Eğitim

Üniversite Kaç Yıl Uzatılabilir? 2024 Üniversiteden Atılma Yönetmeliği

Üniversite Kaç Yıl Uzatılabilir? Üniversiteden Atılma Yönetmeliği, Azami Öğrenim Süresi, Öğrenim Süresi Dolan Öğrenci Ne Yapmalı, Üniversiteden atılma ve daha fazlası yazımızda...

Üniversite Kaç Yıl Uzatılabilir? Üniversiteden Atılma Yönetmeliği; Ön lisans ve lisans eğitim öğretim yönetmeliğinde yapılan ve Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre öğrencilere, okudukları bölümün süresine göre belirlenen zaman diliminde mezun olma zorunluluğu getirildi. Bu zorunluluğun gelişiyle beraber hem 2014 yılından sonra kayıt yaptıran öğrencilerin hem de daha önceki yıllarda kayıt yaptırmış ve eğitim öğretim hayatı devam eden öğrencilerin birtakım detaylar hakkında bilgi sahibi olması gereksinimi ortaya çıktı.

Üniversite Kaç Yıl Uzatılabilir?

Üniversiteden atılma ve mezun olma şartlarıyla ilgili yapılan düzenlemenin tam anlaşılamaması ve pek çok haber kaynağının durumu yanlış değerlendirmesi sebebiyle bu konuda yoğun bir bilgi kirliliği var. Öncelikle bu noktada unutulan şey, üniversitelerin çıkarılan kanuna uyma zorunluluğu olmakla birlikte “yasalara uygun olarak” kanunu kendi yönetmeliklerine uygulama hakkı bulunur. YÖK’ e bağlı her üniversitenin çeşitli durumlarda uygulamaya koyduğu yönetmelik farklı olsa da, üniversitedeki eğitim öğretim sürenizi kaç yıl uzatabileceğiniz kanunlar çerçevesinde belirtilmiştir ve yönetmelik bunun dışına çıkamaz. Bu düzenlemeye göre, 1 yıllık yabancı dil hazırlık sınıfı hariç olmak üzere öğrencinin;

 • Ön lisans programlarından en fazla 4 yıl,
 • Dört yıllık lisans programlarından en fazla 7 yıl,
 • Beş yıllık lisans programlarından en fazla 8 yıl,
 • Lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programlardan en fazla 9 yıl içerisinde mezun olması gereklidir.

Üniversite bitirme süresi, daha uygun tabirle uzatma süresi pek çok öğrenci tarafından bilinse de sonuçlarıyla ilgili tam bir karışıklık var. Örneğin, dört yıllık lisans programına kayıtlı öğrencilerde, üniversite 7 yılda bitmezse ne oluyor?

Üniversite Verilen Süre Zarfında Tamamlanmazsa Ne Oluyor?

Bu noktada, üniversitelerin ön lisans ve lisans eğitim öğretim ve sınav yönetmeliklerine bakmak gerekir. Tüm üniversite yönetmeliklerinde, öğrencinin belirtilen süre zarfında mezun olamaması halinde “öğrencilik haklarını kaybedeceği” belirtilmektedir. İşte bu açıklama, pek çok kaynak tarafından yanlış yorumlandığı için bu süre zarfında mezun olmayanların okuldan atılacağı sonucu çıkarılmıştır. Şunu dikkate almak gerekir ki, “öğrencilik haklarının kaybedilmesi” tanımı ile “ilişik kesme” kavramları birbirinden farklıdır. Eğer yönetmelikte, belirlenen süre zarfında mezun olunmaması halinde “ilişiği kesilir” açıklaması yoksa bu öğrencinin okuldan atılmayacağı anlamına gelir. Öyleyse öğrencilik haklarını kaybetmek ne demek? Üniversiteden atılma yönetmeliği neye göre işliyor?

üniversite kaç yıl uzatılabilir?
üniversite kaç yıl uzatılabilir?

Öğrencilik Haklarını Kaybetmek Ne Demektir?

Öğrencilik haklarınızı kaybetmeniz, okulla ilişiğinizin kesileceği anlamına gelmez. En basit tabirle öğrencilik haklarınızı kaybettiğinizde “öğrenci” statüsünde gözükmediğiniz için toplu taşımaların öğrenci indiriminden yararlanamazsınız. Bu konuyla ilgili en önemli sonuç, öğrencilik haklarınızı kaybettiğinizde öğrenime bağlı olarak askerlik tecil hakkınızı da yitirmiş olursunuz. Ancak öğrenci statüsünde görünmemenize rağmen, belirlenen sürede mezun olamazsanız “uzatmalı öğrenci” statüsünden katkı payı yatırarak derslere katılım sağlayabilir, sınavlara girebilir ve mezun olabilirsiniz.

Bu noktadan bakıldığında kanunda yapılan düzenlemenin, öğrencilik süresini zorunlu askerlik hizmetini tecil ettirmek için kullanan yükümlülerin bu suistimalini ortadan kaldırmak için çıkarılmış olduğunu görmek mümkün.

Üniversiteden Atılma Kimleri Kapsıyor?

Öğrencilerin, hangi durumlarda okulla ilişiklerinin kesileceği yine üniversiteye ait ön lisans ve lisans eğitim öğretim ve sınav yönetmeliğinde belirtilir. Bu noktada bazı maddeler ortak olmakla birlikte üniversiteden atılma sebepleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Kesin ve net bilgi alabilmek için üniversiteye ait disiplin yönetmeliğini detaylı biçimde incelemek gereklidir. Bu konuyla ilgili maddeler “Yükseköğretim kurumundan çıkarma cezasını gerektiren disiplin suçları” başlığı altında verilir.

Yüksek Lisans Atılma Kimleri Kapsıyor?

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’ne göre lisansüstü eğitim alan öğrencilerden;

 • Tezli yüksek lisans programında, ders dönemini dört yarı yılda, tezi altı yarı yılda,
 • Tezsiz yüksek lisans programında ders dönemini üç yarı yılda,
 • Doktora programına yüksek lisans derecesiyle kabul edilenler 12 yarı yılda, lisans derecesi ile kabul edilenler 14 yarı yılda programlardan mezun olmayı başaramazlarsa, ilişikleri kesilir.

2024 yılı itibarıyla yüksek lisans programlarından ilişik kesme kriterleri bu şekilde olsa da konuyla ilgili sık sık yeni düzenlemelerin yapılması sebebiyle öğrencilerin konuyla ilgili en güncel kaynaklara ulaşması yerinde olur. Zira yönetmelikte yer alan düzenlemeler bugün bu şekildeyken, ilerleyen tarihlerde farklı bir çerçeveye oturtulabilir ve öğrenciler zarara uğrayabilir.

Üniversite Nasıl Dondurulur

Üniversite Kayıtları Nasıl Yapılır?

Harçlar Hangi Bankaya Yatırılacak?

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. 2 yıllık programda tayin için bulunuyorum, bu 5.ci senem, 2 yıllıgı en fazla 4 yıl uzatabiliyorsun 5 ci yıl ögrencilik haklarını kaybediyorsun. Bu durumda şikayet durumunda tayin durumum iptal olurmu, ögrenci haklarımı kaybetmem tayin durumumu kapsıyormu

 2. 2012 de kimya mühendisliği bölümüne giren oğlum 1 yıl hazırlık okudu.2020 hala okulu devam ediyor. Öğrencilikten çıkarılmışmıdır. Ya da ne kadar öğrencilik hakkı kaldı

  1. 4 yıllık üniversitenin 7 yılda bitirilmesi kanunu 2014’te çıkarılmış. 2014 öncesi üniversiteye girenler için öğrencilikten çıkarılma olmuyor diye biliyorum. Oğlunuz da atılmamıştır muhtemelen, ama okulla ilişiğini öğrenci işlerinden de sorgulamanızda fayda var.

   1. 2014 girişli sayılıyor öncesi, yani yine şu tarih itirabyile atılmış olunuyor 7 seneyi doldurduğu için

 3. ist ticaret üniversitesi hukuk bölümünde uzatma süresi varmı kaç yıl uzatılıyor

 4. merhabalar ben 2015 senesinde 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümüne kayıt oldum okulum uzamakta halen daha öğrencilik haklarımı kaybetmiş miyimdir tam olarak anlayamadım yardımcı olur iseniz sevinirim.

 5. bu yazıyı yazan arkadaş! keşke bilgi kirliliğini çoğaltmasaydın. üniversitelerin çoğu bölümünde
  üniversiteyle
  ilişiği kesilir yazıyor.
  şimdi ne olacak?

 6. Arkadaşlar üniversitenizin “ögrenim süresi” yönetmeliklerini okuyun. Çok güzel anlatmış arkadaş. Her üniversitenin senatosunun yönetmelige ait aldıgı kanunlar var. Kimi 44.maddeye göre kimi 46.maddeye göre. X üniversite ilişki kesebilir. Y üniversite kesmeyebilir her derse harc alabilir fakat ögrencilik hakklarından mahrum bırakır.

 7. merhaba istediğim üni olmadı ama ben bu senelik bir üniversiteye yerleştim. sınava tekrar hazırlandım sene boyunca ve bu sene sonunda sınavlara girmediğim için kaldım derslerden. sınava o kadar hazırlandım ama velev ki yine istediğim sonucu alamazsam ve bir sene daha derslere girmezsem bu süreçte sınava tekrar hazırlanmak için, yaptığım devamsızlık dolayısıyla atılır mıyım yoksa sadece kalır mıyım? yazıya göre kalma yok evet ama 2020’de yazılmış bu mevcut yönergeye göre durum nedir acaba=

  1. Sorunun cevabını aldıysan bana da söyler misin ? Aynı durumdayız da seninle.

 8. 2014 de kayıt yaptıranlar da 7 sene içinde mezun olamayınca öğrencilik haklarını kaybediyorlar mı 2014 dahil midir ? Şimdiden teşekkürler

 9. Ben 2014 girişliyim ,yabancı bir öğrenciyim tîp okuyorum daha 4 sınıftayim ,azemi sure bitirmeye daha bir senem var ama mezun olamiyorum, intorunlukte azemi sure bitiyormu? Hiç bilmiyorum bilgi verisiniz çok mutlu olurum .

 10. 2018 girişliyim okula yalnız tek dönem gittim. Uzatma olarak harç parası alındı ilk kez ne zaman atılırım. Uzatmada dondurma yapılır mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu