enflasyonemeklilikötvdöviz

e-Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır?

e-Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır?

e-Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır?, Kira yardımı başvurusunu nasıl yapacağını merak edenler için konu hakkında detaylı bir yazı paylaştık. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Kira yardımı nedir? Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Belediye kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kaymakamlık kira yardımı başvurusu nasıl yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

e-Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Dar gelirli muhtaç kimseler için ülkemizde pek çok sosyal yardım yapılmaktadır. Yapılan sosyal yardımlar ihtiyaçlara göre farklılık göstermekte ve ayni ya da nakdi olarak yapılabilmektedir.

Sosyal yardım taleplerini alan ve ihtiyaçlara yönelik cevap vermeye çalışan kurumlar çeşitlilik gösterse de amaç birdir, yani ihtiyaçlara cevap vermektir. Başta belediyeler, kaymakamlıklar olmak üzere özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen pek çok proje bulunmaktadır.

Yoksul ailelerin en büyük sorunlarından biri zaten temel gereksinimlerini karşılamakta zorlanırken bir de barınma ihtiyacının gerekliliğinin olmasıdır. Bu noktada devletin güzel bir sosyal yardımı bulunmaktadır. Yoksul kişilere kira yardımı ile destek olmak…

İhtiyaç sahibi kişilerin varlığı ile birlikte bir de kentsel dönüşüm projesi kapsamında evleri yenilenecek olan vatandaşların varlığı söz konusudur. Devlet her iki durum için de başvuruda bulunan ve başvurusu kabul edilen kişilere nakdi olarak kira yardımı desteğinde bulunmaktadır.

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yardım bakanlığın belirttiği miktarda olurken diğer ihtiyaç sahiplerine yapılan kira yardımı ise ayırılan bütçe ve kişinin durumu dikkate alınarak belirlenmektedir.

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Nasıl Alınır?

Kira Yardımı Nedir?

Ülkemizin sosyal devlet olma anlayışına sahip olması sonucu birçok başarılı sosyal yardım projesi gerçekleştirilmektedir. Gıda yardımından yakacak yardımına, kira yardımından eğitim yardımına kadar hemen hemen her alanda yapılan yardımlar söz konusudur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde kaymakamlık ve belediyelerle yapılan işbirliği ile yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya devam etmektedir.

Kış aylarının en büyük zorluklarından biri barınma imkanı olmayan kişilerin soğukta dışarda yaşamaya çalışmasıdır. Düzenli bir geliri olmayan ihtiyaç sahipleri evlerinde oturmaya devam edebilsinler diye onlara başvurmaları halinde kira yardımı yapılmaktadır. Ayrıca gerekli görülürse yakacak yardımı da yapılarak kişilerin bu kış aylarında evlerinde sıcak bir ortamda günlerini geçirmeleri sağlanıyor.

Kira yardımı sadece ihtiyaç sahibi kişilerin başvuruda bulunması ile değil aynı zamanda kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılıp yeniden yapılacak olan kişilerin başvurması halinde de yapılmaktadır.

Kişiler kira yardımı başvuru taleplerini resmi olarak ilettikten sonra durumları incelenmeye alınır ve bir takım belgelerin ibraz edilmesi istenir. Böylece kira yardımı almaya hak kazanan kişiler doğru bir şekilde tespit edilmeye çalışılır.

Kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılıp yeniden yapılacak olanlar için amaç onların mağdur edilmesini önlemektir. Bu süreci en kolay şekilde atlatabilmeleri için kira yardımı yapılarak destek olunmaktadır.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Fatura Yardımı Kimlere Yapılır? (Güncel)

Yoksula Kira Yardımı Yapan Kurumlar

Kira desteği ile ihtiyaçları bir nebze de olsa karşılamak ve kişilerin soğuk geçen kış aylarında barınma durumlarından yoksun kalmalarını önlemek temel amaçtır.

Aylık düzenli bir geliri olmayan ya da herhangi bir geliri olmayan kişiler başvurdukları ve başvuruları kabul edildiği takdirde kira yardımı alabilirler. Ülkemizde kira yardımı yapan önemli kurumlardan bazıları; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kaymakamlık, Belediye, Dernek ve Vakıflardır.

Özellikle pandemi sürecinde birçok kişi kira yardımı talebinde bulunmuştur. Sadece evleri kira olanlara değil aynı zamanda iş yerleri kira olan esnaflara da kira yardımı imkanı sunulmaktadır.

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira yardımı yapan kurumlar farklı olsa da ya da farklı başvuru süreci içerseler de amaç aynıdır. İşi olmayan muhtaç kişilere öncelikli olarak destek olmak ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilere kira desteği ile hizmet sunmaktır.

Peki hangi kurumlara kira yardımı başvurusu nasıl yapılıyor, birlikte bakalım…

Belediye Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde artık birçok sosyal yardım başvuru talebi e-Devlet sistemi üzerinden alınmaktadır. Belediyeler de yardım projeleri için talepleri e-Devlet sistemi üzerinden kabul etmektedir.

İkamet ettiğiniz il ya da ilçedeki belediyeye ister giderek isterseniz de e-Devlet üzerinden kira yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Belediyeye bizzat gidecek olan kişiler kendilerine verilecek olan sosyal yardım başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmak zorundadır.

Belediyede kira yardımı başvurusu esnasında bir takım belgeler istenmektedir. Bu belgeleri ibraz edebilmeniz için isterseniz öncesinde ALO 153 hattını arayarak istenen belgeleri öğrenebilirsiniz. Amaç yardımın gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişiye verilmesi olduğu için verilecek olan bilgiler ve sunulacak bilgiler önem arz etmektedir.

Belediyeye gitmeden başvurularını yapmak isteyen ve kira desteği talebinde bulunacaklar; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirler. Sistemde çıkacak olan, belediye sosyal yardım başvuru formunda başvuracağınız belediyeyi seçerek devam etmeli ve istenen bilgileri doldurmalısınız. Sonrasında talep edilen yardım türünü seçmeli ve istediğiniz yardımı belirtmelisiniz.

İhtiyaç sahibi kişiler kira yardımı talebinde bulunurken aynı zamanda ihtiyaç duydukları diğer yardımlara da başvuruda bulunabilirler. Çünkü sosyal yardımlar aynı form üzerinde yer aldığı için istenen yardımların seçilmesi yeterli olacaktır.

Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli ihtiyaç sahiplerine kira yardımında bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bu yardımı için henüz internetten bir başvuru talebi süreci bulunmamaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sunmuş olduğu kira yardımı desteğine başvuruda bulunmak isteyen kişiler ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat edebilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları kira yardımı için bütçe ayırmakta ve yardımı da bunun dahilin de yapmaktadır. Kira yardımı bezen tek seferli bazen ise belirli süreli olabilmektedir. İhtiyaç sahibi kişinin durumu dikkate alınarak buna karar verilir.

ALO 183 ya da ALO 144 hattını arayarak kira desteği yardımı hakkında istediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kaymakamlık Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlıklar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte yardım başvurularına cevap vermekte ve çalışmaktadır. Yoksul ailelere kira desteği imkanı sağlayarak onları bir nebze de olsa rahatlatmaktadır.

Kaymakamlıklara giderek kira yardımı başvuru talebinizi iletebilir ve istenen belgeleri ibraz edebilirsiniz. Başvuru formunu doğru doldurmanız ve istenen belgeleri temin etmeniz gerekmektedir.

Kaymakamlık Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Kira Yardımı Başvuru Sorgulama

Kira yardımı başvuru talepleri alındıktan sonra kişinin verdiği bilgilerin doğruluğu tespit edilir. Gerekli tüm incelemeler yapıldıktan sonra kişilerin yardım almaya hak kazanıp kazanmadıkları belirlenir.

Kira yardımı başvurularınızı ortalama bir ay gibi bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Ayrıca başvurularınızın durumunu sorgulamak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.

Belediye Kira Yardımı Sorgulama

Belediyenin kira yardımına başvuruda bulunanlar bizzat başvuru yaptıkları belediyeye giderek sorgulama yapabilirler. Ayrıca belediyelerin kendi sayfalarından da başvuru durumlarını görüntüleyebilmeniz mümkündür.

ALO 153 hattını kullanarak belediyeye bağlanabilir ve sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kira Yardımı Sorgulama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yardım desteğinde bulunmaktadır. İkamet ettiğiniz yerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvurunuzu yapabileceğiniz gibi başvuru durumunuzu da sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

 

Kira Yardımı İçin İkamet Şartı Bulunur mu?

Hayır.

Kira Yardımı Kaç Ay Boyunca Verilir?

12 ay boyunca verilir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.