Edevlet.net

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Devlet, yardıma muhtaç olan aileler ile engelli ve çocuklara, her sene düzenlenen miktarda yardımda bulunur. Muhtaç aylığı olarak adlandırılan bu yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar, gerekli koşulları sağladıklarına dair belge ve kanıtları ilgili devlet dairelerine sunmalarının ardından başvuru yapmaya ve uygun görülmeleri halinde bu yardımdan faydalanmaya hak kazanırlar. Ancak günümüzde yoğun olarak başvuru yapılan bu sosyal yardım şekli ile alakalı birtakım bilgi kirlilikleri mevcut. Bu sebeple, söz konusu yardımın prosedürlerinin ne şekilde uygulandığı hakkında fikir sahibi olmak, yardımdan faydalanabilmek adına önem taşıyor.

Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

Devlet, düzenli bir gelire sahip olmayan, yardıma ihtiyaç duyduğunu tespit ettiği vatandaşlara sosyal yardımlarda bulunur. Bu yardımlar, nakdi yardımlar (para yardımı) şeklinde olabilirken, ayni yardımlar (gıda, giyecek, kömür) şeklinde de olabilir. Yoksulluk maaşı, bir nakdi yardım çeşididir.

Muhtaç aylığı, devletin belirlediği kriterleri taşıyan vatandaşlara ödenir. Bu kriterler, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerekli kanun ve yönetmeliklere göre tespit edilmiştir.

Fakirlik maaşı;

 • Sosyal güvence sahibi olmayanlara,
 • Bir gelire sahip olmayan ya da toplam aylık geliri yoksulluk sınırının altında kalanlara,
 • Anne babası ölmüş olan 18 yaşından küçük çocuklara,
 • Devletçe bağlanmış bir maaşı olmayanlara (dul, yetim maaşı gibi),
 • Mahkeme kararı ile ya da kanunla bakım altında olmayanlara,
 • Yüzde 40 ve üzerinde iş gücü kaybına uğramış engelli yoksul olanlara,
 • Taşınır ya da taşınmaz malı olmayanlara bağlanır.

Fakirlik Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

Başvuruyu 3 şekilde gerçekleştirmek mümkündür. Başvuru;

 • Vakıflar Genel Müdürlüğüne bizzat giderek,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait resmi site üzerinden online bir şekilde ya da
 • Posta yolu ile gerçekleştirilebilir.

Fakirlik maaşı için gerekli evraklar:

 • Muhtaçlık aylığı başvuru formu
 • Engelliler için özür durumunu belirten sağlık raporu
 • Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı fotokopisi

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yoksulluk maaşı için öncelikle yapmanız gereken başvuru formunu doldurmaktır. Engel durumunuz söz konusu ise, en az %40 engelli olduğunuzu belirten sağlık raporunu yoksulluk maaşı başvuru formuna eklemeniz gerekir. Engeliniz yoksa bu belgeye gerek yoktur.

Engelli sağlık raporunun nasıl alındığına dair detaylı bilgi için TIKLA!

Tüm belgelerinizi tamamladıktan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğüne gidebilir ya da posta yoluyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuruda sizden PTT ya da Ziraat Bankası üzerinden hesap açmanız istenir. Alacağınız aylıklar açtığınız hesaba yatar.

1. Vakıflar Genel Müdürlüğüne bizzat başvurarak

Bizzat başvuru yapabilmeniz için Vakıflar Genel müdürlüğüne gidip fakirlik maaşı almak istediğinizi söyleyin. Muhtaç aylığı başvuru formunu oradan temin edebilirsiniz. Sağlık raporunuz ve kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı fotokopinizi de başvuru formuna ekleyerek Vakıflar Müdürlüğüne teslim ederek başvurunuzu gerçekleştirmiş olursunuz.

2. Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden

Fakirlik maaşı başvuru formunu VGM resmi sitesinden temin etmeniz mümkündür. Burada tüm başvuru süreci online olarak yapılmaz, yalnızca süreç için gereken başvuru evrakları online olarak temin edilebilir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden başvuru formunu temin etmek isterseniz;

Aşağıda paylaştığımız bağlantı adresine girip sitenin üst kısmında göreceğiniz seçeneklerden ”faaliyetler” seçeneğine gelip ”hayır hizmetleri” başlığı altındaki ”muhtaç aylığı” seçeneğini tıklayın.

Karşınıza çıkan sayfanın altında listelenmiş formları göreceksiniz. İhtiyacınız olan forma tıklayın.

blank    blank

Formun çıktısını alıp eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra posta yoluyla ya da bizzat Vakıflar Müdürlüğüne teslim edebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğüne sitesine giriş yapmak için TIKLAYINIZ!

3. Posta yolu ile başvuru

Fakirlik maaşı başvuru formunu Vakıflar Genel Müdürlüğünden bizzat temin ederek ya da web sitesi üzerinden çıktısını alarak doldurup ilaveleri ekleyerek Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait Milli Müdafa Caddesi No:20 Kızılay/ Ankara posta adresine gönderebilirsiniz.

Muhtaç Aylığı Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından size verilen bu formda yoksulluk yardımından faydalanmak isteğinizle alakalı bir beyan bulunur. Bu beyanın alt kısmına telefon numaranızı yazıp imzalayın. Beyanın altında başvuran kişinin kişisel bilgilerinin bulunması gerekir. Sonrasında belirtilmesi zorunlu bilgiler;

 • Ad, soyad,
 • Cinsiyet,
 • T.C. kimlik numarası,
 • Baba adı,
 • Nüfusa kayıtlı olunan il, ilçe, mahalle/köy,
 • Yazışma adresi şeklindedir.

Başvuracak olan muhtaç kişi yetim ise formda cevaplayacağı bilgiler:

 • Muhtaç yetim çocuğun durumu (annesi ölü/ babası ölü/ babası şehit)
 • Aile mahkeme kararı ile ayrı ise nafaka durumu (nafaka alınıyor/ nafaka alınmıyor)
 • Sosyal güvenlik kapsamında olup olmadığı (kapsamında/ kasamında değil)
 • Kamu kurum ve kuruluşlarınca bakım altında olup olmadığı (bakım altında/ bakım altında değil)
 • Muhtaç yetim çocuğun ailesinin bir aylık geliri (geliri yoktur/ geliri 0-100 TL arası/ geliri 100-200 TL arası/ geliri 200 TL’nin üstü)

Başvuracak olan muhtaç kişi engelli ise formda cevaplayacağı bilgiler:

 • Muhtaç engelli kişinin özür oranı (%40 ile %59 arası/ %60 ile %70 arası/ %80’in üstü)
 • Muhtaç engelli kişinin evli ya da bekar olması (evli/ bekar)
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında olup olmadığı (kapsamında/ kapsamında değil)
 • SHÇEK’de (Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu) evde bakım ücreti alıp almadığı (bakım ücreti alıyor/ bakım ücreti almıyor)
 • Kamu kurum ve kuruluşları tarafından bakım altına alınıp alınmadığı (bakım altına alındı/ bakım altına alınmadı)
 • Muhtaç engelli kişinin bir aylık geliri (geliri yoktur/ geliri 0-100 TL arası/ geliri 100-200 TL arası/ geliri 200 TL’nin üstünde)

Muhtaç Aylığı Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yoksulluk maaşınızın yatıp yatmadığını kontrol etmek için e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle (mobil imza, e imza, kimlik kartı, internet bankacılığı gibi seçeneklerle de giriş yapmanız mümkün) girdikten sonra ana sayfada bulunan arama motoruna ”muhtaç aylığı” yazıp aratın.

blank

”Kişi yardım bilgisi sorgulama” seçeneğine tıklayın. Sorguyu kim için yaptığınızı seçin. Kendiniz için yapıyorsanız direkt bilgi ekranına yönlendirileceksiniz. Çocuğunuz için sorgulama yapıyorsanız, çocuğunuzun T.C. kimlik numarasını girip sorguladıktan sonra çocuğunuzun bilgilerinin bulunduğu ekrana yönlendirileceksiniz.

blank

Muhtaç aylığınızla ilgili sorgulamak istediğiniz bilgileri karşınıza çıkacak olan ekranda görebilirsiniz.

Online sorgulama dışında 0312 415 50 00 numaralı telefonu arayarak da yoksulluk maaşıyla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı ALO 183 hattı üzerinden muhtaç aylığı ile ilgili her türlü sorgulamayı yapabilirsiniz.

Fakirlik Maaşı Ne Kadar?

2021 yılı itibarıyla muhtaç engelliler ile yetim çocuklarının tümüne devlet tarafından aylık olarak 967,07 TL ödeme yapılmaktadır.

Fakirlik Maaşı Ne Zaman Yatar?

Fakirlik maaşına hak kazananlar, maaşlarını her ay düzenli olarak banka hesapları üzerinden alabilirler.

Fakirlik Maaşı Nasıl Alınır?

Muhtaç aylığı için başvuru yapan ve tüm prosedürleri tamamlayıp başvurusu onaylanan ve muhtaç aylığına hak kazanan kişiler, PTT ve Ziraat Bankası’nda açılan hesap üzerinden aylıklarını alabilirler. Muhtaç aylıkları, belirtilen bankalara ait bankamatiklerden ya da bankadan vezne aracılığıyla talep edilebilir.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. blank yasar sert dedi ki:

  3cocukla ortada kaldik

 2. blank Ferdi bora dedi ki:

  Çalışmıyorum ailemin geçimini sağlayamıyorum yardim bekliyorum devletimden

 3. blank Sıdıka mirza dedi ki:

  Benim hiç gelirim yok bn fuarlarda tezgahta yövmiyeyle çalışıyorduk 2 aydır evdeyim ve hiç bir gelirim yok komşularımın getirdiği erzak la geçiniyorum bn yarddimciolursaniz sevinirim 2 çocuğum var doğru dururust ihtiyaçlarını alamiyorum kirazıyım ev sahibim kira yüzünden evden cikariyo yokluktan çıkıyor

 4. blank Raziye dedi ki:

  4yaşında down sendromlu oğlum için istiyorum çünkü ihtiyaçlarımız var evimiz kira kiramı ödeyemiyorum oğlumun eğitim alması gerekiyor birde ortapedi ayakkabı üst baş bize yardımcı olmanızı istiyorum raporu var çok kredi borcum var eşim yok çok zorlaniyorum yardımcı olursanız sevinirim 63yaşında annem kalp hastası ben kalp hastasi yim yardim ci olun lütfen gıda maddi giysi yardımı almak istiyorum çünkü ihtiyaçlarımız var

 5. blank Erdal dedi ki:

  Cocuk 6 ay SONRA dogacak inşallah ama bir kuruşum yok ve kira taksit hepsi problem eşim ile ac kaldık

 6. blank Serafettin dedi ki:

  Mrb adim serafettin cetinkaya Benim eşim engelli ve 2 cocugum var ben kavede calişiyordum kapalı oldugu için calişamiyorum benim acil yardima ihtiyacim var matdi ve erzak olarak cocuklarima bez mama alamiyorum evimi gecindirmek için ne yapmam gerek gidim hızsızlikmi yapım cocuklarima. Bez mama almak ben yardim istiyorum

 7. blank Sükran dedi ki:

  Eşimden ayriyim 18 yaşında engelli kızım var bakım parası alamıyorum hiç biyerden gelirim yok eşim nafaka vermiyor yardiminizi talep ediyorum

 8. blank Ayşegül dedi ki:

  Kıraciyim kirayi veremedim ev sahibi eve almıyor essalarimi alamıyorum bebek bebek bekliyorum eşim çalışmıyor çok zor durumdayız yardiminizi bekliyorum

 9. blank Fatma çelik dedi ki:

  Evhanimiyim evde engeli yatalak hastam var eşimde calişmiyo zor geçiniyoruz

 10. blank Feride dedi ki:

  Ben iki oldu muhtaçlık yardımı yapıyom olumsuz iki çoçuğum var kiramı veremıyom bide çalısamıyom yardım istiyorum

Sitemiz resmi kurum ve kuruluşlar ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır.