E – Devlet | Giriş | Kapısı | Şifresi

Pasaport Yenileme ve Süre Uzatma İşlemleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere eski, lacivert pasaportlarımızın artık kullanım süresi doldu. Onların yerini çipli e-pasaportlar aldı. Son yapılan düzenlemelerle pasaport çıkarttırma ve yenileme işlemlerini yapmak biraz daha kolay hale geldi. Eğer yeni bir pasaport çıkarttıracaksanız ya da mevcut pasaportunuzun süresi dolduysa başvuru yapmadan önce bazı hususlara dikkat etmelisiniz.

Pasaport Türleri Nelerdir?

Umuma Mahsus (Bordo): Her Türkiye Cumhuriyeti ve K.K.T.C vatandaşının alabileceği pasaport çeşididir. Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport başvurusu için belirtilen koşulları taşımayan kişiler umuma mahsus pasaport için başvuru yapabilirler. Dolaşım gücü diğer pasaportlara oranla biraz daha sınırlıdır.

Diplomatik Pasaport: Dış İşleri Bakanlığı ve yabancı ülkelerde bulunan Türkiye Konsoloslukları ve Büyükelçilikleri tarafından verilir. Hükümet adına uluslararası görüşmeler, kongreler ve konferanslara katılmakla görevli olanlara ya da yabancı devletler nezdinde daimi ya da geçici görevde bulunan kişilere verilir. Diplomatik pasaporta sahip olan kişilerin eşleri ve çocuklarına da (25 yaşına kadar) diplomatik pasaport verilir.

Hususi Pasaport: Devlet memurları ve diğer kamu görevlilerine yahut diplomatik pasaport verilmesini gerektiren görevlerden farklı olarak herhangi bir resmi görev sebebiyle yabancı ülkelerde bulunması gereken kişilere verilen yeşil renkli pasaporttur ve sahip olan kişilerin eşleri ve çocuklarına da (25 yaşına kadar) bu hak tanınır. Bu pasaportun işlemleri sadece il emniyet müdürlüklerinde yapılır.

Hizmet Pasaportu (Gri): Hususi idareler ya da belediyeler tarafından resmi bir görevle yabancı ülkelere giden/orada görev alanlara, Türk Hava Kurumu veya Kızılay Cemiyeti tarafından görevlendirilenlere verilir. Hizmet pasaportuna sahip olan kişilerin eşleri ve çocuklarına da (25 yaşına kadar) pasaport hakkı tanınır.

Pasaport Nereden Alınır?

Pasaport almak için il ve ilçe emniyet müdürlüklerinden başvuru yapmanız gerekir. Peki, pasaport nasıl alınır? Bunun için de öncelikle internet sitesi üzerinden randevu almalı ve randevuya belgelerinizi hazırlamış olarak gitmelisiniz. Gerekli belgeler ise şunlardır:

 • Son 6 ay içerisinde çektirilmiş 50 mm x 60 mm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf (arka fon beyaz olacak)
 • Nüfus cüzdanınızın aslı
 • Pasaport defter ücreti ve harç bedelini yatırdığınızı gösteren banka dekontu
 • Varsa önceden almış olduğunuz pasaportların asılları

Online randevu almak için EGM’nin sitesine girmelisiniz ve e-pasaporta başvurmalısınız. Direkt olarak e-pasaportun internet sitesine de girebilirsiniz. Bütün belgelerinizi hazırladıktan sonra randevu aldığınız il veya ilçe emniyet müdürlüğünde işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Eğer emniyet kayıtlarında parmak izi kaydınız bulunmuyorsa, işlemler sırasında parmak iziniz de alınır. Başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuz PTT aracılığıyla adresinize postalanır. Tekrardan emniyet müdürlüğüne gitmeniz gerekmez.

Pasaport yenileme işlemi için de yine aynı şekilde online olarak randevu aldıktan sonra emniyet müdürlüklerine belgelerinizle birlikte giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu aşamada belgelerinizin eksiksiz olması önemli, aksi halde işlemleriniz gerçekleştirilmez ve tekrar randevu almanız gerekir. Bunun haricinde, pasaport çıkarttırma veya yenileme işlemlerinde herkes kendi şahsı adına başvurmalıdır. Pasaportunuz için başvurmaya sizin yerinize ailenizden biri veya arkadaşınız gidemez. Ancak online randevu alırken kendiniz haricinde yakınlarınız için de randevu oluşturabilirsiniz.

Yeşil Pasaport Yenileme

Hususi pasaport en fazla 5 sene geçerlilik süresine sahiptir ve daha fazla dolaşım imkanı sunar. Genelde devlet memurlarına verilen pasaport olarak bilinen bu pasaportu yenilemek için de gene online olarak yenileme randevusu almalısınız. Pasaport yenileme ve süre uzatmak için gerekli evraklar şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı aslı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50 mm x 60 mm)
 • Pasaport defter bedelinin ödendiğine dair “tahsil edilmiştir” kaşeli ve imzalı belgenin birinci nüshası
 • Varsa eski pasaportlar
 • Hala görevde bulunanlar için kadro derecesini gösteren kurum tarafından onaylanmış, hususi damgalı pasaport müracaat formu

Pasaport yenileme kaç gün sürer diye soracak olursanız, başvurunuzu yaptıktan itibaren 7 iş günü içerisinde pasaportunuz PTT aracılığıyla adresinize gönderilir. Sizin tekrardan gitmenize gerek yoktur.

Hizmet Pasaportu Yenileme

Yeşil pasaport gibi geniş dolaşım hakkına sahip olan hizmet pasaportunu yenilemek için yine aynı şekilde online olarak randevunuzu aldıktan sonra randevu gününde başvurunuzu yapacaksınız. Gerekli belgeler ise:

 • Nüfus cüzdanı aslı
 • Son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport talep eden/yenilemek isteyen kişinin çalıştığı kurumdan onaylanmış damgalı hizmet pasaportu talep formu

Diplomatik Pasaport Yenileme

Diplomatik pasaporta başvurmak veya yenilemek isteyen vatandaşlar, diğerlerinden farklı olarak Dış İşleri Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden başvuru formunu doldurmalı ve çıktısını almalılar. Başvuru için gerekli diğer belgeler ise şunlardır:

 • Başvuru formu ile birlikte son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf. (fotoğraf forma iğnelenmemeli veya yapıştırılmamalıdır.)
 • Nüfus cüzdanı aslı ya da onaylı örneği
 • Pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair dekont (Türkiye İş Bankası’nın Dış İşleri Bakanlığı Diplomatik Pasaport Hesabına yatırılacak.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Önceden kullanılmış olan pasaportlar
 • Sürekli dış göreve gidecek olanların atama kararı örneği ve Dış İşleri Bakanlığı Eğitim Merkezi Başkanlığı’nın düzenlediği yönlendirme kurslarına katılındığına dair belge

Belgeler tamamlandıktan sonra başvuru Dış İşleri Bakanlığı’na yapılmalıdır. Başvuru formunda imza kutucuğuna kesinlikle ıslak imza atılmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri

 • Biyometrik fotoğrafların arka fonu mutlaka beyaz ve desensiz olmalıdır.
 • Fotoğraf çektirirken güneş gözlüğü, şapka vb. takılmamalıdır.
 • Yüz hatları ve kulaklar açık bir şekilde görünür olmalıdır. Saçlar yüzü ve alnı kapatmamalıdır.
 • Fotoğraf tam karşıdan çekilmelidir, baş yana dönük olmamalı ve mimik kullanılmamalıdır.
 • Fotoğraflar rötuşsuz olmalı, ışık iyi ayarlanmalı ve yüzde gölgeler oluşmamalıdır.
 • Başörtülü kişilerin yüzleri çene ucundan alınlarına kadar net bir şekilde görünür olmalıdır.

Pasaport Süresi Nasıl Uzatılır?

Pasaport süresi uzatma işlemi artık yapılmıyor. Eski, çipsiz pasaportların kullanım tarihi Kasım 2015’te sona erdi. Yani pasaportunuzun süresi bitince yenisini almak için e-pasaporta başvurmanız gerekiyor. Aynı şekilde e-pasaportunuzun süresi dolduğu takdirde de yine yenisini çıkarttırmalısınız. Eğer sık sık seyahat ediyorsanız ve bordo pasaport sahibiyseniz, her defasında yeni pasaport çıkartmak ve defter bedeli ödemek yerine 10 yıllık pasaport çıkarttırmanız en iyisidir.

Pasaport Harç ve Defter Bedelleri

Harç Bedeli                Defter Bedeli               Toplam

6 Ay       137,4 TL                     108 TL                      245,4 TL

1 Yıl       200,8 TL                     108 TL                      308,8 TL

2 Yıl       327,8 TL                     108 TL                      435,8 TL

3 Yıl       465,5 TL                     108 TL                      573,5 TL

10 Yıl        656 TL                     108 TL                         764 TL

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Fatma kaldı dedi ki:

  Passport harç ve defter bedeli nereden ödenir