Yardım BaşvurusuEğitim

Anaokulu Yardım Başvurusu 2024 e-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama

Anaokulu Yardım Başvurusu | e-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama, Anaokulu Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Anaokulu Yardım Parasını Kimler Alabilir? Anaokulu Yardım Başvurusu için Gerekli Evraklar, Anaokulu Yardım Parası Başvuru Şartları ve daha fazlası yazımızda...

Anaokulu Yardım Başvurusu | e-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama; Son zamanlarda sıkça duyulan ve merak edilen konuların başında gelen anaokulu yardım desteği hakkında pek çok konu merak edilmektedir. Devletin çeşitli sosyal yardımlarından faydalanan kişiler bu yardımdan da faydalanıp faydalanamayacağını merak etmekte ve araştırmaktadır. Anaokulu Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Anaokulu Yardım Parasını Kimler Alabilir? Anaokulu Yardım Başvurusu için Gerekli Evraklar, Anaokulu Yardım Parası Başvuru Şartları ve daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Anaokulu Yardım Başvurusu, Başvuru Formu ve Sorgulama

İhtiyaç sahibi olan ailelerin anaokuluna giden çocukları için devlet çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan muhtaç durumdaki ailelerin çocuklarına yapılan bu yardım sayesinde aileler çocuklarının kayıt masraflarını karşılayabilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ortaklaşa yaptığı bu yardım sayesinde pek çok vatandaş anaokuluna gidecek çocuklarının kayıt masraflarını karşılayabilecek. Kayıt masrafının yanı sıra bakanlık eğitim ve kırtasiye masraflarını da karşılamaktadır.

Anaokulu yardımı için vatandaşların ekstra bir başvuru yapmalarına gerek yoktur. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan kişiler bu yardımdan rahatlıkla faydalanabilirler. Vakıftan anaokulu yardımının yanı sıra erzak yardımı, kömür yardımı gibi farklı birçok yardım için de başvuru yapabilir ve bu yardımları alabilirsiniz.

anaokulu yardım
anaokulu yardım

Anaokulu Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anaokulu yardımından faydalanmak isteyen kişiler bunun için herhangi bir başvuru yapmalarına gerek yoktur. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan kişiler anaokuluna gidecek çocukları için bu yardımdan faydalanabilirler. Yani herhangi bir başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Bu yardımdan anaokuluna gidecek çocukları olan kişiler ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan kişiler faydalanabilirler. Yardımı almak isteyen kişilerin vakıfta kaydı olması yeterlidir. Maddi durumu yetersiz olan kimselerin çocukları eğitim masraflarının çok olması sebebi ile kimi zaman eğitim hayatlarına devam edememektedir. Bu gibi durumlarda devlet yardım eli uzatarak birçok eğitim masrafını karşılamaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan ve çeşitli sosyal yardımlardan faydalanan kişiler bu yardım için ekstra başvuru yapmalarına gerek yoktur. Devletin ayni ve nakdi yardımlarından faydalanan kişiler yine bu yardımdan da kolayca faydalanabilir. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olmayan kişiler bulundukları yerin vakfına giderek başvuru formunu doldurarak kayıt yapabilirler.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan kişiler düzenli olarak gıda, yakacak, eğitim yardımı gibi çeşitli birçok yardımdan faydalanabilirler.

Anaokulu Yardım Parasını Kimler Alabilir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan kişilerin ekstra bir kayıt yapmalarına gerek kalmadan alabileceği bu yardım parası sayesinde anaokuluna giden öğrencilerin eğitim masrafları karşılanmış olacaktır. 3-5 yaş aralığında olan çocuklar için verilecek bu yardım parası muhtaç olan ailelere verilmektedir.

Anaokulu yardım parasını alabilecek olan kişiler;

 • Kronik hasta olan kişilerin çocukları
 • Engelli kişilerin çocukları
 • Şehit, gazi ve asker yakını olanların çocukları
 • İşsiz kimselerin çocukları
 • Dul kadınların çocukları
 • Muhtaçlık sınırının altında kalan kişilerin çocukları

Kısacası yardıma muhtaç kimselerin çocukları bu yardımdan faydalanabilecektir. Üzerlerine herhangi bir gayrimenkulü bulunan kişiler bu yardımdan faydalanamaz.

anaokulu yardım başvurusu
anaokulu yardım başvurusu

Anaokulu Yardım Parası Ne Kadar?

Anaokulu yardım parası için 500 milyon TL bütçe ayıran bakanlık, bu yardımdan 1 milyon çocuğun yararlanacağını duyurmuştur. Okul öncesi eğitimin önemli olduğu bu zamanlarda yardım parası sayesinde çocukların eğitim ihtiyaçları karşılanacaktır.

Yardım parasının yanı sıra ders kitabı ve eğitim materyali yardımı da verecek olan bakanlık, ihtiyaç sahibi tüm ailelere ücretsiz bu imkanları sağlamaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına verilen bu yardım sayesinde pek çok insanın küçük yaştaki çocukları anaokulu eğitimlerini ücretsiz bir şekilde tamamlayabilecektir.

SGK Çocuğu Olanlara Farklı Destekler Sunuyor! İşte Çocuk Desteklerinin Ayrıntıları…

Anaokulu Yardım Başvurusu için Gerekli Evraklar

Anaokulu yardım parasından faydalanmak isteyen kişilerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olması yeterlidir. Yani herhangi bir ekstra başvuruya ihtiyaç yoktur. Kaydı olmayan kişiler ise vakıfa giderek kayıt olabilirler.

İkametgah adresinizin bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek bazı evrakları teslim etmeniz ve başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Teslim etmeniz gereken evraklar şu şekildedir;

 • Kimlik fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane halkının kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Fakirlik belgesi (muhtarlıktan alınan)
 • Kira sözleşmesi
 • Mal beyanına dair belge
 • Gelir ya da gelirsizlik belgesi

Yukarıda istenilen belgelerin yanı sıra ek belgeler de sizden talep edilebilir. Örneğin sağlık problemi olan bir kişinin sağlık kurulu raporu vermesi gibi. Belgeler hakkında daha fazla bilgi almak için ALO 183 ya da ALO 144 arayabilirsiniz.

Anaokulu Yardım Parası Başvuru Şartları

Anaokulu yardım parası almak isteyen kişilerin herhangi bir başvuru yapmalarına gerek yoktur. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydı olan kişiler bu yardımdan otomatik olarak faydalanabilirler. Başvuru için herhangi bir başvuru şartı aranmamaktadır.

Anaokulu Yardım Parası Sorgulama

Anaokulu yadım parasından faydalanacak olan kişiler sorgulama işlemlerini e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirler. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ozel-okul-ogretim-destegi-sorgulama linkini kullanabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu