Yardım Başvurusu

Kömür Yardımı Nasıl Alınır? 2024 Başvuru Nereye Yapılır?

Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Nereye Yapılır? Kömür Yardımı Kimlere Verilmez? Devletten Kömür Yardımı Nasıl Alabilirim? Sosyal Yardım Kaç Torba Kömür Veriyor? Kömür Yardımına Kimler Başvurabilir? Kömür Yardımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? e-Devlet Üzerinden Kömür Yardımı Sorgulama İşlemi

Kömür Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Nereye Yapılır? Yardıma muhtaç dar gelirli ve yoksul ailelere karşılıksız olarak yapılan devlet destekli yakacak yardımını ifade eder. Kömür yardımı kapsamında yardımda bulunacak ailelerin belirlenmesi için öncelikle muhtaç ailelere ısınma amaçlı kömür yapılmasına ilişkin karar kapsamında ailelerin ihtiyaç durumları belirlenir.

Yapılacak yardımın tutarı, belirlenen kriterlere göre değişiklik gösterir ve ailelerin muhtaçlık durumuna göre farklı değişkenler göz önünde tutularak hesaplama yapılır. Hesaplama yapılırken baz alınan kriterler arasında; ailedeki kişi sayısı, ihtiyaç ve muhtaçlık oranı, verilen kömürün ısı değeri, kömür yardımı başvurusu yapan kişinin yaşadığı bölgedeki iklim şartları gibi faktörler yer alır.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal yardımlaşma kömür yardımı verilecek aileler, genellikle belediyeler, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ile muhtarlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda belirlenir. İncelemelerle birlikte muhtarlıklardan kişilere fakirlik belgesi verilmektedir. Fakirlik belgesi ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesinde ve başvuru sürecinin hızlanmasında belirleyici rol oynar.

Büyükşehirlerde herhangi bir mağduriyet durumu oluşmaması adına, sigortalı kişilere kömür yardımı başvurusunda bulunma hakkı tanınmıştır. Bu bağlamda ihtiyaç sahibi, kimsesiz ve yoksul kişiler kömür yardımı başvurusu yapılabilmektedir. Dosyada yer almadığı halde kömür yardımı talebinde bulunacak kişilerin de dilekçe aracılığıyla başvuruda bulunması mümkündür. İhtiyaç sahipleri başvuru taleplerini dilekçeleriyle birlikte Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının yanı sıra; sivil toplum kuruluşları, valilikler, kaymakamlıklar ve belediyelere de iletebilirler.

Kömür Yardımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Sigortalılara kömür yardımı kapsamında, yakacak ihtiyacı sosyal devlet anlayışının bir unsuru olarak verilen yardımlarla giderilecek kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında önceden oluşturulmuş dosyalarının olması gerekir. Bu dosya, kömür yardımından faydalanabilmek için aranan ilk koşuldur. Dosya, muhtarların verdiği yoksulluk listeleri kapsamında şekillendirilir.

Ancak maddi gücünün ısınmak için yeterli odun ve kömürü satın alabilecek durumda olmadığını düşünen ve ihtiyaç sahibi dosyası bulunmayan kişiler de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ithafen oluşturdukları dilekçeyle kömür yardımı başvurusu yapabilir. Bu başvuru esnasında mutlaka başvuruda bulunan kişilerin ekonomik ve sosyal açıdan yoksunluk durumda oldukları, muhtarlar tarafından teyit edilmelidir.

Kömür yardımından yararlanılabilmesi için hane halkında kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3 ünden az olması gerekir. Yani, aile üyelerinin her biri için asgari ücretin üçte birinden az bir miktar düşmelidir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacak direkt başvurularda kişilerden herhangi bir özel belge talep edilmemektedir. Bu bağlamda başvuruda bulunan adayların nüfus cüzdanın aslı ve fotokopisiyle birlikte yardım talebini belirten dilekçeleri aracılığıyla ilgili kurum ve kuruşlara gitmeleri şartı mevcuttur. Dilekçe genellikle, yardım talebinin açıkça ifade edildiği kısa bir açıklamadan oluşur.

Asgari 500 kilogram ağırlığında sağlanan kömür yardımında net tutar, başvuru sahibinin ihtiyacı ve şartlara göre mütevelli heyeti tarafından belirlenir.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır? Fatura Yardımı Kimlere Yapılır? (Güncel)

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılır?

Sigortalı kömür yardımında faydalanma hakkı kazanan kişilere, muhtaç ailelere ısınma amaçlı kömür yapılmasına ilişkin karar kapsamında illere göre dağıtılacak kömür miktarı Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir. Kömür yardımıyla verilen kömürlerin miktarının kişilere çok gelmesi durumda satışının yapılması kesinlikle yasaktır. Kişiler fazla kömürlerini saklayabileceği gibi muhtarlık ya da ilgili kurumlara başvuru yaparak fazla olan miktarın iadesini yapabilmektedir.

Kömür yardımı teslimatlarının sırası muhtaç ailelerin ihtiyaç durumunun acillik derecesine göre listelendirilir ve vakıflar aracılığıyla dağıtılır. Bu bağlamda vakıflara yapılan kömür iletimleri; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca belirlenen kriterlere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından uygun görülen sevkiyat programı kapsamında gerçekleştirilir. Genel olarak kömür yardımı yılda bir kez, kış dönemi öncesinde dağıtılır.

kömür yardımı
kömür yardımı

Kömür Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Bazı kömür yardımı ile ilgili kurum, kuruluş ve vakıflar başvuru sürecini kendi internet sayfalarında paylaşıyor. Kömür yardımı başvurusunun sürecini takip etmek isteyen kişilerin öncelikli adım olarak bu sitelerdeki sorgulama işlemine başvurmaları sağlıklı bir yöntem olacaktır. Ancak bu kömür yardımı sorgulama işlemi tüm il ve ilçelerdeki ilgili kurum, kuruluş ve vakıflar için geçerli bir yol değildir.

Kömür yardımı başvurusunu sorgulama hakkı aynı zamanda T.C. kimlik numarasıyla başvurulan ilgili vakıflar aracılığıyla da yapılabilmektedir.

e-Devlet Üzerinden Kömür Yardımı Sorgulama İşlemi

Kömür yardımında bulunan adaylar, kömür yardımı sorgulama işlemini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama kapsamında e-Devlet üzerinden de gerçekleştirebilir.,

  • Sorgulama işlemi için öncelikle yazının devamında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklamak gerekiyor.

s1kmeilhadk1n1pncghibp7ytniosd7ujgihcfol.png

  • Aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada yer alan “Kimliğimi şimdi doğrula” sekmesine tıkladıktan sonra e-Devlet giriş ekranıyla karşılaşılır. Sisteme giriş için e-devlet şifresi, internet bankacılığı, mobil imza, T.C. kimlik kartı gibi yöntemlerinden herhangi biri tercih edilebilir.

  • Yukarıda bahsi geçen yöntemlerden herhangi biri aracılığıyla sisteme giriş yapılmasının ardından kömür yardımı sorgulama işlemi tamamlanır. Bu aşamada açılan sayfada yapılan yardımın miktarı ile zamanı görüntülenir.

E-Devlet üzerinden kömür yardımı sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Tıkla Öğren

Bebekler İçin Bez ve Mama Yardımı

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Nasıl Başvurulur?

 

Kömür Yardımının Çıkıp Çıkmadığını Nasıl Anlarız?

e-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Adıma Yatan Herhangi Bir Sosyal Yardım Var mı?

PTT giderek yardımın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Slm esim 100/60.derecelik bir raporla devletin Yapmış olduğu tüm yardımlardan yararlanabiliyormu acaba geçen yıl cok zor mağduriyet yaşadık kömür ve erzak bakımından bu sene için kömür ve diyer yardımlar için yardımcı olmanızı temenni ederim tesekkurlerr

  2. Selamın aleyküm iki yıldır işsizim kredi borcum genel borçlarım var yeni işe girdim iyice borçlar çoğaldı kömür talebim olacaktı erzak nakdi para nasıl uygun görülürse iyice bunaldım artık bu yıl kömür alamadım başvuruya gittim sonuç alamadım kömür verilirse seviniriz allah rızası için saygılarımla lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu