Yardım Başvurusu

Fakirlik Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır? 2024 e-Devlet Başvuru Formu

Fakirlik Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır? e-Devlet Başvuru Formu, Fakirlik Belgesi Almak İçin Ne Gerekir, Fakirlik Belgesi Formu Nereden Alınır? Muhtardan Alınan Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar? Fakirlik Maaşı Ne Kadar Oldu? Fakirlik Belgesi Nasıl Doldurulur? gibi tüm soruların cevapları yazımızda...

Fakirlik Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır? e-Devlet Başvuru Formu Ülkemiz sosyal devlet anlayışının gereği olarak muhtaç durumda olan insanlara çeşitli yardımlarda bulunarak onların durumlarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar? Fakirlik Belgesi Nasıl Doldurulur gibi pek çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüzde hayat şartlarının pahalı olması, asgari ücretin yetersiz kalması, işsizlik gibi problemler nedeniyle ne yazık ki birçok aile açlık sınırının altında yaşıyor. Kendilerinin ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamıyor, düşük yaşam standartlarında yaşamak zorunda kalıyor. Devlet bu durumdaki ailelere aylık yardımlarda bulunuyor. Ancak bundan faydalanabilmek için de bazı koşulların yerine getirilmesi gerekiyor.

Fakirlik Muhtaçlık Belgesi Nedir?

Açıklanan son rapora göre 4 kişiden oluşan bir ailenin açlık sınırı 7.818 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu miktar bir ailenin 1 ay boyunca geçimini sağlaması, hayatını idame ettirebilmesi için yapması gereken masraflar anlamına geliyor. Ancak ülkemizde çoğu aile bu masrafların birçoğunu karşılayamıyor ve açlık sınırının altında yaşıyor. Bu durumda olan insanlara da devlet destek olmak amacıyla aylık sosyal yardımlarda bulunuyor ve başka bazı kolaylıklar sağlıyor. Bu yardımlardan yararlanmak için de fakirlik/muhtaçlık belgesi temin etmek gerekiyor.

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakirlik Belgesi Almak İçin Gereken Koşullar

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Herhangi bir sosyal güvencenin (SSK- Bağ-Kur, Emekli Sandığı) olmaması
  • Aylık gelirin belirlenen sınırın altında olması
  • Bir gayrimenkul (ev, arsa) sahibi olmamak
  • Araç sahibi olmamak

18 yaş şartı aranmasının sebebi, T.C yasaları tarafından 18 yaşının altında olan her bireyin çocuk sayılması ve çocukların da anne babalarının ya da bir vasinin sorumluluğu ve bakımı altında olmalarıdır. Bu koşulları sağlayan kişiler fakirlik belgesi almak için müracaatta bulunabilirler.

fakirlik muhtaçlık belgesi
fakirlik muhtaçlık belgesi

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Gerekli koşullara uyan kişilerin fakirlik belgesi almak için başvurmaları gereken yer mahalle muhtarlığıdır. Normalde muhtarlar yukarıda belirtilenlerden başka bir belge talep etmezler. Ancak bazı büyük mahallelerin muhtarları başvuran kişinin sigortalı bir işi ya da düzgün bir geliri olmadığını teyit etmek için SGK’dan alınacak bir belge de isteyebilirler.

SGK belgesi ve nüfus cüzdanı ile başvuru yapan kişi bu işlem için hiçbir ücret ödemez. Muhtarlar normalde verdikleri belgeler için ücret talep ederler ancak muhtaçlık belgesi için ücret talep etme hakları yoktur. Bilinmesi gereken diğer şey ise, aile içinde yalnızca 1 kişinin bu yardımdan yararlanma hakkı olduğudur. Ayrıca kişinin durumunda herhangi bir değişiklik olmadığı sürece yardımlar her ay düzenli olarak yatmaya devam eder.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik/muhtaçlık belgesi ihtiyacı olan kişilerin devletten kolaylıkla sosyal yardım alabilmesi için çok önemlidir. Bu belgeye sahip olmayanların yardımlardan yararlanması daha zordur, şartlar yerine getirilmediği takdirde başvuruları kabul edilmeyebilir. Kabul edilse bile ekonomik durumlarının araştırılması bazen uzun zaman alabilmektedir çünkü başvuru yapan çok sayıda insan var. Ancak fakirlik/muhtaçlık belgesi temin edilmesi durumunda başvuru çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kabul edilir.

Ayrıca fakirlik belgesi üniversite öğrencilerinin de işlerine yarayabilir. Bazen maddi sıkıntılar, sağlık sorunları yüzünden öğrenciler okullarına ara vermek, dondurmak zorunda kalabilirler. Eğer herhangi bir sağlık problemi söz konusu değilse sadece maddi sıkıntı yaşanıyorsa öğrenciler de ikamet ettikleri mahalledeki muhtarlıklara gidip başvuruda bulunabilirler. Muhtarlar öğrencinin maddi durumunu araştırdıktan sonra bu belgeyi verebilir.

Muhtaçlık belgesini alan aileler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ya da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yardım başvurusunda bulunabilirler. Aynı zamanda en önemlisi devlet hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirler. Alacakları aylık yardım miktarı ise  2.088 Türk Lirasıdır. Bu aylık, belge sahibi kişilerin adına açılan PTT hesabına veya Ziraat Bankası hesaplarına yatar.

Fakirlik Belgesi Nasıl Doldurulur?

Fakirlik belgesini internet üzerinden indirip bir çıktısını alabilirsiniz. Bu belgede her şey hazırdır, sizin sadece boşlukları doldurmanız gerekir. Bunlar nüfus kayıt bilgileri gibi şahsi bilgilerinizdir. Ancak belgeyi doldurduktan sonra tekrar muhtara götürüp imzalatmanız gerekiyor ya da doldurma işlemini direkt olarak muhtar da yapabilir. Fakirlik belgesinin bir örneğini ise aşağıda görebilirsiniz.

fakirlik belgesi

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

 

Açlık Sınırı Ne Demektir?

Gerekli ve yeterli hayat standardı için gereken minimum geliri ifade etmektedir.

Yoksulluk Sınırı Ne Demektir?

Dört kişilik bir ailenin yapması gereken toplam harcama yoksulluk sınırını ifade etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu