Edevlet.net

Üniversite Kaç Yıl Uzatılabilir? 2020 Atılma Yönetmeliği

13.01.2020

Ön lisans ve lisans eğitim öğretim yönetmeliğinde 2014 yılında yapılan ve Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre öğrencilere, okudukları bölümün süresine göre belirlenen zaman diliminde mezun olma zorunluluğu getirildi. Bu zorunluluğun gelişiyle beraber hem 2014 yılından sonra kayıt yaptıran öğrencilerin hem de daha önceki yıllarda kayıt yaptırmış ve eğitim öğretim hayatı devam eden öğrencilerin birtakım detaylar hakkında bilgi sahibi olması gereksinimi ortaya çıktı.

Üniversite Kaç Yıl Uzatılabilir?

Üniversiteden atılma ve mezun olma şartlarıyla ilgili yapılan düzenlemenin tam anlaşılamaması ve pek çok haber kaynağının durumu yanlış değerlendirmesi sebebiyle bu konuda yoğun bir bilgi kirliliği var. Öncelikle bu noktada unutulan şey, üniversitelerin çıkarılan kanuna uyma zorunluluğu olmakla birlikte “yasalara uygun olarak” kanunu kendi yönetmeliklerine uygulama hakkı bulunur. Her üniversitenin çeşitli durumlarda uygulamaya koyduğu yönetmelik farklı olsa da, üniversitedeki eğitim öğretim sürenizi kaç yıl uzatabileceğiniz kanunlar çerçevesinde belirtilmiştir ve yönetmelik bunun dışına çıkamaz. Bu düzenlemeye göre, 1 yıllık yabancı dil hazırlık sınıfı hariç olmak üzere öğrencinin;

 • Ön lisans programlarından en fazla 4 yıl,
 • Dört yıllık lisans programlarından en fazla 7 yıl,
 • Beş yıllık lisans programlarından en fazla 8 yıl,
 • Lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programlardan en fazla 9 yıl içerisinde mezun olması gereklidir.

Üniversite bitirme süresi, daha uygun tabirle uzatma süresi pek çok öğrenci tarafından bilinse de sonuçlarıyla ilgili tam bir karışıklık var. Örneğin, dört yıllık lisans programına kayıtlı öğrencilerde, üniversite 7 yılda bitmezse ne oluyor?

Üniversite Verilen Süre Zarfında Tamamlanmazsa Ne Oluyor?

Bu noktada, üniversitelerin ön lisans ve lisans eğitim öğretim ve sınav yönetmeliklerine bakmak gerekir. Tüm üniversite yönetmeliklerinde, öğrencinin belirtilen süre zarfında mezun olamaması halinde “öğrencilik haklarını kaybedeceği” belirtilmektedir. İşte bu açıklama, pek çok kaynak tarafından yanlış yorumlandığı için bu süre zarfında mezun olmayanların okuldan atılacağı sonucu çıkarılmıştır. Şunu dikkate almak gerekir ki, “öğrencilik haklarının kaybedilmesi” tanımı ile “ilişik kesme” kavramları birbirinden farklıdır. Eğer yönetmelikte, belirlenen süre zarfında mezun olunmaması halinde “ilişiği kesilir” açıklaması yoksa bu öğrencinin okuldan atılmayacağı anlamına gelir. Öyleyse öğrencilik haklarını kaybetmek ne demek? Üniversiteden atılma yönetmeliği neye göre işliyor?

Öğrencilik Haklarını Kaybetmek Ne Demektir?

Öğrencilik haklarınızı kaybetmeniz, okulla ilişiğinizin kesileceği anlamına gelmez. En basit tabirle öğrencilik haklarınızı kaybettiğinizde “öğrenci” statüsünde gözükmediğiniz için toplu taşımaların öğrenci indiriminden yararlanamazsınız. Bu konuyla ilgili en önemli sonuç, öğrencilik haklarınızı kaybettiğinizde öğrenime bağlı olarak askerlik tecil hakkınızı da yitirmiş olursunuz. Ancak öğrenci statüsünde görünmemenize rağmen, belirlenen sürede mezun olamazsanız “uzatmalı öğrenci” statüsünden katkı payı yatırarak derslere katılım sağlayabilir, sınavlara girebilir ve mezun olabilirsiniz.

Bu noktadan bakıldığında kanunda yapılan düzenlemenin, öğrencilik süresini zorunlu askerlik hizmetini tecil ettirmek için kullanan yükümlülerin bu suistimalini ortadan kaldırmak için çıkarılmış olduğunu görmek mümkün.

Üniversiteden Atılma Kimleri Kapsıyor?

Öğrencilerin, hangi durumlarda okulla ilişiklerinin kesileceği yine üniversiteye ait ön lisans ve lisans eğitim öğretim ve sınav yönetmeliğinde belirtilir. Bu noktada bazı maddeler ortak olmakla birlikte üniversiteden atılma sebepleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Kesin ve net bilgi alabilmek için üniversiteye ait disiplin yönetmeliğini detaylı biçimde incelemek gereklidir. Bu konuyla ilgili maddeler “Yükseköğretim kurumundan çıkarma cezasını gerektiren disiplin suçları” başlığı altında verilir.

Yüksek Lisans Atılma Kimleri Kapsıyor?

2016 yılının Nisan ayında yürürlüğe giren Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’ne göre lisansüstü eğitim alan öğrencilerden;

 • Tezli yüksek lisans programında, ders dönemini dört yarı yılda, tezi altı yarı yılda,
 • Tezsiz yüksek lisans programında ders dönemini üç yarı yılda,
 • Doktora programına yüksek lisans derecesiyle kabul edilenler 12 yarı yılda, lisans derecesi ile kabul edilenler 14 yarı yılda programlardan mezun olmayı başaramazlarsa, ilişikleri kesilir.

2020 yılı itibarıyla yüksek lisans programlarından ilişik kesme kriterleri bu şekilde olsa da başkanlık sistemine geçilmesi ve konuyla ilgili sık sık yeni düzenlemelerin yapılması sebebiyle öğrencilerin konuyla ilgili en güncel kaynaklara ulaşması yerinde olur. Zira yönetmelikte yer alan düzenlemeler bugün bu şekildeyken, ilerleyen tarihlerde farklı bir çerçeveye oturtulabilir ve öğrenciler zarara uğrayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Akın dedi ki:

  2 yıllık programda tayin için bulunuyorum, bu 5.ci senem, 2 yıllıgı en fazla 4 yıl uzatabiliyorsun 5 ci yıl ögrencilik haklarını kaybediyorsun. Bu durumda şikayet durumunda tayin durumum iptal olurmu, ögrenci haklarımı kaybetmem tayin durumumu kapsıyormu

 2. blank Meltem Bitik dedi ki:

  2012 de kimya mühendisliği bölümüne giren oğlum 1 yıl hazırlık okudu.2020 hala okulu devam ediyor. Öğrencilikten çıkarılmışmıdır. Ya da ne kadar öğrencilik hakkı kaldı