. 

Pasaport ve yeni kimlik fotoğraf özellikleri üzerine de konuştuk. Şimdi, bu fotoğraflarla ilgili merak edilen birkaç soruyu cevaplayalım. İlk olarak biyometrik fotoğraf sakal ile çekilir mi, ona bakalım.

Pasaport Yenileme ve Süre Uzatma İşlemleri

Pasaport Fotoğrafı Sakallı Olur mu?

Yeni kimlik ve pasaport fotoğrafıyla ilgili en çok merak edilen konu, sakal meselesi. Birçok erkek fotoğraf çektirebilmek için sakallarını ya da bıyıklarını kestirmesi gerekip gerekmediğini merak ediyor. Şimdi bu konuyu açıklığa kavuşturalım:

 • Pasaport ya da kimlik fotoğrafında sakal ve bıyık olabiliyor. Fakat bu noktada sakalın boyutuna dikkat etmek lazım.
 • Eğer sık sık sakal tarzınızı değiştiriyorsanız, sakalsız fotoğraf çektirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sakal, yüzün duruşunu ve kişiyi tamamen değiştiriyor. Eğer pasaporttaki fotoğrafınızdan çok farklı görünürseniz, pasaport kontrolü yapan sınır görevlisi geçişe izin vermeyebilir. Bu noktaya dikkat etmek gerekiyor. 

Sakal konusunu açıkladık. Şimdi bir de biyometrik fotoğraf saç şekli ile bozuluyor mu, ona bakalım.

pasaport fotoğrafı nasıl olmalı?
pasaport fotoğrafı nasıl olmalı?

Pasaport ve Kimlik Fotoğrafında Saç Nasıl Olmalı?

Saç konusunda bir sıkıntı yok. Burada önemli olan saçın yüzü örtmediği bir fotoğraf çektirmek. Çekim aşamasında saçları kulak arkasına alarak yüzün tamamının görünmesini sağlamak gerekiyor.

Saç modeli ve rengiyle ilgili de tıpkı sakal durumunda olduğu gibi bir hususa dikkat etmek gerekiyor. Eğer yeni saç modeliniz var olan pasaport fotoğrafındaki modelden çok farklıysa sınır görevlisi sizi tanıyamayabilir. Daha doğrusu fotoğraftaki kişiyle sizin aynı kişi olmadığınızı düşünebilir. Eğer böyle bir risk olduğunu düşünüyorsanız, yeni saç modeli ile beraber pasaport fotoğrafınızı da değiştirmenizi öneririz. Ama tabii ki bu ufak tefek değişiklikler, kısalmalar için geçerli değil. Burada gerçekten çok ciddi boyutta bir değişimden söz ediyoruz.

Son olarak biyometrik fotoğraf makyaj varken çektirilir mi, ona bakalım.

Pasaport Fotoğrafı Makyaj İle Çekilebilir mi?

Çekim aşamasında yüzünüzde çok hafif bir makyaj olmasında sakınca yok. Ama bu noktada dikkat etmeniz gerekenler var:

 • Yüzünüzdeki kalıcı leke ve izleri makyajla kapatmaya çalışmayın. Fotoğrafçı gerekli hallerde buralara müdahale edecektir.
 • Çok ağır ve yüz ifadenizi değiştiren bir makyajla pasaport fotoğrafı çektirmemelisiniz. Bu da, tıpkı sakal ve saç durumunda olduğu gibi, sınırda problem yaratabilir.

Yazı boyunca biyometrik fotoğrafı tanıdık, pasaport ve kimlik fotoğraflarının nasıl olması gerektiğini öğrendik. Şimdi bu bilgilerin kısa bir özetini de yapalım:

 • Biyometrik fotoğraf, yüz özelliklerinin ve ölçülerinin net bir şekilde göründüğü özel bir vesikalık çeşididir.
 • Biyometrik fotoğrafın kendine has özellikleri vardır. Burada en önemli unsur, yüzün açık ve net bir şekilde görünmesi ve arka fonun beyaz olmasıdır.
 • Biyometrik fotoğraf birçok fotoğraf stüdyosunda çektirilebilir.
  Pasaport, ehliyet ve yeni kimlik başvurularında 50 mm x 60 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf istenir.
 • Pasaport fotoğrafında sakal, bıyık ya da hafif makyaj olabilir. Fakat bu durumlar için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır.

Siz yakın zamanda pasaport ya da kimlik için biyometrik fotoğrafa ihtiyaç duydunuz mu? Tecrübelerinizi bizlerle yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Görüş ve önerilerinizi yorumlar aracılığıyla ya da diğer iletişim kanallarımızı kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Yeni Kimlik Çıkarma veya Yenileme Belgeleri Nelerdir?

Ehliyet Yenileme İşlemleri, Belgeleri ve Ücretleri

Yeni Kimlik Çipinde Hangi Bilgiler Var? 

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme ve Diğer İşlemler 

 

Yeni Kimlik Kartı Çıkarma Ücreti Ne Kadar?

Son yapılan güncelleme ile birlikte 83 TL olmuştur.

Kimlik Kartı Kayıp Bedeli Ne Kadar?

Kimlik kartı kayıp bedeli 166 TL dir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu