Sorgulamalar

Şehit Sorgulama e-Devlet 2024 MSB Şehitler Listesi Sorgulama

Şehit Sorgulama e-Devlet - MSB Şehitler Listesi Sorgulama, MSB Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır? Şehit Sorgulaması Yapabileceğiniz Savaşlar, Şehit Yakını Olduğuna Dair Belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumundan Alabilir miyiz? Şehit Yakınlarına Ücretsiz Seyahat Kartı Nereden Alınır? TSK Şehit Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

Şehit Sorgulama e-Devlet – MSB Şehitler Listesi Sorgulama; e-Devlet üzerinden şehit listesini sorgulatabilirsiniz. MSB Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

20 Nisan 2006 tarihinde hizmete açılan e-Devlet sistemi üzerinden pek çok bilgiye erişebilmeniz mümkün. e-Devlet gibi çevrimiçi sistemler, kamu hizmetlerine doğrudan ulaşabilmenizi sağlar. Devletle ilgili işlerinizi kurumlara gitmeden, ister bilgisayarınızdan isterseniz de cep telefonunuzdan gerçekleştirebilirsiniz.

Şehit sorgulama işlemini de internet aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir yakınınızın şehit düşmüş olabileceğini düşünüyorsanız, şehit olduğunu düşündüğünüz aile bireyine ilişkin birtakım bilgilere sahip olmanız gerekir. Şehit olduğunu düşündüğünüz kişiyle ilgili elinizde bulunması gereken bilgiler ise şöyledir: T.C. kimlik numarası, sicil numarası, adı, soyadı, baba adı, anne adı, lakabı, doğum tarihi, doğum ili, doğum ilçesi, mahallesi, köyü, yakınınızın şehit olduğunu düşündüğünüz harp, statüsü, sınıfı ve rütbesi.

Kadın Asker Nasıl Olunur?

MSB Şehit Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019 senesi itibariyle Milli Savunma Bakanlığına bağlı olan şehit sorgulama sistemine, daha önce e-Devlet üzerinden giriliyordu. e-Devlet’e giriş yaparak şehitlerinizi sorgulayabilmeniz mümkündü. Ancak yakın zamanda e-Devlet şehit sorgulama sayfası kapatıldı.

e-Devlet‘ten şehit sorgulaması yapmak istediğiniz takdirde “sayfa görüntülenemiyor” uyarısıyla karşılaşırsınız. Böyle bir uyarıyla karşılaşmamak için sorgunuzu, Milli Savunma Bakanlığının resmi web sitesinden yapmanız gerekir. Milli Savunma Bakanlığı, “Türkiye Şehitlerini Anıyor” projesi kapsamında, şehit yakınlarının web sitesi üzerinden şehitlerinin kimlik bilgilerine erişebileceği bir hizmet sunuyor. Şehit sorgulama işlemi yapmak için;

 • Şehit bilgi kapısı sayfasına girin.
 • Sorgulama yapabilmek için sayfanın sağ alt köşesindeki “devam et” butonuna tıklayın.

şehit bilgi kapısı

 • “Devam et” butonuna tıklamanız halinde önünüze yukarıdaki bilgileri doldurabileceğiniz bir sorgulama ekranı gelecek. İstenen bilgileri dikkatli bir şekilde okuyup doldurmalısınız. Daha sonra ise “şehidimi ara” butonunun üzerinde bulunan harf ve sayılardan oluşan doğrulama kodunu, ekranda verilen boşluğa aynı şekilde yazmalısınız.

şehit sorgulama ekranı

 • Gerekli bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan eminseniz “şehidimi ara” butonuna tıklayabilirsiniz. Böylece TSK şehit sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.
 •  “Şehidimi ara” butonuna tıkladıktan sonra yakınınız şehit düşmüşse “arama kriterleri ile eşleşen şehitlerimizin listesi” kısmında ismini göreceksiniz.

şehit listesi

 •  Şehit isminin en sağında bulunan yeşil “ok” işaretine tıklarsanız önünüze bir pencere açılacak. Açılan sayfadan şehit yakını başvuruşu yapabilirsiniz. Şehit yakını başvurusunda bulunabilmeniz için T.C. kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı, telefon numaranızı, e-posta adresinizi ve ikamet ettiğiniz adresi ilgili boşluklara yazmanız gerekir. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra “başvuru kaydet” butonuna tıklamalısınız.

şehit yakını başvurusu

MSB şehit başvuru durumu görüntüleme sayfasına erişim sağlamak için TIKLAYINIZ.

Şehit yakını başvurusu yaptıysanız ve başvurunuzun durumunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

 • e-Devlet şehitler listesi sayfası hizmet vermediği için bu işlemi de Milli Savunma Bakanlığı web sitesinden yapmalısınız. Daha önce şehit yakını başvurusunda bulunduysanız, başvurunuzun sonucunu öğrenmek için açılan sayfanın sol alt köşesinde bulunan “başvuru durumu görüntüleme” butonuna tıklayın.
 • Açılan “başvuru durumu görüntüleme sayfası”nda T.C. kimlik numaranızı ve doğrulama kodunu girmelisiniz.

şehit başvuru durumu öğrenme

 • Daha sonra “başvuru ara” sekmesine tıklayarak şehit yakını sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şehit sorgulaması yapmak için izlemeniz gereken adımlar oldukça basit. Ancak gazi sorgusunda bulunabileceğiniz herhangi bir sistem ne yazık ki henüz mevcut değil. Gazi yakınıysanız ve gazi yakını haklarından yararlanmak istiyorsanız, gazi olduğunu düşündüğünüz yakınınızın görev yaptığı Kuvvet Komutanlığına (Kara, Deniz, Hava, Jandarma, Sahil Güvenlik) şahsen başvuruda bulunmanız gerekir.

Şehit ya da gazi olan yakınınızdan doğan haklarınızın neler olduğunu öğrenmek için TSK Bilgi Hattını arayabilirsiniz. İnternet ortamında erişebileceğiniz bir MSB gazi listesi bulunmadığı için TSK Şehit Bilgi Hattını aramak en doğru bilgiyi edinmenizi sağlayacaktır.

Şehit Sorgulaması Yapabileceğiniz Savaşlar

“Ailemde şehit var mı?” gibi bir soru işaretiniz bulunuyorsa yukarıda sıralanan bilgileri doldurarak merakınızı giderebilirsiniz. Milli Savunma Bakanlığının arşivinde bulunan şehit bilgilerine ulaşabileceğiniz ve şehit sorgulaması yapabileceğiniz savaşlar aşağıdaki gibidir:

 • Kırım Savaşı
 • Osmanlı Rus Savaşı
 • Osmanlı Yunan Savaşı
 • Trablusgarp Savaşı
 • Balkan Savaşları
 • Birinci Dünya Savaşı
 • Kurtuluş Savaşı
 • Kore Savaşı
 • Kıbrıs Barış Harekatı

Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tecil İşlemleri Nelerdir?

Tecil Sorgulama Nereden Yapılır?

 

Şehit Yakını Olduğuna Dair Belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumundan Alabilir miyiz?

Evet.

Şehit Yakınlarına Ücretsiz Seyahat Kartı Nereden Alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu