Edevlet.net

Nüfus Cüzdanı Yenileme Ücreti Ne Kadar? Yeni Kimlik Ücreti Nereye Yatırılır?

Nüfus Cüzdanı Yenileme Ücreti Ne Kadar? Yeni Kimlik Ücreti Nereye Yatırılır?

2020 yılında sona ereceği belirtilen kimlik yenileme işlemleri, yapılan duyuruyla 2023 yılına kadar uzatıldı. Bunun sebebi olarak, 2020 yılına girilmiş olmasına rağmen pek çok vatandaşımızın yeni kimlik çıkarma işlemlerini henüz tamamlamamış olması gösterildi. Eskiden nüfus il müdürlüklerine gidip kolayca halledebildiğimiz kimlik yenileme için artık birkaç farklı işlem gerekiyor.

Kimlik Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi sitesinde yayımlanan listeye göre 2019 Şubat ayı itibarıyla yeni kimlik yenileme ücreti 22,50 TL olarak belirtildi. Bu ücretin tek istisnası kanuni bildirim süresi içerisinde yapılan doğum sebebiyle çıkarılan kimlik kartlarıdır. Yeni doğanlara verilen kimlik kartlarından ücret alınmaz.


2020 fiyatları ise 22,50’den 27.58’e çıkarıldı. Aralık ayından sonra ödenecek rakamlar bu şekilde güncellendi. 

Kimlik Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır?

Eski sistemde nüfus cüzdanınızı yenilemek için nüfus müdürlüğüne gitmeniz ve buradaki vezneye ödeme yapmanız gerekiyordu.Yeni kimlik ücreti nasıl yatırılır sorusunun yanıtı bu sistemde biraz değişiyor. Yeni kimlik kartlarının ödemesini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün anlaşmalı olduğu bankalardan birine yapmanız gerekiyor.

Ayrıca yeni kimlik ücretini internetten yatırmak da mümkün. Kredi veya banka kartıyla, İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaparak yeni kimlik harcınızı buradan yatırabilirsiniz.

Yeni kimlik ücreti ödemesi yapabileceğiniz anlaşmalı bankaların listesini görmek için TIKLAYINIZ!

Yeni kimlik ücretini internetten ödemek için TIKLAYINIZ!

Yeni Kimlik Nasıl Çıkartılır?

Yeni kimlik çıkarma işlemleri birkaç adımdan oluşur. Öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün internet sitesinden veya Alo 196’dan kimlik yenileme randevusu almanız gerekmektedir. Randevu almadan da nüfus müdürlüğüne gidebilirsiniz ancak pek çok kişi yeni kimlik başvurusunda bulunduğundan uzun saatler sırada beklememek için randevuyla gitmeniz zaman kazanmanızı sağlar. Randevunuzu aldıktan sonra belgelerinizi ve evraklarınızı tamamlamanız gerekiyor. Yeni kimlik için gerekli evraklar;

  • Nüfus cüzdanı veya kimlik tespitinin yapılmasını sağlayan başka bir resmi belge ya da kimlik
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Yeni kimlik harcının yatırıldığına dair dekont (Kimlik harcını internetten yatırdıysanız, İnteraktif Vergi Dairesinde işlem sonunda gösterilen belgenin çıktısı da dekont yerine geçmektedir.)

Gerekli belgeleri tamamladıktan sonra randevu günü ve saatinde nüfus müdürlüğüne giderek yeni kimlik kartınız için başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru sırasında parmak iziniz ve imza örneğiniz alınarak sisteme girilir. Varsa eski nüfus cüzdanınız delgeçle delinerek iptal edilir ve yeni kimliğiniz teslim edilene kadar kimlik kartı yerine geçen bir belge tarafınıza teslim edilir.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Tüm İşlem ve Evraklar

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Başvuru işlemlerinizin tamamlanmasının ardından kartınız hemen teslim edilmez. Yeni kimlik kartları yalnızca Ankara’da üretilmekte ve buradan dağıtıma gönderilmektedir. Bu yüzden yeni kimlik kartınızı teslim almanız, bulunduğunuz bölgeye göre ortalama 7 iş günü sürebilir.

Yeni kimlik kartınız bulunduğunuz il veya ilçeye gönderildikten sonra PTT görevlisi tarafından adresinize getirilir. Adreste bulunmamanız halinde görevli, ikinci kez tekrar gelir ve bu kez de kimliği teslim edemezse adreste bulunamadığınızla ilgili not bırakarak PTT şubesine gelmeniz gerektiğini tarafınıza bildirir. Kimlik kartları yalnızca üzerinde yazan kişiye teslim edilir. Akrabalık derecesi ne olursa olsun hiçbir yakınınız kimlik kartınızı teslim alamaz.

Yeni kimlik kartınız 7 gün süreyle şubede bekletilir ve teslim alınmadığı takdirde nüfus müdürlüğüne gönderilir. Burada 20 gün bekletilen yeni kart, hala teslim alınmamışsa Ankara’ya geri gönderilerek imha edilir.

Yeni kartınız, teslim alınmadığından dolayı imha edildiyse tekrar başvuruda bulunmalı ve yeniden harç ücreti yatırmalısınız.

Kimliğim Ne Zaman Elime Ulaşır? Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Başvuru İşlemlerimi Nasıl Takip Edebilirim?

Başvuru işlemlerinizi, NVİ’ye ait resmi siteden veya e-Devlet kapısı üzerinden takip edebilirsiniz. E-Devlet kapısı üzerinden yeni kimlik kartı başvuru durumunuzu takip etmek için bir e-devlet şifresine ihtiyacınız var. E-Devlet şifreniz yoksa, bir PTT şubesine giderek şifrenizi temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sisteme giriş için farklı yöntemler de bulunuyor. Dilerseniz bu yöntemler aracılığıyla da sisteme giriş yapabilirsiniz.

Güvenlik nedenlerinden ötürü, gönderi koduyla yeni kimlik kartınızı PTT üzerinden kontrol edemezsiniz.

NVİ üzerinden başvuru işlemlerini takip etmek için TIKLAYINIZ.

E-Devlet kapısı üzerinden başvuru işlemlerini takip etmek için TIKLAYINIZ.

Yeni Kimlikler Kaç Yıl Süreyle Geçerli?

NVİ’nin sitesinde yer alan açıklamaya göre çipli yeni kimlik kartları, başvuru tarihinden itibaren 10 yıl süreyle geçerlidir. 

Yeni Kimlikler Kaç Yıl Geçerli Olacak? Ne Zaman Değiştirilmesi Gerekecek?

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.