reklam
SorgulamalarBankacılık

PTT Adıma Yatan Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? (En Güncel)

PTT Adıma Yatan Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? (En Güncel), PTT Adıma Yatan Para Sorgulama e-Devlet, T.C ile Para Sorgulama, PTT Kart Bakiye Sorgulama, PTT Bakiye Sorgulama ve daha fazlası yazımızda...

PTT Adıma Yatan Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? (En Güncel) PTT hesabınıza yatan parayı sorgulama işlemini nasıl yapabiliriz gelin birlikte bakalım. PTT adıma yatan para sorgulama e-Devlet üzerinden yapılabiliyor mu, posta çeki hesabı olmayanlar için TC Kimlik No ile isme yatan para sorgulama işlemi nasıl yapılır gibi tüm soruların cevapları yazımızda.

PTT adıma yatan para sorgulama, PTT’nin diğer bankalardan farklı bir uygulaması olan isme para gönderme hizmetini kullanan kişilerin sıklıkla yaptığı bir işlem. Çünkü PTT’nin sunduğu bu hizmet birçok kişi tarafından kullanılıyor. Özellikle askerlik yol parası gibi toplu ödeme yapılan durumlarda isme para gönderme hizmeti tercih ediliyor. Bahsettiğimiz bu hizmetin amacı, PTT’de posta çeki hesabı olmayan kişilerin de para transferi işlemlerini halledebilmesini sağlamak. Yani PTT’de hesabınız olmasa da bir başka sizin isminize para gönderebiliyor. Siz de en yakın PTT şubesine giderek paranızı çekebiliyorsunuz.

Tabii birçok kişinin PTT hesabımda para var mı daha doğrusu PTT’ye adıma para yatmış mı diye bakabilmesi için birtakım sorgulama adımlarını takip etmesi gerekiyor. Neticede her zaman kolaylıkla iletişim kurabileceğimiz kişilerden para gelmiyor. Kimi zaman bir kurumdan ya da şirketten gönderilen paranın hesaba geçip geçmediğini öğrenmek için gönderici ile iletişimde kalamadığımız durumlar oluyor. İşte böyle zamanlarda farklı birkaç yol izleyerek PTT hesap sorgulama ve para takibi işlemi yapılabilir. Biz bu yazımızda size bu konu hakkındaki en güncel bilgileri vereceğiz. Böylece siz de PTT’de adınıza yatan para var mı yok mu diye kolaylıkla öğrenebileceksiniz. İlk olarak yazıda anlatacaklarımızı kısaca listeleyelim:

 • PTT’ye adıma yatan para sorgulama işlemlerini nasıl gerçekleştirebilirim?
 • PTT TC ile para sorgulama işlemi nasıl yapılıyor?
 • PTT adıma yatan para sorgulama e-Devlet üzerinden yapılabiliyor mu?

Şimdi bu sorulara yanıt vermeye başlayalım. PTT bakiye sorgulama işlemi nasıl yapılıyor, ona bakalım.

PTT Hesap Bakiyesi Öğrenme

PTT Adıma Yatan Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT bank ile adınıza para gönderildiyse, sorgulama aşamasında izleyebileceğiniz farklı yollar var. Fakat bunlar PTT müşterisi olup olmadığınıza göre değişiyor. Yani eğer PTT’de posta çeki hesabınız varsa ve adınıza gönderilen para bu hesaba aktarıldıysa, banka transfer sorgulama işlemi için birden fazla seçeneğiniz var. Fakat PTT müşterisi değilseniz, yani hesabınız yoksa, tek bir seçeneğiniz var. Bunları şöyle sıralayalım:

 • Eğer PTT’de posta çeki hesabınız yoksa, sorgulama işlemi için en yakın PTT şubesine başvurmalısınız.
 • Eğer PTT’de hesabınız varsa şubelerin dışında çağrı merkezini, internet bankacılığını ve ATM’leri kullanabilirsiniz.

Şimdi bu maddeleri sırayla inceleyelim ve şubeden PTT sorgulama işlemleri nasıl yapılır, ona bakalım.

ptt adıma yatan para
ptt adıma yatan para

PTT Kart Şifresi Nasıl Alınır?

1. Posta Çeki Hesabı Olmayanlar İçin TC Kimlik No İle İsme Yatan Para Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT para sorgulama işlemi için yapmanız gereken ilk şey, bir PTT şubesine gitmek. Bu aşamada ihtiyacınız olan adres bilgilerini ve size en yakın PTT iş yerini öğrenmek için bölüm sonunda verilen linki kullanabilirsiniz. 

Şubeye gittiğinizde TC kimlik numaranızın yazılı olduğu bir kimlik belgesini gişe görevlisine vererek isminize yatan para olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bu yöntem, PTT’de hesabı olmayan vatandaşların PTT hesap bakma ve bakiye öğrenme işlemi için izleyebilecekleri tek yoldur. Tabii isteyen PTT müşterileri de hesap sorgulama için şubeye giderek bilgi alabilirler.

Şubeden yapılan işlemleri öğrendik. Şimdi PTT müşterileri hesaplarına para yatıp yatmadığını öğrenmek için ne yapabilir, ona bakalım.

Size en yakın PTT iş yerinin adres bilgilerine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

PTT Kart Şifremi Unuttum PTT Kart Şifre Sıfırlama

2. PTT Hesabıma Para Yatmış mı? Nasıl Öğrenebilirim?

PTT hesap sorgulama için müşterilerin izleyebileceği 4 farklı yol var. Bunlardan birini yukarıda inceledik. Tüm PTT müşterileri şubelere giderek hesap bakiyelerini öğrenebilir. Şimdi diğer 3 yöntemi sıralayalım:

 • PTT matikler üzerinden hesap bakiyesi sorgulama
 • PTT çağrı merkezi ile bakiye sorgulama
 • PTT internet bankacılığı ile bakiye görüntüleme

PTT’de posta çeki hesabı olan kişiler, 3 yöntemleri kullanarak isimlerine para gönderilip gönderilmediğini öğrenebilirler. Şimdi gelin yukarıda saydığımız maddeleri daha detaylı açıklayalım:

 • PTT müşterileri PTT matik olarak adlandırılan ATM’lerden hesaplarına yatan ödemeleri görüntüleyebilirler. Bu aşamada PTT kart kullanabilir ya da kartsız işlemler menüsünden telefonunuza gelecek yönlendirmeler ile devam edebilirsiniz. PTT kart başvurusu için PTT şubelerine danışabilirsiniz.
 • PTT iletişim hattı olan 444 1 788 ALO PTT üzerinden de bakiye sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Operatöre bağlandıktan sonra 1’i tuşlayarak hesap işlemleri menüsüne ulaşabilirsiniz. Burada müşteri temsilcisi ile görüşerek PTT ödeme sorgulama işleminizi gerçekleştirebilir ve adınıza yatan bir ödeme olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 
 • PTT online işlemler menüsü ile de hesabınıza yatan meblağları görüntüleme imkanınız var. Bunun için yapmanız gereken, bölüm sonunda verilen linke tıklayarak PTT internet şubesine gitmek.

ptt internet bankacilgi
ptt adıma yatan para sorgulama i̇şlemi nasıl yapılır? (en güncel) 19

 • Karşınıza çıkan giriş ekranında sizden istenen bilgileri girerek PTT hesap bakiye bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

PTT kanalları üzerinden adıma yatan para sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını öğrenmiş olduk. Şimdi merak edilen konulardan birini açıklığa kavuşturalım ve e-Devlet üzerinden sorgulama yapılıyor mu, ona bakalım.

PTT internet bankacılığı sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

PTT İPÇ Şifresi Nedir? PTT İPÇ Şifresi Nasıl Alınır?

3. PTT Adıma Yatan Para Sorgulama e-Devlet Üzerinden Yapılabiliyor mu?

Bildiğiniz gibi e-Devlet paneli içerisinde bir PTT menüsü var. Fakat buradan bakiye sorgulama işlemleri yapılamıyor. e-Devlet sistemindeki PTT menüsünde yapılabilen başlıca işlemler şunlar:

 • Posta kodu sorgulama
 • Gönderi takibi
 • HGS sorgulama
 • Trafik cezası ödeme
 • Vergi borcu sorgulama

Gördüğünüz gibi bakiye görüntüleme yok. Fakat e-Devlet sistemini kullanarak PTT hesap bakiyenizi görüntülemek için yapabileceğiniz bir şey var. O da, PTT bank giriş işlemi. Şöyle ki:

 • İlk olarak bölüm sonunda verilen linke tıklayın ve e-Devlet panelinin ilgili sayfasını ziyaret edin.

ptt e devlet ile giris
ptt adıma yatan para sorgulama i̇şlemi nasıl yapılır? (en güncel) 20

 • Karşınıza çıkan ekranda “Kimliğimi Şimdi Doğrula” menüsü olduğunu göreceksiniz. Bu menü ile PTT internet bankacılığına direkt olarak giriş yapabilirsiniz. Fakat burada giriş seçenekleri arasından “Mobil İmza”yı seçmeniz gerekiyor. Yani normal e-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yaparsanız, PTT internet bankacılığı sayfasına ulaştığınızda bir önceki bölümde anlatılan online giriş işlemlerini de yapmanız gerekiyor.

e devlet ptt giris
ptt adıma yatan para sorgulama i̇şlemi nasıl yapılır? (en güncel) 21

 • Mobil imza ile giriş yaptığınızda karşınıza gelen ekrandan “Uygulamaya Git” sekmesine tıklayın. Sistem sizi direkt olarak PTT internet bankacılığı menüsüne aktaracak.

ptt hesap islemleri
ptt adıma yatan para sorgulama i̇şlemi nasıl yapılır? (en güncel) 22

 • Orada sol tarafta yer alan “Hesap İşlemleri” sekmesine tıklayarak PTT posta çeki hesabınızın hareketlerini inceleyebilirsiniz. 

“e-Devlet PTTbank İnternet Bankacılığı Hesabından İsme Havale Sorgu ve İptal İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi” sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

PTT adıma para sorgulama işlemleri hakkındaki detayları paylaştık. Şimdi yazıda anlattıklarımızın kısa bir özetini yapalım:

 • PTT müşteri olmasanız bile isminize para gönderilebilir. 
 • PTT müşterisi olmayanlar, isme gönderilen paranın yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT şubelerine başvurabilirler.
 • PTT’de posta çeki hesabı olanlar; PTTmatiklerden, 444 1 788 ALO PTT çağrı merkezinden ya da PTT online işlemler menüsünden hesap bilgilerini sorgulayabilirler.
 • e-Devlet mobil imza ile giriş opsiyonunu kullanan vatandaşlar, PTT internet bankacılığı menüsüne direkt bağlanabilir ve hesap bilgilerini görüntüleyebilirler. 

Siz PTT adıma yatan para sorgulama işlemi için sunulan seçenekleri yeterli buluyor musunuz? Konu hakkındaki fikirlerinizi yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Sizlere her zaman en doğru ve güncel bilgilerin yer aldığı kapsamlı yazılar sunmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda bizlere iletmek istediğiniz görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı ya da yorumlar kanalını kullanabilirsiniz. 

PTT Kart Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? 

https://www.youtube.com/watch?v=NX_ttoFiMdU

 

PTT Çağrı Merkezi Numarası Kaçtır?

444 1 788

PTT Çağrı Merkezi Kaça Kadar Çalışır?

7/24 çalışır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu