Sorgulamalar

2024 Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu, Sosyal Yardım Başvurusu Çıktığını Nasıl Öğrenebilirim? Sosyal Yardım Parası Yattı mı Nereden Öğrenebilirim? Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Belli Oluyor? E-Devlet Aile Destek Başvurusu ve daha fazlası hakkında tüm bilgiler yazımızda...

Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama; Sosyal yardımlar maddi ve manevi destekli olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Sosyal yardım başvurusu hakkında bilgi verdiğimiz yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Ülkemizde kurumların yaptığı yardımlar, Belediyelerin yaptığı sosyal yardımlar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yaptığı yardımlar, Vakıflar Genel Müdürlüğünün yaptığı yardımlar gibi soruların cevabı yazımızda…

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru ve Sorgulama

Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi süreci zorlu geçmektedir. Geçimlerini sağlamada zorluk çeken vatandaşlar devletin sağladığı sosyal yardımlara başvurularda bulunmaktadır. Pandemi sürecinde işsiz kalan ya da temel ihtiyaçlarını karşılamada zorluk çeken kişiler için sosyal yardımlar büyük bir fırsattır.

Dar gelirli ihtiyaç sahipleri asgari ihtiyaçlarını karşılamak adına çeşitli sosyal yardımlara başvuruda bulunmaktadır. Birçok kurum, dernek ya da vakıf sosyal yardım amaçlı çeşitli yardımlar yapmaktadır. Başta Belediyeler olmak üzere yardımda bulunan her kurumun temel amacı ihtiyaç sahiplerinin en azından asgari ihtiyaçlarını karşılamaktır.

e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

Ülkemizde Kurumların Yaptığı Yardımlar

Ülkemizde belediyeler başta olmak üzere pek çok kurum ayni ve nakdi yardımda bulunmaktadır. Sizler için hangi kurum hangi yardımları sağlıyor tek tek ele aldık, gelin birlikte bakalım…

Belediyelerin Yaptığı Sosyal Yardımlar

Belediyelerin vatandaşlara sağladığı sosyal yardımlar; gıda yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, eğitim masrafları yardımı, kırtasiye yardımı, eşya ve para yardımı, afetzedelere yapılan sosyal yardımlar, kimsesiz kalmış kişilere yapılan yardımlar, dul kadın ve yetimlere yapılan sosyal yardımlar, engelli bireylere yönelik yardımlardır.

Ayrıca yaşlılar için evde bakım hizmetleri, mültecilere yapılan yardımlar, şehit ve gazi yakınlarına yapılan yardımlar, kronik hastalar için yapılan yardımlar, sosyal destek yardım kartı dağıtımı ve daha birçok yardım mevcuttur.

Aylık geliri asgari ücretin 1/3 ve altı olan kişiler sağlık yardımı, eğitim yardımı, gıda yardımı gibi belediyeler tarafından yapılan tüm yardımlara başvurabilmektedir.

Belediyeler sosyal devlet anlayışı gereği sınırları içerisinde ikamet eden bireylerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak zorundadır. Özellikle de yoksul ve dar gelirli ailelerin ihtiyaçları öncelik sırasında ilk sırada yer almaktadır.

Belediyeler tarafından yapılan yardımlarda kişinin durumu ve ihtiyaç duyduğu sosyal yardıma göre planlama yapılmaktadır. Bütçeleri el verdiğince ihtiyaç sahibi ailelere yardım elini uzatan belediyeler hizmette sınır tanımaktadır. Tekerlekli sandalye, bakıma muhtaç hasta kişilerin tıbbi ihtiyaçları ya da giysi erzak yardımı gibi yardımlar yine belediyelerin bütçeleri kapsamında yaptığı yardımlar arasında yer almaktadır.

Sosyal yardımlara baktığımızda sosyal yardım destek kartı dar gelirli ailelerin en çok kullandığı yardım türüdür diyebiliriz. Sosyal yardım kartına ihtiyaç sahipleri başvurularını yapmakta ve yaptıkları başvurular gerekli incelemelerden geçtikten sonra başvuru durumları onaylananlar bu karttan faydalanabilmektedir.

Başvuruları onaylanan kişiler sosyal yardım destek kartı ile belediyelerin anlaşmış olduğu marketlerden yine belediyelerce sosyal yardım kartlarına yüklenmiş olan limitlerinden harcayabilmektedir.

Sosyal yardım kartı sadece temel gereksinimler için kullanılmaktadır. Yani alkol ya da tütün ürünlerini sosyal yardım destek kartı ile alamazsınız.

sosyal yardım başvurusu
sosyal yardım başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Yaptığı Yardımlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından farklı başlıklar altında sosyal yardımlar verilmektedir. Bu sosyal yardımlar kişinin ihtiyaç durumu dikkate alınarak verilmekte ve başvurular bu doğrultuda incelenmektedir.

Pandemi döneminde işsiz kalan ya da hastalık nedeniyle çalışamayan kişiler geçimlerini sağlama epey zorlandılar. Bu noktada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başvuruda bulunan ihtiyaç sahiplerine 1.100 TL para yardımı yapıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bazı sosyal yardımlar; gıda yardımı, odun – kömür yardımı, kıyafet yardımı, para yardımı, eğitim yardımı, sağlık yardımı, SSPE maaşı yardımı, SUY yardımı, SED yardımı, engelli bireylere yönelik maaş yardımı, dul ve yetimler için aylık yardımı yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetlerin yaptığı diğer yardımlar ise; 65 yaş üstü aylığı, pandemi yardımı, kronik hastalıklara yönelik yardımlar ve doğum parası yardımı gibi yardımlardır. Ayrıca pandemi yardım parası sayesinde birçok vatandaşı zor durumdan kurtaran Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kimsesiz ve gelirsiz kişilerin de yardımcısı olmuştur.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Yaptığı Yardımlar

Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal yardımlarda bulunan kurumlardan biridir. Pek çok yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaçlık aylığı ile de dar gelirli ailelere destek olmaktadır.

Yapılan yardımlar; gıda ve aşevi hizmeti, fakirlik maaşı, eğitim ve burs yardımı, vakıfevi hizmeti gibi yardımlardır.

Aylık geliriniz temel gereksinimlerinizi karşılamaya yetmiyorsa ya da herhangi bir geliriniz yoksa sizler de Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal yardımlar hizmetlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü hem bakıma ihtiyaç duyan yaşlılara hem de dul ve yetimlere yardım elini uzatmaya devam ediyor.

Ülkemizde çoğu bölgede aşevleri kuran Vakıflar Genel Müdürlüğü bu sayede ihtiyaç sahibi ya da kimsesiz muhtaç kişilere sıcak yemek yeme imkanı sunmaktadır. Ayrıca farklı projeleri olan müdürlüğün eğitim ve burs yardımları sayesinde okuma imkanı olmayan ya da okumakta zorlanan kişilerin ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Dernekler, Vakıflar ve İş Adamları Tarafından Yapılan Yardımlar

Ülkemizde belediyeler başta olmak üzere farklı birçok kurum ve kuruluş tarafından sosyal yardımlar sağlanmaktadır. Dar gelirli kimseler bu sosyal yardımlar sayesinde bir nebze de olsa rahatlamaktadır.

Sosyal yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar farklı dernek ve vakıflardan yardım alabilecekleri gibi zengin iş insanlarından da yardım alabilmektedir.

Dar gelirli muhtaç kimseler para yardımından kira yardımına kadar farklı türdeki yardımlara başvuruda bulunabilmektedir. Peki ülkemizde yoksul vatandaşlara yardım eden kurumlardan bazıları nelerdir diye bakacak olursak; İHH İnsani Yardım Vakfı, TOÇEV, Türkiye Sokak Çocukları Vakfı, Çare Derneği gibi dernek ve vakıflardır.

Belediye Yardım Başvuru Yöntemi

Belediyelerin yapmış olduğu sosyal yardımlardan yararlanmak için ikamet ettiğiniz il ya da ilçedeki belediye binasına gidebilirsiniz. Belediyelerde ilgili birime başvurarak sosyal yardım talebinizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Hizmetler Müdürlükleri de aynı hizmet başvurusu için talepleri kabul etmektedir.

Sosyal yardımlardan kolayca ve hiçbir yere gitmeden e-Devlet üzerinden yapmak isteyenler; https://www.trkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirler.

Hangi sosyal yardım türünden faydalanmak istediğiniz başvuru formunda belirtmeniz gerekmektedir. Ayrıca istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız çok önemlidir.

Sosyal yardım başvurusu hakkında bilgi almak için ALO 153 hattını kullanabilirsiniz.

sosyal yardım başvurusu
sosyal yardım başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Başvuru Yöntemi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuru talebinizi oluşturabilmeniz mümkündür.

Pandemi yardım parası başvurusu için e-Devlet üzerinden başvurular alınmaktadır. Bunun için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu linkini kullanabilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Yardım Başvuru Yöntemi

Dernek ve vakıfların sağlamış olduğu sosyal yardımlardan faydalanmak için Vakıflar Genel Müdürlüğüne ya da bölge müdürlüklerine e posta göndermek gerekmektedir.

Başvurmak istediğiniz dernek ya da vakfa gidebilir ya da resmi internet sayfalarından iletişime geçerek talebinizi oluşturabilirsiniz. Eğer iş adamlarının sağladığı yardımlardan yararlanmak istiyorsanız iş adamlarının şirketlerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Kira Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Nasıl Alınır?

 

Sosyal Yardımlara Başvurmak İçin Gelir Durumu Nasıl Olmalıdır?

Aylık geliri asgari ücretin 1/3 ve altı olan kişiler başvuru yapabilirler.

Belediye Yardım Bilgisi Danışma Hattı Nedir?

ALO 153 hattı üzerinden danışma hizmeti alarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu