Sorgulamalar

PTT Hesap Bakiyesi Öğrenme 2024 (4 Farklı Yöntemle PTT Bakiye Sorgulama)

PTT Hesap Bakiyesi Öğrenme (4 Farklı Yöntemle PTT Bakiye Sorgulama), PTT Hesap Bakiye Sorgulama T.C ile, PTT Bakiye Sorgulama Mesajla, PTT Hesap Sorgulama, PTT Hesap Hareketleri, PTT Kart Bakiye Sorgulama Online ve daha fazlası yazımızda...

PTT Hesap Bakiyesi Öğrenme (4 Farklı Yöntemle PTT Bakiye Sorgulama); PTT hesap bakiyenizi nasıl öğrenebilirsiniz gelin birlikte bakalım. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde yazımızda anlattık.

PTT hesap bakiyesi, PTT’de posta çeki hesabı bulunun kullanıcıların söz konusu hesap içerisinde bulunan para miktarlarını ifade eden bir tabir. Tıpkı diğer banka hesaplarında olduğu gibi PTT hesaplarında da bu bakiye ile alışveriş yapabiliyor, dilediğiniz kişiye EFT ya da havale işlemi ile para gönderebiliyorsunuz. Peki, PTT posta çeki hesabı sorgulama işlemlerini nasıl halletmek gerekiyor? Söz konusu hesapta kalan para nereden ve ne şekilde görüntülenebiliyor? 

Biz sizler için hazırladığımız bu yazıda PTT hesabınızın bakiyesini öğrenmek için neler yapabileceğinizi tek tek anlatacağız. Böylece siz de dilediğiniz zaman hesabınızı kontrol edebilecek ve ne kadar paranız olduğunu öğrenebileceksiniz. Şimdi ilk olarak yazı boyunca detaylarını paylaşacağımız konuları sıralayalım:

 • PTT hesap bakiyesi sorgulama işlemi nasıl yapılır?
 • PTT hesabıma bakma işlemleri için interneti kullanabilir miyim?
 • PTT hesabıma para yatmış mı, nereden görüntüleyebilirim?

Şimdi gelin bu soruların yanıtlarını vermeye PTT kart hesap bakiyesi sorgulama işlemlerinin detaylarını açıklayarak başlayalım.

PTT Hesap Bakiyesi Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Dileyen herkes bir PTT şubesine giderek posta çeki hesabı açtırabilir. Bu, PTT kullanıcılarının isimlerine özel açılan hesabın genel adıdır. Posta çeki hesabı açan kullanıcılar PTT şubelerinden başvuruda bulunarak PTT kart da alabilirler. Bu kart ile ATM’lerden işlem yapabilirler. 

Bunlar, PTT hesap ve kart konuları hakkında herkesin bilmesi gereken detaylar olduğu için bir hatırlatma yapmak istedik. Şimdi PTT hesap ekstresi nasıl ve nereden görüntülenir ona bakalım ve alternatifleri listeleyelim. PTT hesap sorgulama işlemleri:

 • PTT kart ile ATM’lerden,
 • PTT şubelerinden,
 • PTT çağrı merkezi üzerinden,
 • PTT internet bankacılığı aracılığıyla yapılabilir. 

Gördüğünüz gibi PTT para sorgulama ve hesap bakiyesini görüntüleme aşamasında kullanılabilecek 4 farklı yöntem var. Şimdi gelin, bunların hepsini tek tek inceleyelim.

PTT Adıma Yatan Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? 

ptt hesap bakiyesi
ptt hesap bakiyesi

1. ATM’den PTT Kart Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Daha önce de dediğimiz gibi, PTT kart kişilerin posta çeki hesabına bağlı olan bir ürün. Yani aslında bildiğimiz banka hesap kartlarından bir farkı yok. Bu kart ile bakiye sorgulama, para çekme, para yatırma, fatura ödeme, alışveriş yapma, para transferi gibi farklı işlemler yapılabiliyor. Biz şimdi ATM’den PTT hesaba bakma işlemi nasıl yapılır, onu konuşalım:

 • Size en yakın PTTmatik üzerinden bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bulunduğunuz yerdeki PTTmatiklerin adres bilgilerine ulaşmak için bölüm sonunda verilen linki kullanabilirsiniz.
 • Bu aşamada yapmanız gereken, kartı ATM’ye yerleştirmek ve sizden istenilen şifreyi girmek. Eğer şifreyi unuttuysanız ya da bilmiyorsanız, 444 1 788 ALO PTT hattını arayarak yeni şifre alabilirsiniz.
 • Şifrenizi girdikten sonra ATM ekranına gelen menülerden “Hesap İşlemleri”ni seçerek bakiyenizi görüntüleyebilirsiniz. 
 • PTT kart tüm ATM’lerde kullanılıyor. Fakat hepsinin bakiye görüntüleme yetkisi yok. Yalnızca Ziraat, Denizbank, Halkbank ve Vakıfbank ATM’lerinden bakiye görüntüleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi ATM üzerinden PTT hesap kartı bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirmek oldukça kolay. Şimdi şubeler aracılığıyla bakiye öğrenme işleminin detaylarına bakalım.

Size en yakın PTTmatik’in adresini görüntülemek için TIKLAYINIZ!

PTT Kart Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır? 

2. Şubeden PTT Kart Hesap Bakiyesi Nasıl Öğrenilir?

PTT şubeleri üzerinden hesap işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekilde:

 • İlk olarak herhangi bir PTT şubesine gidin. Size en yakın PTT şubesinin adres bilgileri için bölüm sonunda verilen linki kullanabilirsiniz. 
 • Şubeye gittiğinizde yapmanız gereken tek şey, gişe görevlisine hesabınızın bakiyesini sorgulamak istediğinizi söylemek.
 • Siz talebinizi ilettiğinizde gişe görevlisi gerekli işlemleri yaparak size bilgi verecektir. 
 • Tabii bu aşamada bir kimlik belgesi sunmanız gerekecek. Ayrıca yanınızda PTT kartınızı götürmenizde de fayda var. Sıra alırken kolaylık sağlayabilir.

Şubelerden işlem yapmak için izlemeniz gereken yol da bu şekilde. Oldukça basit ve pratik. Şimdi gelelim, çağrı merkezi ile hesap bakiyesi sorgulama işlemine.

Size en yakın PTT iş yerini öğrenmek için TIKLAYINIZ!

PTT Kargo Evden Alma Hizmeti Veriyor mu?(3 Adımda Detaylı Anlatım)

ptt hesap bakiyesi öğrenme
ptt hesap bakiyesi öğrenme

3. PTT Müşteri Hizmetleri Aracılığıyla PTT Kart Bakiye Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu da oldukça basit bir yöntem. Fakat çağrı merkezi konusunun detaylarına girmeden önce bir noktaya değinelim. Bazı yerlerde PTT kart bakiye sorgulama SMS ile de yapılabiliyor şeklinde bilgiler var. Fakat bu bilginin aslı yok. Yani SMS ile hesap sorgulaması yapılamıyor. Ancak çağrı merkezi kullanılabiliyor. O da şu şekilde:

 • Yapmanız gereken herhangi bir operatörden 444 1 788 ALO PTT hattını aramak.
 • Operatöre bağlandıktan sonra da, önce 1 ardından da 2’yi tuşlayarak hesap işlemleri menüsüne geçiş yapmak.
 • Buradan müşteri temsilcisi ile görüşerek hesabınızda ne kadar para olduğunu öğrenebilirsiniz. Tabii bu aşamada müşteri temsilcisi kimlik doğrulama işlemleri için sizden birtakım bilgiler isteyecek ve telefonunuza şifre gönderilmesini sağlayacaktır. Siz de bu bilgileri ve şifreyi paylaştıktan sonra işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Çağrı merkezi yöntemi evinden çıkmak istemeyen fakat hesap işlemleri için interneti kullanmayı da tercih etmeyen kişiler için ideal. Şimdi de sırada internet bankacılığı yöntemi var. 

4. İnternet Bankacılığı İle PTT Kart Hesap Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hesap bakiyesi sorgulamanın en pratik yolu, elbette internet bankacılığı. PTT online işlemler menüsünü kullanarak hesap işlemlerinizin tümünü hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Bu aşamada izlemeniz gereken adımlarsa şu şekilde:

 • İlk olarak bölüm sonunda verilen linke tıklayın ve PTT internet bankacılığı giriş sayfasına ulaşın.

ptt internet bankacilgi
ptt hesap bakiyesi öğrenme 2024 (4 farklı yöntemle ptt bakiye sorgulama) 18

 • Giriş ekranında sizden karşınıza iki alternatif çıkacak. Biri “Müşteri No” diğeri de “TC Kimlik No” ile giriş. Bu seçeneklerden birisine tıklayın.
 • Açılan ekranda sizden istenilen numara ve şifre (İPÇ şifresi) bilgisini girin. 
 • PTT bank giriş işleminizi tamamladığınızda karşınıza çıkan ekranda hesap bilgileriniz görünecektir. 

ptt hesap islemleri
ptt hesap bakiyesi öğrenme 2024 (4 farklı yöntemle ptt bakiye sorgulama) 19

 • Eğer görünmüyorsa, sol taraftaki menüden “Hesap İşlemleri” sekmesini seçebilirsiniz. Hesap bilgileriniz ekrana gelecektir. 
 • Buradan hem hesap bakiyenizi hem de hesap hareketlerini görüntüleyebilir, dilediğiniz işlem için dekont alabilirsiniz. 

PTT internet bankacılığı giriş sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

PTT İPÇ Şifresi Nedir, Nasıl Alınır?

Yazı boyunca PTT hesap bakiyesi görüntüleme işlemi için izleyebileceğiniz yolları açıkladık. Şimdi gelin, tüm konuştuklarımızın kısa bir özetini yapalım:

 • PTT hesap bakiyesi PTT kart ile ATM’lerden öğrenilebilir.
 • Posta çeki hesabı bakiyesi için herhangi bir PTT şubesine başvurulabilir.
 • Çağrı merkezi aracılığıyla da PTT hesabının bakiyesi sorgulanabilir.
 • PTT internet bankacılığı üzerinden hesaptaki para miktarı ve hesap hareketleri görüntülenebilir.

Siz PTT bakiye sorgulama alternatiflerinden hangisini tercih ediyorsunuz? Fikir ve tecrübelerinizi bizlerle paylaşmak için yorum yazabilirsiniz.

Yazılarımızla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan ya da iletişim sayfamızdan bizlere ulaştırabilirsiniz. 

PTT Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Emekliye Promosyon Veriyor mu? 

PTT Kart Şifresi Nasıl Alınır?

 

 

PTT Mobil Uygulaması Var mı?

Evet.

PTT Mobil Uygulaması Nereden İndirilir?

Google Play üzerinden indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. İşiniz gücünüz milleti zıvanadan çıkarmak tüm banka kartların da hesap harektelerini görebiliyorken bu lanet ptt de niye sağı solu arayıp yok oraya git buraya git hizmet diye adlandırdınız şey vatandaş için zülum neyse birşey olacağı da yok zaten böyle gelmiş böyle gider…..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu