Yardım Başvurusu

Ölüm Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır? 2024 Ölüm Aylığı Başvurusu e-Devlet

Ölüm Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır? Ölüm Aylığı Başvurusu e-Devlet, SGK Ölüm Aylığı Sorgulama, SGK Ölüm Aylığı Başvurusu, e-Devletten Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? SGK Ölüm Aylığı Ne Kadar? Ölüm Aylığı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır ve daha fazla sorunun cevabı yazımızda...

Ölüm Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır? Ölüm Aylığı Başvurusu e-Devlet; Ölüm aylığı başvurusunu nasıl yapabiliriz gelin birlikte bakalım… Bu yazımızda Ölüm aylığı nedir, e-Devlet ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır, kimlere ölüm aylığı bağlanır, SGK ölüm aylığı sorgulama, SGK ölüm aylığı başvurusu için gerekli belgeler, SGK ölüm aylığı ne kadar, dul aylığı kesilme nedenleri nelerdir, yetim aylığı kesilme nedenleri nelerdir, ölüm aylığı başvurusu kaç günde sonuçlanır, anne ve baba yetim aylığı kesilme nedenleri gibi pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz…

Ölüm Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır? Ölüm Aylığı Başvurusu e-Devlet

Kadın erkek fark etmeksizin vefat eden kişinin hayatta kalan eşine ölüm aylığı bağlanır. SGK tarafından verilen ölüm aylığı ilk olarak vefat eden kişinin eşine ve çocuklarına verilir.

Vefat eden kişinin eşi ve çocukları yoksa anne ve babası da ölüm aylığı için başvuruda bulunabilir. Ölüm aylığı diğer adıyla dul ve yetim aylığı vefat eden kişi sigortalı ise verilir.

Vefat eden sigortalı kişinin çocuklarına ise yetim aylığı bağlanır. Çocukların kız ya da erkek olması fark etmez. Yani cinsiyet ayrımı yapılmadan yetim aylığı verilir.

Ölüm aylığı başvurusu Sosyal Güvenlik İl Merkez Müdürlüklerine yapılmalıdır.

ölüm aylığı
ölüm aylığı

Ölüm Aylığı Nedir?

Sigortalı olarak vefat eden kişinin yakınlarına SGK tarafından ölüm aylığı verilir. Hak sahibi yakınları vefat eden kişinin eşi, çocukları, anne ve babasıdır. Ölüm aylığı belirli şartları taşıyan kişilere verilir. Yani herkese ölüm aylığı verilmez.

Ölüm aylığının diğer adı dul ve yetim maaşıdır. Dul maaşı alabilmek için vefat eden sigortalı kişi ile hak sahibi eşinin arasında yasal evlilik bağının bulunması gerekmektedir. Yani aralarında resmi nikah bulunmayan eşler ölüm aylığı alamaz.

Cenaze Yardım Parası Nasıl Alınır? Cenaze Ölüm Ödeneği Başvurusu

e-Devlet Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal güvenlik il merkezlerine yapılan ölüm aylığı başvurusu esnasında vefat eden kişinin hak sahibi yakınları başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formunu doldurduktan sonra talep edilen belgeleri de ilgili kuruma teslim ettikten sonra ölüm aylığı için başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

e-Devlet sistemi üzerinden ölüm aylığı başvurusu ön başvurudur. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

Kimlere Ölüm Aylığı Bağlanır?

Ölüm aylığının bağlanması için vefat eden kişinin taşıması gereken şartlar;

 • Yaşlılık, malullük ya da ölüm sigortası priminin en az 1800 gün için bildirilmiş olanlar
 • 4/1 (A) sigorta koluna sahip her türlü borçlanma süreleri dışında en az 5 yıl için sigortalı olan ve toplam 900 günlük yaşlılık, malullük ya da ölüm sigortası primi bildirilmiş olanlar

Hak sahiplerinin ölüm aylığı alabilmesi için yazılı istekte bulunması gereken durumlar ise;

 • Yaşlılık aylığı, malullük veya vazife malullüğü alırken veya kendilerine aylık bağlanmasına rağmen henüz işlemleri tamamlanmadan vefat edenler
 • Yaşlılık aylığı, malullük veya vazife malullüğü bağlanan kişilerin sigortalı işe girmeleri yüzünden kesilmiş iken vefat edenler

İlk olarak ölüm aylığı vefat eden kişinin eşine ve çocuklarına bağlanır. Eş ve çocuklardan geri kalan hisse şeklinde de vefat eden kişinin anne babasına ölüm aylığı bağlanıyor.

Vefat eden kişinin eşi %50 oranında ölüm aylığı alırken çocuklarının olmaması durumunda %75 oranında ölüm aylığı alır.

Vefat eden kişinin kız çocukları var ise evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yetim aylığı almaya devam eder. Erkek çocuklar ise eğitim görmüyorsa 18 yaş, lisede ise20 yaş, üniversitede eğitim görüyorsa 25 yaşını doldurana kadar yetim aylığı alırlar.

%60 engel oranına sahip malul erkek çocuklar evlenseler dahi ölüm aylığı almaya devam ederler. Vefat eden sigortalının anne ve babası da ölüm aylığı alabilir. 65 yaş altında olan anne ve baba için ölen kişinin eşinden ve çocuklarından arta kalan hisse ölüm aylığı olarak bağlanır.

65 yaş üstünde olan anne babalar için ise hane halkı toplam geliri asgari ücretten az olan ve herhangi bir gelir bağlanmamış olan anne babalara vefat eden kişinin eşinden ve çocuklarından hisse kalmamış olsa dahi ölüm aylığı alabilirler.

ölüm aylığı kimlere bağlanır
ölüm aylığı kimlere bağlanır

Ölüm Yardımı Parası – Cenaze Yardım Parası Sorgulama

SGK Ölüm Aylığı Sorgulama

SGK ölüm aylığını SGK resmi internet sitesi üzerinden, e-Devlet sisteminden ve ALO 170 SGK Çalışma Hayatı İletişim Merkezinden sorgulatabilirsiniz.

e-Devlet sisteminden ölüm aylığını sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

SGK Ölüm Aylığı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Vefat eden kişinin hak sahibi yakınları ölüm aylığına başvurabilmek için birtakım belgeleri ilgili kuruma teslim etmesi gerekmektedir. Başvuruda istenilen belgeler;

 • Gelir belgesi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Engelli çocuklar için sağlık kurulu raporu
 • Çocukların öğrenim belgesi
 • Ziraat Bankası hesap numarası
 • Vasi tayin edilen hak sahipleri için vasi ilamı
 • SGK dan alınan gelir ya da gelirsizlik belgesi
 • Beyan ve taahhüt belgesi

SGK Ölüm Aylığı Ne Kadar?

Ölüm aylığı vefat eden kişinin almış olduğu maaşa göre değişiklik göstermektedir. Yani vefat eden kişinin eşi, çocukları veya anne babasının ne kadar maaş alacağı ölen kişinin aldığı maaşa bağlıdır.

Ayrıca ölüm aylığı hesaplaması vefat eden kişinin bağlı olduğu sigorta koluna göre de değişiklik göstermektedir.  Yani SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı sigorta kollarına bağlı olan kişinin ölüm aylığı hesaplamaları farklı olacaktır.

Vefat eden kişinin eşine %50, çocuklarına %50 oranında ölüm aylığı bağlanır. Eğer vefat eden kişinin çocukları yok ise eşine %75 oranında ölüm aylığı bağlanıyor.

sgk ölüm aylığı
sgk ölüm aylığı

SGK Cenaze ve Ölüm Yardımı Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Dul Aylığı Kesilme Nedenleri Nelerdir?

Dul aylığının kesilme nedenleri; tekrar evlenme ve T.C. vatandaşlığından çıkma ya da çıkarılma durumudur. Bu iki durumdan ötürü dul aylığı alan kişinin maaşı kesilir.

SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı kapsamında işe giren kişilerin aldığı dul aylıkları kesilmemektedir. Fakat kendilerine bağlanmış olan dul aylığının bağlanma oranları değişmektedir.

Yetim Aylığı Kesilme Nedenleri Nelerdir?

Yetim aylığı kesilme nedenleri;

 • Evlenme
 • Türk vatandaşlığından çıkarılma
 • Sigortalı bir işe girme
 • Erkek çocukların yaş sınırını doldurması

Erkek çocuklar eğitim görmüyorsa 18 yaşına kadar, lise de eğitim görüyorsa 20 yaşına kadar, üniversitede eğitim görüyor ise 25 yaşını doldurana kadar yetim aylığı almaya devam ederler.

Malul erkek çocukları ise evlenseler dahi yetim aylığı almaya devam ederler.

Ölüm Aylığı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Vefat eden kişinin hak sahibi yakınlarına ölüm aylığı için başvurma hakları tanınır. Ölen kişinin vefat tarihinden sonraki takip eden ay itibari ile ölüm aylığına başlanır.

e-Devlet Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Anne ve Baba Yetim Aylığı Kesilme Nedenleri

Anne ve babanın almış oldukları yetim aylığının kesilme nedenleri;

 • T.C. vatandaşlığından çıkma ya da çıkarılma
 • Evlenme
 • Net asgari ücretten daha fazla maaş alabilecekleri bir işe girme

Burada şunu belirtmeliyiz ki anne başkasıyla evlenirse yetim aylığı kesilirken babanın başkasıyla evlenmesi durumunda almış olduğu yetim aylığı kesilmez. Vazife ve harp malullerinin anne ve babalarının yetim aylığı işe girseler dahi kesilmez.

Vazife ve harp malullerinin anneleri evlense dahi almış oldukları aylıklar kesilmez.

 

Ölüm Aylığını Hangi Kurumdan Alırız?

Sosyal güvenlik kurumundan alabilirsiniz.

Ölüm Aylığı e-Devlet Üzerinden Sorgulanabilir mi?

Evet.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu